אטרקציות מרכזיות בפס

פס היא העיר העתיקה ביותר מבין ערי הממלוכה של מרוקו. למרות שהיא אינה הבירה הרשמית, היא נתפשת כבירה הרוחנית של המדינה. זוהי עיר ענקית ויפהפיה, המוקפת גבעות ותוכלו לראות בה מראות שהם בין היפים בעולם. פס מתחלקת לעיר העתיקה, שכמעט לא השתנתה במרוצת השנים, ולעיר החדשה המודרנית עם הסגנון הצרפתי.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אטרקציות מרכזיות בפס

העיר העתיקה - פס אל באלי

הזמן כאן עצר מלכת. הריחות, הצבעים, האנשים, האוירה - הכל כל כך מיוחד. אם תרצו להתנתק מהעולם המערבי, זהו בהחלט המקום. המטרה כאן היא ללכת עד שרגליכם לא יוכלו יותר, פשוט לכו כל עוד אתם יכולים. זוהי הדרך היחידה לראות את המקום המדהים הזה. בעת השיטוט ברחובות העיר העתיקה תרגישו כמו במבוך. מבוך זה נקרא ה"מדינה", עם מעל 9000 סימטאות, בהן דרכיכם יתפתלו ותוכלו לגלות פינות נסתרות וסודיות. הסוד הקטן שלנו הוא שכדי להשאר בעיר העתיקה ובמרכזה אתם צריכים להמשיך לעלות, אם אתם עולים - אתם הולכים לכיוון המרכז ואם אתם יורדים - אתם יוצאים מהעיר העתיקה. להסתובב ולספוג את האוירה במקום זה, לראות את הסחורות השונות המוצעות בשווקים הנסתרים זוהי חוויה מומלצת וגם שימו לב לשערים של החומה, בעלי הארכיטקטורה המעניינת.

לתחילת הכתבה

שערי העיר העתיקה

ישנם מספר שערים המאפשרים את הכניסה לעיר העתיקה. הראשון הוא באב בו ז`לוד (Bab Bou Jeloud), שהוא השער המערבי. זה השער המרכזי של העיר, בנויו מאריחים בצבעים ירוקים וכחולים ומסביב לו תמצאו מלונות ובתי קפה. מכאן גם יוצא מסלול נעים וקל אל העיר. באב אל רסיף (Bab Er Rsif) הוא השער המרכזי הפונה לרחבה מול המסגד (בעל אותו השם). השער הדרומי נקרא באב אל פטו (Bab el-Ftouh) וקרוב לבית הקברות. אחרון הוא השער הצפוני באב גויסה (Bab Guissa) השוכן על צלע הגבעות.

לתחילת הכתבה

העיר החדשה וויל נובל

ממערב לעיר העתיקה נמצאת העיר החדשה, המודרנית יותר, אותה בנו הצרפתים. אל תחמיצו אותה. אופיה השונה של וויל נובל מעיד על השוני הרב בין העיר העתיקה לעיר החדשה. הצבעוניות והבניינים החדשים מרעננים ומחזירים אתכם למערב, אחרי הביקור בעיר העתיקה. האזור משופע בבתי קפה חמודים ונעים לשבת כאן. ברחוב מוחמד ה - 5 המפורסם, תמצאו ריכוז גדול של בנקים, החלפת כספים, השכרת רכב ועוד. באזור זה נמצאים גם ארמון המלך והרובע היהודי (המלאח) בו נמצאת הקהילה היהודית.

לתחילת הכתבה

המדרסות

מדרסות הן למעשה בתי ספר בהם לומדים לימודי דת. יש שלוש מדרסות שלא כדאי לפספס: מדרסת אטארין (Attarine), מדרסת ספארין (Seffarine) ומדרסת צ`ראטין (Cherratine). העיטורים על בניין ועמודי המדרסה אטארין, הגילופים בעץ והחצר הפנימית הדרמטית מגלים את האומנות המיוחדת של המקום. מדרסת ספארין היא המדרסה העתיקה ביותר ומצבה לא ממש טוב, אך אל תפספסו אותה. מלבד שלושת המדרסות הללו, קיימת המדרסה החדשה והנחשבת ביותר הלוא היא המדרסה בו אינאניה (Bou Inania). הפאר במדרסה זו מלמד על היוקרה והאיכות של המקום.

 • פרטים על מדרסת בו אינאניה: עלות כניסה: 10$, שעות פתיחה: 8:00-17:00
 • פרטים על מדרסת אטארין:עלות כניסה: 10$, שעות פתיחה: 8:30-13:00, 14:30-17:00

לתחילת הכתבה

מסגד קארווין

לא ממש תוכלו להיכנס למקום אם אינכם מוסלמים, אך לעיתים הדלתות של המסגד פתוחות ושווה להתסכל בעדינות פנימה. המסגד הנמצא בלב המדינה, הוא המסגד השני בגודלו במרוקו ודי קשה לתפוס את גודלו כאשר נמצאים באיזור, מפני שהמבנים האחרים מסתירים את גודלו האמיתי. המסגד, יכול להכיל עד כ - 20,000 איש ומוקף במדרסות, כשהמפורסמת שבהן היא מדרסת אטארין. בתוך המסגד נמצאת האוניברסיטה של אל קארווין, שהיא חלק מהמסגד. האוניברסיטה הוקמה בשנת 859 והיא אחת מהאוניברסיטאות המובילות, רוחנית ולימודית, בעולם הערבי מוסלמי. יש בה דגש רב על ההיסטוריה של האיסלאם.

 • כתובת: The Bou-Touil Street
 • טלפון: 212-55-560052

לתחילת הכתבה

תצפיות על העיר

2 תצפיות יפות על העיר ולשתיהן שמות דומים: בורג` סוד (Borj Sud) או בורג` נור (Borj Nord). אומרים שאת הנוף היפה ביותר תוכלו למצוא בבורג` נור, אותה בנה במאה ה - 16 הסולטאן אחמד אל מנסור. מבורג` סוד תוכלו לראות נוף פנורמי מעולה לעבר העיר העתיקה ותוכלו לראות מכאן עד כמה העיר רחבה וגדולה באמת, מה שלא ניתן לראות כשמתהלכים בסמאטאות העיר. לספורטיבים אוהבי האתגרים שבינכם כדאי לקום מוקדם בבוקר ולעשות ריצת בוקר לאורך סמטאות מדינה, עד לבורג` סוד. החנויות עדיין סגורות בבוקר, העיר מתעוררת והנוף נפלא כשתגיעו מעלה לפסגה.

 • הגעה לברוג` סוד: לקחת מונית קטנה מוויל נובל
 • עלות: 6$ לכיוון אחד

לתחילת הכתבה

מוזיאון דאר באטחה

מוזיאון  דאר באטחה (Dar Batha) מאוד מרשים, גם כי האוסף שנמצא בו הוא אוסף מרוקאי מרתק, אך גם בגלל הבניין עצמו והגינות מסביב. במוזיאון עצמו תמצאו אוספים חפצי אומנות שונין כגון גילופי עץ, בדים מסורתיים, תכשיטים, שטיחים, מטבעות ועוד דברים מרוקאים שונים ומיוחדים. אל תפספסו את חדר החרס ואת האצטרולב. כמו כן יש משהו מסקרן ומיוחד באותו חלק של המוזיאון בו מציגים תמונות ישנות של אנשים. המוזיאון עצמו נמצא בתוך ארמון מקסים, שהוקם במטרה לאחד את העיר העתיקה עם העיר החדשה. החצר עם המזרקה והמתחם בחוץ נותנים השראה מצויינת ליצירות המרוקאיות.

 • כתובת: Place du Batha Fez
 • טלפון: 212-55-634116

לתחילת הכתבה

הרובע היהודי

הרובע היהודי, הידוע בכינויו המלאח נמצא בעיר החדשה, בפס אל ג`דיד. לא ברור אם השם הגיע מהאדמה המליחה, משוק מלח שהיה במקום, מעיסוק היהודים בסחר המלח או בפירושים אחרים, אך אין ספק שהמלאח הוא רובע מעניין לטיול עם היסטוריה עשירה. במלאח תוכלו למצוא את בית הקברות היהודי המפורסם ותראו שם תיירים מכל העולם. לובן הקברים עם הכיתוב העברי נוגע ללב ונותן אוירת קדושה במקום. קבורה שם בין היתר סוליסה הקדושה, אחריה חיזר מושל אסלאמי ומכיוון שסירבה ללכת עימו ולהתאסלם, גרונה שוסף. מבית הקברות יש תצפית מצויינת על המלאח ועל רבעיו הדרומיים. ברובע תמצאו את בית הכנסת איבן דנן, בית הכנסת חברים ואת בית כנסת סעדון הפעיל למרות מעטים היהודים, הגרים במקום.

 • כתובת בית הכנסת סעדון: Rue Laarbi 24 Akagahy, טלפון: 061256099

לתחילת הכתבה

חמאם

חמאם הוא ללא ספק חלק חשוב ביותר בתרבות האסלאמית. זהו מקום בו דואגים להיגיינה, מקום אינטימי, רגוע, בריא ומצד שני מקום מפגש בין אנשים מעניינים. החמאמים המדהימים בפס הן אפשרות מצויינת להכיר את התרבות המקומית מקרוב וזוהי חוויה מומלצת, בעיקר לנשים. שם הנשים המקומיות שומעות את כל רכילויות העיר בין האדים החמים, המשתלבים נפלא עם העיצוב האיסלאמי היפהפה. תוכלו להכנס לאחד החמאמים בעיר העתיקה ובעיר החדשה, או ליסוע לחצי יום של חוויה במקומות כמו ספא Moulay Yacoub

 • טלפון של Moulay Yacoub Spa (ממוקם 22 ק"מ מפס): 035694066
 • אתר אינטרנט: www.visit-fez.com

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה