למטייל 50 פלוס

העיקר הבריאות: 11 דברים שכדאי לדעת על טיול עם תרופות

למה צריך לדאוג מראש? באילו מסמכים כדאי להצטייד? איך משנעים תרופות בדרכים? מה לעשות במקרה שנתקעים בלי? הנה כמה כללים שכדאי לקחת בחשבון, ועוד קצת מידע שבטח לא ידעתם על תרופות בחו"ל
אביטל י
|

מאת: אביטל ישראל, מערכת אתר למטייל

בחרתם יעד חלומי, תכננתם טיול מושלם, למדתם, התארגנתם וסידרתם הכל. בעיקרון, אתם לגמרי מוכנים לטיול, נשארו רק כמה סידורים לוגיסטיים שצריך לדאוג להם. כמובן שכולם חושבים מראש על כרטיסי טיסה, הזמנת מלונות, קניית ציוד, השכרת רכב, החלפת כסף ואפילו הזמנת כרטיסים לאטרקציות. אבל אם אתם לוקחים תרופות קבועות – יש עוד קצת בירוקרטיה לפניכם.

כל מי שנוטל תרופות באופן קבוע יודע מה לעשות ואיך להתנהל עמן במהלך חיי היומיום. כמובן שאותם הכללים חלים במהלך טיולים (בעיקר ארוכים) בחו”ל, אך יש כמה דברים שצריך לדעת מראש, אם אתם מתכננים טיול שכזה.

הנה כמה דברים שתצטרכו לדאוג להם מספר שבועות לפני היציאה לטיול, דברים לקחת בחשבון בשדה התעופה וטיפים להתנהלות עם תרופות בדרכים. שום דבר פה לא מסובך או דורש מאמץ רב מדי, אבל כדאי להיות מודעים אליהם ולהתארגן בהתאם.

לפני שיוצאים לטיול

בשלב הזה מסתכמים רוב התהליכים הבירוקרטיים שהתייחסנו אליהם קודם. תצטרכו לדאוג להם מספר שבועות לפני הטיסה, כדי לוודא שלא יהיו עיכובים או דחיות לא מתוכננות. נכון, זה דורש קצת התארגנו, אבל אל תוותרו בחלק הזה על כלום, זה יכול לחסוך לכם בעיות ואפילו עגמת נפש במהלך הטיול.

1. לקבוע תור לרופא

בין כל הסידורים, סוכני הנסיעות, הקניות והארגונים, חשוב למצוא זמן לבקר אצל הרופא. נכון, זה הסידור הכי פחות נחמד שתצטרכו להתמודד איתו (למרות שבינינו, גם ביקור בבנק זה לא כיף), אבל הוא חשוב. הנה כמה מהדברים שתצטרכו לעשות במהלך התור, בעיקר אם מדובר בטיול ארוך במיוחד:

 • כדאי לבצע בדיקה גופנית מקיפה, כדי לוודא שהכל בסדר בטרם תצאו לחקור את העולם.
 • ספרו לרופא שאתם מתכננים טיסה לחו"ל, ובקשו המלצות בריאותיות מיוחדות (ספציפיות עבורכם) לקראת הטיול.
 • בקשו מרשמים לתרופות קבועות, שיספיקו לכם לכל התקופה שתשהו מחוץ לארץ, ווודאו שתקבלו לפחות כמה מנות עודפות, ליתר ביטחון. הרי יש סיכוי שתוכניותיכם ישתנו, שתתעקבו בדרכים, שתאבדו את אחת החפיסות, או אפילו שהתיק ייגנב. בכל מקרה, עדיף שיהיו כמה ספיירים, כדי שלא ייווצר מצב שתתקעו בלי. נכון ש”בזמנים כתיקונם” אפשר לקבל כמות קצובה של תרופות, אך כשמדובר בטיולים ארוכים בדרך כלל תוכלו לקבל כמות גדולה יותר מזו שאתם רגילים לה. קחו בחשבון שלא תוכלו לקנות תרופות במדינות אחרות עם מרשם ישראלי, ושיש מדינות שמוכרות (בטעות או בכוונה) תרופות מזוייפות או כאלה שמסומנות בצורה לא נכונה.
 • בקשו מכתב שמתאר את מצבכם הרפואי ואת אופן הטיפול הדרוש לכם, כולל פירוט של השמות הגנריים של התרופות שאתם זקוקים להן. על המכתב להיות מתורגם לפחות לאנגלית, אם לא לשפה המקומית של המדינה שאתם טסים אליה.

2. בקרו במרפאת מטיילים

אם אתם טסים ליעד שייתכן וידרוש מכם לעבור חיסונים או לקחת תרופות מניעה כלשהם, יש לבקר במרפאת מטיילים, כדי לקבל פירוט על כל הטיפולים הדרושים לכם במדינת היעד, וקבלת החיסונים במקרה הצורך. אל תשכחו לספר שם על התרופות שאתם נוטלים בקביעות, כדי לוודא שהן לא מתנגשות עם הטיפולים המומלצים, ולתת אפשרות למצוא פיתרונות אחרים.

3. דאגו לביטוח בריאות

הכלל הזה נכון לכל הטסים לחו"ל, אך הוא נכון פי כמה כאשר מדובר בנוסעים עם מצבים רפואיים מיוחדים. לכן חשוב לדאוג לביטוח נסיעות לפני שאתם יוצאים לטיול, ולוודא שהוא מכסה את כל מה שצריך, כדי שתוכלו לקבל החזרים אם תזדקקו לסיוע רפואי כלשהו במהלך הטיול.

בשדה התעופה

רגע אחרי הצ'ק אין, ושניה לפני שמגיעים לדיוטי פרי וכבר מרגישים את תחושת החופש באוויר, יש רק עוד דבר אחד קטן שצריך לקחת בחשבון – הבדיקה הבטחונית. אל דאגה, היא לא אמורה להוות עבורכם בעיה כלשהי, אבל יש כמה דברים שתצטרכו לקחת בחשבון, כשאתם מתכננים לקחת איתכם תרופות (בעיקר אם מדובר בכמות גדולה) למטוס:

 1. קחו את התרופות איתכם בתיק העליה למטוס, ואל תשלחו אותן עם המזוודות. כידוע, יש סיכוי שהמזוודות יתעכבו, ילכו לאיבוד או ייגנבו, לכן עדיף שהתרופות החשובות לכם יהיו תמיד עמכם ובהישג יד. כדאי לדעת שהחוקים לגבי נשיאת נוזלים אינם חלים על תרופות מרשם, אך תצטרכו לציין בפני אנשי הביטחון בשדה (לפני השיקוף) שאלה מצויות בידיכם.
 2. אם התרופות דורשות קרור – קחו עמכם צידנית קטנה, ויידעו גם בכך את אנשי הביטחון.
 3. השאירו את התרופות באריזתן המקורית. כן, גם אם אתם רגילים לסדר אותן בקופסאות ייעודיות, חשוב להגיע עם התרופות לשדה התעופה כשהן באריזתן המקורית, עם המדבקה של בית המרקחת. בצורה זו, אנשי הביטחון או המכס יוכלו לראות בברור את שמכם, את שם הרופא ואת המינון המדוייק הדרוש לכם.
 4. בהקשר זה, דאגו שהמכתב שקיבלתם מהרופא יהיה בהישג ידכם, כמו גם עותקים של המרשם, למקרה שיבקשו מכם גם אותם. רוב הסיכויים שיכבדו זאת ויתנו לכם לעבור.

במהלך הטיול

אנחנו יודעים, אף אחד לא רוצה לחשוב על מחלות ותרופות במהלך חופשה או טיול, אבל בכל זאת – אתם כנראה לוקחים אותן מסיבה כלשהי. הנה כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם:

 1. המשכיות הטיפול: כשמטיילים ונהנים קל מאוד לשכוח מהתרופות, אבל אם אתם אכן זקוקים להן לתפקודכם הרגיל – אל תפסיקו ליטול אותן ואל תרדו במינון הרגיל שלכם.
 2. שימו לב לזמנים: באותו ההקשר, אם אתם חייבים לקחת תרופה בשעה קבועה, קחו בחשבון את הבדלי השעות במדינת היעד. בגלל שקשה לבסס הרגלים חדשים, מומלץ לכוון שעון כדי להזכיר לעצמכם את השעה החדשה.
 3. כמובן שהכלל שתקף בשדה תקף גם למשך הטיול – אם התרופות זקוקות לקרור, דאגו לאחסן אותן בצידנית בדרכים ובמקרר במקומות הלינה.
 4. מילוי מרשם בחו"ל: אמרנו שלא יכבדו את המרשם הישראלי שלכם בחוץ לארץ, אבל מה לעשות במקרה חירום, שבו תצטרכו לחדש את המלאי? ובכן, תצטרכו פשוט ללכת לרופא מקומי, להציג לו את המרשם ואת המכתב מהרופא הרגיל שלכם, כדי שהוא יוכל למצוא עבורכם את הפיתרון הטוב ביותר.

כדאי לדעת

רוב הטסים לחו"ל לא חושבים פעמיים לפני שאורזים תרופות לדרך, בין אם מדובר בתרופות קבועות או סתם תרופות רגילות ללא מרשם. אבל כדאי לדעת שחלק מהתרופות, ואפילו הנפוצות ביותר (משככי כאבים מסוימים, כדורי אלרגיות, תרופות צינון וכו') אינם חוקיים בחלק מהמדינות.

אין גוף אחד שמפקח על הכל, ולכל מדינה יש חוקים משלה, לכן כדאי, לפני שאתם מתכננים טיול ליעד אקזוטי כלשהו, לוודא אילו תרופות אתם יכולים להכניס למדינה ואילו לא. אמנם רוב הסיכויים שאף אחד לא יבדוק את המזוודות ויחטט לכם בתרופות, אבל אם יתפסו אתכם עם חומר שהם חושבים שהוא לא חוקי – זה עלול לגרום להחרמה של התרופות, גירוש מהמדינה או אפילו עמידה לדין ושליחה לכלא.

אמנם לעתים קשה למצוא ברשת מידע על תרופות שמותר או אסור להכניס למדינות, אבל תוכלו להתייעץ עם רופא המשפחה או במרפאת מטיילים לפני שיוצאים לדרך. יש סיכוי שהם לא יידעו, אבל ככל הנראה תהיה להם גישה למקורות שבהם יוכלו לבדוק את האפשרויות העומדות מולכם. במקרה הגרוע ביותר, כדאי לפנות לשגרירות המדינה שאתם מתכננים לטייל בה. שוב, זה לא נפוץ, אבל עדיף להמנע ממצבים בעייתיים.

לתחילת הכתבה

יש לכם שאלות או תהיות נוספות? מוזמנים להתייעץ בפורום בריאות » 

כתבות נוספות מתוך למטייל 50 פלוס

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי