עפתי לתרמילאים

ספארי באפריקה – מה כדאי לדעת כשמתכננים את הטיול?

ספארי באפריקה הוא הזדמנות נהדרת לראות את בעלי החיים בסביבתם הטבעית: רצים בסוואנות האינסופיות, מטפסים על העצים הסבוכים שבג'ונגל ומתקבצים סביב מקורות מים טבעיים. מה כדאי לדעת על ספארי באפריקה? הכתבה הבאה היא בשבילכם.
אביטל ישראל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ספארי באפריקה – מה כדאי לדעת כשמתכננים את הטיול?
Depositphotos/Kamchatka ©

סוג הטיול – אדון לעצמי או בחברותא מאורגנת?

לפני שמחליטים לאיזו מדינה אפריקאית רוצים לטוס ומה לעשות בטיול, תחילה יש להחליט לאיזה מן טיול רוצים לצאת. אפשר לעשות טיול ספארי באפריקה בשתי דרכים: מאורגן או לבד. אם תבחרו לצאת אל ספארי באפריקה לבד ולא בקבוצה, תוכלו ליהנות מהחופש שבלטייל לבד: להיות אדונים לזמנכם (להקדיש יותר זמן למקום שאוהבים ופחות זמן למקום שלא), לישון ולאכול מתי והיכן שרוצים ובכלליות לפעול על פי לוח הזמנים שמתאים לכם ולתחומי העניין שלכם. אבל, אם תבחרו בסוג זה של טיול באפריקה, דעו שתיאלצו להתמודד עם כל התכנונים ועם כל כאב הראש הלוגיסטי הכרוך בטיול במדינה אפריקאית, הכולל חיפוש מקומות לינה, ארגון הסעות, דאגה לכניסה לפארקים, מציאת מדריך מקומי וכיוצא בזה – הפרטים הקטנים משמעותיים מאוד בטיול מסוג זה.

ה-מקום לראות בו ג`ירפות מקרוב. צילום: שלי חודורובה-מקום לראות בו ג`ירפות מקרוב. צילום: שלי חודורוב
לעומת זאת, אם תבחרו לטוס במסגרת טיול מאורגן עם ספארי באפריקה, תחסכו מעצמכם את כל התכנונים, הסקרים, הקריאה וההכנות המוקדמות ותוכלו פשוט להגיע לשדה התעופה בראש שקט וליהנות מהמחשבה שמישהו אחר עשה עבורכם את כל העבודה השחור ולכם לא נותר לדאוג לאף פרט נוסף. החיסרון בשיטה זו, כמובן, הוא שתהיו נתונים בתוך לוח זמנים נוקשה, שמוגדר על ידי החברה, בו תדלגו ממקום למקום, מבלי להתחשב ברצונותיכם הספציפיים.

 יש גם אופציה שלישית, באמצעותה תוכלו ליהנות מהיתרונות של שתי האפשרויות הקודמות, מבלי לסבול מהחסרונות: טיול ספארי פרטי. בצורה זו, תוכלו להתייעץ עם חברת טיולים, שתתפור במיוחד עבורכם טיול המתאים רק לכם. בצורה זו, תוכלו להחליט על מסלול הטיול וזמניו בהתאם לטעמכם האישי וגם להגיע לטיול ספארי באפריקה בידיעה שכל הפרטים הקטנים אורגנו מראש ומחכים לבואכם. זוהי אופציה יקרה בהרבה מכל אחת מהאפשרויות הקודמות, לכן היא פחות נפוצה בקרב המטיילים.

קניה או טנזניה?

המדינות הנפוצות ביותר לטיולי ספארי באפריקה הן טנזניה וקניה, בשתיהן תוכלו לטייל בשמורות הטבע המפורסמות שבהן, בעיקר בג'יפ פתוח, אך במקומות מסוימים גם ברגל ואם תבחרו – אפילו בכדור פורח, לזווית שונה ומיוחדת.

 במסגרת טיול לקניה, תוכלו לטייל בשמורות הטבע המפורסמות, בראשן המסאי מרה ולחזות בעדרי בעלי החיים הרבים במרחבי הסוואנה ובחיות אחרות המתגוררות ביערות הגשם הצפופים. בין החיות שאתם עשויים להיתקל בהן בדרככם, הם עדרי זברות וגנו שלווים, אך גם באריות, נמרים, פילים וקרנפים. כמו כן, תוכלו גם לחזות באינספור ציפורים (כולל פלמינגו!), חלקן ייחודיות לאזור. בנוסף, אם תיקחו מדריך (או תכינו שיעורי בית כראוי), תוכלו לשלב עם טיול הספארי גם ביקור בכפרי השבטים המעניינים, שנמצאים בקרבת מקום.

קרנף בדרכים - טיול ספארי באפריקה. צילום: שלי חודורובקרנף בדרכים - טיול ספארי באפריקה. צילום: שלי חודורוב
גם טנזיה, ביתה של הסוואנה המפורסמת – הסרנגטי, היא מדינה נהדרת לבקר בה במסגרת טיול ספארי באפריקה, כיוון שרבע משטחה מוקדש אך ורק לשימור אתרי הטבע ובעלי החיים בהם. כתוצאה מכך, ניתן להגיע בטיול מסוג זה לריכוזי חיות גבוהים במיוחד ולראות סוגים רבים שלהם באתרי הטבע השונים (הנבדלים במראה וגם בתוכן). בטנזניה, ותוכלו לחזות בעדרי אנטילופות, צבאים, זברות, גנו וג'ירפות, אך גם באריות, נמרים, קרנפים, פילים והיפופוטמים. בנוסף, תוכלו לטייל ולחוות את המדינה, העשירה ביערות טרופיים, באגמים צלולים וכמובן, גם בסוואנות רחבות ידיים ולבקר בכפרים של שבטי האזור העתיקים.


 אם אתם מעדיפים להיות מקוריים יותר, תוכלו לצאת לטיול ספארי בזמביה, העשירה גם בתרבות מרתקת, או באוגנדה, שהיא יעד מבוקש במיוחד לחובבי קופים וגורילות. אפשרויות נוספות הן מדינות אפריקה הדרומית: דרום אפריקה המרתקת, נבימיה, זימבבואה ובוטסוואנה. אפשרויות אלה פחות נפוצות, לכן יש פחות טיולים מאורגנים אליהן, שכשמתקיימים – ארוכים יותר מהאופציות הקודמות. למטיילים העצמאיים: דעו שההתמצאות במדינות אלה קשה יותר, בגלל שהמדינות פופולאריות פחות וגם שהטיסות יקרות יותר.

כל עונה והאזור שלה

מומלץ לצאת לטיול ספארי באפריקה במהלך העונה היבשה, אחרת תתקשו לצפות בבעלי חיים, שכן הם נמלטים מהגשם והצמחייה נהיית סבוכה ומקשה על הראייה. בנוסף, חלק מהדרכים בתוך השמורות עלולות להיות מוצפות ולכן בלתי אפשריות למעבר. לחלופין, כדאי לבקר במדינות קניה וטנזניה, במהלך נדידת העדרים הגדולה, כאשר אלפי עדרים עוברים מעל שלושים אלף ק"מ בחיפוש אחר אוכל ומים.

 בחודשים דצמבר עד מרץ, מומלץ לצאת לספארי באפריקה המזרחית, במדינות קניה, טנזניה ואוגנדה, שכן הן מציעות תנאים טובים במיוחד לצפיה בבעלי החיים השונים. פברואר הוא חודש טוב במיוחד, כיוון שמתרחשות בו המלטות רבות. באפריל לא מומלץ כל כך לצאת לספארי באפריקה, שכן זוהי תחילת העונה הרטובה. אם אתם מתעקשים לצאת בחודש זה, עדיף לצאת לדרום אפריקה, בוטסוואנה או נמיביה.

מאי ויוני הם חודשים טובים לצאת בהם לטיול ספארי באפריקה הדרומית: דרום אפריקה, זימבבואה, נמיביה וזמביה. יש תנאים טובים ליציאה לספארי בחודשים אלה, במיוחד ביוני, כיוון שהעונה הרטובה מגיעה לקיצה, הימים חמים והלילות קרירים.

הזדמנות לראות זברות מקרוב. צילום: שלי חודורובהזדמנות לראות זברות מקרוב. צילום: שלי חודורוב
החודשים יולי עד ספטמבר הם החודשים הפופולאריים ביותר לטיולי ספארי בכל אפריקה, שכן חודשים אלה מציעים את התנאים הטובים ביותר לצפייה בחיות. חלקים מ"הנדידה הגדולה" מגיעים לקניה.


 חודש אוקטובר מומלץ לזימבבואה, לקניה ולטנזניה, שכן העונה הרטובה שהתחילה בדרום עדיין לא הגיע למדינות אלה. בנובמבר מומלץ לבקר בעיקר בטנזניה, בכדי לצפות במראות המרהיבים של עדרי בעלי החיים ב"נדידה הגדולה", שמגיעים אז לסרנגטי. לעומת זאת, לצפרים מומלץ להגיע לטיול בבוטסוואנה, בכדי לצפות בנדידת הציפורים שם.

מצלמה ושאר האריזות

עכשיו, משהחלטתם היכן לצאת לטיול ספארי באפריקה, מתי ועם איזו חברה, כל שנשאר הוא לחשוב מה להביא לטיול. בגלל שזה הולך להיות טיול חווייתי, של פעם בחיים, הדבר הכי חשוב שצריך להביא הוא – מצלמה! תרצו לתעד את כל בעלי החיים יוצאי הדופן שתתקלו בהם במהלך הטיול, כמו גם את כל המקומות היפהפיים והייחודיים שתטיילו בהם. אז חשוב מאוד לא לשכוח מצלמה (אפילו וידאו), סוללות נוספות, כרטיס זיכרון חלופי וכל הציוד הנלווה האחר (עדשות, פילטרים וכדומה, אם יש).

 מלבד המצלמה, יש כמובן, להביא גם בגדים למהלך הטיול. קרוב לוודאי שיהיה חם מאוד, בכל מדינה בה תבחרו לטייל ועלול להיות קריר בלילה, כך שמומלץ להביא בגדים קלים ליום וחמים יותר ללילה. בנוסף, יש להגיע עם נעלי הליכה נוחות – לטיולים הרבים שתעשו במהלך הספארי באפריקה, אך כדאי להביא גם כפכפים או סנדלים, לערב, כדי שיהיה לכם נוח יותר והרגליים יוכלו להתאוורר.


למרות החום, עדיף להצטייד בבגדים ארוכים ודקים, במקום בבגדים קצרים בגלל היתושים שתתקלו בהם בדרככם. באותו ההקשר, כדאי גם להביא דוחה יתושים, להגנה כפולה מפני היתושים. בנוסף, מומלץ להתייעץ עם רופא בלשכת הבריאות לפני טיול ספארי באפריקה, בכדי לברר אילו חיסונים יש לקבל בטרם הנסיעה ובאילו צעדים בריאותיים נוספים יש לנקוט במהלך הביקור עצמו.


לתחילת הכתבה

מתכננים טיול ספארי באפריקה? הקישורים הבאים עשוים לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אפריקה