יער האמזונס - אחד מפלאיו העצומים של עולם הטבע

למעלה ממחצית מיערות הגשם שנותרו בכדור הארץ, מרכיבים את יער האמזונס, שמהווה גם את הנהר הגדול ביותר בעולם. היער והנהר כה עצומים, עד כי הם עוברים בתשע מדינות שונות, מאות כפרים, נהרות ואוצרות טבע ומכילים מגוון רחב של בעלי חיים ומעופפים. טיול שם אינו מומלץ למי שאלרגי לעקיצות ולמזג אוויר טרופי, אך מהווה הזמנות נפלאה להרגיש את הטבע בשיא עוצמתו. לאחרונה, נבחר יער ונהר האמזונס לאחד מפלאי עולם הטבע, לכן כדאי שתכירו אותו טוב יותר.
יעל כפיר - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: יער האמזונס - אחד מפלאיו העצומים של עולם הטבע
© דניאל ריקרדו

מי אתה האמזונס


יער האמזונס (Amazonas) הוא היער הגדול ביותר בעולם ומשתרע על פני תשע מדינות, כשהמרכזית שבהן היא ברזיל. המדינות בהן עובר האמזונס הן קולומביה, פרו, אקוודור, ונצואלה, סורינאם, בוליביה וגיאנה. האמזונס, הוא למעשה, שמורת טבע המהווה בית טבעי למגוון רחב של סוגי בעלי חיים, חרקים, מעופפים, ציפורים וכן מגוון רחב של סוגי צמחיה טרופית. נהר האמזונס, שזורם לאורך היער, מתחיל את דרכו בפרו, במפגש הנהרות אוקאיאלי (Ucayali) ומרניון כ-120 ק"מ במורד הזרם שוכנת העיר איקיטוס (Iquitos) באקוודור. משם ממשיך האמזונס עוד כ-4,000 ק"מ מזרחה, שאת רובם הוא עושה בשטח של ברזיל, עד השפך לאוקיינוס האטלנטי. האמזונס נחשב לאדיר בנהרות העולם, הוא הנהר הראשי בדרום אמריקה והשני באורכו על פני כדור הארץ. מערכת היובלים של האמזונס היא הגדולה בעולם.

האמזונס - צילום: אילן חייםצילום: אילן חיים


 שמו של הנהר והיער ניתנו לו על ידי הספרדי פרנסיסקו דה אורליאנה, שהגיע לראשונה לאיזור בשנת 1941 ופגש לראשונה בילידים האינדיאנים ארוכי השיער וכנראה שגם נלחם בבני ובבנות שבט טאפז'וס. לכן קרא לנהר "אמזונס", על שם האמזונות, הלוחמות האכזריות מן המיתולוגיה היוונית. אך, למעשה, הסברה ההגיונית יותר, היא, כי זהו שיבוש שמו המקורי של הנהר, "אמאזונו" שפירושו "המיית ענני מים". בשנים באחרונות פועלים ארגונים שונים בכדי לשמר את היער, הנתון בפני סכנת היכחדות עקב כריתת עצים מאסיבית והשתלטות על איזורים ביער, לכן חשיבותו כפלא עולם הטבע היא קריטית להישרדותו. הקרנבל בברזיל הוא שריד למתיישבים הראשונים באמזונס, שהביאו לברזיל את ה

סוגי הטיולים באמזונס


 צפייה בשמש העולה מעל האמזונס היא חוויה מרעננת לכל הדעות, בטרם האוויר הקריר יפנה את מקומו לחום והלחות, אבל הפעילות הנעימה ביותר באזור היא פשוט לשוט בסירה על אחד מאלפי הנחלים השקטים המזינים את הנהר הגדול. המטיילים באמזונס משוטטים בדרך כלל בין הנהר ליער, צופים בבעלי חיים שונים, מבקרים בכפרים נידחים וישנים בשטח או בהוסטלים, אבל אין כאן מלונות פאר. הג'ונגלים של האמזונס מהווים יעד אטרקטיבי לשימוש בסרטים ולמעשי גבורה מוזרים כגון האזרח הבריטי אד סטפורד שצעד 859 ימים, אלפי קילומטרים לאורך נהר האמזונס מפרו ועד ברזיל. אך אין צורך לעשות מעשי גבורה וללכת על הקצה בכדי ליהנות מטיול באמזונס. או סיפורו של יוסי גינסברג, "בחזרה מטואיצ'י", המתאר את קורותיו לאחר שרפסודה בה שייט בנהר התהפכה, והוא נאלץ לשרוד במשך כשלושה שבועות ביער הגשם. אמנם ההתיישבות באמזונס נעשתה על ידי שבטים עתיקים ואינדיאנים, אך סביר להניח שתפגשו שם אנשים כפריים, שמתפרנסים מחקלאות וחיים חחיי טבע פשוטים ומינימליסטיים, ללא שפע של ציוויליזציה.

איך מטיילים באמזונס


 לא מומלץ לצאת לבד לאמזונס. טיולים לתוך הג`ונגלים הפראיים, ללא מלווה מיומן, כרוכים בסיכון רב. הג'ונגלים אינם מקום בטוח, הן בשל סכנות בשטח כמו בורות וביצות והן בשל המפגש עם בעלי חיים שונים. ניתן לצאת לתוך הג`ונגלים של האמזונס, אך נהוג לקחת טיול מאורגן, מדריך ומלווה שמכיר את האיזור. על מנת לצאת לטיולים ביערות האמזונס וכן בנהר, מומלץ שתבחרו את נקודת היציאה שלכם לשם. ניתן לצאת לג'ונגל ממספר מקומות בכל אחת מן המדינות שבהן הוא עובר, בחרנו את נקודות היציאה המוכרות ביותר.

נהר האמזונס - צילום: אילן חייםצילום: אילן חיים


בניוס (Banos), היא עיר תיירותית שכולם מגיעים אליה במסלולי התיור הרגילים. העיר המדהימה הזו שוכנת באזור ההרים של אקוודור, על גבול האמזונס.
מנאוס (Manaus), בירת האמזונס של ברזיל היא העיר המרכזית שממנה יוצאים לשייט וטיול ביער. גם סנטרם, הצמודה ליער האמזונס, היא יעד תיירותי מוכר בזכות מיקומה.
פוקאלפה (Pucallpa), שאליה מגיעים מהעיר לימה (Lima) היא בירת חבל אוקיאלי. פוקאלפה, שפירושה אדמה אדומה והיא שוכנת על גדות נהר אוקיאלי, ביערות האמזונס של פרו.
איקיטוס נחשבת לעיר הג´ונגל הגדולה בפרו והדרך אליה אפשרית רק באוויר או בים, בטיסה או הפלגה על נהר האמזונס המרשים.
רורה נבאקה (Rurrenabaque) מהווה נקודת כניסה מרכזית לג´ונגלים מתוך בוליביה ותוכלו להיתקל במשלחות של חוקרים, שנכנסים ליערות.

היערכות מראש

יערות האמזונס הינם ג'ונגלים פראיים. פרט לאמצעים כמו ביגוד הולם, מגפיים לצעידה באיזורים טובעניים, בגד ים ואמצעי הגנה משמש וגשם, מומלץ להביא איתכם כילה נגד יתושים וחרקים עוקצים. אין מישהו שלא נעקץ באמזונס, השאלה כמה. כמו כן, על מנת להגן על עצמיכם מפני מחלות, יש לקבל ייעוץ רפואי במרפאת מטיילים ולהתחסן בהתאם להמלצות.

יכולות הריפוי של האמזונס

בשנים האחרונות החלו להגיע מאכלים ומוצרים עם יכולת ריפוי מן האמזונס. חלקם בדמות פירות, המוכרים למי שמטייל באיזור, כגון אסאי וגוארנה וחלקם בצורת מוצרים טבעיים וצמחי מרפא, שבסיסם ביערות הגשם. בזכות יכולות הריפוי הטבעיות והמינרלים הקיימים ביערות וכן יכולות הריפוי של בני האינקה, מוצרים, מאכלים, שמנים ומשחות למיניהן צצות בהבטחות שונות לריפוי מן הטבע.

 למען האמת, מחקרים שהתבצעו בעשורים האחרונים על ידי מוסדות רפואיים חשפו בצמחיית האמזונס שפע של מרכיבים המעידים על כוחות ריפוי מדהימים, אז יש דברים בגו, רק חשוב לבדוק מה אתם קונים ובאישור מי. מתברר, כי כ-70% מצמחי המרפא, המוגדרים כצמחים עם תכונות אנטי-סרטניות על ידי מכון הסרטן הלאומי של ארה"ב, גדלים ביער האמזונס. 25% מהמרכיבים הפעילים בתרופות נגד סרטן כיום, באים מיצורים חיים, הנמצאים רק ביערות האמזונס. עוד נתונים מדהימים הם כי מרבית הדיאטות העולמיות מתבססות על צמחים מיערות הגשם הטרופיים. כ-121 מהתרופות הנמכרות בעולם, מקורן בצמחים. והעניין המדהים ביותר הוא שמעט מאוד צמחים נבדקו ונמצאו בעלי תכונות מרפאות ואם ימשיכו לחקור, ימצאו בוודאי מקורות נוספים.

פלאי עולם הטבע

יערות האמזונס נבחרו לאחרונה, לאחד משבעת פלאי עולם הטבע והכוונה לפלאי תבל, שנוצרו על ידי הטבע. האתרים נבחרו באמצעות תחרות בינלאומית בין השנים 2007 עד 2011, באמצעות הצבעה באתר האינטרנט. התקווה שבחירת יעד זה לאחד מפלאי עולם הטבע, תזכה אותו בפחות התעללות מצד חברות מזהמות, כורתי עצים ועוד, ותעזור במאבק הארוך של שימור הפלא העצום הזה, שעלול להיעלם אם ימשיכו לנגוס ממנו עוד ועוד.

לתחילת הכתבה

יוצאים לטיול תרמילאים בדרום אמריקה? כל מה שצריך לדעת לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

רוצים לקרוא עוד על פלאי טבע נוספים? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על דרום אמריקה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם