U2 - One Tree Hill

בתקליט כה אמריקאי של הלהקה האירית הכי מפורסמת מתחבא לו שיר קינה הנקרא דווקא על שם הר געש כבוי בצד השני של העולם - בניו זילנד.

יעל רגב - צוות למטייל ברשת
תמונה ראשית עבור: U2 - One Tree Hill - תמונת קאבר
© אביטל ישראל

בכתבה זו:

Joshua Tree, האלבום הכי מצליח והכי מוצלח (לעניות דעתי לפחות...) של U2, שיצא במרץ 1987, נקרא על שם עצי ג`ושוע, הגדלים בין השאר במדבריות דרום קליפורניה. ואכן, כשעוצמים את העיניים ומקשיבים למוזיקה, אפשר ממש לראות בעיני רוחכם את אותם כבישים ארוכים בנוף המדברי הכתום-צהוב-אפור של יוטה, אריזונה או ניו מכסיקו. אבל בין צעקות ה-Outside is America ברצועה 4 של הדיסק לשמי המדבר האמריקאי ברצועה שבע, פתאום בשיר מספר תשע לוקחים אותנו U2 לצד השני של העולם- לניו זילנד.

זהו שיר לא כל כך מוכר, וחבל שכך, כי הוא מהטקסטים היותר יפים ועצובים בתקליט - אבל כשאתה נמצא באלבום שנפתח בקלאסיקות כמו "היכן שלרחובות אין שם" ו-With or with out you, התחרות די קשה... באלבום יש כמה שמות מקומות ציוריים כמו "ארצו של האל" ו"עיירת הגבעה האדומה", אבל One Tree Hill, גבעת עץ אחד, הוא אכן שם אמיתי, של הר געש כבוי באוקלנד, העיר הגדולה ביותר בניו זילנד. הניו זילנדים (או "קיווים", כמו שהם קוראים לעצמם) הם כנראה אנשים אופטימיים במיוחד, כי את העיר הם בנו על אזור שלם של הרי געש כבויים, וזהו הגדול שבהם. יש כאן מצפה כוכבים, תצפית מעולה על העיר מהפסגה (182 מטר), ומדשאות ירוקות (עליהן מהלכות לעיתים כבשים צמריריות) לפיקניק או ג`וגינג.

אז איך הגיעה להקה אירית לכתוב על הר ניו זילנדי לפתע פתאום? את התשובה תמצאו בכתובת שמתחת למילות השיר בעטיפת הדיסק: Greg Carrol`s Funeral, Wanganui, New Zealand, 10th July 1986 . אם תדפדפו עוד דף אחד לקרדיטים שסוגרים את האלבום, תגלו שבעצם כל הדיסק מוקדש לזכרו של אותו גרג קרול.

לתחילת הכתבה

גרג קרול

גרג קרול (1960-1986) היה ניו זילנדי ממוצא מאורי (העם שיישב את ניו זילנד לפני בוא האדם הלבן), טכנאי סאונד ידוע בתעשיית המוזיקה המקומית בתחילת שנות ה-80. הוא נחשב כפרפקציוניסט, חרוץ ויעיל, וחברותי מאוד - עד כדי כך שכאשר הגיעו U2 לניו זילנד ב-`84 במסגרת סיבוב ההופעות של "האש הבלתי נשכחת", לא יכלו שלא להבחין בו כשעבד אצל האמרגן המקומי, וזאת על אף שהיה רק אחד ממאה עובדים. הוא בלט עד כדי כך שללא היסוס הציעה לו הלהקה עבודה בהמשך הסיבוב באוסטרליה השכנה. במהלך התקופה יצר גרג קשרים אישיים מצוינים עם כל צוות הלהקה, ובעיקר חברות חזקה עם בונו - וכמובן שבעקבות כך הוזמן להמשיך עם הסיבוב לאמריקה, ואח"כ לאירופה... עד מהרה הפך לעוזר האישי של בונו, וכשהלהקה חזרה הביתה לדבלין, המשיך לעבוד עימם באירלנד.

בליל ה-3 ביולי 1986 לקח גרג את אופנועו של בונו כדי לבצע שליחות כלשהי עבורו. באחד מרחובות דבלין פגע בו נהג שיכור והרג אותו במקום. מותו השפיע קשה על חברי הלהקה, ובעיקר על בונו, ששנה אחר כך אמר בראיון: "בזמן הקצר שהכרנו גרג הפך להיות דמי ובשרי, הוא היה לי כאח. אינני חושב שאי פעם נתגבר על האובדן. הוא מת כשעשה שליחות עבורי, איני יודע מה לומר". בונו, אשתו, המתופף לארי מולן וחברים נוספים בצוות של U2 ליוו את גופת חברם בדרך לארץ הולדתו, שם השתתפו בטקס ה-tangi - הלוויה מאורית מסורתית בת 3 ימים. בהלוויה הקריא בונו מילים שכתב לחברו:
 


We turn away to face the cold, enduring chill
As the day begs the night for mercy
Your sun is so bright it leaves no shadows, only scars
Carved into stone on the face of earth
The moon is up and over One Tree Hill
We see the sun going down in your eyes.
You run like river to the sea
Like a river to the sea.


מאוחר יותר סיפר כי בפגישתם הראשונה סיפר לו גרג על גבעת עץ אחד, שהייתה המקום האהוב עליו ביותר בעולם ומקום קדוש למאורים. הוא דיבר על המקום בהתלהבות כזו שהצליחה להדביק את בונו, והשניים יצאו באותו היום לטפס על הגבעה. בסוף ההלוויה, לפני חזרתם לאירלנד, שוב טיפסו בונו ולארי לגבעה להיפרד בפעם האחרונה, ומשחזרו לדבלין הושלם והוקלט השיר שנושא את שמה. השיר יצא כסינגל בניו זילנד בלבד וזכה שם לחשיפה תקשורתית עצומה (בכל זאת די קשה למצוא נושאים למהדורת חדשות בניו זילנד...) ואהדה רבה במיוחד.

למרבה הצער, מילותיו הכואבות של "גבעת עץ אחד" הפכו רלוונטיות מתמיד באוקטובר 2000, כשהגבעה ותושבי אוקלנד ידעו אובדן משלהם.
 
לתחילת הכתבה  

הגבעה והעץ 

כמו הרים רבים, גם הגבעה שמשה בהתחלה להקמת pa - כפר מאורי מבוצר. בראשה התנשא טוטרה, עץ ניו זילנדי שנשתל בתחילת המאה ה-17 ונחשב tapu (קדוש) בעיני המאורים שישבו כאן, והם קראו לגבעה על שמו- Te Totara I ahua (הטוטרה שעומד בדד). שבטים שונים יישבו את הגבעה עד 1820, אז ננטשה. קצת קודם, ב-1769 ליתר דיוק, גילו האירופאים את ניו זילנד. בהתחלה עוד היו יחסי שלום וסחר חליפין בין המתיישבים החדשים (שכונו Pakeha) למאורים, אך כדרכם של בני אדם פרצו עד מהרה סכסוכים וקרבות, ותוך 100 שנה הפכו המאורים למיעוט בארצם שלהם שנשלטה בידי האדם הלבן.

סר ג`ון לוגאן קמפבל, ממייסדי העיר אוקלנד, הוא שהעניק לגבעה ב-1940 את השם One Tree Hill, והעירייה רכשה את האדמה כדי להקים בה פארק ציבורי. אלא שב-1852 נכרת עץ הטוטרה שעל שמו נקראה, מסיבות לא ידועות על ידי האירופאים (יש האומרים כי היה זה אקט גזעני כלפי המאורים ואגדה אחרת מספרת כי הדבר נעשה על ידי הפועלים שעבדו במקום כמחאה על האיחור בהבאת ארוחת הצהרים שלהם...). סר קמפבל, שרחש כבוד רב לעם המאורי, זעם על הריגתו של העץ הקדוש, ומיהר לשתול במקום שתילי טוטרה חדשים, ואף שתל סביבם אורנים כדי להגן עליהם מפני הרוחות. באורח אירוני למדיי מתו עד מהרה עצי הטוטרה, ואילו שני האורנים הבריטים שרדו במקומם - מה שנתפס כסמל להשתלטות האירופאית בעיני המאורים. גבעת עץ אחד הפכה ל"גבעת זוג עצים".

סר קמפבל נפטר ב-1912 ונקבר על פי צוואתו בגבעה אשר אהב. בקשתו האחרונה הייתה להקים במקום אנדרטת זיכרון בצורת אובליסק לעם המאורי (שאז חששו כי ייכחד) אותו העריך. האובליסק בן ה-33 מטר הושלם ב-1947, בבסיסו פסל של חייל מאורי וב"שפיץ" אורות התרעה למטוסים חולפים. אך העצים עדיין צרמו למספר מאורים שראו בהם דוגמה לדיכוי בידי האדם הלבן, וב-1962 הצליחו מספר פעילים לכרות כמחאה את אחד האורנים, והגבעה שוב הייתה "גבעת עץ אחד".

עם השנים הפך המקום למעין אייקון רשמי של אוקלנד, והמראה המוכר של העץ והאובליסק שלצידו שנראה מפינות שונות ברחבי העיר, הפך להיות חלק בלתי נפרד מהחיים באוקלנד- תמיד שם, בולט בירוק מעל בנייני העיר. הגבעה הייתה אהודה מאוד, והפופולריות שלה רק נסקה בעקבות הנצחתה הכלל-עולמית בידי U2. אך למרות כל זאת, ואף על פי שהמאורים קיבלו זכויות שוות עם השנים, היו מעטים שעדיין ראו בנוף הפסטורלי אויב.

באוקטובר `94 פעיל מאורי בשם מייק סמית ניסה לכרות את העץ. הוא הפסיק לבצע בו חתכים עמוקים במיוחד שפגעו ב-78% מהיקף הגזע. העץ נפגע קשות, וממשלת ניו זילנד מיהרה לתקצב כסף לטיפול בעץ האהוב. התוקף נשלח לחצי שנה מאסר, דבר שגרר רעש ציבורי גדול בטענה כי העונש קל מדי (שר התיירות דאז אף תקף את החלטת השופט בעניין). באורח מפתיע הצליח העץ להחזיק מעמד בתמיכת כבלי מתכת, שמנעו את שבירתו בתנאי מזג אוויר קשים, אך אפשרו לו צמיחה טבעית. ייתכן שהעץ היה מצליח להתאושש, אלא שבספטמבר 1999 תקפו מספר ונדליסטים את העץ שוב מסיבות לא ברורות, ועד בו המשטרה הצליחו לפגוע בחלקים שניצלו מהמתקפה הקודמת. בעיר ידעו כי זהו סופו של העץ, אך קיוו כי יצליח לשרוד עוד 3 שנים, אלא שלאחר שנה מת העץ והפך רעוע באופן שסיכן את הציבור. בלב כבד הוחלט להסירו מהגבעה לתמיד.

ב-26 באוקטובר 2000, התאספו מאות מתושבי אוקלנד על הגבעה להיפרד לשלום מהסמל של עירם. העץ הוסר באמצעות מסורים והליקופטרים, ענף ענף, עד שלא נותר דבר. בשבוע שאחרי הוסיפו לפקוד את הפסגה אלפי בני אדם שבאו להתייחד עם זכרונו של העץ האהוב, ולהניח ליד בסיסו הכרות פרחים לבנים למזכרת. רבים מהם שרו את שירם של U2 שנגמר במילים:  


I’ll see you again when the stars fall from the sky
And the moon will turn red over One Tree Hill.


עיריית אוקלנד הבטיחה לנטוע עץ חדש על הגבעה, הפעם יהיה זה זן ניו זילנדי מקורי. בהתחלה היה ויכוח ציבורי האם העץ הנבחר יהיה טוטרה כמו העץ המאורי המקורי, או Pohutukawa, עץ הידוע בכינוי NZ Christmas Tree, היות והוא פורח מדי סוף דצמבר בפריחה אדומה נפלאה, בדיוק בזמן לחג המולד. בינתיים עברה למעלה משנה, והגבעה עדיין שוממת, למורת רוחם של התושבים שלא מבינים את פשר העיכוב. בינתיים הם ממשיכים לחפש בעיניהם את הנוף המוכר של העץ שעל הגבעה, שהפכה עתה ל-No Tree Hill, ולקוות ליום שבו יפלו הכוכבים מהשמיים, וירח אדום שוב יעלה מעל One Tree Hill.

ואם אתם באזור...
כל אוטובוס שמתחיל במספר 30 או 31 מפינת הרחובות ויקטוריה וקווין באוקלנד מגיע לגבעה. הנוף בחינם. מצפה הכוכבים The Auckland Observatory נמצא למרגלות הגבעה, הגעה מ-Manukau Rd. בשעות היום אפשר לבקר בפלנטריום ובתצוגות השונות. בחלק מימות השבוע בלילות חסרי עננים, פתוח הטלסקופ לצפייה מודרכת על כוכבי האטמוספרה הדרומית בתשלום. אפשר להביט בשמיים ולחכות לירחים אדומים או כוכבים נופלים...
www.stardome.org.nz

לתחילת הכתבה

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

דילים למלונות פופולרים באוקלנד

בשיתוף בוטלס קומביינד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאוקלנד

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×