”טיול-טרק לפסגת הקצ`קר מכיוון שונה“

המסלול אותו אני עשיתי-

חלק ראשון: ברהל- טיפוס למרסיס ולדידבקה, חזרה לברהל, הגעה למעבר ליבלר גולו דרך ערוץ נחל קיסלה- אונבולר (מעבר בפסנקיה), מומלץ לא לעבור מקרגול לערוץ זה דרך בינקלאסי (כחניון לילה) משום שהיו שם דובים והכפר ננטש.. מליבלר גולו הגעה לאיידר.

חלק שני: נסיעה מאיידר ליוקרי קברון, טיפוס לפסגת הקצ`קר מכיוון מזובית, הגעה לאונגונלר, משם ליוקרי קברון דרך קימאקור ומשם לאיידר.

המסלול לפסגת קצ`קר דרך מזובית:

כללי: ממליץ לקחת GPS ולו בשביל לבדוק שאתם על הפסגה הנכונה, תמיד יש עוד אחת מעבר לאוכף..

מסלול: מיוקרי הולכים דרומה (3.5 ק``מ) בערוץ רחב תוך הצמדות לדופן המזרחית, בפתחה הראשונה ממזרח (גדולה, אי אפשר לפספס) יש חומת אבנים ממרכז הערוץ וצפונה, לחומה יש סיבה- היא מגבילת תנועה לפרים מיוחמים ועל כן עדיף ללכת במרכז הערוץ ולא על הגדה (לפי ספורי התורכים שהלכו איתי הם תוקפניים מנסיון אישי, לנו הם לא עשו כלום) מוזכר גם בספר של קרל סמית. בערוץ עולים כ-2 ק``מ לבסיס לילה עם נוף מצוין של מזובית ושל הקצ`קר, ישנים שם (ניתן לראות שישנו שם בעבר). קמים מאוד מוקדם (04:00 לפחות) ועולים לאוכף (עליה לא קלה) בין מזובית לקצ`קר. יש לשקול השארת הציוד בנקודת הלינה ואחרי הטיפוס לחזור ליוקרי או לקחת הציוד (כבד..) לשים אותו אחרי האוכף ומשם לרדת לדילבר דוזו ולאולגונלר. בעליה לאוכף יש קרחון מצד לצד וההליכה היא בינו לבין דופן ההר- ייתכן ובתחילת העונה גם את המטר הזה אין ויש צורך בגרזנים וכו`. עם הגעה לאוכף (כשעה וחצי): אני השארתי את התיק הגדול (שעה 07:30) והתחלתי לעלות בעקבות הרוגו`ומים (דרומה), בשלב מסוים הגעתי למסקנה שמי ששם אותם אינו נורמלי, ובצער רב חזרתי עד לתיק שלי וחפשתי נקודת עליה שונה. 

ירדתי לאורך הגדה ובשלב מסוים כשהיה כבר 10:00 החלטתי להתחיל לטפס בערוץ שנראה כי יגיע עד הפסגה. השארתי את התיק הגדול מאחור והתחלתי לטפס (במידה ויש מספר מטפסים מומלץ להביא קסדה) הטיפוס לוקח כשעתיים. בפסגה יש ספר לסמן V. וניתן לרדת בסיוע רוג`ומים או לכיוון הברכות ולדילבר דוזו (מומלץ למי שעלה עם תיק הציוד (לא מומלץ לעלות עם תיק הציוד..)) או לכיוון האוכף צפונה, אני בחרתי בדרך זו (חזרה לציוד), בשלב מסוים חשבתי להזעיק מסוק חילוץ (כדי שיהיה לוויני..) אבל בסוף הסתדר. עם הגעה לציוד, הסתבר שהקרחון בצד זה מגיע גם הוא מגדה לגדה רק שאין אפשרות ללכת על הגדה (מצוקי) או בין הקרחון לגדה ויש לרדת את הקרחון (מומלץ גרזן קרח וכו`). הירידה בהחלקה חופשית במהירות של נפילה חופשית- חוויה, עדיף עם כפפות. מפה הדרך לדילבר דוזו לוקחת עוד כשעה וחצי בירידה, נקודת בסיס לילה מצוינת, משמש את רוב העולים להר.

ג. מסלול זה לא מומלץ בתחילת העונה כאשר יש יותר שלג והקרחונים גדולים יותר. בכל מקרה יש לקחת ציוד בטיחות.

 4. סה``כ אזור נהדר, יש מסלולים בכל רמות הקושי ושיהיה בכיף. 

fewkes@walla.com

הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות