טיול באלסקה - סיטקה, הצד הרוסי של אלסקה

סיטקה, בירתה של אלסקה הרוסית, משלבת בתוכה אלמנטים של שלוש תרבויות שונות: האמריקאית, האינדיאנית והרוסית. ביקור בה חושף את הצדדים המעניינים האלה שבה ואת ההסטוריה, שבזכותה הפכה לכזו. כדאי לקרוא לפני טיול לאלסקה.
יצחק בן עוזר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול באלסקה - סיטקה, הצד הרוסי של אלסקה
Depositphotos/Harvey Ster ©

מידע כללי - סיטקה

העיר סיטקה (Sitka) ידועה כבירתה של אלסקה הרוסית. היא היתה המרכז הפוליטי והתרבותי בתקופה שאלסקה נשלטה על ידי הרוסים. זוהי עיר מענינת, כיוון שהיא משלבת סממנים של התרבות האסקימואית, הרוסית והאמריקאית. אלכסנדר באראנוף, שהיה סוחר פרוות ומגלה ארצות, התיישב כאן עם קבוצה של סוחרי פרוות רוסיים בשנת 1799. הוא נתקל בהתנגדות של הילידים המקומיים שהתקיפו אותו בשנת 1802. שנתיים אחר כך הוא חזר ותקף את הילידים והפגיז קשות את המבצר שבו התמקמו עד שהם נאלצו לברוח בחסות החשיכה והרוסים השתלטו על המקום. לאחר מכן הורחבה ההתיישבות הרוסית במקום (נקרא באותה תקופה נובו ארכנגלסק ושונה לסיטקה לאחר רכישת אלסקה על ידי האמריקאים) והעיר פרחה כלכלית כתוצאה מסחר הפרוות.

עם הדעיכה של ענף כלכלי זה, הפכה אלסקה למעמסה כלכלית על האוצר הרוסי, עד שנמכרה לאמריקאים תמורת כ-7 מיליון דולר וזאת הודות לויליאם סיוארד שדחף את האמריקאים לבצע את הרכישה. עיסקת המכירה בוצעה ב-1867 והטקס התקיים ב-18 לאוקטובר אותה שנה בעיר סיטקה. בית הבישוף הרוסי והכנסייה הרוסית הם שרידים בולטים מאותה התקופה.

 בעיר יש כיום כ-9,000 תושבים, היא ממוקמת על אי מצידו המערבי של המעבר הפנימי (Insider Passage) והיא אינה נגישה דרך היבשה. ניתן לנוע בה ברכב 7 מייל לכל אחד מהכיוונים ואז מגיעים לסוף הדרך. בעיר יש אוניברסיטה אחת, שממוקמת בתוך האנגר ששימש את חיל האויר האמריקאי בתקופת מלחמת העולם השנייה. בעבר פעלה בעיר גם אוניברסיטת שלדון-ג`קסון, אך פעילותה האקדמית שלה נסגרה מטעמים כלכליים (מספר הסטודנטים שלמדו בה לפני סגירתה עמד על 250). הקמפוס שלה, שממוקם בסוף רחוב לינקולן, כלל מוזיאון, אקואריום ומדגרת דגים וחלק מהפעילויות הללו עדיין מתבצע עד היום. אחד מסימני ההיכר של העיר הוא גשר אוקונל, שנחשב לאחד הגשרים היפים בארצות הברית. הוא מחבר את האי Japonski לעיר התחתית.

לתחילת הכתבה

הפארק הלאומי של סיטקה

הפארק הלאומי של סיטקה (Sitka National Historical Park) -; פארק זה, שנמצא מחוץ לעיר התחתית, נבנה סביב שרידי מצודה ששימשה את בני שבט ה- Tingits במאבקם נגד הרוסים. המאבק הוכרע לטובת הרוסים בשנת 1804. כיום ניתן לראות כאן אוסף מרשים של עמודי טוטאם של שבטי ה-Haida וה- Tingits לצד פריטי אמנות שנעשו על ידי אמנים מקרב הילידים. הביקור במקום כולל סיור רגלי ביער גשם וגם בעונת התיירות הקייצית יש הסתברות לגשם או לפחות טפטוף כיוון שהאזור הוא עתיר משקעים (הכמות המשקעים מגיעה ל-4,000 מילימטר לשנה).

במהלך הסיור הרגלי ניתן לראות מספר עמודי טוטאם שהובאו לכאן מאי שנקרא: "הנסיך מויילס". הפארק מנוהל מאז שנת 1910 על ידי רשות הפארקים הלאומית. הוא כולל מנהלית גם את בית ההגמון הרוסי שנמצא בדאונטאון. כתובת הפארק: 106 Metlakatla Street, טלפון: 907-747-0110.

לתחילת הכתבה

מרכז המבקרים של סיטקה

מרכז המבקרים של סיטקה (Harrigan Centennial Hall) -; מרכז המבקרים ממוקם באחד המבנים המרשימים באלסקה. המבנה הוקם בשנת 1967. הוא משמש, בנוסף לתפקוד שאוזכר לעיל, כאכסניה למוזיאון ההיסטורי של סיטקה (אחד הפריטים המעניינים בו הוא מודל של סיטקה משנת 1867 שבה הועברה השליטה באלסקה מהרוסים לאמריקאים. בנוסף ניתן לראות כאן כלי נשק ששימשו את הרוסים, תמונות מהעבר, קופסאות תה סיני שהובאו על ידי הרוסים שנתנו בתמורה פרוות ועוד פריטים וכלים ששימשו את הילידים). כאן גם מתקיים בחודשי הקיץ מופע ריקודים בסגנון מזרח אירופי שנקרא: New Archangel Dancers. במופע לוקחות חלק 6 רקדניות, כאשר שלוש מהן לבושות כגברים בסגנון של הצבא האדום ולרגע נדמה שמדובר ב-3 רקדנים.

עובדה נוספת הראויה לציון היא שכל הרקדניות המשתתפות מופיעות ללא תמורה, כך שלכל אחת מהן יש מקצוע אחר שממנו היא מתפרנסת. המופע הוא מעין שליחות לשימור התרבות הרוסית שהיתה מרכיב חשוב בהתפתחותה של סיטקה. למרות העובדה שמדובר בלהקת חובבים, ההתנהלות שלה היא מקצועית (תלבושות, אימונים, חידוש והרחבת הרפרטואר) והוכחה לכך היא העובדה שהלהקה מוזמנת להופעות במקומות שונים בעולם (אלסקה, ארצות הברית, ברזיל, יפן ומקסיקו). בחודשי הקיץ ההופעות מתואמות עם אניות הקרוז ובדרך כלל יש שתי הופעות: אחת בבוקר והשנייה בשעות הצהריים. כתובת: 330 Harbor Street. טלפון: 907-747-3225.

לתחילת הכתבה

מרכז העופות של אלסקה

מרכז העופות של אלסקה (Alaska Raptor Center) -; פרויקט, שנועד במקור להציל עופות פצועים, ולהעניק להם טיפול וטרינרי שבסיומו המוצלח ישוחררו אותם עופות לסביבה הטבעית שלהם. המרכז כולל מתחם, שבו מלמדים את העופות לעוף בתום תהליך הריפוי וזאת תחת מעקב צמוד שמאפשר לקבוע אם הטיפול החזיר את המצב לקדמותו. המרכז מטפל במאה עד מאתיים עופות שנפגעים מדי שנה (פצעי ירי, התנגשות ברכב והתחשמלות). אלה שלא ישוקמו לחלוטין ישארו במרכז ולצד המשך הטיפול המסור, ישמשו לתצוגה לקהל הרחב שפוקד את המרכז (חלק מהם ילדי בית ספר שמגיעים לכאן כחלק ממערך הלימודים שלהם).

הבולט מביניהם הוא נשר צחור צואר שעונה לשם: סיטקה. ציפור זו הגיעה למרכז במחצית 2003 לאחר שהתנגשה ברכב והוטרינרים שבמרכז נאלצו לכרות את אחת מאצבעות רגלה, פגיעה שמונעת ממנה את היכולת להיאחז בענפים. מאחר והיא אינה יכולה לשרוד בטבע היא הושארה במרכז והצטרפה למערכת ה-"חינוך". כתובת: 1000 Raptor Way. טלפון: 907-747-8662.

לתחילת הכתבה

כנסיית מיכאל

כנסיית מיכאל (St. Michael`s Cathedral) -; הכנסייה נבנתה בשנים 1844-1848. באותה התקופה היא נוהלה על ידי ההגמון איואן ואניאמינוב שהיה מתגורר בבית ההגמון הרוסי. הכנסיה עלתה באש בשנת 1966. במהלך השריפה הפגינו התושבים אומץ בחילוץ ציורים עתיקים, איקונין ונברשת מתוך המבנה שעלה בלהבות.

האגדות מספרות שאיש אחד הוריד את הנברשת (משקלה למעלה מ-150 קילוגרם) מהתקרה ומסר אותה לשני אנשים שהוציאו אותה מהכנסיה הבוערת, ואז נדרשו שישה אנשים כדי לשאת אותה למקום בו אוחסנה עד להשלמת השיפוץ. המבנה שופץ בשנת 1972 והותאם למידות של המבנה המקורי, אך הגירסה הנוכחית בנויה ממלט ופלדה בעוד המבנה המקורי היה מבוסס על עץ. הפריטים המקוריים שהוצאו במהלך השריפה הושבו למקומם. בכנסיה אין כסאות, כיוון שלפי המסורת האורתודוכסית התפילות מתבצעות בעמידה. כתובת: Lincoln Street. מצפון לכנסייה ממוקם בית קברות רוסי עם מאות קברים מהמאות ה-18 וה-19.

לתחילת הכתבה

גבעת המצודה ובית ההגמון הרוסי

גבעת המצודה (Hill Castle ) -; אחד המקומות המענינים בעיר. הגבעה, שנמצאת סמוך לגשר אוקונל, מאפשרת לצפות על העיר התחתית. כאן במקום התנהל הקרב המפורסם בין שבט ה-Tlingits לבין הרוסים בשנת 1804. בעקבות נצחונם של הרוסים שימש המקום את החברה הרוסית-אמריקאית שבראשה עמד אלכסנדר באראנוף. על הגבעה הזו נחתם הסכם העברתה של אלסקה מרוסיה לארצות הברית ב-18 לאוקטובר 1867. מאז חוגגים ב-18 לאוקטובר את יום אלסקה והחגיגות המרכזיות מתקיימות בסיטקה. כאן גם נשמר הדגל של ארצות הברית עם 49 כוכבים, שמציין את הצטרפותה של אלסקה לברית ב-4 ליולי 1959.

בית ההגמון הרוסי (Russian Bishop`s House) -; המבנה הוקם בשנת 1842 על ידי החברה האמריקאית-רוסית לסחר בפרוות כמקום מגורים לבישוף של הכנסייה האורתודוכסית. זהו המבנה הרוסי הותיק ביותר ששרד בסיטקה. המבנה, ששימש תקופה מסוימת כבית ספר, מתוחזק כיום על ידי רשות הפארקים הלאומית. כתובת: Lincoln & Monastery. טלפון: 907-747-6281.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה