פראג - מטבע וכל מה שמסביב לכסף בצ'כיה

פראג, בירת צ'כיה, היא המרכז הכלכלי, התרבותי והתעשייתי של המדינה. בעת תכנון הטיול לפראג חשוב לדעת את ערך המטבע המקומי ואיפה הכי מומלץ להחליף כסף. בכתבה שלפניכם, כל המידע שצריך על המטבע בפראג
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פראג - מטבע וכל מה שמסביב לכסף בצ'כיה
© Depositphoto/Bloodua

המטבע בפראג הוא קרונה צ'כית, כאשר הקיצור הבינלאומי הוא CZK. אמנם הרפובליקה הצ'כית חברה באיחוד האירופאי, אבל היא עדיין לא חברה בשוק האירו, לכן האירו אינו מטבע רשמי בה. לעיתים המטבע נקרא גם כתר צ'כי. הקרונה מתחלק למאה הלר. המטבעות: 1 קרון, 2 קרונות, 5 קרונות, 10 קרונות, 20 קרונות ו-50 קרונות. שטרות: 100 קרונות, 200 קרונות, 500 קרונות, 1000 קרונות, 2,000 קרונות ו-5,000 קרונות.

 • ערך המטבע בפראג: 1 ש"ח = 6.26 קרונות (נכון לפברואר 2019). 

החלפת כספים בפראג

החלפת כספים בפראג מתבצעת בבנקים או בעסקים פרטיים, שקיבלו את אישור המדינה לעסוק בהמרת כספים. כמו כן, ניתן להחליף כסף בשדה התעופה ובמלון שבו שוהים. יחד עם זאת, שערי החליפין בשדה התעופה לרוב לא טובים והם גובים עמלה של 5%, בדרך כלל. בבתי המלון שער החליפין גם לא משתלם. בבנקים העמלה היא 2% והשערים קצת פחות טובים, מאשר ב-Change. בפראג קיימים דלפקי המרה רבים ואין בעיה להמיר את כספכם למטבע המקומי, אבל חשוב לשים לב לשער החליפין ולאחוז העמלה.

אם אתם רוצים למצוא את המקום הזול ביותר עבור המרת מטבע בפראג לקורונה צ'כית, דעו כי ככל שאתם מתרחקים ממקומות תיירותיים בעיר, כך שער החליפין יהיה משתלם יותר. לא מומלץ להחליף כסף אצל חלפנים, העומדים ברחוב ומציעים לכם המרת מטבע במחירים זולים! בנוסף, עדיף להמיר אירו ולא דולרים, מאחר שעמלות ההמרה נמוכות יותר כשממירים אירו.

 בפראג קיימת רשת של Change הנקראת Exchange וניתן לזהות אותה על פי השלט בצבע כחול כהה והאות X, הגדולה יותר משאר האותיות. השערים ברשת זו לרוב משתלמים. אחד הסניפים המרכזיים הוא ברחוב Kaprova 13, כ-10 דקות מהכיכר המרכזית.

ניתן לומר כי המרת הכספים הנוחה והבטוחה ביותר בפראג היא בסניפי הבנקים ואחריהם בדוכני ההמרה, הממוקמים בכל פינה בעיר. רק קחו בחשבון שהבנקים סגורים בימי שבת וראשון. אתר אינטרנט: www.exchange.

תמיד לפני ההחלפה תבררו כמה כסף תקבלו, כי אחרי שנתתם את הכסף שלכם, למעשה הסכמתם לעסקה ואין דרך חזרה. בנוסף, אם במקום מסוים ממירים ללא עמלה, נהוג לציין זאת ואם לא כתוב, מומלץ שתשאלו מראש.

אמצעי תשלום בפראג

מלבד שימוש בכסף מזומן, בהחלט ניתן לשלם בפראג בכרטיסי אשראי, שמתקבלים כמעט בכל בתי העסק, בתי מלון, מסעדות וכדומה. תוכלו גם למשוך מזומנים מכספומטים רבים הנמצאים ברחבי העיר, אך עבור ההמרה תשלמו עמלה. בנוסף, תוכלו להשתמש בהמחאות נוסעים (טרוול צ'קס) כאמצעי תשלום. בבנקים ובדוכני ה-Change יגבו מכם עמלה עבור ההחלפה, אך בסניפים של משרדי אמריקן אקספרס ותומס קוק יחליפו לכם ללא עמלה.

מקומות מומלצים להחלפת כספים בפראג

 • Change הנמצא קרוב מאוד לכיכר המרכזית בפינת הרחובות Kaprova ו-Maiselova.
 • Change ברחוב Jindrisska 19, קרוב מאוד לכיכר המהפכה.
 • Change של רשת Exchange שנמצא ברחוב Kaprova 13.
 • Change שנמצא ברחוב Panska, ליד המדרחוב של תחנת המטרו Mustek.
 • סניף EXchange, שמתחתיו כתוב: Smenara Pro Cechy, ברחוב Kaprova 15, Praha 1.
 • רשת Exchange ברחוב Maiselova 2, ברובע היהודי ליד כיכר Staromestske בעיר העתיקה.
 • משרד להחלפת כסף בשם Huspak שממוקם ברחוב Perlova, ליד הפניה ל-Narodni.
 • משרד להחלפת מטבע זר ברחוב Praha1, Narodni 43.
 • משרד בשם Office All City Tours ברחוב: Namesti Republiky 6, Global Travel Praga 1.
 • מקום להחלפה, מול היציאה מתחנת מטרו Mustek, ברחוב Perlova 111000 Praha 1.

החזרי מס בפראג

ראשית עליכם לבקר טופס החזר מס בעת התשלום על קנייתכם. אתם זכאים להחזר של כ-11% עבור קניה במעל 2001 קרונות או 75 אירו באותה החנות. עליכם למלא את טופס ההחזר, את פרטיכם האישיים ולהציג דרכון למוכר.

כדי לקבל החזק גשו לדלפק בטרמינל 1, מול כניסה B בטרמינל, על העמדה כתוב באנגלית Tax refund יש שם שתי עמדות צמודות של גלובל בלו ושל Premier ולימינם נמצאת עמדת המכס.

גשו קודם למכס, החתימו את הקבלות ואז לדלפקי החזרי המס כדי לקבל מהם החזר. ניתן לקבל החזר במזומן בכסף מקומי או באשראי ישירות לחשבון הבנק שלכם (לאחר כחודש), במידה ותמלאו את פרטי האשראי. אם אין נציג העמדה שימו את הקבלות בתיבה המיועדת לכך.

חשוב לדעת כי עליכם להציג את הטופס לפני שתשלחו את המזוודות למטוס, כי יש מקרים שבהם הם דורשים לראות את הקניה.

לתחילת הכתבה

מתכננים טיול בפראג? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פראג