עפתי לתרמילאים

ייעוץ והדרכה על תאורה ופנסים

כתבה זו עוסקת באמצעי תאורה שכדאי לבחור לטיול (פנסים), סוגי הפנסים ומקורות אנרגיה (סוללות, גז וכו`), הסבר על סוגי נורות וגם על פנסי LED.
chen
|
שמור לעצמי

בכתבה זו:

איך לבחור פנס?

בכל פעילות שטח פנס עשוי להיות אביזר חיוני, לא רק כאביזר נוחות, אלא גם לצורכי בטיחות ולמצבי חירום. רצוי שמשקלו של הפנס וגודלו יהיו מינימליים, שהפעלתו תהיה פשוטה, ושיהיה אמין ככל האפשר כדי שבמצבים נדרשים הוא אכן יפעל. חשוב להתאים את יכולת התאורה של הפנס לצרכים הנחוצים(מרחק תאורה, שטח מואר וכו`). אפשר לבחור בין פנסי יד ופנסי ראש השולחים אלומות אור, לבין תאורות שטח המאירים את השטח הובב אותם.

מקור אנרגיה: רוב הפנסים מופעלים ע"י סוללות חשמליות אך קיימים גם אמצעי תאורה הפועלים על גז, דלק ונרות.

 • סוללות: נוחות לשימוש, הן נפוצות בכל העולם, ויחסית לא יקרות לשימוש. חסרונן- אם יש צורך במספר גדול של סוללות המשקל הופך לנטל. (כמובן שחשוב לא לזרוק אותם בשטח אלא רק בנקודות איסוף לבטריות משומשות. לידיעתכם, בכל אחת מחנויות למטייל ישנו קרטון איסוף כזה).
 • גז ודלק: ישנם בעיקר פנסי תאורת שטח המופעלים ע"י גז או דלק. יתרונות: עלות שימוש זולה, שטח הארה גדול. חסרונות: משקל גבוה, שימוש מסורבל ויכולת להשתמש רק במקומות פתוחים.
 • נרות. יתרונות: קלים במשקל, זולים, זמן תאורה ממושך, מספקים גם חימום מסוים. חסרונות: לא מספקים אור רב, יכולים ליצור סכנה בשימוש רשלני.

קריטריונים/שאלות שצריך לקחת בחשבון כאשר בוחרים פנס:

*כמה משקל הפנס עלול להוות בעיה.

* מידת החשיבות לנוחות ההפעלה (למשל האם השימוש יהיה של ילדים.

*האם נדרשת יכולת פוקוס (ריכוז ופיזור) של אלומת האור.

*האם יש כוונה לבצע מטלות שונות תוך כדי הארה? (למשל: בישול, הקמת אוהל..)

*האם חשוב שהפנס יהיה אטום למים? (למשל בשל שימוש בגשם או בצלילה).

*האם הפנס צריך להיות בעל עמידות מיוחדת בחבטות ובתלאות הדרך?

*האם מדובר בפנס אישי או שהוא צריך להאיר גם לאנשים אחרים?

סוגי פנסים

 • פנסי יד קטנים: פנסים קטנים המופעלים ע"י סוללות אצבע (AA, AAA) במבחר צורות, צבעים, חומרים ואיכויות. הידועים שבהם הם פנסי Maglite אך הם רק חלק קטן מהמבחר.
   זו הקבוצה הפופולרית ביותר, הפנסים קטנים וקלים, מספקים אלומת אור לאדם אחד, עשויים אלומיניום, פלסטיק וגומי, ועושים שימוש בנורות להט רגילות ובנורות קריפטון.
 • פנסי יד גדולים: פנסים המופעלים ע"י סוללות V1.5 בינוניות וגדולות (D,C). עוצמת התאורה תלויה בסוג הנורה (להט, קריפטון, הלוגן) ובמספר הסוללות (בין 1-6 סוללות).
   הגדולים שבהם יכולים להאיר למרחק העולה על 100 מטר.
 • פנסי ראש: פנסים הנישאים ע"י רצועות גמישות על הראש או ע"ג קסדה. יתרונם הגדול שהם משחררים את שתי הידיים לפעילות (למשל בזמן בישול והקמת אוהל) ומאירים לכיוון אליו מופנה הראש. קיים מבחר גדול של פנסי ראש ברמות שונות של מחיר, תאורה, ואטימות למים. אלו הפנסים המומלצים ביותר על ידינו בלמטייל לתרמילאים ומטיילים בשטח.
 • תאורות שטח על סוללות (רנאורים): פנסים המאירים ל-360 מעלות, ומופעלים ע"י סוללות. הם אידיאליים להאיר אוהל או כל מבנה סגור ללא כל סכנה. הם קיימים במבחר גדלים ועוצמות תאורה.
 • תאורות שטח על גז: יתרונם-עלות שימוש זולה כאשר יש צורך להאיר שטח פתוח!. מתאים לשימוש של קבוצת אנשים.
  קיימים דגמים במבחר גדלים ועוצמות תאורה- התלויה בגודל מיכל הגז ובגודל גרב האסבסט שבתוכה מתבצע תהליך הבעירה.
   קיימים דגמים עם הצתה אלקטרונית או ידנית, מכלי גז חד ורב פעמיים.
 • תאורות נר: בדר"כ באים בצורת פנס זכוכית קטן שבתוכו שמים ומדליקים את הנרות. הם קומפקטיים וקלים, נוחים לשימוש אך לא מספקים אור רב ויכולים לעורר סכנה במקרים מסוימים, למשל בשימוש בתוך אוהל.

סוגי נורות

סוג הנורה משפיע על עוצמת האור וגם על אורך חיי הסוללה.
 ככל שהנורה מספקת אור רב יותר כך יתקצר אורך חיי הסוללה.

 • נורית להט: הנפוצה והזולה מכולן. ההספק היחסי של נורה זו נמוך, רק 3 אחוזים מתצרוכת החשמל שלה משמשים לייצור אור.
 • נורית קריפטון: הקריפטון הוא גז בעל מוליכות חום נמוכה, ולכן אנרגיה רבה יותר הופכת לאור. האור מנורה זו בהיר ב- 60 אחוזים יותר מאשר נורת להט רגילה.
 • נורית הלוגן: נורה זו יקרה מאד יחסית לנורה הרגילה, היא מספקת עוצמת תאורה הגדולה פי 2-3 בהשוואה לנורית להט רגילה, אורך חייה כפול ושימוש בה מקצר את אורך חיי הסוללה.

פנסי LED 

נורית הלד הומצאה עוד בשנות ה-60, אבל רק לאחרונה הצליחה הטכנולוגיה להגיע לאמצעי תאורה שימושית. נורית הלד עשויה חומר גבישי מוליך למחצה הפולט אור כאשר מועבר דרכו חשמל, אך פולט חום בצורה זניחה יחסית לכל נורה קיימת. לנורית הלד אין חלקים נעים או מתכלים ואין בה חוט להט, מה שהופך אותה לעמידה לתנודות לכימיקלים ולתקופת זמן ארוכה. הנורית צורכת כעשירית מהאנרגיה בהשוואה לנורית להט, אורך חיי הנורית כ 100,000 שעות. פנס לד יכול להאיר 14 יום ברציפות (בממוצע), לעומת פנס רגיל שיאבד חצי מעוצמת ההארה לאחר כחצי שעה. כל אלו הופכים את פנס הלד לזול מאד לשימוש ולאמין מאד לאורך שנים. זוית האלומה של נורית הלד היא כ 20 מעלות וצירוף של מספר נוריות בזויות שונות , כיסוי התאורה רחב מאוד.

כל היתרונות הללו מביאים לכך שיותר ויותר חברות מייצרות פנסים המשתמשים בטכנולוגית הלד. חלק מהחברות משלבות גם מעגלים ממוחשבים בפנסים המביאים לחסכון עוד יותר גדול באנרגיה. פנסי הלד יהיו קומפקטיים וקלים יותר וחלקם ממש זעירים ובכל זאת מקנים את כל היתרונות של הטכנולוגיה. החסרון היחידי של פנסי הלד הוא שבגלל פיזור האור לא נוצרת אלומת אור למרחק ולכן פנסי לד לא מתאימים למי שצריך להאיר למרחקים ארוכים.

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך