צלילה במדגסקר

ישנן הרבה אפשרויות לצלול במדגסקר. צלילות טובות במיוחד מתקיימות לאורך החוף הדרום מערבי (אזור תעלת מוזמביק) ובצפון ליד האי Nosy Be. כתבה זו תעסוק בשלושת אזורי הצלילה הפופולריים ביותר של מדגסקר: Nosy-Be, Ile Sainte Marie ו- Ifaty.
אופיר כהן, PADI Dive Master, שצלל באילת, סיני, תאילנד, זנזיבר ומדגסקר.
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: צלילה במדגסקר
Irina84/Dollarphotoclub ©

הקדמה

מדגסקר, האי הרביעי בגודלו בעולם, 1666 ק"מ אורכו ו-580 ק"מ רוחבו (פי 30 משטחה של מדינת ישראל). שוכן במימי האוקיינוס ההודי, לא הרחק מחופיה המזרחיים של אפריקה (כ-400 ק"מ מחופי מוזמביק). הצלילות במדגסקר טובות בייחוד לאורך החוף הדרום מערבי (אזור תעלת מוזמביק) ליד Ifaty ובצפון ליד האי Nosy Be. גם בצידו המזרחי של האי ישנם מקומות צלילה טובים אך הגישה אליהם קשה! האי Ile Sainte Marie שבו תשתית תיירותית טובה, משמש אטרקציית צלילה טובה בחלק המזרחי של מדגסקר. רצוי לציין כי בשנת 1998 התרחש ה"אל-ניניו", שגרם נזקים קשים לאלמוגים בכל האזור (מקומות כגון סיישל, מאוריציוס, מלדיבים), אך הנזק שנגרם במדגסקר נחשב לקל מכולם.

למדגסקר ניתן להגיע מישראל בשלוש דרכים עיקריות: 1. ע"י Air France, בטיסה לפריס ומשם טיסה נוספת ישר למדגסקר (הנחיתה ב"טנה" - עיר הבירה). 2. טיסה ליוהנסבורג (דרום-אפריקה) ומשם ישר למדגסקר (הנחיתה ב"טנה" - עיר הבירה). 3. טיסה לניירובי (קניה) ומשם טיסה נוספת (ע"י Air Madagascar) למדגסקר (הנחיתה ב"טנה" - עיר הבירה).

לתחילת הכתבה

Nosy-Be

זהו אי טרופי יפייפה המכוסה עצי קוקס ונחשב למקום התיירות הפופולרי ביותר במדגסקר. בשפה המלגשית, Nosy פרושו "אי" והם מבטאים את שמו של האי כמילה אחת "נוז-בה". בשונה מהאי הגדול (מדגסקר) שהינו אי גרניט, Nosy Be הוא אי וולקני וממוקם בצפון מערב מדגסקר . במים סביבו (וכמו כן האיים השוכנים לידו) יש מגוון רחב של בע"ח ימיים ומהווה מקום צלילה טוב. דגים אשר ניתן לראות: גרופר, נפוליאון, קופסינון, נתחן, נצרן, חד-קרן, שושנון, טונה צהובת-סנפיר, ברקודה, טריגון, דג-תנין, דג עטלף, נפוחית, קיפודג, מנטה ולפעמים דולפנים ולויתנים. כמו כן ניתן לראות קיפוד-ים, כוכב-ים, צלופח, שושנת-ים, תמנון, חשופית, לובסטר, צב-ים ואלמוגים מדהימים.

 Nosy be משמש כנקודת מוצא לצלילה סביב האיים הקטנים השוכנים לידו (המהווים אטרקציה בפני עצמה): Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia, Nosy Mitsio, Nosy Iranja, Nosy Radama

דרכי הגעה לאי:

 • מהאויר: ניתן להגיע לאי בדרך האוויר עם חברת Air Madagascar המקיימת טיסות פנים מכל עיר פרובנצינלית באי הראשי.
 • מהיבשה: ניתן להגיע באמצעות Taxi Brousse (תחבורה צבורית מקומית) עד ל-Anakify שהינה עיירה קטנה המשמשת כנמל לסירות ומעבורות בין האי הראשי ל- Nosy be . סירות קטנות ומהירות אמנם חוסכות זמן (פחות משעה), אך הן יקרות יותר ופחות יציבות. לעומת זאת קיימת מעבורת גדולה (בשם ZARGA) אשר מכילה מספר גדול יותר של אנשים ועלכן הכרטיס זול יותר (נכון לאוקטובר 2002 - 10,000 FMG) והשייט בטוח יותר, אך איטי בהרבה (3 שעות לערך) מהסירות הקטנות.
 • במעבורת: ניתן להגיע לאי במעבורת מפוארת היוצאת פעם בשבוע מהעיר Majunga (500 ק"מ דרומית ל-Nosy Be). קיימים כיסאות בשלוש קטגוריות (ממש כמו במטוס) וה"מסע" נמשך 20שעות. המחירים (נכון לאוקטובר 2002): מחלקה ראשונה- 350,000 FMG כולל ארוחת ערב/בוקר. מחלקה שנייה - 220,000 FMG. מחלקה שלישית (לא מומלץ, הישיבה בחוץ!) - 160,000 FMG.

מגורים: מגורים ב-Nosy Be יקרים מבכל מקום במדגסקר, אך הרבה מקומות מצדיקים את ערכם וניתן למצוא מקום המתאים לכל תקציב.

עונת צלילה: החודשים המתאימים לצלילה הינם אפריל עד דצמבר, אך החודשים הטובים ביותר הם אפריל-יוני (אז ניתן לראות מנטות) וגם אוקטובר-נובמבר (אז ניתן לראות כריש-לוויתן ומנטות).

תנאי צלילה: באוקטובר הראות טובה (בממוצע 15-20 מטר) אך יש ימים בהם הראות ירודה (בממוצע כ-5 מטר). טמפ` המים באותו הזמן היא 25-27 מעלות.

מועדוני צלילה: קיימים מספר מועדוני צלילה באי המציעים חבילות צלילה הכוללות:

 • ספארי צלילות חד יומי לאתרים קרובים כגון: Nosy Sakatia, Nosy Tanikely, Nosy Komba .
 • ספארי צלילות רב יומי למקומות רחוקים יותר כגון: Nosy Radama, Nosy Iranja, Nosy Mitsio.
 • קורסי צלילה (PADI, NAUI, CMAS ) .
   הערה: המחירים הינם פחות או יותר זהים בכל המועדונים וממוצעים למחיר הסטנדרטי.

שמות מועדוני הצלילה (רשימה חלקית):

שמות אתרי צלילה פופולריים (בספארי חד יומי):

 • Arche de Sakatia - צלילה עשירה באלמוגים בצבע שחור. ישנה מערה פתוחה בה יש הרבה אלמוגים רכים. כמו כן ניתן לראות ברקודות, חדי קרן, נפוחיות, להקות סנפרים (Snapper) ועוד. צלילה בעומק של 24 מטר.
 • La Licorne- צלילת אקווריום. הרבה אלמוגים שחורים, הרבה להקות דגים קטנים וגדולים מסביב, נפוחיות, חשופיות, הרבה חדי-קרן, טריגוני-הספירים (Blue Spotted Stinger Ray) ועוד. צלילה בעומק של 15 מטר.
 • La Pirogue- צלילה יפה, עשירה בדגה ובמגוון האלמוגים. להקות של צניניות וברקודות. דגי קרוקודיל, חשופיות ועוד. צלילה בעומק של 18 מטר.
 • Mantas Point- במקום זה ניתן לראות מנטות (בחודשים אוקטובר-נובמבר), מגדלי אלמוגים, המון חדי-קרן, גרופרים ענקיים (דקר), נפוליאון גדול ורב-נצרן טיטאניום (Titanium Trigger Fish) ועוד להקות דגים קטנות. צלילה בעומק של 24 מטר.
 • Rosario- אתר נהדר! יש בו הרבה אלמוגי מניפה ענקיים ומרשימים. להקות סנפרים, גרופרים, חדי-קרן, נתחנים, קיפודג ואפילו "רקדנית ספרדית" ועוד להקות דגים גדולות. צלילה בעומק של 18 מטר.
 • ZAIDA Wreck- זוהי סירה טבועה (באורך של 18-מטר) שהוטבעה ביולי 2002 וכבר נוצרים עליה הרבה אלמוגים רכים. כמו-כן המון דגים סביבה כגון גרופרים גדולים, ברקודות, סנפרים וצניניות. יש על הסיפון פתח וניתן להכנס פנימה ולצאת מנקודה אחרת. צלילה בעומק של 18-28 מטר.
 • Banc des Gorgones (fans)- כשמו כן הוא! יש שם אלמוגי מניפה גדולים במיוחד (2 מטר) והמון להקות דגים מסביב כגון סנפרים, צניניות, טונה צהובת סנפיר, חשופיות גדולות, דגי קרוקודיל ואפילו צבים. צלילה בעומק של 18 מטר.
 • Nosy Tanikely- זהו אי קטן דרומית ל-Nosy Be שהוכרז כשמורת טבע ימית. משמע, שאין מסביבו דייג ואוצרותיו הימיים מוגנים. קיימים שלוש נקודות צלילה בצפון, דרום ומזרח האי. הצלילות ממש מרשימות! אלמוגי ענק, צבים ולהקות גדולות של דגים שנותנות תחושה של צלילה בתוך אקווריום מפואר. צלילה בעומק של 20 מטר.

לתחילת הכתבה

Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie (או Nosy Boraha) הוא אי גרניט שאורכו 57 ק"מ ו-5 ק"מ רוחבו, הנמצא מול חופה המזרחי של מדגסקר. האי מכוסה בשפע של צמחייה טרופית, חופים ארוכים ומוקף בשונית אלמוגים נהדרת. במאה ה-17 הפך האי למקום מקלט של פיראטים. כעדות, בית הקברות שלהם עדיין קיים וכמו-כן נמצאו ספינות טבועות לא רחוק מהחוף. אבל מה שמייחד את האי, הם ליוויתני ה-Humpback המתאספים פעם בשנה, בתקופת הרבייה, במים מסביב לאי, למשך כמעט 5 חודשים (יולי-אוקטובר) . ל- Ile Sainte Marie כבר אין את כל האלמוגים שפעם היו בו, אבל עדיין "מציע" צלילות סבירות עם אפשרות לצפות בליוויתנים ואף לצלול בחברתם.

דרכי הגעה לאי:

 • מהאויר - ניתן להגיע לאי עם טיסה פנימית של Air-Madagascar היוצאת כמה פעמים בשבוע מעיר הבירה, לפעמים דרך העיר הפרובינצילית - Tamatav (Toamasina) . מחיר הטיסה מעיר הבירה (נכון לאוגוסט 2002) הינו 725,000 FMG.
 • מהיבשה - כדי להגיע מן היבשה, ראשית יש להגיע עד העיירה Soanierana-Ivongo" ומשם לקחת מעבורת/סירה המחברת בין האי הראשי לבין Ile Sainte Marie . קיימות כמה סירות (כמו לדוגמא Rozina II) היוצאות פעם ביום (יש לברר לפני). מחיר השייט הינו (נכון לאוגוסט 2002) 40,000 FMG ונמשך כ-3 שעות. מומלץ, לפני שמשלמים, לראות את מצב הסירה ולברר את מספר האנשים שיש בסכ"ה, כיוון שיש נטייה לעומס יתר והשייט הופך למסוכן. מעבורות שטובעות הוא אינו סיפור שכיח אך גם לא נדיר. לא מומלץ לצאת לים ביום סוער!!!

מגורים: המלונות באי אינם רבים ואף לא גדולים בהשוואה ל-Nosy Be אך ניתן למצוא מקום לכל תקציב.

עונת צלילה : החודשים הטובים לצלילה הם יולי עד דצמבר. החודשים הטובים ביותר הם אוקטובר עד דצמבר, בהם ניתן לצלול בצידו המזרחי של האי, בו הצלילות נחשבות לטובות ביותר אך לא ניתן להגיע לשם בשאר החודשים.

מועדוני צלילה: מועדון הצלילה הראשי באי הינו IL BALENOTTERO המונהל ע"י זוג איטלקים נחמדים (מקסימו וקלודיה) אשר היו הראשונים שהקימו מועדון צלילה על האי (בשנת 1990) ועל כן נסיונם הוא הטוב ביותר והמומלץ ביותר. ליצירת קשר: דוא"ל - [email protected] . אתר: www.ilbalenottero.com/balene_eng.htm . טל: +261.20.57.400.36. המועדון מציע ספארי צלילות חד יומי (בדר"כ 1-2 צלילות), קורסי צלילה (SSI, PADI, CMAS), ספארי יומי לצפיית (וצילום) הליוויתנים (Whale Watching).

שמות אתרי צלילה פופולריים:

 • LA CRIQUE
  •  Coco Bay צלילת עומק לאורכו של מדרון אבן-גרניט. ניתן לראות אלמוגי מניפה, אלמוגים שחורים, טונות קטנות, ברקודות, צניניות, דגי-עטלף, נתחנים, צבים ועוד. עומק מירבי של 25 מטר.
  • The wreck-fish slope- צלילת עומק לאורכו של מדרון אבן-גרניט. צלילה לצוללנים מנוסים בשל הזרם החזק. ניתן לראות גרופרים גדולים, ברקודות, צניניות, אלמוגים ועוד. עומק מירבי של 40 מטר.
 • LE COCOTERAIE
  •  The wreckage- צלילה לסירת דיג טבועה באורך 55 מטר. ניתן לראות לובסטרים, גרופרים ענקיים, צניניות, הרונים, דגי קרוקודיל, דגי-עטלף ועוד. עומק מירבי של 15 מטר.
  • Anivorano rocks- צלילה על אבני גרניט. זרם חזק. ניתן לראות נפוליאונים, גרופרים, צניניות, ברקודות ועוד. עומק מירבי של 20 מטר.
  • Cape Alebrand- צלילה בנקודה הצפונית ביותר באי קרקעית חולית וסלעי גרניט. ניתן לראות טריגונים (Sea Eagles), גרופרים, ברקודות, כרישים ועוד. עומק מירבי של 20 מטר.
 • ILE AUX NATTES
  אי קטן ויפייפה (ניתן להקיפו בשלוש שעות ברגל. מומלץ!) הנמצא ממש צמוד לדרום Ile Sainte Marie. גם בו יש בתי מלון (בנגלוס) וחופיו יפים יותר משל "אחיו הגדול".
  •  Le Pagode- צלילה בה ניתן לראות טריגונים, גרופרים, צלופחים, לובסטרים, צבים, אלמוגים בצורת פגודה ועוד. עומק מירבי של 12 מטר.
  • Shark pass- צלילה המתבצעת רק בגאות גבוהה ולעיתים יש זרמים חזקים. ניתן לראות צניניות, כרישים אפורים קטנים, נתחנים, תוכינונים ועוד. עומק מירבי של 8 מטר.
  • The wreckage- צלילה בנקודה הדרומית של Ile Aux Nattes, לא רחוק משונית האלמוגים. שם נמצאת ספינת גרירה וניתן לראות את הפרופלור הגדול שלה. דגים שניתן לראות: גרופרים ענקיים, דגי זכוכית, צלופחים, צניניות ועוד. עומק מירבי של 12 מטר.
 • LE AUX SABLE- זהו אי חולי קטן במזרח Ile St. Marie ובו יש 3-נקודות צלילה. ניתן לראות טרגונים, דגי שונית, צניניות, ברקודות, צבי ים ועוד. עומק מירבי של 15-25 מטר.
 • ILE AUX BALEINES- דומה לצלילות של Le Aux Sable אך סביבתו פראית יותר.

לתחילת הכתבה

Ifaty

זהו כפר דייגים קטן, (כ- 22 ק"מ צפונית ל-Tulear) שהפך למקום פופולרי למטיילים בשל החופים הארוכים ושונית האלמוגים הגדולה הנמצאת לא רחוק מהחוף. מזרחית ל-Ifaty (לא רחוק מהכפר) ישנו יער קוצני ייחודי ובו 5 סוגים שונים של עצי הבאובב, עצים קוצניים וצימחי-מרפא מהתרבות המלגשית (מומלץ!). מי שצלל ב-Nosy Be ולאחר מכן בא לצלול ב-Ifaty, ודאי יתאכזב ממצב השונית אשר רובה ניזוקה הן מדיג מקומי והן מה"אל-ניניו" שגרם להתחממות המים ולמותם של האלמוגים. למרות הנזק שנגרם לשונית, היא עדיין מושכת אליה מבחר גדול של דגים. בחודשים אוגוסט-ספטמבר אפשר לראות מהחוף את ליוויתני ה-Humpback הנודדים.

דרכי הגעה: הדרך הקלה ביותר להגיע ל-Ifaty היא מ-Tulear (עיר פרובינצילית) הנמצאת 22 ק"מ דרומית. הכביש בין Tulear ל-Ifaty אינו קיים עוד (כנראה, שהזפת הוסרה ע"י דייגים מקומית שרצו לאטום את סירותיהם) ולכן הדרך קשה לנסיעה. ניתן לקחת Taxi-Brousse (תחבורה ציבורית) מ-Tulear ל-Ifaty במחיר (נכון ליולי 2002) של 10,000 FMG. הנסיעה נמשכת בערך בין 2-3 שעות (22 ק"מ!!).

מגורים: ב-Ifaty קיימים 15 בתי מלון (בד"כ בנגלוס), רובם מדרגת הביניים ומעלה. אך קיימים גם בנגלוס זולים (וטובים) בבעלות משפחות מלגשיות. האוכל מעולה (בעיקר מאכלי ים) והמחירים זולים. המלצה אישית לאוכלי מאכלי הים, לקנות מדייגים מקומיים (הלובסטרים מאוד זולים) ולבקש מטבח-המסעדה לבשל בשבילכם.

עונת צלילה: החודשים הטובים לצלילה הם יולי-אוקטובר.

מועדוני צלילה: כמעט לכל מלון ב-Ifaty מועדון צלילה אשר מוציא ספארי צלילות חד-יומי וכמו כן מרביתם מציעים קורסי צלילה (PADI, NAUI, CMAS). הערה: למרבית המלונות, חבילות לצלילות רב יומיות או מגורים + צלילה.

שמות מועדוני הצלילה (רשימה חלקית):

 • Bamboo Club - טל/פקס: +261.94.427.17
 • Club Nautique Diving - טל/פקס: +261.94.423.93
 • Le Grand Bleu - דוא"ל: [email protected]. טל: +261.94.439.69. פקס: +261.94.414.19
 • Lakana Vezo - טל: +261.94.428.79. פקס: +261.94.43166
 • Nautilus - טל: +261.94.41874 . פקס: +261.413.80

שמות אתרי צלילה פופולריים (רשימה חלקית):

קיימים שני מעברים ראשיים בשונית האלמוגים ומקומות הצליליה מתחלקים לפיהם:

 • מעבר דרומי (Southern Pass):
  •  Shark Reef- צלילת עומק בחלקו החיצוני של המעבר, בה יש סכוי לראות כרישים ישנים אך כל האלמוגים מתים. צלילה לעומק של 30 מטר.
  • The Pool- צלילה בלגונה חולית מוקפת באלמוגים קשים גדולים אך מתים לחלוטין (bleached). צלילה לעומק של 15 מטר.
  • The Canyons- צלילת עומק נחמדה בחלקו החיצוני של המעבר. בקרקעית המון קניונים המרופדים באלמוגים רכים צבעוניים. ניתן לראות לובסטרים ואפילו נפוליאון סקרן שבא לבקר. במקום זה יש סיכוי לראות כרישים ישנים בתוך אחד הקניונים.צלילה לעומק של 29 מטר.
 • מעבר צפוני (Northern Pass): 
   ה-Northern Pass נחשב לאזור צלילה טוב יותר כיוון שהאלמוגים באזורו ניזוקו פחות מדייג. סיבה נוספת היא שבזמן גאות או שפל יש סכוי טוב לראות כרישים. הסיבה לכך נובעת מהעובדה שבזמן גאות או שפל נוצרים זרמים חזקים באזור המעבר והדבר מושך כרישים שיכולים לנמנם בזמן זה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מדגסקר

הזמנת חופשה למדגסקר

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם