למטייל 50 פלוס

מבחירת היעד ועד סגירת לינה: המדריך המלא לתכנון טיול

איך בוחרים מדינה? איך מתכננים מסלול? על פי מה קובעים עם חברת טיולים? יש כל כך הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון כשמתכננים טיול. ארנה, מטיילת ותיקה שחרשה (וחורשת!) את העולם לאורכו ולרוחבו יחד עם בעלה מיקי, כתבה מניסיונם את כל התשובות, לטובת החוששים
ארנה 55
|

מאת: ארנה קרמזין

פעם, לפני כ-10-15 שנים, כשטיילנו באזורים פחות "שגרתיים", היינו מוצאים עצמינו מוקפים בעיקר בתרמילאים צעירים, וכמעט לא היינו נתקלים בזוגות בגילנו. החבר'ה הצעירים שפגשנו בדרך תמיד קיבלו אותנו באהבה, ואת המשפט "כל הכבוד לכם! ההורים שלי בחיים לא היו עושים טיול כזה", היינו שומעים בכל פעם מחדש.

מאז יש הרבה יותר צעירים בני 50 ובני גילינו, שמחליטים לצאת ליעדים שכאלה, בטיולים עצמאיים ולא מאורגנים, משלל סיבות – החופש לבחור במסלול ובלו"ז על פי זמן ותחומי עניין, הגמישות במהלך הטיול, ומעל לכל – האפשרות להכיר את המדינה בצורה האותנטית ביותר. לטובת כל מי שעדיין חושש מהרעיון, אספתי עבורכם כמה טיפים לתכנון.

כידוע, יש שלוש אפשרויות לטיול:

  1. טיול מאורגן – יש שלל אופציות לטיולים שכאלה, החל מקבוצות גדולות ליעדים “שגרתיים”, וכלה בקבוצות “בוטיק” על פי תחומי עניין ספציפיים. לדוגמה, אנחנו יוצאים לטיולים מאורגנים בקבוצות קטנות של צלמים (לדוגמה, לטנזניה, לקוטב הדרומי והצפוני ועוד). במקרים האלה, אין לנו חלק בתכנון המסלול, ואנחנו בוחרים בטיול שמתאים לנו מבחינת טיב החברה המבצעת, יעד הטיול ומה אנחנו רוצים לצלם. כמובן שכל אחד בוחר את החברה והסגנון על פי טעמו האישי והתקציב שהוא מוכן להשקיע בטיול שכזה.
  2. טיול מאורגן פרטי – רלוונטי במדינות שקשה לתקשר בהן בגלל השפה (כמו סין, פיליפינים, ויאטנם, אתיופיה, צ'ילה, קוסטה ריקה וכו'), ולכן יש צורך בחברה שתעזור בארגונים הלוגיסטיים. פה יש למידה של האזור שבו הולכים לטייל על מנת לדאוג שהמארגן ייקח אותנו למקומות שאנחנו בוחרים, ולא טיול שמוכן להם מראש, שבו עלולים להיות חלקים שלא מעניינים אותנו.
  3. טיול עצמאי לחלוטין ברכב שכור או קרוואן – כל התכנון, ההכנות והלוגיסטיקה הם באחריותינו ואנחנו דואגים לכל הפרטים.

למה לצאת לטיול עצמאי ולא לטיול מאורגן?

אנחנו אוהבים לטייל, ואף עושים זאת מספר פעמים בשנה, אבל ממש לא בא לנו על טיול מאורגן. אחת הסיבות העיקריות היא, שכדי להפוך לאטרקטיביות החברות המארגנות הופכות את הטיולים ל”יום עבודה ארוך”: הימים דחוסים בפעילות וריצה ממקום למקום, והמקומות שמבקרים בהם הם האטרקציות התיירותיות הגדולות במדינה.

בעיני, מה שחסר בטיול שכזה הוא הפרטים הקטנים, המפגשים עם המקומיים (לא אחת הוזמנו לבתים או נכנסנו למקומות בילוי או למסעדות פועלים של מקומיים). לדוגמה, גם כשלוקחים את הקבוצה לכפר שמוצג כאותנטי, המקומיים בדרך כלל מקבלים תשלום כדי להציג איך חיו בעבר.

בנוסף, טיול עצמאי נותן הרבה גמישות, ואת היכולת לשנות את התוכניות תוך כדי תנועה. מנגד, בטיול מאורגן צריך להתחשב בקבוצה, ואנחנו לא רוצים להצטרך לחכות למאחרים, להקשיב למדריך שמרגיש שהוא חייב לדבר כדי להצדיק את המשכורת או להגיע למקומות שלא מעניינים אותנו.

בגלל כל אלה, בדרך כלל נבחר לטייל עצמאית, או בטיול מאורגן-פרטי (תלוי ביעד), ובטיול מאורגן רק במצבים מיוחדים.

חוויית הטיול מתחילה הרבה לפני הטיול עצמו

כן, החוויה מתחילה לפני שבכלל קונים כרטיסי טיסה. הכוונה, כמובן, היא לעניין התכנון. כפנסיונרית, חלק ניכר מזמני אני יושבת ולומדת. בניגוד ללימודי “חובה” – במקרה הזה, הלימודים הם הנאה צרופה, בזכות זה שהם מאפשרים לי לבנות לנו טיול שיכיל רק דברים שאנחנו אוהבים.

במהלך התכנון, אני משתמשת הרבה בעזרה של “חברים” – אתרים שנותנים סקירה וטיפים על המקומות והאטרקציות, ואתרים מקומיים במדינת היעד. כמובן, שבמידת האפשר אנחנו גם מתייעצים עם אנשים שטיילו שם קודם.

מאיפה מתחילים?

בחירת היעד: אם אנחנו לא גמישים בתאריכי הטיול, אחפש קודם באילו מדינות כדאי לטייל בתאריכים שמתאימים לנו, וזה בדיוק מה שאני כותבת בגוגל: “איפה לטייל בחודש...”. בעיני, עדיף לטוס חודש לפני או אחרי “העונה”, כי אז המחירים נוחים יותר ומספר התיירים יורד.

עם זאת, כדאי לקחת בחשבון שיש מקומות שמחייבים נסיעה בשיא העונה, כדי ליהנות מתופעות טבע מיוחדות, כמו שיאי פריחה ושלכת ונדידת בעלי חיים, או אירועים ופסטיבלים מעניינים.

אם אין מגבלה מבחינת תקופה, אבחר במדינה שמתחשק לי לבקר בה, ולפי זה אבחר את התאריך הרצוי. בחירת היעד נעשית בדרך כלל אחרי ששמעתי, קראתי או ראיתי דברים שמעניינים אותי לגביו.

משך הטיול: ההחלטה לגבי אורך הטיול בדרך כלל נקבעת אחרי קריאת טיפים וסיפורי דרך של מטיילים אחרים. בעקבות זאת, אני חושבת על מסגרת זמן כללית שמתאימה לי, ומשנה בהתאם למקומות שבחרתי לבקר בהם. לזה אוסיף עוד מספר ימים חופשיים, שיהיה אפשר “לשחק” קצת עם המסלול. למה?

  • כי הגענו למקום מדהים ואנחנו רוצים להישאר בו עוד יום
  • כי מזג האוויר באחד הימים היה גרוע ולא ראינו כלום, ולמחרת ישתפר על פי התחזית וחבל לפספס
  • כי המקומיים או מטיילים אחרים נתנו לנו טיפ על מקום מקסים שמחוץ למסלול המתוכנן

איסוף מידע: בשלב הבא אני אוספת חומר מהרשת, לאזור שבו אטייל, כדי לדעת איך להרכיב את המסלול. המטיילים הישראלים אוהבים לחלוק ואפשר למצוא אלפי טיפים, ולתכנן טיול לכל כיס. מקורות מידע טובים נוספים הם אתרי ה-Tourist Information של כל יעד. אני שומרת לעצמי בצד את המידע שאני מוצאת על פי מקומות, פותחת מפה, מסמנת את המקומות ובונה מסלול. אחר כך אני מחשבת כמה ימים אצטרך בשביל כמו מה שבחרתי, ואם הטיול יוצא ארוך מדי – מחליטה על מה לוותר.

אחרי התכנון מגיע השלב הלוגיסטי

ברגע שמסיימים את כל העניינים של הארגון התיאורטי ותכנון הטיול, צריך להתייחס לשלב היישומי – הזמנת הטיסות, המלונות, הרכב, האטרקציות וכו'. גם פה, זה תלוי בסוג הטיול שיוצאים אליו, אבל שני דברים נשארים זהים בשתי האופציות – הזמנת כרטיסי טיסה בינלאומיים וביטוח:

כרטיסי טיסה: גם במקרים של טיול מאורגן-פרטי, כרטיסי הטיסה הבינלאומיים נרכשים על ידינו. אנחנו קונים אצל סוכנת, אחרי בירור מחירים ברשת, ולוחצים לקבלת מחיר דומה. זה הוכיח את עצמו כשנתקלים בבעיות. בנוסף, קנייה דרך סוכנת בדרך כלל אינו מצריך תשלום מיידי.

אנחנו לא מחפשים טיסות בחברות Low Cost, כהחלטה. אנחנו לא תרמילאים שקונים כרטיס, מגיעים למקום ומקווים לטוב, ומעדיפים לשלם יותר ולהיות בטוחים שאגן נגיע למחוז חפצנו בזמן שנקבע.

ביטוח: ברגע ששילמתי על כרטיסי הטיסה אני עושה ביטוח לתאריכי הנסיעה, כדי שאם יקרה משהו ושמאלץ ביטול – יהיה ביטוח. בדרך כלל מבטחים שלושה חודשים לפני הטיסה.

טיול מאורגן פרטי

יצירת קשר: השלב הראשון הוא, כמובן, פניה לחברות שמארגנות טיולים שכאלה ביעד המבוקש. אפשר למצוא בקלות טיפים על חברות טיולים ועל מדריכים ברשת. אני פונה במייל למספר חברות (ישראליות או מקומיות), מספרת להן על ההעדפות שלי לגבי הטיול ומבקשת הצעה לטיול ומחיר. בדרך כלל ישלחו לי חזרה תכנית סטנדרטית שמוכנה להם מראש.

בחירת חברה ובניית מסלול: על פי תשובת החברה – המחיר, והמסלול המוצע – אני בוחרת את זו שאיתה אמשיך וכותבת לה מה מעדיפה להוריד ומה רוצה להוסיף (פה נכנס העניין של ה”שיעורים” מקודם). בדרך כלל, כשנציג החברה הנבחרת רואה שיש לנו ידע ואנחנו יודעים בדיוק מה אנחנו מחפשים ורוצים – הוא מתאמץ יותר למצוא דברים שימצאו חן בעינינו. המון מיילים עוברים בינינו – בקשות, הצעות, שינויים וכו'.

אם החברה ממוקמת בארץ, נערכת פגישה, שבה מקבלים חומרים וממשיכים להתאים ולשנות את המסלול עד שיש הסכמה. בנוסף לאטרקציות ולמקומות שרוצים לבקר בהם, צריך לבחור רמת לינה, דרך התניידות (תחבורה ציבורית, השכרת רכב או רכב עם נהג ומדריך) – הכל תלוי בתקציב.

הזמנת כרטיסי טיסה וביטוח.

מלונות וואוצ'רים: אחרי הזמנת הכרטיסים מודיעים לחברה המארגנת, ולפי התאריכים הם מזמינים את המלונות וכל השאר. שימו לב שכדאי לבקש את הוואוצ'רים מראש, ולא בהכרח לסמוך על זה שתקבלו אותם בפגישה בשדה התעופה אחרי הנחיתה. ליתר ביטחון, עדיף שיהיו אצליכם עוד קודם, כי תמיד יש מקום לטעויות (לדוגמה: היתה פעם שהסתבר שהטיסה הוזמנה בטעות ליום המחרת, כך שגם הפסדנו את המלון שהוזמן לאותו הלילה, וגם בזבזנו יום במקום שלא רצינו. לא קיבלנו החזר מהמלון או מהחברה המארגנת).

טיול עצמאי

הזמנת כרטיסי טיסה וביטוח.

מקומות לינה: בהתאם לאזורים שמתכננים לישון בהם, מחפשת טיפים ומידע – ובהם המלצות ואזהרות – על מקומות לינה. אחר כך נכנסת לאתרי הזמנת מלונות, ומזמינה בהתאם לתקציב, מיקום והמלצות. מניסיוני, כדאי להזמין תמיד עם אפשרות ביטול, כי כבר היו מקרים שביטלתי מקום כי שיניתי את מסלול הטיול תוך כדי. זה עוד יתרון בטיול עצמאי. אפשרות אחרת היא הזמנת דירות ב-Airbnb, אך אישית לא התנסיתי בכך.

תחבורה: בבחירת אמצעי התחבורה שישמש אתכם במהלך הטיול או בחלקו, צריך לקחת בחשבון את אופי המסלול. בערים לא מומלץ לשכור רכב, שכן יש בעיות חניה, פקקים וכו'. אם מטיילים באזורים כפריים וטבע, רכב שכור הוא יתרון גדול, שכן הוא מאפשר חופש התניידות כמעט מוחלט. אישית, אני מעדיפה טיול בקרוואן.

מידע נוסף גם בטיול עצמו

כמעט לכל מקום שאני מגיעה אליו, אני ניגשת ללשכת המידע לתיירים, ומוצאת חומרים נוספים על האזור. אם אנחנו מגיעים לאזור נידח יותר, אני מדברת עם המקומיים, עם עובדי המלון או ה-B&B, שתמיד נותנים טיפים נהדרים, במיוחד על מקומות פחות מתויירים ויותר אותנטיים.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות מתוך למטייל 50 פלוס

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי