תאריכים: 18-19/10/2019
 מרחק: כ - 70 ק"מ.

יום 1:
התחלנו את המסלול ב6:30 ממרחב עם(המסלול מתחיל מאחורי תחנת האוטובוס ונוטה שמאלה, לאחר זמן קצר ניתן לראות את הסימון לבן-סגול-לבן), לאחר כשעה וחצי הגענו לחניון הרועה, מקום נחמד עם שולחנות ישיבה (מתאימים לפק"ל קפה ועצירה לאכול). בחניון היו ג'יפאים ואנשים עם אוהלים.
 כל ההליכה ממרחב עם עד לחניון הרועה אינה מעניינת במיוחד, בנוסף, החזרה לאוטו בסוף הטיול תהיה קשה יותר, לכן מומלץ להוריד את המקטע הזה מהטיול.

כמאה מטר מחניון הרועה, כחלק מהמסלול מגיעים לתחנת הדלק הסמוכה לצריף בן גוריון, שם חזרנו עם טרמפ למרחב עם והעברנו את האוטו לתחנה זו.
 השביל ממשיך אחרי תחנת הדלק ונוטה לכיוון דרום-מזרח. לאחר כ – 7 ק"מ מתחנת הדלק, אחרי שעוברים מעין מנחת מטוסים, יש שביל אדום אשר לוקח לנקודת תצפית, מומלץ מאוד!

מנקודת התצפית מתחיל חלק די יפה ומאתגר, לאחר נקודת התצפית מגיעים למדרשת בן גוריון, באזור יש ספסלים המשקיפים לנוף המכתש, שווה לעשות שם עצירה.
עברנו דרך קבר בן גוריון ולאחר מכן יש ירידה מגניבה ש'מכינה' לקראת הר דבשון, תהיו בטוחים שמקור השם לא מגיע מהמילה 'דבש' כי זאת חתיכת עלייה!!!
אחרי העליה לדבשון מגיעים למפל פרסה, עוד נקודה שווה מאוד במסלול עם מראה מרהיב.
 ממפל פרסה יורדים לעין עקב, שלולית שנחמד להשתכשך בה, ויתרנו על התענוג עקב כמות האנשים שהייתה שם. בעין עקב עליון לא היו מים, משם המשכנו עד לפיצול של הסימון הכחול והירוק, הסימון הירוק הוא המסלול המקורי לחניון המחצבה, אנחנו המשכנו בסימון הכחול המוביל בסופו של דבר לתחנת הדלק פז אשר נמצאת מתחת לעבדת. משם המשכנו לאוהל של עיד.

סיימנו ב – 17:30, אחרי שהתבזבזו כשעה וחצי על העברת הרכב ממרחב עם וכמובן שהזמן כולל הפסקות.
המחיר ללינה אצל עיד הוא 50 ש"ח לאדם, סגרנו איתו מראש בטלפון. המחיר כולל שירותים ומקלחת מאולתרים שעושים את העבודה, אגב היו מים חמים וקרים.
כאשר הגענו קיבלנו אוהל אשר יכול להכיל בגודלו 4-5 אנשים, היו מזרונים וליד האוהל יש שולחן וספסל.
אחרי מקלחת טובה ואוכל שהכנו לנו, הלכנו להנות מהתה המתוק של הבדואים.
 האירוח לא היה הכי לבבי ומזמין אבל נראה שתפסנו אותם באמצע ישיבה של חברים.

יום 2:
יצאנו מהאוהל של עיד ב7:30, מיד אחרי תחנת הדלק פז הנ"ל השביל פונה ימינה לבורות רמליה.
העליה להר ערקוב לא פשוטה אבל אחרי שעלינו את הדבשון, הכל מתגמד. הנוף מהר ערקוב בהחלט שווה עצירה של כמה דקות. עד לבה"ד 1 אין משהו מעניין מיוחד חוץ מחורשות של עצי זית וכרמי ענבים, פזורות בדואיות ונקודת גובה בה רואים את נחל צין מלמעלה בצורה עוצרת נשימה!
אחרי שעוברים את בה"ד 1 הסימון הופך להיות נורמלי לשם שינוי, עד אז הסימון הלבן-סגול-לבן בגדר הסביר ובחלק מהמקומות נאלצנו להשתמש באפליקציית 'עמוד ענן' בשביל להישאר על השביל עקב היעדר סימון.

לקראת סיום השביל יוצאים לרחוב שדרות בן גוריון וממנו פונים ימינה לרחבעם זאבי, חשוב לציין שהשביל מתחיל במרחב עם(ע"ש רחבעם זאבי) ומסתיים ברחוב רחבעם זאבי (האם זה צירוף מקרים?).
מיותר לציין שההגעה עד למכתש רמון היא חובה!
 סיימנו בשעה 17:30 בערך, מכאן ירדנו חזרה לרחוב ולקחנו קו 64 לצריף בן גוריון.

לסיכום:
בהחלט יש כמה נקודות שחייבים להגיע אליהם, במיוחד ביום הראשון.
ביום השני חסרות נקודות עניין כפי שצויין, מבחינתי המסלול הוא גם מעין אתגר ואני נהנה מהנוף המדברי לכן הדבר פחות הפריע לי.
הסימון....אווו הסימון בהחלט טעון שיפור, הצבע שלו קצת בעייתי בנוף המדברי והוא בהחלט משאיר את המטייל הרבה פעמים בספק מבחינת נכונות כיוון ההליכה. בחלק מהמקומות לא הייתה אפשרות להסתדר ללא אפליקציית 'עמוד ענן'.
 מבחינת הקרקע, השביל ברובו מאוד נוח להליכה למעט חלקים מאתגרים. הכי זכור לנו, כנראה בגלל העייפות המצטברת, הוא החלק אחרי בה"ד 1 אשר כולל עלייה והמון אבנים המייצרות מצב שכף הרגל כמעט אף פעם לא נמצאת באופן ישר על הקרקע.

נקודות למילוי מים:
*תחנת דלק 'מנטה' בסמוך לצריף בן גוריון.
*מדרשת בן גוריון(לא בדקנו).
*קבר בן גוריון.
*תחנת הדלק 'פז' ליד עבדת או באוהל של עיד.
*בה"ד 1(לא בדקנו, בטח לא נותנים מים לחפ"שים).
 *מצפה רמון(לא בדקנו, בוודאות אפשר למצוא משהו).

טלפון של עיד: 053-7762166
אתר שימושי לראות את המסלול(דומה לעמוד ענן): https://israelhiking.osm.org.il
תיאור מסלול שביל הר הנגב 'לייט' עם שינויים(מומלץ): https://letswalk.co.il/%D7%9E%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9C-%D7%9E%D7%95%D7%9E%D7%9C%D7%A5/%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%9C-%D7%94%D7%A8-%D7%94%D7%A0%D7%92%D7%91/
מייל לשאלות/הערות: gmail.com@arikbrod