מפעל השוקולד של הרשי (Hershey's Chocolate World)

במרחק נסיעה מהעיר פילדלפיה, נמצא עולם השוקולד של הרשי (Hershey' Chocolate World), מקום מיוחד עם אטרקציות כיפיות וריח של שוקולד. גלו כל מה שיש לעשות בעיירה הקטנה והטעימה - הרשי פנסילבניה
לירון בונאנו - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מפעל השוקולד של הרשי (Hershey's Chocolate World)

איך הכל התחיל? סיפורו של שוקולד הרשי וביקור במוזיאון

עד להצלחה הגדולה ולהפיכתו של שוקולד הרשי למותג מפורסם בכל בית, היו למילטון הרשי המייסד, לא מעט כישלונות. בסוף המאה ה-19 הוא ניסה לפתוח חנות לדברי מתיקה בפילדלפיה, אך נכשל חרוצות, לאחר מכן ניסה להצליח כיצרן ממתקים בניו יורק, אך גם זה לא עבד, ומילטון חזר לפנסילבניה מולדתו. שם במחוז לנקסטר שהיה ביתו, ייסד ב-1890 את חברת ממתקי הקרמל של לנקסטר. ההצלחה של החברה, השיגה למילטון את ההון הראשוני הנדרש, להגשים את חלומו סוף סוף ולהקים מפעל של שוקולד. ב-1903 הוא ייסד את מפעל הרשי, בעיירה דרי צ'רץ' שבמחוז, שלימים תשנה את שמה לשם המותג ומאז היא ידועה בשם הרשי. 

ההצלחה הגדולה של המפעל, הביאה לשיכלול בתהליך ייצורו של שוקולד החלב, עד שהטעם המפורסם של חבילת השוקולד החומה, הפך לידוע ואהוב בכל רחבי ארצות הברית. תנופה זאת הובילה את מילטון לפתח מוצרים מתוקים נוספים, ביניהם "נשיקות הרשי", שוקולד קטן שעוצב כטיפה ונעטף בנייר כסף, חטיפי שוקולד בוטנים, חטיפי m&m ועוד. עד לשנת 1920 יוצרו במפעל כבר מעל ל-80 מיליון ממתקים.

העיירה הרשי גדלה גם היא, וסיפקה תנאי מגורים טובים לעובדי המפעל. שם גם ייסדו מילטון הרשי ורעייתו קת'רין, שהיו חשוכי ילדים, בית ספר ופנימייה לילדים יתומים, וציוו בירושתם את רוב הונם לבית הספר. עד היום נחשב המוסד לאחד מבתי הספר הטובים והעשירים בארצות הברית, ובו לומדים מדי שנה כ-2,000 ילדים יתומים שחיים בתנאי פנימייה בעיירה.

בשנות ה-30' בזמן השפל הכלכלי הגדול בארצות הברית, היה מפעל הרשי אחד היחידים שהמשיכו להצליח בכלכלה המדשדשת. מילטון הרשי, שהאמין בעבודת כפיים, חריצות ובתנאים טובים לעובדיו, גייס לעבודה מאות עובדים, דוקא בעידן של צמצומים ופיטורים, ופיתח את העיירה באמצעות בניית בתי מלון, רכבות, אצטדיון ופארקים, כל זאת מתוך אמונה כי החיים בארצות הברית ישובו וישגשגו. ב-1945 נפטר מילטון הרשי בגיל 88, והשליטה במפעל עברה לתאגיד הנושא את שמו. במהלך השנים החברה המשיכה להתפתח ולפתח מוצרים חדשים, מסוכריות עד למסטיקים ומפעלי ייצור מזון. ועד העובדים של הרשי נותר אחד מועדי העובדים החזקים ביותר בארצות הברית, ועד היום תנאי הרווחה של העובדים במפעלי הרשי השונים ברחבי ארצות הברית והעולם, נחשבים לטובים במיוחד, והחיים בעיירה הקטנה הרשי נשארו ברמה גבוהה.

 את סיפורו של החלום האמריקאי, מכישלון להצלחה, ואת סיפור מפעל חייו של מילטון הרשי ניתן ללמוד ולחוות במוזיאון השוקולד (The Hershey Story Museum) שממוקם במרכז העיירה. המוזיאון המספק חוויה אינטרקטיבית לילדים ולמבוגרים, ותצוגות קבע מרתקות, הממחישות בעזרת אמצעים ויזואליים: כרזות ישנות וסרטונים אינטראקטיביים, את גלגוליו השונים של המותג המתוק. ומה שווה ביקור במוזיאון שוקולד מבלי לטעום? תמורת תשלום נוסף תוכלו גם לחוות טעימה ממבחר משקאות השוקולד, והטעמים השונים שמסביב לעולם, וליהנות מביקור מרתק במעבדת השוקולד.

 • כתובת: 63 W Chocolate Ave, Hershey, PA 17033
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, 09:00-19:00
 • עלות: מבוגר 10$ ילד (גילאים 3-12) 7.5$, כרטיס משולב עם מעבדת השוקולד, מבוגר 17.5$,
   ילד 14$ (אחרי השעה 17:00 עלות הכניסה יורדת ל-5$)
 • אתר אינטרנט : www.hersheystory.org

איך מכינים שוקולד? סיור טעים במרכז המבקרים

מי מאיתנו לא חלם להיות פעם בפס הייצור של שוקולד ולראות כיצד מייצרים את הפלא המתוק והאהוב? ב-1973 נפתח מרכז המבקרים של הרשי, שמעניק למבקרים את האפשרות לקחת חלק במסע הכיפי והמרתק, ולעקוב מקרוב אחר תהליך הייצור. הסיור עצמו אורך כחצי שעה, ובמהלכו המבקרים מסיירים באמצעות קרונית באגפים השונים של מפעל הרשי, ורואים כיצד הופכים את פולי הקקאו לחבילה של שוקולד. הסיור עצמו הוא בחינם ויש גם טעימת שוקולד קטנה על חשבון הבית. בסיומו יוצאים המבקרים לחנות המפעל הגדולה של הרשי. מרכז המבקרים מציע גם אטרקציות נוספות בתשלום, עבורן ניתן לרכוש כרטיסים מראש באתר האינטרנט או לחילופין לקנות אותם בלובי הכניסה של מרכז המבקרים.

 • כתובת: 251 Park Blvd, Hershey, PA 17033
 • שעות פעילות לכל האטרקציות השונות: 09:00-21:00
 • אתר אינטרנט: www.tickets.hersheys.com

בין האטרקציות הנוספות:

 • סדנה להכנת חטיף שוקולד – הצטיידו בסינרים וכובעים ובוא לעצב בעצמכם את חטיף השוקולד שעליו תמיד חלמתם, פעילות זאת משלבת בישול ועיצוב, ופתוחה לילדים ולמבוגרים. בסיומה תקבלו כמובן את החטיף הטעים שיצרתם. משך הסדנה כ-45 דקות. עלות: 15.95$.
 • תעלומת מיסתורין השוקולד – חווית צפייה ב-4D עם משקפיים מיוחדים, שתיקח אתכם למסע מיוחד ולחוויה מצחיקה ומסעירה, בניסיון לפתור את תעלומת השוקולד. משך הסרט הוא כ-30 דקות.
  עלות: מבוגר 7.95$, ילד 6.95$.

מה עוד בסביבה? פארק השעשועים וסיור בעיירה 

ב-1907, הקים מילטון הרשי פארק שעשועים קטן בשם הרשיפארק (Hersheypark) שנועד לרווחת העובדים, והיה פתוח אך ורק לעובדי מפעל הרשי ובני משפחותיהם. ככל שחלפו השנים, נפתח הפארק גם למבקרים חיצוניים. כיום הרשיפארק הוא אחד מפארקי השעשועים הגדולים והטובים ביותר בארצות הברית, עם יותר מ-60 מתקנים שונים, ו-11 רכבות הרים אקסטרימיות, המשלבות מהירות משתנה ואין-ספור סיבובים. הפארק מחולק לכמה חלקים, ביניהם פארק מים גדול ומשוכלל, ומתקנים מיוחדים לילדים, והוא פתוח מחודש אפריל בשנה ועד לסוף חודש דצמבר. בחודשי הקיץ הפארק עמוס מאוד והתורים למתקנים ארוכים, אז חשוב להצטייד בסבלנות.

 • כתובת: 100 W Hersheypark Dr, Hershey, PA 17033
 • שעות פעילות: משתנות על פי חודשי השנה, אפריל-אוגוסט 10:00-22:00,
   ספטמבר-דצמבר פתוח בסופי שבוע, 12:00-21:00
 • עלות: מבוגר 63.95$, ילד 40.95$
 • אתר אינטרנט: www.hersheypark.com

בעיירה הרשי, שהפכה בעצמה לאטרקציה תיירותית מובילה, עם בתי מלון ומסעדות, ניתן לצאת לסיור היסטורי מודרך, בתוך קרונית טרולי מיוחדת. המדריכים והנהג מתלבשים בבגדים תקופתיים, ולוקחים אתכם למסע בזמן (הכולל גם טעימות קטנות) ברחבי הרשי ההיסטורית, למקום בו אפילו פנסי הרחוב, מעוצבים כמו נשיקות של שוקולד. הסיור נמשך כ-75 דקות.

הידעתם? כמה מספרים לקינוח

 • בעיירה הרשי קיימים כיום שלושה מפעלים שונים: המפעל המקורי מ-1903, המפעל הרשי החדש שהוקם ב-1990, ומפעל הממתקים של Reese's  , שהוקם ב-1957 ומייצר את חטיף הבוטנים והשוקולד Reese's Pieces.
 • ב-1908 הושקה לראשונה חבילת השוקולד של הרשי, שעיצובה המקורי נשמר עד היום.
 • בשדרת השוקולד הראשית (Chocolate Avenue) בעיירה הרשי ניצבים 107 פנסים בצורת נשיקות הרשי .
 • מדי יום מיוצרות מעל ל-60 מיליון נשיקות הרשי קטנות.
 • חטיפי ה-M&M יוצרו לראשונה ב-1941, במהלך מלחמת העולם השנייה, על מנת שהחיילים האמריקאים יוכלו ליהנות גם בשדה הקרב משוקולד, מבלי שיימס.
 • מאז שנפתח מרכז המבקרים ב-1973, ביקרו בו מעל 75 מיליון איש (3 מיליון איש מבקרים בו מדי שנה).

לתחילת הכתבה

התמונות בכתבה, הלקוחות מ-Flickr, הן תחת רישיון .Creative Commons BY 2.0

מתכננים ביקור בהרשי? בואו לקרוא מה עוד יש באזור:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה להרשי

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם