לשטוף את העיניים: 8 המפלים הגדולים בעולם

מי שעמד פעם ליד מפל שוצף בוודאי זוכר את ההרגשה המטורפת שעושה עוצמת המים בגוף. אז דמיינו מה זה לעמוד ליד המפל הכי גדול בעולם... גם אם זה נראה לכם רחוק עכשיו - הנה ההזדמנות להתקרב לשמונת המפלים הכי גדולים בעולם!
יעל כפיר - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: לשטוף את העיניים: 8 המפלים הגדולים בעולם
צילום: דפוזיטפוטו

כמות מים מטורפת בשניה - אינגה

מפלי אינגה (Inga) מתפרשים לאורך 914 מטרים של הרים בנהר קונגו ברפובליקת קונגו (Congo). זו סדרת מפלים רחבה, הנעה עם זרמי מים רבים לאורך תשעה מיילים וממשיכה למאות תעלות מים שזורמות על פני איים וסלעים. המפל מזרים בממוצע מיליון וחצי רגל מעוקב של מים בשניה וזו כמות מים בלתי נתפשת!

הידעת? מתקן הידרואלקטרי שנבנה כעת במפלים, מתעתד להיות המתקן הגדול ביותר על פני כדור הארץ, שיפיק אנרגיה הידראולית בשימוש במעל לשני שליש מכמות המים בנהר.

הסלב של המפלים - מפלי הניאגרה

מפלי הניאגרה אמנם לא נמצאים בראש הרשימה מבחינת גודלם, אך הם המפלים הפופולאריים ביותר בעולם, עם מעל ל-14 מיליון מבקרים, שפוקדים את השמורה מדי שנה. אזור מפלי הניאגרה שנע בין ארה"ב לקנדה, מתפרש על רוחב של למעלה מ-1,100 מטרים שמחולקים לשלושה חלקים. המפל בחלק הקנדי נראה בצורת פרסה והאורך הכולל שלו הוא 792.4 מטר, גובהו 50.9 מטרים ועוברים בו 2,271,247 ליטר מים בשנייה. המפל בצד של ארה”ב מתפרש לאורך כולל של 323.08 מטרים, גובהו 53.6 מטרים ועוברים בו 576,811 ליטר מים בשנייה.

הידעת? שלושה אנשים בלבד, שתכננו לקפוץ אל מותם, שרדו את הנפילה מגובה המפלים. ניסיון ההתאבדות השלישי התרחש ב-2012. הקופץ בר המזל (או שלא) שרד את הנפילה מגובה 53 מטרים, אך נפצע באורח מסכן חיים.

הענן שעושה רעמים - מפלי ויקטוריה

מפלי ויקטוריה זורמים לאורך 1,700 מטרים בנהר זמבזי (Zambezi) בזימבבואה, בתוך ארבעה מקטעים שונים. הנהר זורם ברוחב כקילומטר וחצי ונחתך בבת אחת על ידי תהום בעומק 170 מטר, אחריה הוא זורם בקניון פרוע, המושך חובבי רפטינג, סירות מרוץ ועוד. המפל נופל מגובה של קצת יותר מ-100 מטרים של מים, לתוך נקיק של סלעים וולקניים. המפל קרוא על שם ויקטוריה מלכת אנגליה, בהתאם לבקשתו של מגלה האתר, דיוויד לווינגסטון, האירופאי הראשון שגילה את המפלים.

הידעת? בשל הגובה, נתזי המים יוצרים ענן נתזים שגובהו 1.6 קילומטרים. מעוצמת המים והזרזיפים הרבים, כשמביטים במפל ממרחק, הוא נראה אפוף בעשן, שעולה מן האדמהניתן לראות ענן זה במרחק של 40 קילומטרים מהמפלים ולכן בני המקום כינו אותו "העשן הרועם".

הנהר שבולע את עצמו - Mocono

Saltos del Mocona הוא חלק מנהר אורוגוואי בארגנטינה ולא סתם פירוש שמו הוא 'קפיצות מוקונו', זהו אחד המפלים הייחודיים ביותר מבין המפלים הגדולים בעולם! כיוון שמי המפל נופלים מגובה נמוך, מסלעי בזלת מעוגלים, לעתים זה נראה כאילו שהמים יורדים בחצי מעגל, הישר אל תוך הנהר. כשנפח המים גבוה והם עולים, זה יכול ליצור את הרושם שהוא ממש בולע את עצמו ולכן הוא מכונה גם 'הנהר שבולע הכל'. המפל נמצא ברשימה בגלל רוחבו, שנמתח לכ-6,700 מטרים ולמרות שרובו בארגנטינה, נקודת התצפית הטובה ביותר לתופעות האלו נעשית דווקא מברזיל.

הידעת? נהר אורוגוואי מתחלק לשתי זרועות. אחת מהן ממשיכה לאורך שיפוע הקרקע, ואילו הזרוע השניה ממשיכה על בסיס סלעי גבוה יותר, עד שהן מתאחדות שוב כדי ליצור את המפל הארוך הזה.

זרימת שיא לגרונו של השטן - האיגוואסו

Cataratas del Iguazo הינם סדרת מפלים עצומה בגודלה המשתרעת בין שתי מדינות: ארגנטינה וברזיל. המפלים נמתחים לאורך של כ-2.7 קילומטרים ונופלים מגובה של כ-80 מטרים. רוב מסת המים נופלת לאזור המכונה 'גרונו של השטן' והשאר מתפצלים למאות ערוצי נחל שונים. המפל עשוי לשנות את עצמת קולו בהתאם לכמות המים ומזג האוויר. המפלים כוללים 275 אשדים, שיוצרים צורה של פרסה, שזורמת על פני 2,700 מטרים. הביקור במפלים מאפשר לבקר בשמורת טבע יפהפיה עם שפע של בעלי חיים מקומיים.

הידעת? בעקבות הגשמים הכבדים שירדו באיגוואסו השנה (2014), זרימת המים הגיעה לרמה של 46,300 מטר מעוקב לשנייה - למעלה מפי 33 מהזרימה הרגילה! השיא הקודם של האיגוואסו נרשם ב-1992, כשהנהר הגיע לזרימה של 36 אלף מטר רבוע בשנייה.

השלישי בגודלו בעולם - Chutes Kongou

מוכר גם בשם Kongou Falls ומשתרע על פני שטח מטורף, שעושה אותו המפל השלישי בגודלו בעולם. זהו אחד מהמפלים רבי העוצמה בעולם והוא מוריד למעלה מ-30,000 ליטרים מעוקבים בשניה מגובה של 180 מטרים. הנהר שוכן בין יערות גשם צפופים וממוקם בתוך הפארק הלאומי Ivindo בגבון.

הידעת? זהו אחד המפלים החזקים ביותר בעולם עם זרימה ממוצעת של 900 מ"ק לשנייה. הוא נחשב גם למפל היפה ביותר במרכז אפריקה והנופים בו הם טבעיים לחלוטין וכמעט ללא התערבות חיצונית. המפל ממשיך וזורם בשמורת איבינדו ובין יערות גשם ואלפי מיני בעלי חיים.

לקפוץ אל שני חצאי הירח - מפל פארה

מפלי פארה (Salto Para) מתפרשים לרוחב כ-5,600 מטרים באזור Rio Caura בוונצואלה והם נחשבים לרצועת המפלים השניה בגודלה בעולם. המים נופלים אל הנהר בצורת שני חצאי ירח ומתפצלים לשני חלקים בגובה של כמעט 200 מטרים, כשבכל צד גובלים המים ביערות גשם עבותים וירוקים.

הידעת? אחת האטרקציות הגדולות ביותר של הנהר הזה היא לקפוץ לתוכו במגוון דרכים מאתגרות. בעונת הגשמים הנהר מגדיל את נפחו, כך שהוא הופך לגדול יותר מהאיגוואסו וממפלי ויקטוריה.

הכי גדול בעולם! מפלי קון

מפלי קון (Chutes de Khone) הוא שמם של המפלים הגדולים ביותר בעולם ורוחבם מגיע לכ-10,000 מטרים - כמעט פי שניים מהמפל השני בגודלו בעולם! המפלים נופלים מנהר המקונג בלאוס בנקודה שבה הנהר מתפצל לשבעה חלקים מגובה של בין 20 ל-80 מטרים. המפל מורכב ממספר גדול של ערוצים וזרמים ומשתרע על פני שטח עצום של נהרות, נחלים ושמורות טבע.

הידעת? באזור זה של המקונג חיים דולפיני אירוואדי נדירים (Irrawady dolphins). אם תצליחו לראות אותם, תהיה זו הצצה חטופה על הדולפין בשעה שהוא עולה לנשום.

לתחילת הכתבה

הנה עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על דרום אמריקה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם