שמורות במחוז סטן קריק

במחוז זה ישנן חמש שמורות טבע כשכל אחד הוקמה למטרה שונה: שמורת חיות הבר קוקסקומב והשמורה באי סאות` ווטר הוקמו כדי להגן על בע``ח, שמורת חמשת האגמים הכחולים נועדה לשמור על מימי האגמים, שמורת הטבע של ריף גלובר הוקמה כדי להגן על של ציפור הדוכיפת בצבעי הלבן-חום וושמורת הציפורים כשמה כן היא.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורות במחוז סטן קריק
Thinkstock Imagebank ©

שמורות חיות הבר והאגמים

שמורת חיות הבר קוקסקומב

שמורת חיות הבר (Cockscomb Basin Wildlife Sanctuary) נמצאת בדרום בליז, במחוז סטן קריק למרגלות רכס קוקסקומב בהרי המאיה. השם קוקסקומב ניתן לרכס בשל צורת הצדודית שלו הנראית כשסמתכלים עליה מכיוון צפון לדרום. בקעת הקוקסקומב מתרוממת מגובה של 91 מטרים מעל גובה פני הים עד לגובה של 1,120 מטרים בפיסגת ויקטוריה. כל האזור עוצב ע"י כיפת גרניט שבעבר כיסתה את האזור. היסטוריה של חטיבת עצים מבוקרת וסופות הוריקן יצרו פסיפס של נוף מיוער צפוף שמקבץ אליו מספר פלגי מים משני הנהרות העיקריים- Swasey ו-South Stann Creek. חלק מ-Sittee River נוגע בשמורה בחלקה הצפוני.

האזור הוכרז כשמורת טבע ב-1984 וחלק ממנו הוכרז כשמורת חיות בר ב-1986. בשנת 1993 הוכרז כל אזור הבקעה כשמורת חיות בר במסגרת המאמץ להגן על משפחות היגוארים- אחת ממשפחות החתולים הגדולות בעולם כשבשמורה יש את היגוארים הגדולים ביותר שזוהו אי פעם. השמורה מסייעת גם בשמירה על 300 מיני צמחים, למשל: שרכים, סחלבים, גפנים, עצי מהגוני, סייבה ובעלי חיים ייחודיים לבליז שחלקם בסכנת הכחדה כמו החתול המנומר, חתול המרגיי, טפירים, טוקן ותוכי אדום (מקאו). בנוסף על כך בשמורה חיים מיני זוחלים רבים, דו חיים, צפרדעים, נחשי בריח ואיגואנות.

 אנשי המאיה היו הקבוצה הראשונה שהתיישבה באזור הבקעה. עדות להימצאותם כאן ישנה בג`ונגל המכוסה בשרידי מרכז טקסים בשם Chucil Baalum מהתקופה הקלסית. קבוצת המחקר הראשונה הגיעה לאזור ב-1888 והיא גילתה שחיו כאן הרבה חוטבי עצים שהקימו מחנות לאחסון ועיבוד קורות עץ. אפילו כיום הרבה משמות המחנות שמופו עד כה נושאים שמות של אותם מחנות, למשל "Sale Si Puede" שפירושו "עזוב אם אתה יכול" ו"Go to Hell Camp". הכניסה לשמורה אפשרית בנסיעה על דרך Cabbage Haul Gap שאורכה כמעט 10 קילומטרים מהרגע שעוזבים את האוטוסטרדה הדרומית. ראוי לציין כי בשמורה ישנם כל השירותים הנחוצים למבקרים- שירותי קמפינג, סיורים, מרכז מבקרים, מסלולים מסומנים ועוד.

חמשת האגמים הכחולים

הפארק הלאומי Five Blue Lakes נוסד בשנת 1991 והוא מהווה אמצעי להכרת תושבי הכפר סנט מרגרט St. Margaret שחברו יחדיו להפעיל ולתחזק את הפארק כדי להגן על "חמשת האגמים הכחולים" שהינם למעשה מערכת שקעים גדולה של מים כחולים. שטחו של הפארק 17.36 קמ"ר והוא מכסה אזור קארסטי מיוער צפוף מסביב לאגם ששטחו 40 מ"ר ועומקו 60 מטרים. במרכז האגם ישנו אי מיוער בסלבים ומכאן שמו -אי הסחלבים שהגישה אליו אפשרית דרך שכבת סלע הבולטת מהגדה המזרחית של האגם. בגבעות אבן הגיר שמסביב לאגם ישנן מערות יפייפות ומערכות תת קרקעיות רבות. בפארק עצמו זוהו עד כה למעלה מ-17 סוגי ציפורים וכל חמשת סוגי החתולים החיים בבליז מצאו פה בית חם. יונקים נוספים בפארק הם קופים שחורים, טפירים, ארמדילים, פאקרים, ועוד. היערות מסביב לאגם מהווים מעין מבוך של עצים עם עלים רחבים, עצי ליאנה, סחלבים ועוד.

 בסנט. מרגרט מתגוררות קבוצות אתניות שונות האופייניות לבליז- ספרדים, קראולים, אנגלים, גאריפונים, בני מאיה ומנוניטים. תושבי סנט מרגרט הקימו בפארק מחנות קמפינג, אכסניות ומציעים מגוון פעילויות לאורחים המבקרים בפארק. הפעילויות כוללות- שחייה באגם, סיורים בשבילים בפארק וסיורים מאורגנים לשבע המערות האינדיאניות שלאורך ה- Indian Creek. הגישה לפארק הלאומי אפשרית מאוטוסטרדת Hummingbird, ליד "Over-the Top".

לתחילת הכתבה

הפארק והשמורות הימיות

שמורת הטבע הימית של ריף גלובר

Glover`s Reef Marine Reserve היא אב טיפוס לאטול (אי אלמוגים) קריבי מהיפים ביותר בכל בליז. צורת האטול מלבן שאורכו 32 קילומטרים ורוחבו 12 קילומטרים. האטול הוכרז כשמורת טבע לציפורים בשנת 1954 בשל היות האזור אזור קינון של דוכיפת לבנה-חומה אולם מאוחר יותר, בשנת 1994 הוכרז כל האזור כפארק לאומי. המים שסביב אי האלמוגים זכים ונקיים מאין כמוהם. בצד המזרחי של האטול חשים היטב את זרם הרוחות מהים הקריבי. הגלובר ריף כולל סה"כ 6 איים (cayes)- כולם בצד הדרומי של האטול המסודרים בקו אנכי מצפון לדרום. הרמה הגבוהה ביותר באי אינה עולה על שני מטרים כשלרוב האיים יש שקע במרכז שבדרך כלל מלא במים עומדים.

 כמו לייטהאוס ריף, הגלובר ריף מוקף מכל צדדיו בשפה תלולה הנופלת בכיוון מזרח כ- 3,000 מטרים עד לגובה פני המים. עדויות מצביעות על כך שהיתה פה בעבר התיישבות של בני המאיה- בתקופה הפרה קלסית של תרבות המאיה. ההתיישבות התגלתה ב-לונג קאי (האי הארוך). מכיוון שהריף יושב על דרך מסחר בין חצי האי יוקטן שבמקסיקו וה- Bay Islands משערים שששת האיים היו פעילים הרבה מאוד זמן. אבל האטרקציה העיקרית באטול היא לא שרידים לתרבות העתיקה, אלא העולם התת מימי העשיר. הצבע הכחול-טורקיז של המים מהווה מחזה מרהיב בעיני המתבונן במיוחד כשנשרים עטים ממעל.

הפארק הלאומי Laughing Bird Caye 

הפארק נמצא 17 קילומטרים מהחוף של פלסנסיה Placencia. כמו בגרובה ריף, גם כאן מסביב לאטול הנוקשה יש מדרון תלול הסוגר על מרכז הלגונה. האטול מופרד מהיבשה וממחסום השונית ע"י תעלות עמוקות ושטחו 49 קמ"ר. מקור השם של הפארק נגזר מ-Laughing Gull, ציפור שקיננה פה בעבר בכמויות גדולות. שפע האלמוגים מהווה את האטרקציה המרכזית של האי. האי מחולק למעשה לשלוש קבוצות- החלק המרוחק, הלגונות הפנימיות והחלק הפנימי. לכל חלק מאפיינים ייחודים משלו. החלק המרוחק- מאופיין בצמיחה מהירה ומתמדת של האלמוגים ושל דגה וצבים. החלק הפנימי פחות עשיר והמאפיין המרכזי שלו הוא אלמוגים רכים.

הלגונות הפנימיות סגורות לחלוטין. עומק המים הממוצע בלגונות הינו 4.5 מטרים. קרקעית הלגונות מכילה אדמת סחף, בוץ ועשב ימי-המשמש מאכל עיקרי למינים רבים של בעלי חיים תת מימים. האי וסביבתו מהווים מקור משיכה רב לתיירים ולדייגים.

 שמורת הטבע הימית באי סאות` ווטר

Southwater Caye Marine Reserve מהווה בית גידול מרכזי למינים רבים של בעלי חיים. השמורה נמצאת 16 קילומטרים מזרחית לנהר סיטה במרכז בליז. שטחה 100 קמ"ר לערך. בכל האזור 10 איים המכוסים עצי מנגרובה- אחת המערכות האקולוגיות החשובות בשמורה. בצד הצפוני שוכן האי Man-O-War -אחד משבעת מושבות הציפורים בבליז ובו 325-350 ציפורים. דרומית יותר נמצא האי Carrie Bow Caye, אחד החשובים בכל אזור החוף של בליז משום שמאז 1972 נמצא פה האתר של Smithsonian Institution`s Marine Research Laboratory. המכון חוקר ובוחן כל אספקט הקשור בעולם המימי.

 הלגונה שמאחורי הריף מוקפת באיים איים ועומק המים בלגונה נע בין 4.7 מטרים ל-12 מטרים. השטח שבין Carrie Bow Caye ל-Wee Wee caye נקרא נחשול החולות והוא מתרומם לפסגות של עד 12 מטרים- כך שנוצר שטח חשוף המהווה אזור קינון לעופות, כשבשטחים העמוקים בין הנחשולים מסתובבות חיות טרף. בפארק פועלות מספר סוכנויות המציעות פעילויות כגון צלילה, דייג (לובסטרים, דגים וכו), שנרקול ועוד. כדאי לדעת כי הנקודה הארוכה ביותר הלא שבורה של שונית המחסום נמצאת בתוך הפארק ולכן מאוד מומלץ לצלול פה.

לתחילת הכתבה
יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סטן קריק