קפריסין, סיור בכפר הנטוש ''זכריה'', מחוז פאפוס, הכפר בעל שם מקביל ל''סוכר'' למרות שלא יצרו סוכר בכפר

The abandoned village Zacharia , Paphos District

הכפר זכריה Zacharia, ביוונית Ζαχαριά, הוא כפר קפריסאי טורקי טהור נטוש במחוז פאפוס, כ- 33 ק"מ צפונית מזרחית לעיר פאפוס.

הוא צמוד לכמה כפרים קפריסאים טהורים אחרים, כמו איסטיזיון, מלנדרה, מלדייה, טרימיטוסה וסאראמה.

הכפר זכריה בנוי על שטח הררי, בגובה ממוצע של 500 מטר. התבליט ממערב לכפר הוא עדין יחסית ואילו מזרחה, לכיוון יער פאפוס, הוא נהיה תלול.

הנוף מקוטע על ידי רשת הנהרות של נהר סטברוס טיס פסוקה.

מנקודת מבט גיאולוגית, השטח המנהלי של הכפר נשלט על ידי בזלות, לבה וחימר, סלעים שעליהם פותחו כלי חרס וממון.

אזור הכפר מקבל גשמים שנתיים ממוצעים של כ- 640 מילימטרים. בעיקר מגדלים דגנים וזיתים. עם זאת, ישנם גם אזורים לא מעובדים.

חלק מיער פאפוס, מזרחית לזכריה, נופל בתחומו המנהלי. הגשמים הרבים יחסית שקיבל היער, אפשרו התפתחות של צמחיה טבעית עשירה של אורנים, אנתרקנוזות, לציאות, גזם, מטפסים ומגוון צמחים עשבוניים.

מנקודת מבט תנועה, הכפר מחובר בכביש עם דרך סלולה לכפר השכן מלנדרה בצפון מערב (כק"מ אחד) ודרכו לכפר פולי (כ- 13 ק"מ). הוא מחובר גם בדרך עפר לכפר השכן איסטיזיון, שנמצא ק"מ אחד בלבד. לדרום-מערב שלו.

לאחר הפלישה הטורקית בשנת 1974, הכפר ננטש על ידי אוכלוסייתו, שעברה לחלק הכבוש של האי בשנת 1975.

זכריה לא מסומן במפות מימי הביניים שבהם מסומנים כפרים שכנים כמו Trimithousa, כנראה בגלל שהיה זה יישוב קטן. עם זאת, שמו של הכפר, זכריה או זכארקה, מגלה שזה היה קיים לפחות מאז התקופה הפרנקית. קרוב לוודאי ששמו הגיע משם המשפחה של בעליו בתקופה זו, שכנראה היה זכריה, שם תואר שכיח למדי בקפריסין.

הפרשנות לפיה הכפר חייב את שמו לסוכר, אשר בתקופת פרנקיה-ונציאן הופקה בכמויות גדולות בקפריסין, לא נראית נכונה מאחר והכפר אינו ידוע כאחד ממרכזי העיבוד והייצור של הסוכר.

מכיוון שההתיישבות הייתה קיימת עוד לפני הכיבוש הטורקי של קפריסין (1570/71), פירוש הדבר שהוא היה מאוכלס בתחילה ביוונים שלימים נעקרו או התאסלמו. זה מוכח על ידי השם הלא-טורקי של הכפר, כמו גם על ידי השמות היוונים של אזוריה (Ai Fotis, Moutti of Latzeri [from the Latzias], Arkatjin of Mourmouros וכו ').

לאחר נטישת הכפר בכפייה על ידי התושבים הקפריסאים הטורקים בשנת 1975, זכריה הייתה נטושה. האחוזות הממוקמות בשטח המינהלי שלה מעובדות על ידי יוונים מהסביבה.