למטייל 50 פלוס

שמרו על עצמכם: 24 טיפים לבטיחות בטיול

תמיד נחמד לטייל בחו"ל - ליהנות מהמראות, לצבור חוויות ולפגוש אנשים חדשים, אך יש כמה דברים שצריך לקחת בחשבון - מבחינת בטיחות וגם ביטחון - כשמגיעים לטייל במדינות זרות. הנה כמה טיפים הכרחיים, שיעזרו לכם לשמור על עצמכם במהלך הטיול בחו"ל
אביטל י
|

מאת: אביטל ישראל, מערכת אתר למטייל

ליתר ביטחון לפני הטיסה

 1. אריזה חסכונית – גם אם אתם מטיילים טיול ארוך במיוחד, כדאי לארוז מעט ולכבס יותר. בצורה זו, לא תצטרכו לסחוב עמכם מזוודות כבדות בדרכים – בעיקר אם אתם מתכננים טיול "נודד" (שבו עוברים ממקום למקום). בנוסף, דאגו למזוודה איכותית, עם ארבעה גלגלים, שתקל עליכם לטלטל אותה ממקום למקום. אם יש לכם תיק נוסף – דאגו שהוא יוכל "להתלבש" עליה בצורה נוחה, כך שתוכלו לקחת את שניהם בקלות.
 2. חלקו את תכניותכם עם אחרים – ספרו לחברים ולמשפחה מה אתם מתכננים לעשות ומתי, כדי שיוכלו לעקוב אחרי הטיול. לחלופין, תקשרו עמם לעתים תכופות, כדי שיוכלו לדעת איפה אתם ושהכל בסדר. זה תקף בעיקר למי שמטייל לבד, אבל כמובן שרלוונטי לכולם. בכל מקרה, כדאי לדאוג לחבילת גלישה טובה, כדי שתוכלו לשמור על קשר כשתרצו, וכן גם לחבילת שיחות בינלאומית, אם אתם רוצים להשקיע.
 3. ביטוח נסיעות – כמובן שחשוב למטיילים בכל הגילאים, אך על אחת כמה וכמה למטיילים ותיקים יותר – בעיקר אם יש להם מצבים רפואיים קיימים. בנוסף, כדאי לדאוג לביטוח שמכסה גם רכוש, כי למרות כל הצעדים המניעתיים, לפעמים יש מצבים של אובדן וגניבה, ועדיף שתפוצו על כך על ידי חברת הביטוח.
 4. גבו הכל – סרקו או צלמו את כל המסמכים הרלוונטיים לטיול – דרכון, כרטיס אשראי, אישור ביטוח, רישיון נהיגה ומספרי חירום – ודאגו שיהיו גיבויים שלהם בטלפון, במייל ו/או בענן. אם יש לכם בעיות רפואיות כלשהן, כדאי לדאוג לעותק דיגיטלי של ההיסטוריה הרפואית שלכם (ניתוחים אחרונים, אלרגיות, תרופות קבועות וכדומה).
 5. תרופות קבועות – באותו ההקשר, אם אתם נוטלים תרופות קבועות, דאגו לקחת מכתב מהרופא, המציין את המצב הרפואי שלכם, יחד עם הטיפול והמינון הנדרש, והשם הגנרי של התרופה. קחו עמכם את התרופות בתיק העלייה למטוס, כדי לוודא שתמיד יהיו בהישג יד, ודאגו שיש לכם כמה מנות ספייר, ליתר ביטחון. הנה כל מה שצריך לדעת על טיול עם תרופות » 

בטיסה

 1. טיולים ושתייה נגד קרישים – פקקת עורקים, שבה נגרם קריש דם שיכול להיות מסוכן ואף עלול לגרום למוות, הוא בעיה רצינית ומסוכנת. זוהי, כמובן, בעיה שרלוונטית לכל הנוסעים בטיסות ארוכות, אך שכיחה יותר בקרב טסים מבוגרים יותר. הקפידו לשתות הרבה בטיסה ולטייל הרבה במעברים תוך כדי טיסה. אם אתם יודעים שאתם נמצאים בקבוצת סיכון, כדאי לדבר עם רופא לפני הטיסה, ולקחת מדללי דם במקרה הצורך.
 2. שדרוג לנוחות – כדאי לשקול לשלם עבור כסאות משתלמים יותר, כדי שיהיה נוח יותר במהלך הטיסה. יש שלל אופציות שכאלה, החל ממושבים בשורות הראשונות, דרך מחלקות "אקונומי פלוס" וכלה במחלקה ראשונה או ביזנס. חבל שהטיסות יהיו מה שיגרעו לכם מהטיול, כך שעדיף להשקיע קצת אקסטרה כסף לנוחות.
 3. הארכת הקונקשן – באותו ההקשר, כדאי לקחת קונקשים ארוכים אפילו עם לילה, כדי לחסוך לעצמכם ישיבה ממושכת בטיסות ארוכות, בצורה בלתי נסבלת.

בריאות

 1. תשומת לב למגבלות פיזיות – נכון, זה לא משהו שרוצים לחשוב עליו כשנמצאים בחופש, אך חשוב להקשיב לגוף ולא להתעלם מהמגבלות הרגילות שלכם, ולבנות (או להתאים) את הטיול תוך התחשבות בהן.
 2. ריווח לו"ז – ברור שבטיולים רוצים לראות כמה שיותר, ליהנות כמה שיותר ולהספיק כמה שיותר, אבל חשוב לא להעמיס על לו"ז הטיול ולהשאיר מספיק זמן מנוחה בכל יום, וימי מנוחה מדי מספר ימים. בצורה זו תתנו לגוף ולנפש שלכם להירגע ולנוח, וגם לא יווצר מצב של "תפסת מרובה לא תפסת".
 3. נעליים נוחות – אחד הדברים שעושים הכי הרבה במהלך טיול (כמעט כל סוג של טיול), הוא ללכת הרבה. לכן חשוב להשקיע בנעליים טובות, שיספקו תמיכה טובה לרגל ואחיזת קרקע טובה. מומלץ לא ללכת על עקבים כדי להימנע מנקעים או נפילות.

במלון

 1. אל תפרסמו את העדרכם – למרות ההנחה הרווחת, שחדרי מלון הם מקומות בטוחים לאחסן בהם את ציודכם, חשוב לא לשכוח שכל אחד יכול פשוט להיכנס ולצאת מהם בקלות. לכן עדיף שלא תתלו שלט שמבקש לנקות את חדרכם, כדי לא שלא יהיה ברור שיצאתם ואנשים "שוחרי כוונות רעות" יוכלו לנסות להיכנס. במקום זאת, תוכלו לבקש מהעובדים בכניסה שישלחו מישהו, או להתקשר לקבלה בטרם תצאו מהחדר.
 2. אשרו מבקרים עם דלפק הקבלה – אם מישהו דופק בדלת וטוען שהוא מהמלון, בדקו זאת עם העובדים בקבלה בטרם תפתחו לו את הדלת, כדי לוודא שהם אכן שלחו מישהו אליכם.
 3. בטיחות בחדר – ודאו שהמנעולים בחדר אכן פועלים, והעדיפו חדר שאינו נמצא בקומת הקרקע, כדי שלא יוכלו לפרוץ אליכם מהחלון.

אוכל ושתייה

 1. הגיינת אוכל ומים – אמנם קלקולי קיבה ושלשולים הם מנת חלקם של מטיילים בכל הגילאים, בעיקר במדינות אקזוטיות, אך כאשר מדובר במבוגרים יותר – ההתאוששות עלולה להיות קשה יותר, ועלולות להגרם בעיות רציניות יותר כתוצאה מכך. לכן אם אינכם יודעים מה איכות המים, עדיף להמנע משתייה מהברז (לרבות משקאות עם קוביות קרח ושייקים), ולשתות רק מבקבוקים אטומים. בהקשר של מזון, עדיף לחפש מקומות עם תחלופה גבוהה של אנשים, לוודא שהאוכל מבושל היטב ולא "עמד" זמן רב, ולהעדיף רק פירות שאפשר לקלף. בנוסף, מומלץ לחטא את הידיים לפני האוכל.
 2. תזונה ספציפית – הדבר נכון שבעתיים אם אתם נמצאים במשטר תזונה כלשהו, ואז כדאי להמנע גם מאוכל כבד, מתובל מדי, שומני מאוד, עתיר גבינה או בשר. כלומר, אלא אם כן אתם מעדיפים לבלות זמן רב יותר בחדר המלון מאשר בחוץ.

נגד גנבים

 1. אל תשוויצו בעושר – אנחנו יודעים, חלק מהפריווילגיות של מטיילים מבוגרים מול צעירים הוא שיש כסף רב יותר, שמתבטאים גם בציוד ובאקססוריז יקרים ואיכותיים יותר. אבל חשוב לזכור שתכשיטים או שעונים יוקרתיים, וגדג'טים (מצלמות, טלפונים וכו') חדישים עלולים להפוך אתכם למטרה לגנבים. לכן, עדיף להשאיר את הציוד היקר והלא-הכרחי שלכם בבית, ולטייל רק עם מה שצריך. בכל מקרה עדיף להצניע את הציוד יקר הערך שבחרתם לקחת איתכם לדרך.
 2. כסף – אותו הדבר לגבי מזומנים ואשראי: חלקו אותם במספר מקומות שונים, ואת הרוב נשאו קרוב לגוף – בחגורת כסף או גרב מיוחד. בנוסף, כשאתם מוציאים כסף, ודאו שאף אחד לא רואה את המספר שאתם מקישים במכונה.
 3. "העוקץ המקומי" – כדאי לנסות ללמוד מבעוד מועד אם יש "עוקץ מקומי" שנפוץ במיוחד באזור שאתם מתכוונים להגיע אליו. בכל מקרה, תמיד חשוב לשים עין (ואפילו יד או רגל) על התיקים שלכם, ועדיף גם להשקיע בתיקים מיוחדים "חסיני" גניבה. בנוסף, נסו לא לתת לאנשים להסית את תשומת הלב שלכם בצורה שתוריד אותה מהתיק או הארנק שלכם.
 4. להקפיד על הכללים ה”רגילים” – ייתכן וזה מובן מאליו, אבל ליתר ביטחון: כדאי לא להסתובב לבד בלילה, ולא לטייל בכלל באזורים שידועים כלא-בטוחים (אם אתם לא יודעים, שאלו בבתי מלון), סעו רק במוניות מורשות ושכרו שרותים של מדריכים וסוכנויות מומלצים.
 5. לא להיראות כמו תיירים – במידת האפשר, נסו להיראות כאילו אתם יודעים בדיוק לאן אם הולכים, והשתדלו לא להיות "תיירותיים" מדי (עם מפות וספרים), כדי לא להוות מטרה קלה מדי.

בטיחות אלקטרונית

 1. מכשירים פרטיים – אם אתם מטיילים עם טלפונים, מחשבים או טאבלטים משלכם, ודאו שיש להם נעילה עם סיסמה (או קוד), כדי להקשות על פורצים. בנוסף, כדאי להתקין עליהם תוכנות שמאפשרות מעקב אחריהם, שליטה מרחוק ואפילו השבתה שלהם מרחוק, כדי שאם בכל זאת ייגנבו – לא תהיה גישה למידע האישי שלכם.
 2. מכשירים ציבוריים – הקפידו לא להכניס או לבדוק פרטים אישיים (מצב חשבון, אשראי, סיסמאות וכו') במחשבים ציבוריים. אתם אף פעם לא יכולים לדעת מה מותקן עליהם ומי עוקב, וקל במיוחד לקבל מידע ממחשבים שיש להם גישה לכולם.

לבסוף: לסמוך על האינסטינקטים

 1. חשוב לסמוך על האינסטינקטים ועל ההיגיון הבריא שלכם. אם יש משהו שמרגיש לכם מפוקפק או לא טוב – המנעו מהסיטואציה שתוביל אתכם אליו. גם אם הוויתור מרגיש לכם מטופש (וגם אם הוא יתברר כמשהו שאכן מטופש) – עדיף להיזהר ול"הפסיד" חלק מהתכניות שלכם, מאשר להפגע ולהצטער אחר כך.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות מתוך למטייל 50 פלוס

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי