הרי האטלס במרוקו - ארץ בגוונים של חום

מרוקו משום מה נתפסת כארץ המדבר השומם אבל איזור ההרים הוא גן עדן של ירוק מפלי מים ושדות פורחים. דובי זכאי יצא למרוקו, בטיול ג`יפים, ממרקש לכיוון הרי האטלס - המראות היו נפלאים.
alcatel
|
תמונה ראשית עבור: הרי האטלס במרוקו - ארץ בגוונים של חום
Depositphotos/Rechitan Sorin

מרוקו - מפגש ראשון

כתם הטורקיז המפתה של הים המקיף את מיצר גיבלטר נעלם מחלון המטוס. עתה חודר המטוס לנוף בגווני החום של מרוקו. גווני המדבר גולשים עד שפת האוקיינוס האטלנטי, פה ושם נראות למטה נקודות ירוקות ושרשרת הרים בצבעי חום כהה. בתמרוניו לקראת הנחיתה המטוס חלף לרגע מעל הים, שוב מתמלא החלון הקטן צבעי הטורקיז עם תמונות חוף שומם, לאט לאט חודרים לתמונה גיבוב של בתים בצבעי אדמה המגוונים את המדבר האין סופי, אלה בתיה של העיר קזבלנקה על חופי האוקיאנוס האטלנטי. עוד דקות אחדות וגלגלי המטוס ינשקו לשדה התעופה של העיר.

כתיירים סקרנים, מרוקו לא קידמה אותנו במאור פנים: המתנה לאישור הויזות גררה שוחד קטן וחיוכים נבוכים שעזרו להאיץ בשורת הפקידים החביבים אך חסרי היעלות. במקום שש שעות המתנה זכינו לקיצור, שעתיים. כל ההליך המיותר ייחסך כשנציגות מרוקאית תהיה בארץ. מבנה בית הנתיבות הכניס אותנו מיד לארץ החדשה, על הקירות ערבסקות מפותלות מוטבעות על כל קיר, על פי מסורות האמנות המזרחית. העין לא שבעה מהצורות המפותלות אחת בשניה, עבודות עץ מדוייקות שמעשירות את בית הנתיבות. מחוץ לשדה המתין לנו חום של כשלושים מעלות צלסיוס. אחוזי הלחות הגבוהה הבריחו אותנו לג`יפים והרגשנו יום קיץ חם בארץ. `ויקטור המדריך הישראלי` ועבדאללה המדריך המרוקאי הובילו אותנו מחוץ לקזבלנקה בכביש הולך למרקש. נסיעה בת שלוש שעות, עם תנועה צפופה, כביש מפותל וקו הפרדה לבן בגדר המלצה. פה ושם באדמת המדבר החומה פזורים בתים וכפרים לאורך הדרך.

 מרוקו נחה בשלווה מלכותית על חופי האוקיינוס האטלנטי, חלק מחופיה נושק לגלי הים התיכון, שליש משטחה מדבריות הסהרה, ולאורכה שלוש שרשראות הרי האטלס הגבוהים. מרוקו משום מה נתפסת כארץ המדבר השומם אבל איזור ההרים הוא גן עדן של ירוק מפלי מים ושדות פורחים. הניגודים במרוקו ממשיכים, בחלק מהערים התוססות, מול מבנים מדהימים ביופיים פרי תרבות ומסורת ארוכת שנים מתייצבים בעליבותם בתי בוץ וקש כפריים ולא מעט מקבצי נדבות. השווקים נראים בכל מקום, שוקקי חיים צבעוניים ותגרניים, בעיקר בערים הגדולות. חוב קטן לי לעולי מרוקו שעלו לארץ לפני שנים רבות, תמיד הם היו מספרים בגעגועים על יופיה של מרוקו, על תושביה הלבבים ואנו הצבריים נהגנו בביטול. כיום, לאחר הביקור, הם לא טעו זו ארץ מדהימה ותושביה נפלאים.

לתחילת הכתבה

העיר מרקש

למרוקו הגענו מספר עיתונאים ישראליים לטיול ג`יפים עם חברת `מדרפט`. הג`יפים מאפשרים חדירה עמוקה לדרכי ההרים, להגיע לכפרים נידחים, לחצות נחלים ולטעום לא רק את מרוקו העירונית אלא בעיקר את שיפולי המדבר ואת ההרים הגבוהים. למרקש העיר ממש לא צריך ג`יפים וכלי רכב רגליים הם כלי התחבורה הטוב ביותר. זו עיר קסומה, תוססת חיים, הרחובות נחילים איטיים של כלי רכב תקועים בפקקים, רוכבי אופניים, וסוסים וחמורים שמובילים עגלות איטיות, רוכבי `טוסטוסים`, שחוקי התנועה לא חלים עליהם, ואלפי אנשים שמתרוצצים בין כלי הרכב במטרה לנסות ולחצות את ה`סמבטיון` ההומה ברכבים. מהר מאוד הבנו שהקהל בשעות אחר הצהריים זורם לכיכר המרכזית בעיר, ג`מעה אל פאנה. על כיכר העיר הענקית חולש צריח המסגד, כותייבה, שמתנשא לגובה של 70 מטר. כבר לפני 800 שנה נבנה הצריח המרובע (להבדיל מצריחים מוסלמיים שהם עגולים). בשעות הערב נח עליו אור זהוב רך, והדקלים שמקיפים אותו אינם מגיעים למחצית מגובהו. הכיכר המרכזית שאליה ממהרים תושבי העיר גורמת לתייר המצוי לפעור עיניים בתמהון. בין אלפי בני האדם בכיכר מסתובבים מספרי סיפורים שאוספים סביבים קהל רב, שמגיב וחי את הסיפור ובסוף זורק מטבע למספר. הרבה ידעניות מגדות עתידות שלבושות כתוכי צבעוני, מבשרות לכם את עתידכם, ואם אתם לא מבינים יש מתורגמן צמוד (שגם הוא מקבל תשלום). אין קשר בין מה שאומרת מגדת העתידות ולבין המתרגם החופשי. בפינות אפלוליות עורכות נשים את הציורים המסוגננים בדיו השחורה על הידים והפנים. דוכנים של מכירת מיץ פירות ודוכנים גדולים, שסביבם אפשר לשבת, לאכול בשר טרי והעשן הרב מערפל את הראייה. בתוך ההמון הסואן מסתובבים מאלפי הנחשים שנכונים להעניק לכם הצגה ראויה של נחש לחשני, רקדנים, מוזיקאים שמנגנים בכלי נגינה מקוריים, רופאיים, רופאי שיניים, להטוטנים והרעש שנשמע מפינות שונות של המתופפים. נשים לבושות בבגדים צנועים ורעלות שמשאירות רק את ענייהן חשופות, גברים שלבושים בגלבייה המרוקאית המסורתית וגם נשים צעירים בגופיות חושפנית שמראות לכולם עד כמה בנות מרוקו יפות. קפיצה קטנה לשוק הענק הסמוך הפכה לשיטוט של שעות בין התבלינים והבגדים והמון אדם בשוק.

העיר מרקש הוקמה בשנת 1062, התושבים ה`ברבריים` שהגיעו מהרי האטלס חיפשו מקום נוח במישור למרגלות ההרים. 500 שנה מאוחר יותר הגיעו הערבים מחצי האי ערב, במשך השנים השתטלה התרבות הערבית על זו של הברבריים, מיזוג התרבויות הפך את מרוקו לשונה משאר המדינות המוסלמיות. הברבריים, התושבים הוותיקים מרגישים עד היום שמדינתם נגזלה על ידי הערבים ומשתדלים בכוחם הדל לשמור על נכסי תרבותם המיוחדת, השייכת להרים. מדברים בניהם בשפה ה`ברברית` למרות שכולם יודעים ומדברים גם מרוקאית.

לתחילת הכתבה

לכיוון ההרים

סאחה ורחה ביטוי ששגור הרבה בין הכפריים פירושו `בריאות ולישון` וכך נוהגים הגברים. בעוד הנשים עסוקות בטיפול בילדים בעבודות השדה ובכביסות ליד פלגי המים, הגברים משתדלים לקיים את הביטוי בריאות ולישון, תוך כדי משחקי שש בש וישיבה בבתי קפה. ככול שמתקדמים בדרכים הנידחות, לכיוון ההרים, כך בגדיהם ופניהם של הכפריים הופכים ליותר ציוריים. כמה כפריים פגשנו שבאו מולנו בשביל הצר ההולך מעל נהר הדדאס. הם הלכו ברגל או רכובים על חמור בשביל הצר, שהגיעו מולם הג`יפים מהרו להיכנס לגומחות קטנות בסלעי המצוק כדי לאפשר מעבר בשביל הצר. במקרה מסויים, נהג ההסעות המקומי שהכניס בג`יפ ה`לנד רובר המיושן קרוב לעשרים איש, נסע לאחור כמה קילומטרים כדי לפנות את הדרך לנו התיירים. עם הנפת יד בברכת שלום ותוספת בע"פ של `סאחה ורחה`, הכפריים עושים את דרכם לשוק המקומי שהתקיים בכפר סמוך, יום הליכה שלם לשוק שהתקיים בעיירה הסמוכה `אוגדל`. הנהר ה`דדאס` שוצף למטה, מימיו צלולים, והאפיק העמוק מעליו יכול להגיע ל-100 מטר של תהום. השביל הצר בקושי רב מספיק לגלגלי הג`יפ.

 הלילה היורד הביא עמו עושר ענק של כוכבים בשמיים זוהרים ונוצצים אלינו. עם החושך הדרך נעלמה, חצינו כמה פעמים בצליחה את מי הנחל וניכר היה שאיבדנו את דרכנו. נקודת אור שירדה מהכפרים החשוכים התגלתה כשני נערים מצויידים בפנס קטן. הם הובילו אותנו להמשך השביל. הבתים בכפרים שחולפים לאורך הנחל כהים כלילה, אף טיפת אור לא נראית מהם. קולם של הגי`פים הנעים בין הבתים מוציאה את הכפריים, לפתע צצות צליליות כהות חודרות לנתיב הנסיעה, בחשיכה נראים רק הלבן שבעיניהם וצחור שיניהם. כך גרים ללא חשמל וללא מים זורמים בכפרים הקטנים, את המים לתצורכת היומית מעלים מהנחל בכלים גדולים.

לתחילת הכתבה

מפלי האוזוד ועמק טודרה

שפע של מים פגשנו במפלי האוזוד מרשימים ביופים וצונחים מגובה של 100 מטר. לאורך הדרך היורדת אליהם `זולות` נפלאות שאת מרביתם כבר גילו תיירים מאירופה והם רובצים בהם בהנאה רבה. בכפר אימשלי פגשנו את פטימה, יפת הפנים ובעלת הידיים הענוגות, הכניסה אותנו לביתה בשעות הלילה המאוחרות, אחרי השיטוט וחיפוש אחרי הדרך בנחל. ביתה פשוט ונקי והארוחה שהמתינה לנו, הקוסקוס המסורתי העשוי בכלי הבישול ה`טנג`ין`, כלי עשוי חרס בעל שני חלקים, חלקו העליון עשוי כקונוס בקצהו חור ליציאת האדים, התבשיל עומד שעות רבות על גחלים. יחד איתו הוגש הלחם המסורתי הנקרא `חובוז`. הכפר הקטן ליד אחד מיובל נהר ה`דדאס` נהנה משעתיים חשמל ביום ועוד שעה של מים זורמים, רוב תושביו `ברברים` שחלקם לא יצאו מכפר הולדתם. הכפר הקטן נושק לעמק פורה שעצי צפצפה דקיקים פזורים בין השדות, מעל הכפר מתנשאים ההרים הכבדים של האטלס התיכון ובראשם זהרורי שלג. בעמק הפורה סמוך לכפר שני אגמים גדולים הנקראים `אישלי` ו`תישלי`, על שם של שני אוהבים שעל פי האגדה מצאו את מותם בהתאבדות משותפת בין האגמים, בגלל התנגדות המשפחה לחתונה ביניהם.

 הדרך לעמק הטודרה חוצה מדבר שומם שבילים מפותלים בהרי המדבריים, המעבר לעמק ה`טודרה` נעשה דרך קניון צר עם קירות זקופים שמתנשאים למאה מטרים, עוד לפני שנראים המראות של עמק ה`טודרה` רואים את הבתים הצמודים למצוק ומעיינות שזורמים בנחלים ותעלות בין השדות המורקים ועצי דקל נישאים. במדרונות ההרים כפרים בגווני חום ושדות בצבעי ירוק חי שנושקים להם.

 הטיול שלנו היה קצר. על מנת לטעום ביס גדול יותר ממרוקו חייבים לפחות שמונה ימים, כדי לזכות ולגעת בחולות סהרה הזהובים. אך למרות הצפיפות בלוחות הזמנים, הקטעים שנגענו בהם מדהימים. אין ספק שטיול בג`יפים מוביל את המטייל למקומות שאי אפשר להגיע אליהם ברכב. מרוקו ענקית בגודלה ולכן יש לקחת בחשבון נסיעות רחוקות ממקום למקום. תנאי המגורים גם הם משתנים לפי המקום משינה על מזרונים בבתים כפריים ועד מלונות ברמה סבירה בערים. שירותים ומקלחות יש בכפרים אך במשורה וכדאי לחשוב על תחליף בצורת חמאמם מקומי.

לתחילת הכתבה

הטיול נעשה עם חברת `מדרפט` טיול ג`יפים למרוקו: 03-6444822.

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מרוקו

אטרקציות במרוקו

מלונות ומקומות לינה במרוקו

מדריכים ונותני שירות במרוקו

נהגים במרוקו

הזמנת חופשה למרוקו

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי