קפריסין, הכפר הנטוש ''מנסורה'', אזור

טיליריה, מחוז ניקוסיה

Mansoura, egion of Tillyria, Nicosia District

הכפר הנטוש ''מנסורה'' היה כפר מעורב במחוז ניקוסיה, באזור הגיאוגרפי של טיליריה, כ-73 קילומטרים מערבית לבירה ניקוסיה. הוא ממוקם קרוב מאוד לקו אטילה ומבחינה מנהלית נכלל בגבולות המנהליים של הכפר השכן אגיוס תיאודורוס.

מנסורה בנויה ליד הים, בגובה ממוצע של 20 מטר. הגובה עולה משמעותית מהים לדרום, שם השטח הופך לגבעתי. קרוב מאוד ממזרח ליישוב זורם הנחל אגיוס תיאודורוס, הנובע מדרום ליער פאפוס.

מנקודת מבט גיאולוגית, הכפר ממוקם על לבה של מתחם הלוהט של הטרודוס, שעליו התפתחו אדמות עפר.

מנסורה זוכה לכמות גשם שנתית ממוצעת של כ-440 מילימטרים. לפני הפלישה הטורקית ב-1974, טופחו בתחומה דגנים, זיתים וחרובים.

מבחינה תעבורתית, מנסורה ממוקמת על כביש החוף Polis-Xeros ומחוברת לדרום מזרח עם הכפר קאטו פירגוס (כ-6 ק"מ) ולדרום מערב עם הכפר קוקינה (כ-3.5 ק"מ). הוא מחובר גם לדרום עם הכפר מוספילרי (כ-1 ק"מ) ומדרום-מזרח עם הכפר אגיוס תיאודורוס (כ-1.5 ק"מ).

לאחר 1964, עקב הסכסוכים הבין-קהילתיים שבאו בעקבות המרד הטורקי-קפריסאי, עזבו תושבי מנסורה את כפרם ועברו לכפרים שכנים. כך במפקד האוכלוסין הרשמי של 1973 נראה הכפר נטוש.

מנסורה ממוקמת באזור בו מעריכים כי העיר הקפריסאית אלכסנדריה אשר נקראה על שמו של אלכסנדר מוקדון, התקיימה בעת העתיקה (שנים הלניסטית), אך המכונה גם קאלינוסה. עם זאת, כפי שמוזכר Kallinousa akra כף פומוס שנמצא במערב, באזור אשר מסומן במפות ישנות וישוב מימי הביניים עם השם Agia Eleni.

אולם האזור בו שוכנת מנסורה, המיוחס (ליד הים, במפרץ שהוא נמל טבעי), היה מיושב בעת העתיקה. נמצאה שם רצפת פסיפס יפה של חדר רחצה של וילה מהתקופה הרומית. ההופעה היפה ביותר שלו (כיום במוזיאון קפריסין) מציגה כלב ציד עם ראשו למעלה ורגל אחת על יונה שלכד, נראה שהמקום היה מיושב בשנים הביזנטית המוקדמות וכמובן, מאוחר יותר.

בתקופת הכיבוש הטורקי הפכו רוב התושבים היוונים של מנסורה ''ללינומבקס'' , כלומר כביכול מוסלמים בשטח פתוח, אך נוצרים בסתר, כדי להימנע מרדיפות שונות. ככפר בעיקר של פשתן וכותנה, נשארה מנסורה עד סוף הכיבוש הטורקי ובמהלך השנים הראשונות של הכיבוש הבריטי. בסופו של דבר צאצאיהם של תושבי הלינומבקי הראשונים של הכפר הפכו למוסלמיים באופן סופי בתחילת המאה ה-20, בעידוד הבריטים, עם מאמצים תורכיים בו זמנית ורצונם של היוונים לקבל אותם.

לפני ואחרי המרד הקפריסאי הטורקי של סוף 1963, מנסורה הייתה מובלעת קפריסאית טורקית יחד עם הכפר השכן קוקינה , ששימש את הטורקים כמעגן סודי לכניסה חשאית לקפריסין של תחמושת ואנשי צבא. מסיבה זו, המשמר הלאומי הקפריסאי היווני ערך מבצע צבאי בשנת 1964, כדי לנטרל את המובלעת הזו.

תושבי טיליריה קוראים לכפר לא מנסורה (ה), אלא מסורה (ה), בהתחשב בכך שהוא בא משמו של מתנחל. עם זאת, יתכן שהשם הוא יווני עתיק, כאשר בחיבור השני המילה "זנב", כמו למשל. שם המקום העתיק שנראה עדים בו זנב בוס.

בשטח הכפר ישנו אתר ארכיאולוגי המעיד על מגוריו בעת העתיקה. קודם לכן נחפר באזור אזור בו היו מרחצאות מהתקופה הרומית, ממנו ניצלו שני פסיפסי רצפה עם כתובות יווניות. באזור קיימים גם קברים מגולפים, המעידים על קיומו של נקרופוליס. חלק מהקברים הללו נהרסו עם פתיחת כביש החוף. קבר מגולף נחקר ונחפר על ידי משרד העתיקות. הקבר אמנם נשדד בעבר, אך הניב בו כלים שונים כמו סקיפוס, צנצנות בושם, כד, 4 מנורות, 2 מהן יובאו מרודוס וכו'. כמו כן נמצא מטבע של המלך תלמי השלישי (המאה הראשונה לפנה"ס), וכן מצבה בצורת מקדש המתוארכת לסוף המאה ה-4 או לתחילת המאה ה-3 לפנה"ס. מֵאָה. צנצנת בושם מתוארכת למחצית הראשונה של המאה ה-2 לפני הספירה. מֵאָה. ההערכה הייתה שלקבר זה היה שימוש ארוך, לקבורות עוקבות, במשך כ-6 מאות שנים.

סמי גולד מדריך בעברית בקפריסין Tel Tel WhatsApp 00357-96219050