יצאנו מהארץ עם חברת אתיופיאן . נחתנו באדיס אבבה לעצירת ביניים של 5 שעות. הטרמינל היה ממש קר וחשוב לקחת בגדים חמים גם משום שבמהלך הספארי בערבים ובבקרים די קר ושווה שיש אתכם מעיל קל בתיק (יכול גם לשמש כרית לראש בג'יפ) . לאחר טיסת המשך של כ 3 שעות נחתנו בשדה התעופה קילימנג'רו ושם לאחר המתנה בתור ארוך לויזה שעולה 50 דולר לאדם והמתנה לביקורת דרכונים שלוקחת נצח יצאנו לפגוש את דיויד המדריך שלנו לשבעת הימים הקרובים. פגשנו אדם חייכן וחמוד עם ג'יפ של שבעה מקומות וגג נפתח כמו כל רכבי הספארי שפגשנו פה. דיויד דובר אנגלית טובה מסביר כל הזמן ועונה באדיבות לכל השאלות שלנו.
מאוד נהננו מהשהות עם דיויד הוא היה רגיש לכל הצרכים שלנו. כשביקשנו לעצור עצר והמתין בסבלנות עד שמיצינו ואז המשיך. כמובן שבזכות עיני הנץ של דיויד ראינו את כל החיות שניתן לראות, אריות פנתרים צ'יטות, לביאות ועוד ועוד. הילדים התאהבו בו וכולנו ממליצים על דיויד בחום.

אנו לקחנו חמש מזוודות טרולי לחמישה אנשים אולם בקלות ניתן להביא עוד מזוודה גדולה משום שיש בג'יפ מספיק מקום עבור כל המזוודות.

בתמונה דיויד וחלק מהמשפחה.

עלות הספארי 8300 דולר לשישה ימים וחצי. התחלנו מיד בנסיעה לפארק ארושה. שם ראינו זברות ג'ירפות פלמינגו בבונים חזירי בר ממש מקרוב.

את השמורות חייבים לעזוב עד השעה שש בערב כך שקיבלנו רק טעימה. משם נסענו למלון Gold Crest hotel בארושה התקלחנו ויצאנו למסעדה של המלון לארוחת ערב ממש טעימה. למחרת בשמונה בבוקר עזבנו את המלון לכיוון שמורת הטבע Tarangire נסיעה של כשעתיים. לבשנו בגדים ארוכים ודקים להגנה מעקיצות זבובי הצצה ובילינו בשמורה עד שעה 16:30. ראינו המון זברות עדרי גנו פילים רבים חזירי בר ג'רפות ואימפלות. כל החיות היו מאוד שלוות נראה שלא פגשו טורף המון המון זמן.

את הלילה בילינו במלון Marera valley lodge

פילה ופילפילון

זברות בהגנה היקפית

משפחת אריות לצד הדרך

למחרת בבוקר התחלנו את היום בנסיעה לכיוון Serengeti בשפת המסאי "מישורים אין סופיים" אחת משמורות הטבע הגדולות והמגוונות שיש. נסענו דרך שמורת Ngorongoro . בדרך ביקרנו בכפר של שבט המסאי להדרכה של כשעה. מחיר 50 דולר לרכב הסיור לא היה כלול בתכנית המקורית והוצע לנו על ידי DAVID . את פנינו קיבל אחד מבניו של הצ'יף. הוא הלביש אותנו בבד המסורתי שלובשים המסאים וליווה אותנו במהלך הסיור, הסביר לנו על החיים בשבט ואיפשר לנו לצלם כמה שרצינו . הנשים שרו שירים והגברים ביצעו את הריקוד המסורתי. לאחר מכן נכנסנו לתוך אחד הבתים וראינו תחרות קפיצות לגובה. בסוף הלכנו לבית הספר וחילקנו מתנות לכל הילדים. לפני הסיום הילדים בחרו מזכרות והתשלום הלך לנשות הכפר. בדרכנו חזרה לרכב ראינו 3 ג'ירפות מסתובבות ליד הכפר ועשינו איתן סלפי.

הסיור לא היה מתוכנן מראש ושילמנו בנפרד אולם היה שווה ומאוד מומלץ מה גם שזה שבר את הנסיעה הארוכה לכיוון הסרנגטי.

תחרות קפיצות בשבט המסאי

המשכנו לכיוון הסרנגטי. כבר לאחר שעה נסיעה ראינו לביאה שוכבת צמוד לכביש. לאחר ההתלהבות והצילומים מכל כיוון המשכנו כדי לפגוש 4 אריות שוכבים בצל. ראינו משפחת פילים נמר שוכב על עץ ובסוף היום נמר שוכב על ענף כשלצידו גאזל שהוא צד קודם. יום מוצלח לכל הדעות. סיימנו את היום במלון לובו בתוך השמורה.

נמר עם טרפו על העץ

למחרת בבוקר התחלנו את היום בשעה שמונה וחצי, שעתיים מאוחר ממה שרצוי כדי להגיע להגירה הגדולה שלי עדרי הגנו.
הגענו לנהר בסביבות אחת עשרה והתמקמנו ליד מקום היערכות של עדר ענק. כעת ממתינים שהעדר יחליט להתחיל לחצות, צריך הרבה סבלנות ומזל.
אחרי המתנה של כשעתיים ונסיעה לנקודות אחרות שבהן נראה היה שמתחילים להתארגן לחציה הודיעו בקשר שהחציה מתחילה במרחק שתי דקות מאיתנו. הגענו וראינו מראה מרהיב של המוני גנו חוצים את הנהר. למזלם לא היה אף קרוקודיל באיזור.

הנדידה הגדולה – עדרי גנו חוצים את הנהר.

ראינו מחזה מפתיע שלאחר המאמץ הרב בחציית הנהר חלק מהגורים שלא מצאו את אימם עשו את דרכם חזרה לגדה הראשונה.
 בדרך חזרה נתקלנו בעוד חציה של נהר כולל קרוקודיל שניסה לאחוז בגנו שטבע ונסחף אליו,

הקרוקודיל ניסה לאחוז בגנו אולם לבסוף הזרם גבר עליו וסחף אותו הלאה.

עדר הגנו חוצה את הנהר

את הלילות בשמורת ה Serengeti בילינו במלון Lobo wildlife lodge.

למחרת יצאנו ב 7 מהמלון בדרך הארוכה חזרה למכתש של פארק Ngorongoro

ו. עם תחילת הנסיעה פגשנו בשני אריות צעירים לצד בשביל. אחר כך ראינו 3 צ'יטות ומיד אחר כך 3 לביאות עם 10 גורים שחצו את בשביל צמוד אלינו. כל זאת בשעה ורבע.


עזבנו את הסרנגטי בדרך למכתש בפארק Ngorongoro. הנוף של המכתש מהמם ביופיו ירדנו לכיוון המכתש שם ראינו סוגים מגוונים של עופות וציפורים.

ראינו ביצה עם המון היפופוטמים,

אריה שוכב בעשב כשעשרה מטרים ממנו נח לו באפלו ללא חשש. המתנו 15 דקות לראות עם יתפתח משהו אבל האריה היה כנראה שבע.

ציפינו לפגוש קרנפים אולם הם נדירים ביותר וכמעט בלתי אפשרי לפגוש אותם. את שאר החיות כבר ראינו בפארקים האחרים. לדעתי בעונה היבשה שווה להשקיע יום נוסף בסרנגטי על פני המכתש.


היום יצאנו בשעה חמש וחצי בבוקר לבקר שבט של בושמנים. לאחר שעה נסיעה הגענו אל השבט. מדובר בכמה בקתות עשויות זרדים. קיבלנו הסבר באמצעות מדריך מקומי על החיים במקום. על סוגי חיצים בהם הם משתמשים ואז יצאנו לצוד יחד איתם. הסתובבנו איתם יותר משעתיים כשהציד מתבצע באמצעות חץ וקשת. הפעם הם התמקדו בציפורים קטנות שהסתתרו על העצים בכל פעם שהם התמקמו מתחת לעץ וכיוונו אל הציפורים אלה עזבו את העץ והחיפוש המשיך. במקרים הבודדים שהציפור לא התעופפה לה הם הצליחו לפגוע באחוזים מרשימים בסופו של דבר הצליחו לפגוע בחמש ציפורים .

צייד בושמני לאחר שפגע בציפור על עץ

לאחר שחזרנו לשבט הם עשו תחרות קליעה ואף נתנו לנו להתנסות בירי בחץ וקשת בהמשך הראו לנו איך הם מבעירים אש באמצעות מקל. משם המשכנו לשבט טוגו שבט של נפחים. הראו לנו איך הם טוחנים תירס לקמח איך הם מבשלים ולבסוף איך הם מתיכים מתכות ומכינים תכשיטים .
היום האחרון של הספארי היה לשמורת אגם מניארה. שמורה יחסית קטנה שמתאימה לחצי יום. ראינו בשמורה קופים מסוגים שונים. היפופוטמים זברות אנטילופות חזרי בר ועוד. בשמורה יש גם קרנפים אולם כדי לראות אותם צריך להגיע מוקדם בבוקר עם פתיחת הפארק לפני שהם נעלמים. מהשמורה נסענו לשדה התעופה נסיעה של מעל שעתיים והגענו לטיסה ברגע האחרון.


התחלנו את החופשה בזנזיבר במלון על אחד החופים היפים של זנזיבר Kiwengwa Bungalow Boutique Resort מלון יפה בבעלות זוג איטלקים צעיר במלון מסעדה איטלקית נחמדה את היום הראשון ניצלנו למנוחה על החוף של קיוונגווה חוף שנראה כמו גלויה. למרבה הצער המים לא היו כל כך נקיים משום שעלים שנושרים מהעצים שעל החוף נשטפים אל הים.

את היום השני העברתי בצלילה במועדון one ocean. הפלגנו לכיוון האי MNEMBA ושם צללנו עם מדריך לעומק של 18 מטר. שמורת אלמוגים יפה מאוד. ציוד איכותי ספינה גדולה שלקחה אותנו והמדריך מקצועי ונחמד מה שנחמד זה שלא צריך לסחוב כלום הכל נמצא על הסירה, גם את החלפת המיכלים עושים עבורך, לאחר הצלילה קיבלנו פירות חזרנו למועדון בסביבות 13:30 העלות 125$ לשתי צלילות.
למחרת יצאנו לטיול עם אדם, מדריך מטעם עלי שמומלץ מאוד בפורום לטיול לחוות תבלינים אי הצבים וסטון טאון טיול מגוון מעניין ומומלץ בחום. עלות 35 דולר לאדם. צריך להכין כ 20 דולר לטיפים לאנשים המדריכים בחווה ולנהג ולמשיט של הסירה .

בחוות התבלינים עשינו סיור עם מדריך מטעם החווה שהסביר על כל מני סוגים של פירות טרופיים ותבלינים מוכרים יותר ומוכרים פחות, הרחנו טעמנו והסתכלנו סיור מעניין גם לילדים וגם לנו.

אגוז מוסקט

בסוף הסיור ראינו בחור שמטפס על עץ קוקוס גבוהה משם הוריד קוקוסים ונתן לנו לשתות, אחר כך ישבנו סביב שולחן ונתנו לנו טעימות מכל הפירות אותם פגשנו בסיור.

טיפוס על עץ קוקוס

המשכנו להפלגה לאי הצבים שהיה פעם כלא מתקופת הבריטים, אי יפה עם צבים רבים וגדולים שחלקם מגיעים לסביבות גיל 200,

אי הצבים


המשכנו לסטון טאון עיר מזרחית כמו בסיפורים עם סמטאות צרות ומפותלות דלתות מאוד מיוחדות ושוק ססגוני ועמוס.

תחילה ישבנו במסעדה ואחר כך הלכנו לראות את הבית בו גר פרדי מרקורי יליד זנזיבר וגאווה מקומית. המשכנו להסתובב בעיר ולשמוע הסברים מעניינים. את הסיור סיימנו בשוק של העיר, שוק ססגוני והומה אדם קנינו קצת פירות וחזרנו למלון.


היום זה היום המיוחד ביותר בזנזיבר – הספארי בלו.
בבוקר אסף אותנו רכב ששלח עלי המדריך שמומלץ רבות באתר. הגענו לחוף לאחר כשעה נסיעה. קיבלנו סנפירים ומשקאות ונפגשנו את עלי. בחור צעיר, נמרץ, סופר חברותי ושמח.

עלינו על הסירות בדרך לאי הנעלם. בדרך קיבלנו שתיה ופירות. עלי שם מוזיקה ישראלית ועשה שמח. הגענו אל האי שם ארגנו לנו ציליה, נכנסנו למים טיילנו באי ואכלנו אננס מנגו ועוד פירות טרופיים.

האי הנעלם, בשעה 15:00 אין זכר לאי.

לאחר כשעתיים האי הצטמצם מאוד בגלל הגאות ואנו הפלגנו משם לנקודה אחרת לעשות שנורקלינג. ראינו המון דגים, שחינו באוקיינוס כולם מאוד נהנו ואחרי שמיצינו הפלגנו לראות לגונה יפהפיה עם מים רדודים מוקפת סלעים בתוך האוקיאנוס.

משם הפלגנו חמש דקות לאי אחר שם חיכתה לנו ארוחת צהריים של לובסטרים מאכלים ים דגים אורז וצ'יפס. הצטלמנו בחוף עשינו קניות, הדוכנים שם הכי זולים שנתקלנו שווה לבצע חלק מהקניות שם.

אנחנו ועלי בסירה בדרך חזרה.

יצאנו חזרה שוב עם הרבה מוזיקה ושמח שעלי מארגן. חוויה מומלצת לא לפספס. עלי מספק את הסחורה בגדול. כולנו התאהבו בו וממליצים עליו בחום רב.
זהו נגמר הטיול נוסעים לשדה התעופה עם נהג של עלי שהרבה יותר זול מהשאטל של המלון.

פרטי יצירת קשר :

ספארי בטנזניה

DAVID :

959 818 784 255+

טיולים בזנזיבר

עלי סולימאן

008 707 777 255+