הטיול המוצע להלן הינו מסלול מקוצר של טיול בן 45 יום שעשינו אשתי ואני בפברואר מרץ 2013. לא הספקנו להיות בכל המקומות בניו זילנד דבר שאינו אפשרי בזמן המוקצב וההמלצות שלהלן הינן בהתאם למה שעשינו וראינו. מקומות וטרקים שלדעתנו ניתן לוותר עליהם לרבות לקחים שהפקנו ותכנון טוב יותר שניתן לעשות. למותר לציין שיש מקומות רבים אחרים שלא ראינו , לא הספקנו , לא ידענו עליהם או פספסנו אותם במקומות שהיינו בהם, או מקומות שלא היינו ושבוודאי כדאי להיות גם בהם.

טיפים לגבי שכירת רכב, תקשורת ומלונות נתנו בכתבה נוספת.לפני שנפרט את מסלול הטיול ניתן עוד שני טיפים למי שעושה את מסלול המילפורד ולמי שעושה את הטיול היומי בטונגוררו.

מסלול הטונגוררו נכון לשנת 2013 סגור בחלקו עקב ההתפרצות הגעשית שהיתה ולמעשה המסלול כיום מסתיים באגמים ומשם יש לחזור חזרה למגרש החניה. כדי להגיע לתחילת המסלול רוב האנשים לוקחים שאטל ממרכז המבקרים שעלותו 35 דולר לאדם . ניתן לחסוך 35 דולרים אלו אם תגיעו ברכבכם למגרש החניה של תחילת המסלול לפני שבע בבוקר שכן אחרי שעה זו דרך העפר המגיעה למגרש החניה נחסמת בתחילתה ליד הכביש הראשי. הסיבה מגרש החניה בתחילת המסלול די קטן ומתמלא עד אפס מקום.

לגבי המילפורד. -; תחילת הטיול הינה בטי אן או דאון, שלמעשה זה רק שם של מקום בלי שום בתי מגורים. מחנים את הרכב ליד הכביש ומפליגים בסירה שמביאה לתחילת המסלול., אגב כדאי להזמין את הסירה של שעה 14.00 ולא סירה מוקדמת כי ביום הראשון הולכים 5 קילומטר בלבד עד הבקתה. הבעיה- סיום המסלול הינו במילפורד סאונד ומשם לוקחים אוטובוס עד לטי אן או דאון. מה שאומר שהרכב נישאר 4 ימים ללא השגחה ולשייט במילפורד סאונד צריך להקדיש נסיעה מיוחדת וגם לא בטוח שמזג האויר יהיה טוב לשיט. מה שאנו מציעים זה שיום לפני הטרק לנסוע מטי אן או עד למילפורד סאונד ולישון שם. בדרך מבקרים במירור לייק ובשאר המקומות שרוצים להיות בהם -; ראו להלן מסלול טיול מוצע ואם מזג האויר יפה גם עושים את השיט אחר הצהריים. בבוקר שלמחרת אם לא הספקתם לעשות את השייט או שמזג האויר ביום הקודם לא היה טוב ניתן לעשות את השייט ומיד לאחריו לקחת את האוטובוס לטי אן או דאון ולחכות לסירה שתיקח לתחילת הטיול.

לסיכום, היתרון של שינה במילפורד סאונד הינו:

1. הרכב נישאר בשטח המלון.

2. בסיום הטיול יש רכב לנסוע חזרה לטי אן או ולא צריך לחכות לאוטובוס.

3. אם מזג האויר בהגעה לא היה טוב ולא התאפשר לעשות את ההפלגה ניתן לעשותה ביום המחרת-יום הטרק או ביום סיום הטרק- מסתיים בשעה 14.30 לרבות הסירה שמחזירה לעיירה כך שמשלשים את הסיכוי למזג אויר טוב בהפלגה .

ועתה לטיול עצמו שכאמור אנו ממליצים להתחילו מפיקטון. ראה מאמר קודם. אנו נחתנו בקרייס צרץ . הטיול אינו בדיוק מה שעשינו אלא מסלול מוצע עם הפקת לקחים .

יום 1- נחיתה בקרייס צרץ קבלת הרכב ונסיעה לעיר.

קרייס צרץ לאחר רעידת האדמה הינה עיר עצובה למדי. כל מרכז העיר היפה לרבות הקתדרלה הרוס או הרוס בחלקו וסגור עם גדרות. כדאי לעשות סיור של שעה שעתיים בגנים הבוטנים שליד מרכז העיר.

יום 2- נסיעה לחצי האי בנקס- ליטל טאון, דיימונד הארבור פורט לוי , פייגיין ביי, אקרואה. לתשומת הלב הכביש בין פורט לוי פייגן ביי הינו דרך עפר.ניתן לעלות גם לתצפית ברכבל בדרך מקרייס צרץ לליטל טאון- לא עשינו. באקרואה עשינו הפלגה במפרץ, רואים דולפינים וכלבי ים. לינה באקרואה.אם זמנכם קצר ניתן לוותר על יום זה.

יום 3- נסיעה להר קוק

מאקאורה נוסעים בכביש 75 וליד מואקרה פונים שמאלה לכוון כביש מיספר 1 , עוצרים בטימרו וממשיכים להר קוק דרך אגם טקאפו .לינה באיזור הר קוק או לפניו. לתשומת לב- בפארק של הר קוק הלינה יקרה .

יום 4- הר קוק

בהר קוק ישנם 3 מסלולי הליכה מומלצים . "מולר האט " הקשה, יום שלם של עליה לבקתה וירידה חזרה. אנו עשינו מסלול קשה זה המתחיל בטיפוס של 1810 מדרגות שזה רק שליש הדרך, ממשיך בעליה קשה שנעשית קשה מאד עד שמגיעים לאוכף ומשם עוד דרך של חצי שעה עד הבקתה. ניתן לישון בבקתה דהיינו לצאת אחר הצהריים לישון בבקתה ולרדת בבוקר אך יש להזמין מראש כרטיסי לינה. לתשומת הלב, העלייה לוקחת בסביבות 4 שעות לפחות ( למרות שכתוב פחות) וכדאי לקחת זאת בחשבון למי שרוצה לישון בבקתה כדי לא להיכנס לחושך. המלצתנו -; ניתן להסתפק בעליה של המדרגות ואפילו בחלק מהן , יש משם תצפית יפה מאד ואין צורך לעלות עד הבקתה, אין גם צורך ללכת לתצפית הנמצאת בתחילת המסלול שכן רואים את אותו הנוף כאשר מתחילים לעלות במדרגות. ( חסכון של 20 דקות).

2 מסלולים קלים ומומלצים שאותם עשינו הינם בני כ-3 שעות כל אחד הינם: המסלול הוקר ואלי שבו הולכים עד האגם , צופים בשברי הקרחון שבאגם ורואים מרחוק את הקרחון, והמסלול בעמק טסמן המתפצל לשני מסלולים, אחד מסלול האגמים- יש 5 במספר ומסלול לתצפית על קרחון טסמן והאגם שלפניו.

אין אפשרות לעשות את שלושת המסלולים ביום אחד.אם רוצים לעשות את המולר האט במלואו יש להקדיש לזה יום. אם הגעתם להר קוק בשעות אחר הצהריים המוקדמות ניתן לעשות אחד מהטיולים לרבות מולר האט המקוצר ולעשות את שני המסלולים הנוספים למחרת.

יום 5- הר קוק ונסיעה עד אומרו.

ביום זה עושים את שני המסלולים המתוארים ביום 4 ונוסעים לאומרו , בדרך של כביש 83 תיראו את ציורי הקיר של המאורים בטאקירואה .

בהגיעכם לאומרו -; עיירה יפה מאד בשעות אחר הצהריים תיסעו לבושי ביץ ובשעה 18.00 לערך סעו לאזור הנמל לצפייה בפינגווינים העולים אל החוף. הכניסה לאתר זה הינה בתשלום ושווה את הכסף למרות שזה די ממוסחר.ניתן לראות גם פינגווינים העולים לחוף לאחר השקיעה כמאה מטר לפני אתר זה ליד מזח העץ של הנמל עליו נמצאות אלפי ציפורים. שתוכלו לראותם לפני החשיכה.

יום 6- מאומרו עד הקייטלינגס.

לאחר כ- 30 קילומטר מדרום לאומרו תפנו ימינה לבולדרים -; הסלעים העגולים. מיד לאחר הפניה ימינה מהכביש הראשי ישנה פניה שמאלה לכוון בית הקפה. סעו לשם וחנו בחניה וחסכתם לפחות חצי שעה של הליכה אילו המשכתם ישר לחניון הנוסף.

מהבולדרים ממשיכים לדונידין. ומגיעים לתחנת הרכבת היפיפיה -; חניה בחינם . ניתן להכנס גם לתוך הבניין ולהתרשם. אנו נכנסנו גם למרכז העיר,יפה אבל ניתן לויתור. המשכנו לחצי האי אוטאגו עד לסוף הדרך בקצה חצי האי. (הדרך ארוכה ומפותלת כך שיש לקחת בחשבון לפחות 45 דקות לכל כוון ). לא נכנסנו למושבת האלבטרוס כי לא ידענו אם יש אלבטרוסים, לעומת זה המשכנו לנסוע עוד קילומטר בדרך עפר עד לחוות nature's wonders שם הצטרפנו לסיור בן שעה היוצא בכל שעה עגולה ברכבי שטח שבו רואים אריות ים לרבות גורים שלהם בבריכות טבעיות מרהיבות בצוקים שליד הים, מעט פינגווינים ומושבת ציפורים. אנו נהנינו מהטיול.

מדונידין ממשיכים לקטלינז: בכביש 1 פונים לכביש 83 ונוסעים לניגט פוינט- מקום יפיפה שאסור להחמיץ. מחנים את הרכב במגרש החניה והולכים רבע שעה על המגדלור. הנוף של הצוקים בים ושל כלבי הים שנמצאים עליהם מדהים. גם השביל לשם יפה מאד. קצת לפני מגרש החניה יש מגרש חניה נוסף וממנו יש ירידה לחוף הים לבקתת מסתור שממנה יש תצפית על פינגווינים הנמצאים בשעות הערב במקום.

מניגט פוינט,אם יש לכם זמן ניתן בדרך להיכנס לשני מפלים שנמצאים דרומית מערבית ל Owaka האחד נקרא purakaunui והשני מפל matai לינה באיזור.

יום 7- ממערות הקתדרל עד טי אן או.

מערות קתדרל- מומלצות ביותר, הבעיה הגישה למערות אפשרית רק בשעות השפל, בשעות אחרות הכניסה לכביש המוביל למגרש החניה חסומה. אי לכך יש להתעדכן בשעות השפל (שאינן שעות קבועות אלא משתנות מיום ליום). אם שעות השפל אינן מתאימות לשעה שהגעתם או שתגיעו לכניסה לדרך ויש עוד שעה שעתיים עד לשפל, ניתן לנצל את הזמן ולנסוע למפל מקמילן שהדרך אליו מתחילה לא רחוק מהדרך למערות והיא בכוון הנגדי והוא לדעתנו המפל היפה בין שלושת המפלים שהוזכרו לעיל.

סלופ פוינט. הנקודה הדרומית ביותר באי הדרומי. מעבר לזה שזו הנקודה הדרומית ביותר אין בנקודה זו שום יחוד, אבל כמו שאמר סר אדמונד הילרי על האוורסט ... " מפני שהוא שם" וכו.

קוריו ביי ופורפז בי- מקומות יפים מאד ובמיוחד קוריו בי עם עצי המאובנים שבו.

משם דרך אינברקארגיל נסיעה דרך מאנפורי עד טי אן או.

יום 8- איזור טי אן או
 למי שלא מתכוון ללכת הרבה.

בבוקר -התולעים הזוהרות במערות טי אן או- טיול מומלץ ביותר, הרשמה ותשלום בלשכת התיירות.

לאחר מכן נסיעה למילפורד סאונד- בדרך רואים את המירור לייק והפלגה במילפורד סאונד וחזרה לטי אן או.

לאלו שרוצים לעשות טיולים ארוכים יותר אנו ממליצים לעשות את המסלול ללייק מריאן-( שלוש וחצי שעות הלוך וחזור. אמרו לנו שכדאי גם ללכת עד לנקודת התצפית של קי סאמיט שממנה הנוף נהדר- לא היינו.

אנו עשינו את טרק המילפורד- ראו להלן וגם מאמר על עצות לניו זילנד.

רצינו לעשות גם את מסלול הקפלר אבל רק את החלק המרשים שלו- היום השני, מה עושים? לקחנו הליקופטר מטי אן או שהביא אותנו עד לבקתה של היום הראשון, תמורת תוספת לסכום (20 דולר) ובסה"כ 190 דולר, גם עשינו "סניק פלייט " לרבות נחיתה על פסגת הר גבוה שאינו במסלול הקפלר. מהבקתה טיפסנו על פסגת הר לוקסמור ומשם חזרנו לבקתה . מול הבקתה יש שביל המוביל למערת נטיפים יפה (פנס חובה), וירדנו עד מגרש החניה שבקצה הדרומי של האגם. (אגב חברת ההליקופטרים מוכנה לקחת אתכם בבוקר הטיול ממגרש החניה שם תשאירו את הרכב עד לטי אן או משם מתחילה הטיסה.)

אנו עשינו גם את הסירכל טרק במאנפורי מעבר לזה שצריך סירה שתעביר אותך את הנהר ב-20 דולר להלוך וחזור מטפסים בעליה קשה של שעה וחצי לערך עד לתצפית לא מרשימה במיוחד. שורה אחרונה חבל"ז.

לחובבי הטרקים יש באזור גם את טרק הרוטבורן ועוד.

יום 9 או 10,11 וכו' תלוי מה עשיתם באזור טי אן או. כאמור המסלול המוצע הינו המקוצר ביותר. נסיעה מטי אן או לקוינסטאון .לינה במקום.

קוינסטאון עיר יפיפיה, מומלץ לעלות ברכבל לתצפית על העיר. אין טעם לעשות את מסלול ההליכה המעגלי שיש בתצפית- עשינו אותו בשבילכם,משעמם. כדאי לעשות סיור מעגלי בגני קוינסטון היפים .קוינסטון מהווה מרכז של ספורט אתגרי כך שמי שרוצה לעשות באנגי, גט בואט וכו צריך להקדיש עוד יום או יותר לפי מה שרוצים לעשות. אגב בשעה 6-7 ואולי גם קצת לפני או אחרי יש בקוקי מן happy hour אותה כדאי לנצל לקניית שני קוקי במחיר מוזל- באם יהיה לכם עוד תאבון לאחר הגלידה שתאכלו בפטגוניה וההמבורגר בפרבורגר.

יום 10-11,12 מקוינסטאון עד גלינורקי לאלו הרוצים לעשות מסלולים בני 4- 8 שעות או טרקים ארוכים כמו הרוטבורן ,הריסדארט,גרין סטון. מי שלא רוצה ימשיך מקוינסטאון עד ואנקה.

אנו ישנו בקינלוך ביום הראשון והשני, ובגלינורקי ביום השלישי. ביום הראשון עשינו חלק ממסלול הדארט כ6 שעות הלוך וחזור,המתחיל בעמק פרדייס.כדאי לברר אם ניתן לעשות חלק מהמסלול ברגל ולחזור עם סירות הגט בואט ששטות בו או הפוך, דהיינו לנסוע עם הסירה במעלה הנהר ולחזור ברגל. למותר לציין שמי שלא רוצה ללכת כלל יכול לקחת סירה הלוך וחזור. המסלול יפה, הבעיה כרגיל שאם לא עושים את הטרק כולו יש לחזור לנקודת ההתחלה והשאלה היא כמובן כמה זמן ללכת לכוון אחד.ישנו בקינלוך, ביום השני עשינו מסלול מעגלי בן 4 שעות מומלץ שנימצא מדרום לקינלוך לאגם ררה (Rere). ביום השלישי עשינו חלק מטרק הרוטבורן שמתחיל מצפון לקינלוך. הלכנו 4 שעות בכל כווון. המסלול היה משעמם למדי ואנו לא ממליצים למי שלא עושה את כל המסלול הזה.את הלילה עשינו בגלינורקי. ביום הרביעי עשינו חלק ממסלול הריס ממדי קריק כ6 שעות הלוך וחזור. הבעיה במסלולים אלו של יום אחד לרבות מסלול זה הינה שיש צורך לחזור לחניון שבו השארת את הרכב והשאלה היא היכן לעצור. עצה אחת שיש לנו לגבי מסלול זה הינה להביא גם כפכפים בנוסף לנעליי ההליכה שכן שבשונה מכל המסלולים שעשינו בניו זילנד ואשר מתוחזקים בצורה יוצאת מהכלל לרבות גשרי עץ ארוכים בני מאות מטרים , או גשרים תלויים מעל נהרות שלא לדבר על מאות גשרוני עץ שבמסלול זה יש צורך להכנס לעיתים למים עומדים/ביצתיים בעומק של כ-40-50 ס"מ ואו לחצות נהר- תלוי עד להיכן הגעתם שעומקו כמטר. אגב לא ברור לנו מדוע הגורם האחראי על המסלולים בניו זילנד לא מסדר מסלול זה שכן ומאחר ואין מסלול הליכה מוגדר כל מטייל מחפש את המסלול הנוח לו דבר הגורם ל להרס הצמחיה באזור. אני מקווה שהערה זו תגיע לגורם האחראי וזה אולי יגרום לביצוע מסלול מסודר שלא יגרום להרס הצמחיה.

יום 11 -ואנקה

בבוקר עלינו על הר הברזל במסלול מעגלי לתצפית על העיר- שעתיים הליכה כולל מנוחה ותצפית בפסגה. ואנקה פאזלינג וורד נמצאת בדיוק ממול כך שחוסכים זמן. קחו בחשבון שלוש שעות במקום. את הזמן שנישאר כדאי לנצל לסיור בעיר.מי שרוצה לוותר על שני מקומות אלו יכול לנסוע למסלול הרוב רוי המומלץ מאד. (שאותו עשינו למחרת) קחו בחשבון שהדרך לשם נמשכת כמעט שעה שכן יש לנסוע בדרך עפר לא משובחת במיוחד שאורכה כ-30 קילומטר.מסלול זה לוקח כשלושת רבעי יום ואינו קשה.

יום 12- ואנקה, קרחון פוקס, לינה בפרנץ יוסף.
 הנסיעה הינה בדרך יפה מאד. בדרך יש מסלול לבלו הולס של כ-15 דקות לכל כוון- חבל"ז. ממגרש החניה של קרחון פוקס הולכים כ-45 דקות עד לקרחון. כדאי לעלות עד למעלה הגבעה שכן משם התצפית על הקרחון הינה הטובה ביותר ואין טעם לסטות ימינה בתחתית הגבעה לשביל שכן התצפית משם לא מוסיפה דבר. לפנות ערב כדאי לנסוע לאגם מאת'סון ולעשות את המסלול הרגלי סביבו, אם יש לכם מזל ומזג האויר טוב יש סיכוי שתיראו את ההשתקפות של הר קוק וההרים שלידו באגם

יום 13- קרחון פרנץ יוסף עד פונאקיייקי.

מי שממהר יכול לוותר על הקרחון הזה שכן רואים אותו די מרחוק למרות שהדרך אליו יפה מאד. כשאנו היינו עסקו בהכשרת שביל שאמור להביאך קרוב יותר לקרחון. בפונאקייקי עושים כמובן את המסלול המעגלי היפפה ואם יש מזל ויש גם גלים גבוהים וגם שיא הגאות אזי רואים את הגלים המתנפצים בסלע. בפונאקייקי עשינו שני טיולים קטנים מומלצים. האחד רשמי ניקרא טרומן טרק שמתחיל מספר קילומטרים מצפון לעיירה, הולכים 10 דקות בשביל ומגיעים למפרץ מהמם ביופיו לרבות מפלון זעיר שנופל ליד מערה כך שניתן להיות גם מאחוריו. השני הינו לצוק הסלע בים אך הנמצא קרוב לחוף ושרואים אותו מצפון לפנקיקי . מגיעים אליו אם נוסעים צפונה לפונאקייקי אך עדיין בתחום העיירה, לפני הגשר העובר מעל הנהר יש מועדון קייאקים שם ניתן לחנות את הרכב וללכת לאורך גדתו הדרומית של הנהר עד שמגיעים ללגונה יפה עם צדפים יפיפיים ומשם מגיעים לצוק.

יום 14-מפונאקייקי עד פארק נלסון לייקס.

נסיעה יפה לאורך הצוקים והמפרצים היפים של החוף המערבי. כדאי להגיע לכף פולינד(foulwind) הנמצאת ליד וסט פורט וללכת לאורך הכף כדי לראות את כלבי הים ואת האיים שליד. משם המשכנו עד לפארק נלסון לעיירה הקטנה סינט אמאוד הנמצאת ליד אגם רטואויטי שם ישנו. מי שזמנו דחוק יכול לוותר על פארק נלסון- הסבר בהמשך.

יום 15- פארק נלסון לייקס.

מה עשינו ? עשינו את מסלול המעגלי של הר רוברט.כ-5 שעות הליכה , מסלול המתחיל בעליה לא קלה . הנוף יפה מאד. כמו כן עשינו את מסלול הסירקל שמתחיל באגם מצידו הצפון מזרחי- חבל"ז . שורה אחרונה למעט המסלול להר רוברט,לא משהו, אגב בשעות הערב במזח של האגם ראינו מספר צלופחים ענקיים באורך של כמטר שאינם פוחדים כלל מאנשים ונמצאים מתחת למזח.

יום 16- מפארק נלסון עד אבל טזמן.
 נסיעה עד לכפר מרהו. משם לקחנו סירה עד לחוף אנקורז וחזרנו ברגל עד לכפר.מומלץ. אגב בלונלי פלנט כתוב שהקטע היפה ביותר הינו מברק ביי לטורון ביי אבל עשינו קטע זה למחרת וזה קטע משעמם מאד!!!! למעט מפרץ ברק בי וטורון ביי. המלצתנו. להגיע בסירה עד טורון ביי ומשם לחזור עד מרהו. ניתן לקצר את ההליכה מטורון ביי עד לאנקורז לפחות בשעה אם הולכים בשעות השפל. משך ההליכה כולל גיחות למפרצים כ-8 שעות כך שכדי להספיק יש לקחת את הסירה של שעה 9:00 (יש להתעדכן בלוחות הזמנים),כדאי להזמין מקום מראש. היתרון של סיום במרהו הינו שראשית אינכם תלויים בסירה שתאסוף אתכם מחוף מסוים ושנית חסכון בכסף שכן משלמים רק הלוך. אנו ישנו בעיירה מוטואקה. בדרך כדאי לעבור גם בקאיטריטרי,שם יש חוף יפה.

יום 17- נסיעה ממרהו עד כף פרוול.איזור גולדן ביי.

אתרים מומלצים: המבוך לבירינט רוקס בדרך מטאקאקה למוטופיפי,- נחמד, מערת ראפיטי- מערה קרסטית מדהימה .שווה הליכה של כ40 דקות מהן 20 דקות של טיפוס לא קל.- לא להחמיץ. כדי להגיע אליה יש להגיע למוטופיפי, בצומת פנו ימינה לגלן וייו רואד ופניה הראשונה פנו שמאלה לפקרד רואד, משם יש שילוט למערה.

בכף פרוול לא להחמיץ את ההליכה למגדלור וממנו ללכת מספר דקות מזרחה לתצפית על לשון היבשה, להגיע עד לקצה הצפוני ביותר של האי הדרומי כף פרוול ולראות את רגל הפיל שבצד המערבי של התצפית ואת המערה שבצד המזרחי של התצפית ולהגיע גם לחוף פאראריקי שהינו אחד מהחופים היפים ביותר שראינו.אם יש זמן כדאי לעשות את כל המסלול בהליכה ממרכז המבקרים עד חוף פאראריקי. אנו ישנו באזור.

יום 18- מכף פרוול, נלסון, עד פיקטון

בדרך היינו באי רביט אילנד שהמעבר אליו פתוח בשעות היום בלבד, ניתן לוותר. בנלסון טיפסנו על גבעת בוטניקל היל שהיא מרכז ניו זילנד. הנוף מלמעלה יפה היינו גם בחוף הים של נלסון,ניתן לוותר. שורה אחרונה, אם ממהרים ניתן לנסוע מכף פרוול עד לפיקטון ביום אחד. אנו נסענו לאורך המסלול של קווין שרלוט בכביש קנפורו רואד . הלוך וחזור. הנוף יפה אבל הדרך מפותלת מאד, לוקחת שעות וניתן לוותר על נסיעה זו. בדרך לפיקטון יש מספר תצפיות על הפיורדים וניתן להסתפק בכך.

יום 19-פיקטון. עד ולינגטון

בפיקטון ניתן להזמין שייט בסירת הדואר שמסיירת במפרצים של המלבורו סאונד , אנו לקחנו סיור של שלוש שעות משעה 10.00 עד 13.00 כדאי להזמין שעה זו מאחר וכדאי לקחת את המעבורת לולינגטון בשעה 18.00. מי שרוצה לחסוך את ספינת הדואר יכול להנות ולראות חלק מהנוף בשיט במעבורת .

יום 20 -ולינגטון

בולינגטון כדאי לראות את מוזיאון טה פה פה- הכניסה חינם, ולסייר בעיר היפה הזו. לנו הספיק סיור של מספר שעות כך שבשעות אחר הצהריים יצאנו מהעיר ונסענו צפונה בכביש מספר אחד עד paraparaumu.

יום 21- עד הפארק הלאומי של הטונגוררו

בבוקר נסענו לשמורת וואיקנאי- ניתן לוותר והמשכנו עד Wanganui . עלינו לתצפית על המקום -; דיורי היל. ניתן להגיע למגדל התצפית הנמצא בצידו הדרומי של הנהר עם רכב ואין צורך לשלם למעלית. מהעיירה נכנסנו לכביש 4 . אנו העדפנו לנסוע בכביש Wanganui river העובר בין היתר גם בירושלים- לא לצפות ליותר מדי- בסך הכל כפר של כשני בתים עם כנסיה . רוב הכביש סלול . משם חזרנו לכביש 4 , עד לשמורת הטבע של הטונגררו, לינה ב -; national park village.

יום 22 -; מסלול הטונגוררו

בתאריך שעשינו הטיול המסלול היה כאמור פתוח בחלקו. טיפ לגבי חניה בחינם ובלי לשלם עבור השאטל ראו לעייל, בסיום היום ולאחר ההתרעננות במפל tawhai ראה להלן אפשר להתקדם לכיוון העירות waihi,tokaanu לחוף אגם טאופו לינה.

ליד לשכת המידע ב whakapapa village יש מסלול הליכה למפל מים -; טאראנקי פולז שעשינו אותו בערב הקודם וכשיורדים מלשכת המידע לאחר מספר דקות נסיעה יש בצד ימין מסלול קצר למפל נוסף tawhai שבו כדאי לסיים את היום. לאמיצים שבכם ניתן לקפוץ מראש המפל לבריכה שבתחתיתו.

יום 23- עד רוטרואה

אגם טאופו, העיר טאופו ,מפל הוקה, להיכנס לכביש 5 בוואיראקיי להגיע לאשדי ארטיאטיה.הסכר שמעל האשדות נפתח כל שעתיים למשך 10 דקות לערך מ-10:00 עד 16:00, יש שביל לתצפיות.- ומשם יש לחזור לוואיראקיי ולנסוע בכביש 1 לכוון המילטון ל- אוראקיי קוראקו אתר גייזרים. המקום היה קצת מאכזב. במערה המפורסמת לא היו מים -; השנה שהיינו בה הייתה שנת בצורת. חזרנו לכביש 5. משם נסענו לבריכת בוצ'ר. כדי להניע לשם, לאחר שמגיעים לכביש 5 לוקחים את הפניה השנייה ימינה homestead rd עד לT שם פונים שמאלה ולאחר כ-300 מטר יש דרך עפר ימינה. בריכה זו הינה בריכה טרמית וניתן להתרחץ בה ללא תשלום. לאורך הכביש קצת לפני הלס גייט רואד בפניה ימינה- מזרחה, לאחר כמה מאות מטרים ניתן להתרחץ ללא תשלום במפגש בין נהר המים החמים לקרים. מאחר וראינו כבר גייזרים ופעילויות געשיות בטיולים אחרים שעשינו- ילוסטון, הסתפקנו במה שראינו ולא נכנסנו לראות פעילות געשית נוספת.

ברוטרואה טיילנו בכפר המאורי אוהינמוטו שבו יש הרבה פעילות געשית , בפארק המרכזי -קויראו -; איזור פעילות געשית עם בריכות בוץ געשיות, הכניסה ללא תשלום. בערב הלכנו לארוחת האנגי במלון מיליניום. -;המלצתנו- אם אתם רוצים ללכת לארוחה כזו אז אל תלכו למלון זה. האוכל אוכל סטנדרטי של מלון בלי קשר לאוכל מאורי וההופעה הייתה של חובבנים.

יום 24- רוטרואה עד מאונט מאונגאנוי

מרוטורואה נסענו לבלו לייק והגרין לייק עד לאגם tarawera, לכפר הקבור לא נכנסנו. משם חזרנו עד סמוך לרוטרואה ונסענו לכוון פאקאטאנה בכביש 30, בלונלי פלנט יש המלצה להיות בעיירה זו אבל אנחנו לא התרשמנו במיוחד. משם לאורך החוף דרך פאפאמואה למאונט מאונגאוי שהיא עיירה מקסימה.

יום 25-מאונט מאונגאנוי, waihi ערוץ karangahake.עד whangamata

במאונט מאונגאנוי כדאי לעלות להר לתצפית נהדרת- יש מסלול מעגלי וכדאי לקחת בפיצול את השביל הימני- מזרחי צפוני שהוא פחות תלול ולרדת במסלול הדרומי. נסיעה עד לעיירה waihi שם יש מכרה זהב פתוח מרשים, נסיעה לערוץ karangahake. יש מספר מסלולים.אנחנו עשינו מסלול מעגלי שהורכב מחלקי מסלולים.קחו מפה.ניתן לעשות מסלול מקוצר הלוך ושוב של כשעתיים לאורך הנהר.נהר יפה,מערות של מכרות זהב, יש גשר שניתן לעבור לצד השני(הדרומי) לראות עוד מכרות.שם ראינו תולעים זוהרות. לינה ב- whangamata שם כדאי ללכת לחוף הים ובמיוחד לכניסה לחוף הנקראת access 18 .

יום 26- מ whangamata עד תמס.

מערות הקתדרלה- מומלץ ,הוט וואטר, העיירות פיטיאנגה,קואאטונו ,קורומנדל, תמז

יום 27- מתמס עד Whangarei

אם יש זמן כדאי לנסוע לאורך החוף מצפון לאוקלנד, אם אין, לנסוע בכביש מספר 1. שימו לב שיש בכביש זה קטע דרך שיש לשלם עליו אגרת נסיעה והתשלום הינו בתחנת הדלק שבאמצעיתו (או ע"י אינטרנט או טלפון). למרות האמור בלונלי פלאנט העירה mangawhai והשמורה mangawhai heads ניתן לוותר. ב Whangarei כדאי לנסוע למפל Whangarei.

יום 28 - מ Whangarei עד פהיה

יום שכולו מפרצים מהממים. כדאי לנסוע בכביש heads rd Whangarei עד ראפיטי ועד סוף הכביש.משם לראסל ומעבר במעבורת לפהיה.שימו לב, המעבורת לרכב אינה בראסל אלא דרומה משם.

יום 29 - פהיה חצי האי קריקרי, עד Pukenui

בעירה קריקרי( kerikeri) יש מסלול נחמד מעברו השני של בית האבן העתיק, שיוביל אתכם למפל הראשון. ניתן לחסוך את ההליכה למפל השני אם נוסעים בכביש של וואימפאפה רואד.

בדרך כדאי לנסוע בכביש המעגלי העוקף לחופים matauri ו- te ngaere, לעבור דרך הכפר whangaroa harbour ולעלות לסלע סנט פול לתצפית מדהימה. כדי להגיע לחניון תיכנסו לכפר, תעברו מתחת לעץ שכעין מנהרה מעל הכביש ותפנו ימינה בכביש העולה.

מומלץ להיכנס לחצי האי karikari ולנסוע עד סוף הכביש עד למפרץ מאיטאי.במקום שחונים יש מפרץ יפה ואם תעלו בשביל על הגבעה שנמצאת ממערב (בצד שמאל של הכביש) תגלו מפרץ מהמם עוד יותר.

יום 30- Pukenui כף רינגה עד אהיפרה.ahipara)).

חוף הנינטי מיילס שעליו אפשר לנסוע בשפל! רצוי ברכב 4X4.אנחנו רק ירדנו לאחת הכניסות מהכביש כדי להתרשם מהחוף הבלתי נגמר.

לפני כיף רינגה בשמורת טה פאקי ישנן דיונות החול שאפשר לגלוש עליהן.

בכף רינגה ללכת עד למגדלור. בין המגדלור והחניה כדאי לרדת בשביל לחוף ים יפה עם בריכות טבעיות בתוך סלעים. באזור מספר מסלולים לבחירתכם.

יום 31 - מ אהיפרה עד dargalvile

מאהיפרה דרך Kohukohu עיירה קטנה עם בתים יפים, לעבור במעבורת .אחרי העיירה אומאפרה יש דרך לתצפית יפה Arai-Te-Uru Recreation Reserve משם ממשיכים ל-waipora forest ליער עצי הקאורי שם העץ הגדול ביותר שנקרא tane mahuta.מרשים. 1 ק"מ דרומה תגיעו ל4 האחיות, ואם לא שבעתם מעצי הקארי, תיכנסו ל trounson park בהמשך הנסיעה . בהמשך ניתן להיכנס לאגמי קאי איווי היפים.

יום 32- מ dargalvile עד פיה.(piha)

בעיר matakohe מוזאון הקאורי,מאוד מעניין.

בהמשך יש חופים יפים מאוד: חוף tehenga, חוףmuriwai שם נמצאות ציפורי הסולות על הצוקים-יש מסלול לאורך הצוקים-לא להחמיץ,ולפני פיה: חוף karekare. בפיה יש חופים יפים.

יום 33- מפיה עד אוקלנד.

יום 34-אוקלנד.

עלינו לתצפית יפה בסקאי טאואר.