לטייל עם מעיל גשם - הדרך ליהנות מטיול קר ורטוב

מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי

יוצאים לטיול בחו"ל? בעיר אירופאית גשומה? בפסגות הרים שטופות גשם ורוח בדרום אמריקה? ואולי, טיול בין הטיפות בישראל? השאירו לעצמכם ידיים פנויות ותשכחו ממטריות! בחנויות רשת למטייל תוכלו למצוא ביגוד חכם לחורף כמו מעיל גשם ורוח במגוון דגמים ומחירים. העזרו בצוות החנות בכדי לבחור את מעיל הגשם המתאים ביותר עבורכם.

מאת אמנון פרנקו, רשת חנויות למטייל

 מעיל הגשם (Shell) הוא השכבה הרביעית והאחרונה על פי "שיטת השכבות". תפקידו להגן עלינו מפני חדירת מים (גשם או שלג) ורוח. המגוון הרחב של מעילי גשם נועדו לתת מענה למגוון הפעולות שאנו עושים בסביבות רטובות שונות, מסיור בעיר ועד טיפוס הרים. מטיילים, רוכבי אופנים, מטפסי הרים ואחרים מבצעים פעילות מאומצת בתנאי קור, גשם ורוח. לכן, על מעיל גשם להיות אטום ובלתי חדיר למים, אך גם בעל יכולות נידוף. ארגי הבד והמימברנות השונות בנויות כך שטיפות המים אינן יכולות לעבור דרכם, אולם אדי הזיעה המתנדפים מגופנו, עוברים דרכם בחופשיות. המימברנה המוכרת ביותר פותחה ומיוצרת על ידי חברת Gore ונקראת Gore-Tex. זוהי מימברנה איכותית וחברות רבות כגון: The North Face, Marmot, Columbia, Salewa, Lowe Alpine, משתמשות בה במעילי הגשם שלהן. חשוב לציין, כי כל החברות הללו מפתחות ומיצרות מימברנות וארגי בד אטומים למים ונושמים משלהן.

טיול חורפי - מעיל גשםטיול חורפי - מעיל גשם


 ככל שאנו מבצעים פעילות בסביבה רטובה יותר, כך נזדקק למעיל גשם בעל רמת אטימות גבוהה יותר. נוהגים למדוד ולסמן את רמת האטימות ביחידות של מילמטרים (mm). למשל, אם רשום על מעיל גשם שהוא אטום ברמה של 5000 מ"מ, הפירוש, שניתן להעמיס על יחידת בד מתוחה, לחץ מים השווה לעמודת מים בגובה חמישה מטרים, מבלי שהמים יחדרו. יחד עם זאת, לא כל החברות מפרסמות את נתוני האטימות עבור הבדים והמימברנות. בנוסף לנתוני האטימות והנידוף, מעילי גשם מצויידים בתפרים מולחמים, ברוכסנים סיליקונים ובכובע בעל מצחייה קשיחה (כך שלא יפריע לשדה הראיה וימנע טיפטוף מים על הפנים). התכונות הללו ישלימו את התמונה ויספקו הגנה מלאה מפני תנאי מזג אוויר הכוללים גשם, שלג ורוח. איכות המעיל נמדדת גם במשקלו, ביכולתו להתקפל לגודל קטן וכמובן, לעמידותו של הבד בשחיקה ובחיכוך (למשל, במידה ותסחבו תרמיל כבד).

כיצד תבחרו מעיל גשם המתאים ביותר עבורכם? ראשית, בדקו מראש את מזג האוויר ביעד אליו אתם מתכננים להגיע. שימו לב, שבמקומות רבים בעולם, מזג האוויר הוא הפכפך, שמש ושמיים בהירים יכולים להשתנות במהירות למשבי רוח וגשם. שנית, הגדירו את סוג הפעילות שאתם עומדים לבצע. לטיול עירוני, בו ניתן בכל רגע נתון להיכנס למקום מוגן ולסיורי שטח קצרים תזדקקו למעיל בסיסי יותר. יחד עם זאת, רמת אטימות ונידוף גבוהות ומפרט טכני מלא, הם פחות חשובים במקרה מעין זה. כדאי לבדוק האם המעיל יכול להיכנס בקלות לתיק היום-יום שלכם. קיימים מעילי גשם עם כיס איחסון (Stowe Pocket) אליו ניתן לקפל את כל המעיל פנימה. מי מכם שיוצאים לטיולי שטח ארוכים ומתכוונים (או שאין להם ברירה) ללכת בגשם, זקוקים למעיל טכני יותר. כלומר, עם תפרים מולחמים, רמת אטימות ונידוף גבוהה, אשר יאפשרו לכם להמשיך לנוע בגשם וברוח לאורך זמן. עבורכם, חשובה מידת קשיחותו של אריג הבד. כך, למשל, רוכבי אופניים בתנאי גשם, זקוקים למעיל הקל ביותר, בעל המפרט הטכני המושלם וכן עם רמת האטימות והנידוף הגבוהות ביותר. הרכיבה על אופניים מעצימה את מהירות הרוח והופכת את עוצמת הגשם לחזקה יותר.

כיצד תשמרו על מעיל הגשם שלכם? בזמן השימוש במעיל הגשם היזהרו מפגיעה באריג. מספיק חור אחד והמים כבר ימצאו את הדרך לתוך המעיל. גיצי מדורה, ענפי עצים מחודדים (תלוי במידת קשיחות האריג כמובן), עלולים לעשות חור במעיל הגשם. לאחר השימוש, אחסנו את מעיל הגשם כאשר הוא יבש ורצוי שיהיה תלוי על קולב. האריגים והמימברנות עמידים בפני בכביסה, אולם, לאורך זמן, ככל שמרבים לכבס מעיל גשם, כך רמת האטימות נשחקת. לכן, כבסו את המעיל כמה שפחות והקפידו על הוראות הכביסה המצורפות. בלמטייל מגוון מעילי גשם שישמרו עליכם יבשים בחורף הקרוב, במסעות בארץ ובעולם!כתבות נוספות עבורך