קטאר 2024

קטאר
ריאל קטארי (QAR) ערבית 240V

אמירות קטאר היא אחת ממדינות המפרץ העשירות ביותר, וזאת הודות לכמות עתודות הנפט והגז הטבעי הנמצאות בשטחה - השלישית בגודלה בעולם. ישראלים רבים צפויים לטוס במהלך החודשים נובמבר-דצמבר 2022 לכבוד משחקי הגביע העולמי שייערכו במדינת המפרץ ויוכלו להיחשף לראשונה ליעד מרתק ואקסלוסיבי שעד כה ישראלים לא יכלו להיכנס אליו.

בצפון קטאר נמצאים כמה אתרים הסטורים חשובים, במערבה חופים ובדרומה, המדבר. מכיוון שקטאר מוקפת בחלקה במים, נושא ספורט המים מפותח כאן מאוד והמבקרים בה יהנו ממבחר נאה של אפשרויות בילוי רטובות, זאת לצד רביצה על חופים יפים. בין אתרי התיירות הבולטים של קטאר ניתן למנות את אי הדקל בדוחא, הבירה, אחד מאתרי התיירות הפופולארים, שחופיו חוליים ומוקפים עצי קוקוס, מפרץ קורניש והנמל, המסגד הגדול, ארמון האמירות החדש, ופארק אל-רומיילה. אמנם מדובר בחצי אי, אך עדיין, קטאר היא ארץ מדברית, דבר המאפשר סיורי ספארי במדבר וגלישה על דיונות החול. למי שיתעייף מהחום, ימתינו הקניונים המפוארים והממוזגים של דוחה.

בראשה של האמירות עומדת מאז המאה ה- 19 משפחת המלוכה א - ת'אני. שליטה הנוכחי של קטאר, האמיר חאמד בן ח'ליפה א- ת'אני, הפיל את אביו מהשלטון בשנת 1995 בהפיכה שקטה שביצע ומאז הוא עומד בראש המדינה. שלטונו של חאמד בן ח'ליפה מתאפיין בפתיחות יחסית, ומאז שעלה לשלטון אושרה זכות הבחירה לנשים, הוצגה חוקה חדשה למדינה וחופש התקשורת התרחב עם הקמתה של תחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה. כמו יתר שכנותיה במפרץ, היתה קטאר נתונה תחת שלטון בריטי. ב- 1968 היא הצטרפה לפדרציה של תשע מדינות, אך בעקבות חילוקי דעות שהתגלעו, הודיעה קטאר על עזיבת הפדרציה ובשנת 1971 הכריזה על עצמאות.

בשנות הארבעים התגלה לראשונה פוטנציאל הנפט של קטאר וכלכלתה, המתבססת על נפט וגז הביאה לכך שקצב ההתפתחות של המדינה הוא מהגבוהים בעולם. עד לגילוי הנפט, התבססה כלכלתה של קטאר על דייג ושליית פנינים ובתקופה שאחרי גילוי ההמצאה היפנית של "פנינים מתורבתות" נפגע תחום כלכלי זה והיא אף נחשבה למדינה ענייה. תקופה זו הגיעה, כאמור, לסיומה עם גילוי הזהב הלבן. ענף מצליח נוסף בכלכלת קטטר הוא הנדל"ן. גורדי שחקים רבים הולכים ונבנים ברחבי המדינה והדבר ניכר בעיקר בשמי העיר דוחה.

קטאר משלבת בין תרבות ערבית מסורתית לבין קידמה מערבית, יש בה גורדי שחקים, קניונים ומבנים מפוארים לצד שווקים מסורתיים ומסגדים גדולים, אפשר לראות זאת בעיקר בעיר הבירה דוחה. בדוחה מתגוררת רוב אוכלוסייתה של קטר, זוהי העיר הגדולה במדינה והיא מהווה גם את המרכז הכלכלי שלה. בשנת 2006 אירחה דוחה את אירוע הספורט הגדול, האולימפיאדה האסייתית, תחרות ספורט בסגנון האולימפיאדה. בה השתתפו כל המדינות החברות במועצה האולימפית האסייתית. העיר שימשה כבירה גם בתקופת השלטון הבריטי.

קטאר איירוויס היא חברת התעופה הלאומית של קטר והיא חברה בעלת מוניטין עולמי. בשנים האחרונות מתאפשר גם לישראלים להשתמש בשירותיה ואכן היא נחשבת לפופולארית וזולה עבור מי שרוצה לטוס למזרח הרחוק.

רשת התקשורת אל ג'זירה הושקה בקאטר בשנת 1996 והחלה לשדר חדשות 24 שעות ביממה. התחנה, שנמצאת בבעלות ממשלת קטאר, היתה הראשונה שהורשתה לשדר מאפגניסטן והראשונה ששידרה את מסריו המצולמים של אוסאמה בן לאדן, אחרי תחילת המתקפה האמריקנית באפגינסיטן ב- 2001. רשת התקשורת אל – ג'זירה באנגלית הושקה שנת 2006. רשת אל ג'זירה הואשמה במשך השנים בסיקור לא אובייקטיבי של הסכסוך הישראלי ערבי.

שאלות נפוצות על קטאר

האם צריך ביטוח נסיעות לקטאר?

אתם נוסעים בקרוב לחו"ל? בוודאי שחייבים ביטוח נסיעות, אבל יש לכם שאלות, אז תנו לנו לכסות עבורכם הכל!
הנה כל מה שצריך לדעת - לפני שעושים ביטוח נסיעות לקטאר

הזמנת חופשה לקטאר

מלונות ומקומות לינה בקטאר