לטוס עם בעל החיים לחו``ל - המדריך המקוצר

טסים לחו"ל ורוצים לקחת איתכם את החתול או הכלב? זה אפשרי, אך מצריך היערכות מוקדמת. אילו אישורים יש לקבל? איך להכין את חיית המחמד לפני הטיסה ואלו פעולות יש לבצע כדי שהטיסה תהיה מהנה ועם כמה שפחות סבל לחיות המחמד שלנו? הנה התשובות
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי

מאת: ד"ר טלי אלוני – המרפאה הווטרינרית רמת אביב

החלטתם לצאת לחופשה ארוכה מחוץ לבית, או לנסיעת עסקים למספר שנים, ואינכם מוכנים להשאיר את חיית המחמד מאחור, גם לא בפנסיון לזמן ארוך? כדי שתוכלו לקחת את חיית המחמד אתכם, יש למלא אחר כללים ותנאים של מדינת היעד ושל מדינת ישראל ומשרד החקלאות.

ממריאים עם בעלי החיים

הכנת חיית המחמד כרוכה בבדיקה וטרינרית, קבלת אישורים, תעודת בריאות לייצוא חיית המחמד לחו"ל, העתק רישיון להחזקת כלב מאת הרשות המקומית, חיסונים, ולא לשכוח כרטיס טיסה ותשלום עבורה לפי משקלה.

מה לגבי הטיסה עצמה? כלוב או ארגז נסיעה חייבים לעמוד בתקנים מתאימים של חברת IATA , לרבות רישום, ומעבר לכך לאפשר שהות נוחה לבע"ח במהלך הטיסה, ואז כולם יהיו מרוצים.

מומלץ לאפשר לחיית המחמד להכיר ולהתרגל לכלוב, להיכנס אליו ולשחק בו באופן חופשי מספר פעמים לפני הטיסה, וליצור בכלוב אווירה נעימה עם שמיכה או צעצוע מוכר. הנה למשל, התנאים להטסת חיית המחמד בחברת אל על »

חוזרים עם חיית המחמד לישראל?

במדינות שונות, וביניהן ישראל, נקבעו חוקים ובדיקות להכנסת בעלי חיים לגבולות המדינה, כחלק ממהלך למניעת העברתן של מחלות מדבקות בעולם (שפעת העופות, כלבת ועוד).

למשל, לפי הנחיות משרד החקלאות, דרוש אישור וטרינרי לייבוא בעל החיים. אישור זה יונפק על ידי השירותים הווטרינרים עליו יש לשלם אגרה.

כלבים, חתולים וציפורים, המלווים על ידי בעליהם, לאחר שהיו ברשותם בחו"ל מעל 90 יום, יהיו פטורים מהצורך באישור יבוא וטרינרי ישראלי, אך עליהם להיות בעלי דרכון ותעודות חיסון, שהונפקו ע"י פקיד וטרינרי ממשלתי בארץ המוצא, ובנוסף מצהירים כי בעל החיים בריא ונקי מזיהומים או מחלות מדבקות.

חובה שיופיע על התעודה כי הכלב / החתול מחוסן מכלבת – לא יאוחר משנה ולא פחות מחודש לפני מועד הגעתם לישראל.

לכלבים וחתולים מתחת לגיל שלושה חודשים לא תותר הכניסה לישראל.

חל איסור לייבא כלב ששייך לגזע מסוכן, או הכלאה של גזע מסוכן.

מאחר ולכל מדינה יש את החוקים שלה בנושא כניסת בע"ח לתחומה, תהליך זה יכול להיות ארוך ולא פשוט וכרוך בזמן להמציא את האישורים הנדרשים. בנוסף, ישנן מדינות שדרושה תקופת המתנה לאחר חיסון כלבת ובדיקות שנדרשות לאחר מכן, לכן אומרת ד"ר טלי אלוני, חשוב להיערך לנסיעה כמה חודשים מראש. למידע נוסף על נוהלי הטסת החיות בתחומי האיחוד האירופאי »

למשל: באנגליה - 120 יום מראש (הסגר בע"ח חצי שנה), באוסטרליה: 210 יום מראש (הסגר של 30 יום). באיחוד האירופאי - 140 יום מראש.

טרם התחלת ההליך של הכנת בעל החיים לטיסה, כדאי לקרוא עוד על הנוהל, ולראות דוגמאות של תעודות בריאות תקינות – כל אלה מפורסמים באתר השירותים הווטרינריים.

מה קורה במהלך הטיסה?

מקומו של בע"ח בטיסה יכול להיות אתכם (למשל בתוך מנשא מרופד מתחת למושב) או בתא המטען, תלוי בגודלו, משקלו ובחברת התעופה. אל דאגה, חברת התעופה תדאג לתנאי חום וטמפרטורה מתאימים גם בתא המטען.

שימו לב שאסור להרדים את חיית המחמד במהלך הטיסה! הטסת חיית מחמד תחת השפעה של תרופות עלולה להיות מסוכנת במיוחד! במהלך הטיסה חיית המחמד עלולה לחוש בבחילה, קשיי נשימה, הפרעות קצב לב ועוד, והרדמה תמנע ממנה את היכולת להתמודד עם תופעות אלו.

צפו סרטון וגלו מספר שיטות להכנת כלבכם לטיסה:

הכתבה היא באדיבות ד"ר טלי אלוני מהמרפאה הווטרינרית רמת אביב, המספקת ייעוץ ושירותים שונים להטסת בעלי חיים לחו"ל - www.animal-clinic.co.il

לתחילת הכתבה

כתבות נוספות עבורך