עפתי לתרמילאים

ביקורת ציוד: מקלות הליכה WILDCAT CARBON

לאט לאט המודעות לשימוש במקלות הליכה בקרב מטיילים ישראלים הולכת וגדלה. לא יהיה שבילסט שיצא בלעדיהם לשביל ישראל וכאשר מתרגלים, קשה ללכת בלי. המבחר בחנויות הוא רב, ולעתים המחיר למקל בודד הוא גבוה. יצאתי לטייל ולהתרשם ממקלות ההליכה של Wildcat – מקל במחיר הוגן שעשוי להתאים למרבית המטיילים בארץ
עומר זיו
|
שמור לעצמי

מאת: עומר זיו, מערכת אתר למטייל

נתחיל בעיקר

כשקיבלתי לידיי את מקלות ההליכה של Wildcat מדגם ה-Carbon, הדבר הראשון שהרגשתי, זה כמה הם קלים (240 גרם). הדבר השני שעשיתי, הוא לבדוק אם יש להם בולם זעזועים ואני אסביר. בהרבה מקלות ניתן להבחין בכיתוב AntiShock על המקל, משמע יש למקל ההליכה בולם זעזועים קטן. זהו מעין קפיץ הנמצא במוט הראשי ומאפשר בלימה של משקל רב, בעיקר בירידות. ניתן לשלוט על מידת הקשיחות של הבולם על ידי חצי סיבוב.

מניסיון, הבולמים האלה הם אחלה, אבל למטיילים שיוצאים לטייל יחסית הרבה, מדובר במנגנון נוסף שעשוי לעתים לא לעבוד. במקרה של מקלות הליכה לשימושים שלי (הדרכת טיולים) אני מעדיף מקל פשוט ולא מתחכם.

אז המשקל הוא מאפיין בולט של המקל הנוכחי. פרט לזה, הוא בנוי משלושה שלבים המאפשרים להתאים אותו לכל גובה שצריך. ההתאמה נעשית על-ידי סיבוב הפרקים (עם כיוון השעון לנעילה וההפך לשחרור). כל מקל מגיע עם האבזור הסטנדרטי: כיסוי גומי, שניתן להסיר אותו בקצה ושושנה (יש שיקראו לזה חצאית או דסקית) המונעת מהמקל לשקוע בבוץ או שלג. הידית עשויה מגומי ומשעם, שמטרתו העיקרית היא למנוע הזעה.

לכל מקל יש רצועה להידוק על פרק כף היד. בבואכם לרכוש מקל הליכה, בדקו שהרצועה מתהדקת טוב על פרק כף היד שלכם ואיננה רפויה מדי. לרצועה במקלות הללו יש חתיכת פלסטיק, שמונעת ממנה להחליק החוצה. לרוב, ההידוק יתבצע עם צד אחד של הרצועה. אם אתם בעלי יד קטנה יחסית, אל תפחדו למשוך את שני הצדדים של הרצועה להידוק יעיל. אגב, היא נוחה ונעימה ודי מפנקת לעומת מקלות אחרים.

היתרונות במקלות הליכה

אני זוכר את התחושה שהיתה לי כשהלכתי עם מקלות בפעם ראשונה. אחרי 10 דקות, ויתרתי עליהם והחזרתי אותם למי שנתן לי לנסות. היום, כמה שנים אחרי, אני לא מטייל בלי. אני אגיד את זה ככה אפילו: מקלות ההליכה שלי תמיד בתא המטען של האוטו. מבחינתי, זה אומר שהן בשימוש על בסיס קבוע.

בהתחלה, כמעט כל מי שמנסה ללכת עם זוג מקלות יכול למצוא את עצמו מסתבך ומתייאש (אגב, זו הסיבה שבגללה הרבה מסתפקים במקל אחד לעתים). אני מבטיח שאחרי טיול אחד, אתם כבר באופן טבעי הולכים איתם נכון.

על מנת להתאים לכם את המקל, יש לוודא שאתם שומרים על זווית של 90 מעלות באזור המרפק. הקואורדינציה (יד ורגל נגדית) כבר תבוא לבד תוך כדי הליכה. למרבית המקלות, כמו גם ל-Wildcat Carbon, יש שנתות המאפשרות לכם לזכור את המידה שלכם.

אז מהם היתרונות? מקלות הליכה עוזרים לכם לנוע קדימה, למעלה ומטה. ירידה של מדרגות סלע גבוהות ובכלל ירידה תלולה ללא מקל מסתיימת לרוב ברעד של הירכיים וכאבי ברכיים (למי שלא בכושר, זה גם נתפס ליום-יומיים). המקלות עוזרים לנו במניעת הסקווט (הכיפוף) החזק שאנחנו מבצעים על מנת לא לרדת מדרגה גבוהה עם רגל ישרה. זכרו שהמקלות חולקים את העומס כמו עוד זוג רגליים. עם הזמן, אתם תשימו לב שהמקל מכניס קצב להליכה.

יתרה מזאת, באמצעות השימוש במקלות, פלג גופכם העליון עובד גם ותורם לכושר הגופני. אפשר ללכת רחוק יותר עם השימושים ולהיעזר במקלות לבניית מחסה, הרחקת בעלי חיים ולפעמים גם סבך קוצני.

אז המקל מתאים לי או לא?

מרבית המטיילים בדרך כלל מתחילים עם רכישה של מקל אחד. כמובן שעדיף תמיד זוג על מנת לחלק את העומס נכון בזמן ההליכה. דגם ה-Carbon בעיקר מתאים למי שמחפש מקלות הליכה לטיולים יומיים ולא אינטנסיביים מאוד.

כמובן, שאם הגיעו לידכם זוג מקלות מהדגם הזה ואתם בדרך לשביל ישראל, לא בטוח שהייתי ממהר לרוץ ולהחליף. לקחתי את המקל למספר טיולים עד כה ולא ממש הרגשתי שהוא עדין. אבל, ראוי לציין, שלחבר'ה גדולים, כבדים או גבוהים המקל עשוי להיות יותר שברירי, ולכן עדיף לחפש דגם טיפה יותר חזק חזק (ההבדלים במשקל לא גדולים).

אז איך מסכמים?

  1. מקלות הליכה מורידים עומס מהברכיים והרגליים בכלל.
  2. מומלץ זוג מקלות ולא אחד בודד.
  3. ה-Wildcat Carbon מתאפיין במשקל קל מאוד.
  4. ה-Wildcat Carbon מתאים לכאלו שיוצאים לטייל מדי פעם. בעיקר טיולי יום בלי הרבה משקל.
  5. חשוב לשים לב שהרצועה מתהדקת היטב על פרק כף היד.
  6. כיסוי הגומי והדסקיות המגיעים עם כל מקל לא יותר מדי שימושיים בארץ. גם אם הם אובדים – אל דאגה, ניתן לרכוש את החלקים הללו בנפרד.
  7. לא להתייאש, טיול אחד (גג שניים) ואתם כבר התרגלתם ללכת איתם.
  8. השימוש במקלות תורם לקצב ההליכה וגורם לעבודה של כל הגוף.
  9. יש נטייה לפתוח את המקלות מעבר לסימון ה-Stop. זה אומר שפתחתם את המקל יותר מדי והוא פחות אמיד בתצורה הזאת. קצרו מעט ותנעלו.

לפרטים נוספים על המוצר ועל אופן השימוש בו היכנסו לקטלוג הוירטואלי של למטייל » ​

עומר זיו הוא מורה דרך ומדריך טיולים בארץ ובחו"ל ועורך תוכן באתר "טיולי" מבית למטייל

לעוד ביקורות ציוד של עומר מהשטח »

כתבות נוספות עבורך