טיול באפריקה - על מציאות וקניות

אין ספק שאפריקה היא בין היבשות המרתקות ביותר. כדי לזכור את הביקור בה, רבים מביאים ממנה מזכרות, חפצים אותנטים, שמאחריהם בדרך כלל גם סיפור מעניין או שימוש מיוחד. האמנות האפריקאית באה לידי ביטוי במגוון הכל כך רחב של המזכרות שתמצאו שם. רוצים לדעת מה אפשר לקנות בטיול באפריקה? קיראו על כך בכתבה הבאה.
eytanin
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול באפריקה - על מציאות וקניות
Depositphotos/Kamchatka ©

אודות האמנות האפריקאית

ספרים רבים נכתבו על אומנות אפריקאית (דוגמאות בהמשך) ואוספים רבים של אומנות אפריקאית נמצאים היום בידיים פרטיות וגם מוצגות במוזיאונים מובילים בעולם. כתבה זו לא נועדה להתחרות באף עבודה אקדמאית, הסוקרת את תולדות האומנות האפריקאית על זרמיה השונים והמקומות מהן צמחה. כתבה זו נועדה אך ורק לציין בפני המטיילים אילו מציאות הם ימצאו בשווקים השונים, מה כדאי לקנות כמזכרת ומה כדאי לקנות כפריט שימושי. מה ניתן לרכוש כמתנה עבור ידידים ובני משפחה ואפילו עבור עצמכם המטיילים, על מנת לקשט את בתיכם ולהעניק להם צביון שונה. יסודותיה של האומנות האפריקאית צמחו מהבסיס של יצירת חפצים, ששימשו את האפריקאים אלפי שנים בחיי היום יום שלהם. הרוב המכריע של חפצי האומנות האפריקאית, עשויים מחומרים טבעיים בלבד: עץ, כותנה וסיבים טבעיים אחרים כמו קש ורפייה, קליפות, צדפים, קרניים ועור וגם ברונזה ונחושת. באופן כללי אפשר לחלק את חפצי האומנות לשתי קבוצות עיקריות: אלו שנועדו רק לקישוט ואלו שנועדו (ועדיין) לשמש כחפץ בעל שימוש. בעבר הרחוק, היה שימוש מעשי לרוב החפצים ורק חלק מהם שימשו את האפריקאים בטקסים שבטיים ונועדו (במקור, אפילו כחפץ שימושי) לשמש כ"כלי" בעולם הרוחות שבו היו (ועדיין) הם אפופים. למשפחה זו אפשר לצרף את המסכות הטקסיות, שאותן עדיין חובשים האפריקאים בעת קיום טקסים במקומות שונים באפריקה.

 האומנות האפריקאית המודרנית "נשענת" על ייצורם בעבר של כלים שימושיים כמו מחצלות, כובעים, רמחים ומגנים, תופים, כלי נגינה, סלי נשיאה, סירים וכפות הגשה פסלים וקופסאות לאחסון. מכיוון שבעבר הרחוק וגם הקרוב, לא היה קיים "בית-חרושת" לייצור חפצים או כלים בייצור המוני, הרי כל כלי יוצר באופן עצמאי על ידי בעליו או הוזמן מבעל מקצוע בכפר השכן ולעולם לא היה זהה לכלי מאותו סוג, אותו ייצר אומן שכן או אדם אחר. מכיוון שרוב החפצים היו אישיים, הקפידו הבעלים להעניק להם צביון אישי ולקשט אותם באופן שיראו "אחרים" מאותו סוג של חפץ. הקישוט נועד להאדיר את בעל החפץ. מהסיבה הזו וזו בלבד, החלו במערב לראות גם בחפצי יום-יום שימושיים, מעין "אומנות" פנימית. אנשים, שראו חפצים אלו, התרשמו מכמות וזמן העבודה שהושקעה בכל חפץ ופריט ורכשו אותו כ"אומנות במיטבה". בעבר, היה זה אך זרזיף של קניות, שאנשים בודדים רכשו בעבור פרוטות בודדות, חפצי ריהוט ופסלים שאיתם קשטו את בתיהם באירופה או שרכשו פריטים מסוגים שונים בכדי לאצור תערוכות ולאסוף אוספים. עם השנים, הלך זרם הקניות וגבר ואפריקאים הזדרזו להבין שהנה, יש ברשותם הזדמנות עסקית שאותה מהרו לנצל. אנשי מקצוע שונים, החלו ליצר כלים נחשקים בשיטת"הסרט הנע", אותם רכשו יותר ויותר אנשים שהגיעו לאפריקה מיבשות אחרות והוקסמו מרמת העבודה, המהימנות ומתמימותם של בעלי המקצוע השונים.

 היום, מגלגל ענף "האומנות האפריקאית" הרבה מיליונים של דולרים בכל שנה. נדיר יהיה מצב שבו מטייל או מבקר באפריקה, יחזור לארצו בידיים ריקות. שלא יקנה לעצמו או למשפחתו וידידיו מזכרת קטנה או גדולה, שתזכיר לו ולהם את ביקורו באפריקה.

ספרים העוסקים באמנות אפריקאית:

Africa - The Art of The Continent

By: Tom Phillips

Animals in African Art

By: Allen F. Roberts

African Masks

By: Iris Hamer-Herzog

Tingatinga - Popular Paitings from Tanzania

By: Yves Goscinny

לתחילת הכתבה

סוגי הפריטים

בעקרון אפשר לחלק את הפריטים לשני זרמים עיקריים: חפצי אומנות עתיקים וחפצי אומנות חדשים. גם שני זרמים אלה מתחלקים לשניים: חפצי אומנות ומזכרות, שמשמשים רק לקישוט, וחפצי אומנות שמשמשים גם לצורך מעשי. בכדי להדגים את המשפט הראשון, אפשר לטעון שכל חפץ שנוצר לפני מאה שנים ומעלה הוא "עתיק". מכיוון שהחפצים ברובם שימשו את בעליהם בחיי היום יום והיו עשויים מחומרים טבעיים, הם נפגעו בפגעי מזג האוויר ושימוש אינטנסיבי. רבים מהם פשוט התפרקו ונרקבו ורק מעטים נשמרו במצב מתקבל על הדעת ועומדים למכירה. בכדי להדגים ולהסביר את המשפט השני, אפשר לטעון למשל, שציורים אוריגינליים ומסכות עץ, משמשים כמוצרים אורנומנטליים בלבד ואילו ארגזי עץ מגולפי למשל, כפות הגשה ומגשים, יכולים לשמש את הקונה במשך שנים ארוכות ככלי שימושי ובעל ערך אומנותי גם יחד. הצבעים השולטים בשווקי המזכרות והאומנויות האפריקאי הם בדרך כלל צבעים ניטראליים. צבעי אדמה על גווניה השונים, צבעי חמרה (אדמדמים), הרבה כתום, המייצג את השקיעות הנהדרות באפריקה, והרבה שחור, שהוא צבע אלגנטי וגם צבעו של עץ האבוני, שממנו נעשות עבודות יד רבות.

לתחילת הכתבה

דוכן רחוב. צילום: eytaninדוכן רחוב. צילום: eytanin

מה ניתן לקנות בשווקי המזכרות של אפריקה

להלן סקירת האפשרויות הכמעט בלתי נתפשות של מוצרים של אומנות אפריקאית, שמטיילים יכולים לרכוש באפריקה בחנויות ובדוכנים שנועדו לכך:
ביצים ונוצות - ביצת בת יענה מרוקנת מתוכן, מקושטת בציורי ציד או חיות וניצבת על כן קטן. יש כאלו שנחרטו עליהן סצנות אפריקאיות ואחרות נמכרות חלקות וללא קישוט. במקור הן משמשות את הבושמנים במדבר הקלהרי כ"בקבוקי" מים. במזרח אפריקה ניתן לרכוש "פרחים", שנעשו מנוצותיהן הוורודות של ציפורי הפלמינגו. גם "תופסי חלומות" ניתן לרכוש במקומות מסוימים והם עשויים מנוצות של עופות טרף או הנוצות המנוקדות של תרנגולות הגיני, המתרוצצות בבוש האפריקאי. הנוצות הוו בעבר חלק חשוב מהמסכות האפריקאיות הטקסיות ועד היום ניתן למצוא במקומות מסוימים, מסכות עתיקות, שאליהן מוצמדות נוצות.

קש - מחצלות, כובעי קש, סלים שנקלעו בצורות שונות למטרות שונות (כמו לדוגמא: סל לכביסה), תחתיות לצלחות או לכוסות, מגיעות בשישיות ומועדפים על ידי רבים מהמטיילים כפריט שימושי ייחודי. הצבע השולט יהיה בז' בוריאציות שונות. מעט תוספת של חום שחור או לבן. המהדרים יוסיפו פסים סגולים וורודים על מנת שהפריט יראה מזמין יותר.

עץ - פריטי ריהוט ייחודיים (חדשים ועתיקים) כמו כסאות צ'יף מקושטים, מיטות עץ (עשויות מקשה אחת מבול עץ יחיד), שרפרפים מקושטים באופן יוצא מהכלל ושולחניות צד מתקפלים עם תחריטים. כסאות-נח מעץ מגולפים ומתקפלים לשניים, עשויים מפיסת עץ אחת (פריט אהוב מאוד על ידי אירופאים, אבל לא נוח לישיבה). על כל אלה אפשר להוסיף את ארגזי העץ המגולפים, שנמכרים לאורך החופים המזרחיים של אפריקה. ארגזים אלה דקורטיביים ביותר, הם מגולפים בדייקנות והרבה תוספות של נחושת מעוטרת, מוסיפים להם ניחוח מזרחי. אלה פריטים נחשקים ומחירם (לתייר כמובן) אינו זול.

מסכות - (עתיקות וחדשות) בעבר היו הפריט המבוקש ביותר על ידי סיירים ומבקרים באפריקה. היום, המסכות החדשות הן בעיני רק סמליות ואינן מעבירות את המסר שהמסכות העתיקות העבירו (כוח, כוחניות, רוחות ושדים, פחד בלבבות, הבעת זוועה). המסכות החדשות, גם, עשויות, ברובן, מעץ זול וקל וצבועות, בחלקן, בצבעים מוזרים ונראות כרפרודוקציה זולה.

פסלים - אין גבול לכמות הפסלים, אותם ניתן לרכוש בשווקי אפריקה. גם יד הדמיון לא תגיע להבנה של כמות הפסלים, גודלם ומה שהם אמורים לייצג. הפסלים העתיקים, נועדו, כמו בימי התנ"ך הרחוקים, לשמש כאלילי הכפר, הבית, או השבט. הפסלים המודרניים הם התוצאה של צורת התבטאותו של האומן כלפי הסביבה או החיים בכלל. לכן, מבחר הפסלים החדשים הוא כה רב. כל פיסת עץ מנוצלת וכל פיסת עץ שמאפשרת זאת, תקבל בסופו של יום (או שבוע או חודש) צורת פסל. המבחר הוא כה רב ומגוון, שלמטייל מזדמן קשה לבחור! הצעתי לכם. העבירו מבט חטוף על הפסלים, זה שישבה את לבכם מיד בהסתכלות ראשונה, אותו תבחרו. אם תתנו לספק לחלחל בכם, לא תצליחו לקנות דבר ותצאו מתוסכלים מהחוויה. אל תצטערו על הקנייה גם אם יהיה לכם נדמה שבחנות ליד "הפסל יפה יותר". אין יפה יותר, יש מה שהלב רוצה! גודל הפסלים נע בין קטנטנים במשקל של 100 גרם ועד פסלים ענקיים, המתנשאים לגובה של עד שלושה מטרים ושוקלים מאות קילוגרמים (למשל פסלי היפופוטמים בגודל של חבית גדולה). הפסלים הנחשקים ביותר (ובצדק) הם פסלים שפוסלו על ידי אמני המקונדו (בני שבט המקונדו), שחלקם יושבים בטנזניה וחלקם במוזמביק. הפסלים שלהם הם אינטראקטיביים, מגולפים בדייקנות מדעית ממש, בנויים משכבות על גבי שכבות של דמויות וחיות. פסל אחד עשוי להכיל עד מאה דמויות! ממש חגיגה לעיניים.

תחריטים - קיימים בשווקים תחריטי עץ רבים. חלקם על לוחות עץ קטנים בגודל של לוח עץ לחיתוך ירקות וחלקם על גבי לוחות ענקיים, המגיעים לאורך של עד שישה מטרים ולרוחב של עד מטר אחד. תחריטים אלה ברובם מציגים מצגות של חיי איכרים או ציידים אפריקאים, או תחריטים, המתארים סצנות פסטורליות של טבע וחיות. החריטות נעשות בדרך כלל על לוחות עץ קשה והן ממורקות על ידי"עוזרו" של האומן. העוזר משייף את היצירה עד שהיא נעשית חלקה כזכוכית.

כלים שימושיים - כפות הגשה ומזלגות עץ בכל הגדלים. מגשי עץ בכל צורה אפשרית, בכל עומק אפשרי בקומבינציות אין סופיות של צורות למטרות הגשה שונים. מהגשת פירות עד הגשת אגוזים ומהגשת ירקות עד להגשת סלטים.

יוטה - יוטה, סיבים טבעיים המופקים מעלי האגבה ומהם מיצרים עד היום חבלים איכותיים. מחבלי יוטה קולעים את הסלים העגולים המפורסמים של קניה. סלים אלה מחזיקים מעמד עשרות שנים ובעשורים האחרונים עיצבו אותם כך שיראו גם אופנתיים. הם מבוקשים מאוד על ידי מרבית המבקרים במזרח אפריקה ובדרומה. מיוטה קולעים גם שטיחונים ושטיחים קטנים. אחדים גם דואגים לצבוע אותם בצבעים עליזים. שטיחים אלה עמידים מאוד ומעניקים לחדר אוירה כפרית. בדי יוטה משמשים פה ושם כבסיס לציורי שמן אורגינלים וגם כבדים, המשמשים ל"מלבושים" לבובות אפריקאיות, כמו בובות של לוחמים מסאים שעטופים ביריעה המקורית שלהם, השוקה המפורסמת.

עור וקרניים - עור וקרניים שימשו במשך דורות רבים כחומר גלם מעולה לייצור פרטי לבוש, שקים וטנאים לחבורות שיצאו ללקט מזון ביער, יריעות שנמתחו על מסגרות עץ, שמשו כמיטות-שדה במקומות שונים באפריקה וכמובן השימוש הרב ביותר היה מגני עור עבור השבטים הלוחמים ותופי עור רבים, בהם משתמשים האפריקאים עד עצם היום הזה. תופים דקורטיביים קטנים הם חפצים בעלי ערכים אורנומנטליים ושימושיים גם יחד. הקרניים שמשו בעבר לאחסון אבקות ותרופות על ידי הקוסמים, אנשי העשבים והלחשים. הקרן החלולה שמשה כ"מחסן-נייד" קטן ומנעה הרטבות האבקות, בהן השתמשו הקוסמים. הקרניים גם שמשו במשך דורות רבים כשופרות בהרבה חברות אפריקאיות ואל נא נחשוב לרגע שאנו המצאנו את השופר! הוא הגיע אלינו מתקופות רחוקות. קרניים חדות שמשו, ועדיין משמשות, ככלי נשק וככלי צייד. בשווקים ניתן לרכוש צמידים מעוטרים, סיכות ראש ומסרקים יפים שנעשו מקרניים. גם ידיות לכלי אוכל וכלי הגשה נעשים מדי פעם מקרניים. בימינו, אפשר לקנות (דבר שאסור ביבוא למדינות רבות) עורות מעובדים של חיות בר, כמו זברות ואיילות שונות. פיסת העור יכולה לשמש כשטיח נדיר או כשטיח-קיר לאלו שיבחרו לשטח אותה על הקיר דווקא. פיסות עור של חיות נדירות משמשות כטבעת סביב כובעי ספארי. לשמחת כולנו, כמעט ופסק המסחר בעורות של חיות טרף (אריות, פנתרים וצ'יטות) ואין אפשרות לרכוש שכמותם בשוק הפתוח. עד היום אפשר לפגוש רופאי אליל במקומות מסוימים באפריקה, המשתמשים בעורות של חיות טרף כבאדרת. גם מנהיגים אפריקאים מסוימים עושים כדבר הזה.

שנהב, עצמות, ציפורניים, שער ושיניים - חל איסור בין לאומי מוחלט של מסחר בשנהב. הדבר גרם לכך ששוק השנהב ופריטים שנעשו בעבר מחומר זה כמעט ואינם בנמצא בשווקי אפריקה כיום. פריטים כאלו כולל מערכות שלמות של שנהבים היו בנמצא בשווקים עד לפני כעשרים שנה והיום, אך פריטים בודדים ועתיקים של חפצי שנהב אפשר למצוא במקומות מסוימים מאוד. לעומת זאת, קיים מסחר ער למדי של חפצים שיהיו עשויים משן של חזיר היבלות (כמו ידית לפותחן-מכתבים או ידית לפותחן של בקבוקי יין). שיני אריות ונמרים ניתן להשיג בכמויות מוגבלות מאוד ובמחירים מופקעים. תיירים מנסים לקנות פריטים אלו בכדי לייצר לעצמם תליונים משיני הטורפים. הדבר נכון גם לגבי ציפורני הטורפים שהם חדים מאוד. בעבר היו ראשי שבטים מתהדרים במחרוזות שעליהם הושחלו ציפורניים רבות של אריות ונמרים בכדי להפיל מורא על הכפופים להם. לגבי ציפורני הפילים, אפשר לרכוש גם אותם, אלא שהם באים עם כל הרגל שהאומן הפך לשרפרף. עצמות של בעלי חיים גדולים, כמו פילים ובופאלו, גם הן מוצאות את דרכן לשווקים. האומנים דואגים לייבש את העצמות היטב היטב. לאחר שהעצם עוברת את תהליך הייבוש, האומן מנסר אותה לפלחים וחורט עליה תחריטים שונים, המתארים נופים אפריקאים או חיות. כמו כן, מקובל לראות בשווקים צמידים אפריקאים מסורתיים עשויים משער הזנב של פילים. השערה היא עבה מאוד, גמישה וארוכה. מטה קצר, שעשוי מזנבה של חיה אוכלת עשב (כולל כל שערות הזנב), יימכר לתיירים בתור "מגרש-זבובים". בעבר שימשו חפצים אלה כסימן למרותו של הצ'יף או של רופאי האליל.

כותנה - בארצות אפריקאיות רבות מגדלים האיכרים כותנה במשך שנות דור. בעבר, היה תהליך עיבוד הכותנה ותהליך הטוויה פרימיטיבי מאוד ואיכות הבדים הייתה ירודה. היום, פועלות מנפטות כותנה מודרניות ומפעלי טוויה רבים בכל רחבי אפריקה. בדי כותנה אלה מגיעים בסופו של דבר אל האומנים השונים. חלקם מכין בדי בטיק יפים ומהם תופר אחר כך מערכות לבוש אפריקאיות המורכבות מחולצה, שמלה ומטפחת ראש. אחרים, מדפיסים ציורים אפריקאיים על הבדים וממסגרים אותם. אחרים מייצרים חולצות טי ועליהן מדפיסים מאוחר יותר הדפסים עם מוטיבים אפריקאיים. בגדי ילדים מכותנה נפוצים מאוד. רבים גם אורגים כובעים וצעיפים מחוטי הכותנה הצבעוניים. הפריט הנפוץ והססגוני ביותר, העשוי מבדי כותנה (100% כותנה), הם בדי ה"קנגה" במזרח אפריקה וה"רפה" המקבילה להן במערבה. בדים אלה מודפסים בשלל צבעי הקשת ומשמשים את נשות אפריקה בשימושים שונים: מגבת לעת מצא, כיסוי גוף, מטפחת ראש, שמיכה לתינוק נגד יתושים, מפת-שולחן, כלי לאיסוף כותנה (נקשר למעין סל) ועוד אין ספור שימושים. בדים אלה נמכרים, בדרך כלל ,בזוגות, כך שהאישה האפריקאית יכולה לכסות את פלג גופה העליון והתחתון בעת ובעונה אחת. בדים אלה צבעוניים מאוד, מושכים את העין ותיירים רבים רוכשים אותם כמזכרות. בדי כותנה משמשים גם כמדיה העיקרית עבור הציירים האפריקאים. ציירים רבים רוכשים בדי כותנה עבים, מותחים אותם על מסגרות עץ ומציירים עליהם ציורי שמן. תמונות שמן נמכרות בכל רחבי היבשת. קיימים אומני רחוב רבים ורק מעטים מאוד מהם מוכרים על ידי הקהילה הבין-לאומית. יצירות מעטות ממש מוצאות את דרכן למוזיאונים בין לאומיים ומצטרפות ליצירות אומנות קלאסיות ולאוספים פרטיים. תמונות שמן רבות הן ריאליסטיות מאוד, אבל רובן "תמימות" וסוריאליסטיות. הקונה צריך לרכוש תמונה לא בחפזה ולא מהתלהבות הרגע, אלא לחשוב ברצינות לאיזו פינה בבית תתאים התמונה שקנה (גודל, קומפוזיציה של צבעים ונושא). תמונות רבות תגמורנה את חייהן במחסן או בפח האשפה אם תירכשנה תוך קלות הדעת.

פח, בדיל, נחושת, ברזל וברונזה - האפריקאים החלו לעבד וליצר מתכות לפני אלפי שנים. מהרגע שהחלו לייצר נחושת וברונזה, הם החלו ליצר כלים שימושיים לחיי היום יום. נחושת וברונזה הייתה מטבע עוברת לסוחר במערב ובמזרח אפריקה במשך שנים רבות. עד המאה ה-19 שמשו צמידי ברונזה, שנתנו לנשים במערב אפריקה, כ"קופת הסתרים" שלהן. צמידי ברונזה ממערב אפריקה הם נדירים ומבוקשים מאוד בכל רחבי העולם. המסאים ובני שבטים אחרים במזרח אפריקה עונדים עד היום צמידי נחושת חלקים או מעוטרים. הצמידים יכולים להיות גם ערוב של נחושת, ברונזה ובדיל (צהוב, אדום ולבן). צמידי שבט הטטורו הם ייחודיים מאוד ומעוטרים באלפי חריתות. כל קישוטי הראש של הגברים המסאים עשויים מבדיל שהותך, רוקע ועובד לכדי יצירת אומנות קטנה. במערב אפריקה יש חרשי ברונזה רבים. יצירות מקוריות שלהם אפשר לרכוש בשווקים שם וגם בדרום אפריקה. מסכות הברונזה המקוריות והעתיקות ממערב אפריקה הן יקרות מאוד. גם החיקויים אינם זולים. ברזל שימש את האפריקאים במשך אלפי שנים ליצור ראשי חיצים וחניתות. עדיין ניתן לראות רועים אפריקאיים שיוצאים למרעה עם עדריהם, מצוידים בקשתות ובחניתות. מטיילים רבים אוהבים לקנות חניתות מקושטות כ"מזכרת מלחמתית" מאפריקה. בימינו, ישנם אומנים רבים המייצרים משחקים לילדים מקופסאות שימורים. דוגמאות: מכוניות ספארי עם גג נפתח, אווירונים ומשאיות. מטיילים רבים קונים אותם כמתנות לילדים קטנים ואין יצירה אחת שווה לאחרת. הן בהחלט דומות, אבל אינן זהות. חפשו אותן, הן תראנה "פרימיטיביות", אבל כל יצירה נעשתה בעבודת יד! האומנים מזימבבואה הגיעו לשיא ביצירת בעלי חיים עשויים מפחים ישנים. האומנים אוספים פחים במזבלות ובעזרת סדן קטן, פטיש, להבת אש ומלחם קטן, יוצרים אין סוף של חיות אפריקאיות כמו פילים וקרנפים וציפורים, כולן עשויות פח!

צדפים ואבני חן - אבני חן אפריקאיות כמו: מלכית (אבן ירוקה), ורדית, (אבן וורודה), לימונית (צהובה), המטיט, (סגולה) וכן אבני רובי, ספירים ויהלומים, הידועות בנדירותן היחסית ונמצאות במקומות שונים באפריקה. מאז ימי קדם אספו האפריקאים אבני חן שכאלו ובאמצעים פרימיטיביים מאוד ייצרו מהם תכשיטים. קידוח חורים בגושי ענבר או בצדפים היה דבר קל יחסית לביצוע. נוספת העובדה, שאפריקאים רבים במעבה היבשת מעולם לא ראו ים, לא אוקיאנוס ולא צדפים. מסיבות אלו הם ייחסו לצדפים סגולות מיסטיות ואחרות. כל העונד צדפים נחשב בעיניהם כמוגן מהרוחות הרעות ומכאן התפתח המנהג של חבישת חגורת צדפים או צמידי צדפים, שכמותם אפשר לרכוש בשווקים עד עצם היום הזה. אבני החן, הנחצבות באפריקה, מעובדות בדרך כלל עיבוד גס. לאחר מכן, מלטשים אותן למשעי, קודחים בהן חורים ויוצרים עדיים רבים. הצבעוניות והידועות ביותר ביבשת הן אלו של נשות השבט המסאי. עדייהן צבעוניים מאוד ועשויים מאלפי חרוזים, שהושחלו בסבלנות אין קץ על חוטים דקים ונארגו יחד ליצר תכשיטים ייחודיים ונחשקים מאוד על ידי תיירות אירופאיות ויפניות. גם בנות השבטים שבצפונה של דרום אפריקה, בנות שבטי הסוטו הצפוניים, מייצרות תכשיטים שבסיסם הוא החרוז. פריטי קישוט מאבן המלכית הירוקה נחשקים גם הם מאוד. אומנים רבים מיצרים ממלכית פסלונים, בעלי חיים, כלי משחק לשחמט, מאפרות וקופסאות קטנות. לוחות שח-מט מיוצרים מפסיפס של אבני מלכית בתוספת אבני קוורץ לבן. התוצאה תמיד קורצת לכל מטייל. אבן הסבון, שאותה כורים ליד אגם ויקטוריה במרכז אפריקה, משמשת לייצור פסלי-אבן, צלחות, קעריות הגשה ומגשים. האבן רכה ונוחה לעבוד. איני ממליץ לקנות מזכרות אלו מכוון שהן כבדות יחסית ונוטות להישבר בקלות.

כדאי לזכור: עבודות אמנות רבות נעשות על ידי אמנים, שרבים מהם מחכים להכרה בין לאומית בכישרונותיהם. עבודות רבות אחרות מיוצרות/נעשות היום על ידי נשים עניות או נכות, המתארגנות יחד באגודות קטנות ומייצרות חפצים שימושיים ובעלי ערך קישוטי. בעבודתן, הן תומכות במשפחותיהן ובאנשים אחרים בקהילה, אלה שאוספים עבורן חמרי גלם ואלה שיוצאים לערים למכור את התוצרת! הן"שומרות הגחלת", הן משמרות את מסורת האומנות האפריקאית שהולכת ונעלמת מהעולם. קניית מזכרת ואפילו קטנה, תומכת במשפחה ומשמרת את המסורת. פריטים רבים בחיי האפריקאים הוחלפו על ידי כלי פלסטיק מכוערים, המיוצרים ביצור המוני על ידי הסינים וחבל!

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אפריקה