עפתי לתרמילאים

טרק לג`בל טובקאל

הטיפוס לפסגת טובקאל, בגובה 4,167 מטר, נמשך בין ארבע לחמש שעות, ומזמן למטפסים התשושים נופים קסומים. על אפשרויות הטיול במקום - בכתבה שלפניכם.
ברק אפיק. כתבה זו לקוחה ממגזין טבע דברים- גיליון "יבשות" מספר 9
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק לג`בל טובקאל

הטרק - מידע והגעה

נתיב: אוקיימדן- ג`בל טובקאל
דרגת קושי: בינוני
משך הטרק: 6 עד 9 ימים
הצטיידות: אוהל, שק שינה, בגדים חמים ועמידים בפני גשם, מזון, מים, כדורים לטיהור מים.

למרות שאנחנו מדברים על טרק, וטרק כידוע, לכולם עושים ברגל, כדי להגיע לאזור המומלץ לוקחים באזור באב דוקאלה במרקש מונית מרצדס המכונה "גרנד טקסי"- במבטא צרפתי, אחרת לא יבינו אתכם... קחו כזאת שנהגה מעיד על עצמו בצעקות כי הוא נוסע לאזור אסני, אימליל, או עמק האוריקה. כאן תבדקו את עצמכם היטב ותחליטו - איזה מסלול מתאים לכם.

לתחילת הכתבה

המסלול המקוצר

העצלים שביניכם, או אלה שאין להם זמן לבזבז בתנועה אל היעד ורוצים לכבוש אותו מיד בהתחלה, יכולים לנסוע לעיירה הברברית אימליל, שמצויה בגובה 1,700 מטר. משם ניתן לשכור פרדה ועמה את בעליה החסון לליווי, להנחיה ולחברה נעימה, לעלות אל הכפר ארומד, ובלא שהיות להמשיך לקברו של הקדוש סידי שמהרוש, ביקור שנחשב סגולה לגירוש שדים מגופם של ילדים. לאחר טבילת התרעננות במעיין תוכלו להמשיך לטפס תוך סחרחורת קלה בשל האוויר הדליל לעבר בקתת נלטנר, המצפה לעוברי אורח בגובה של כ- 3,200 מטר. תוכלו כמובן להישאר ללינה בחדרונים פשוטים המצפים לאלה הבאים לבקר את הקבר הקדוש. הבתים בכפרים הפרוסים באזור עשויים אבן ובוץ, וצריחי המסגדים בולטים בצבעם הלבן על רקע גוני חום של הבתים. גידולי החיטה והשעורה הם על הטרסות, ולבטח תפגשו לאורך הדרך את הגברים הרועים את עדריהם כשהם רוכבים על פרידות, אות הנשים היורדות למעיין. הברברים נוהגים לקרוא זה לזה בשירה, וככלל תושבי המקום מסבירי פנים.

הטיפוס לפסגת טובקאל (Toubkal), בגובה 4,167 מטר, נמשך בין ארבע לחמש שעות, ומזמן למטפסים התשושים נופים קסומים לכיוון הרכסים הסמוכים, במיוחד אם עדיין לא הפשירו השלגים. פסגות הגרניט המשוננות מכוסות שלג, ואם תביטו דרומה תראו את רכס מול הרי האטלס ואת פאתי הסהרה, ובצפון את העמקים שסובבים את מרקש. להתגלגל למטה לוקח שעתיים שלוש, הכל בהתאם למצב הברכיים... על פי הכושר והעייפות תחליטו אם לרדת לאימליל באותו יום או להמתין לזריחה הבאה ולרדת נינוחים וטובי לבב. אז גם תוכלו ליהנות מהנוף הקסום ותספיקו לקבל "באראקה" בקבר הקדוש לפני שתחזרו לעיר הגדולה.

לתחילת הכתבה

המסלול הארוך

אבל! אם אתם לא בטלנים, והאפשרות הראשונה היא לא בשבילכם, ואתם מעונינים דווקא בטרקים ארוכים יותר המסתיימים בטיפוס לטובאקל, אז הנה: ישנן אפשרויות רבות להקיף את הרכס. ההקפה המזרחית קצת קשה יותר מבחינה פיזית, כי היא עוברת באזור פראי ופחות מיושב. ההקפה המערבית מתונה יותר ועוברת בעמקים עם כפרים ברברים רבים בהם בקתות לינה רבות יותר. שתי האפשרויות דורשות בין שישה לתשעה ימים - הכל בהתאם לקצב ולווריאציות השונות של המסלול אותו תבנו לעצמכם. את הטרק כדאי להתחיל באתר הסקי אוקיימדן (Oukaimeden), שנמצא בגובה 2,600 מטר, מרחק כשעתיים נסיעה ממרקש דרך עמק האוריקה. אפשר כמובן להתחיל בעמק האוריקה בכפר האחרון- סתי פטמה (Setti Fatma), מה שיוסיף יומיים לטיול או בכפר אימליל Imlil , דבר שיפחית יומיים.

 הטרק המזרחי מתחיל מאוקיימדן לטאשדירת (Tachdirt), ומשם יחל טיפוס תלול לטיזי שהוא מעבר הרים, שיעביר אתכם לארץ הרועים הפראית. הדרך ממשיכה דרומה ועוברת באזיב ליקמת ובאזיב טיפני. אזיב הוא מקום לינת הרועים בחודשי הקיץ כאשר הם עולים עם העדרים להרים. בכפרים טיסאלדאי Tisseldai ואמסוזארט Amsouzert אפשר ללון בצימרים פשוטים. אגם טיפני המופלא כמו לא קשור לנוף ההררי- מדברי, והוא מוביל אל המעבר האחרון לפני בקתת נלטנר. למרות הפיתוי - איאפשר ל"חתוך" ישר אל הטובקאל..מכאן הטיפוס לטובקאל והירידה כפי שתואר בקטע הראשון.

הטרק המערבי מתחיל מאוקיימדן לטאשדירת וממשיך באותו עמק פורה Inemane Valled עד לכפר ארג- Arg , שם תצטרכו לחצות מעבר קטן עד העמק המקביל בו עובר תוואי הכביש חאימליל. ממשיכים מערבה וחוצים רכס נוסף עד לעמק אזדן. אחר מדרימים דרך טיזי אוסם, אזיב טאמסולט, עד לבקתת לפיניי Refuge de Lepiney-Tazarhart. חוצים את הרכס חזרה מזרחה, לבקתת נלטנר, ומכאן לטובקאל ולמטה לאימליל על פי התיאור בקטע הראשון.

לתחילת הכתבה

עצות שימושיות

  • העונות המומלצות לטיול במרוקו הן האביב והסתיו שלנו, אז החום במדבריות נסבל, ובהרים לעומת זאת, לא קר מדי. טרקים בהרים רצוי לעשות בין מאי לספטמבר, ולטובקאל מומלץ להגיע בחודשים יוני- אוגוסט.
  • השפה המדוברת ברחוב היא ערבית מרוקנית. שפה שונה מהערבית של אזורנו ומכילה השפעות של תשליחית, השפה המדוברת ביותר בפי השבטים הברברים. רוב התושבים דוברים גם צרפתית ברמות שונות, ואנגלית מדברים במלונות הטובים בלבד.
  • המטבע הוא הדירהם, כעשרה דירהם לדולר, וניתן להמיר בבנקים ובמלונות תמורת מטבע זר, עם עדיפות לדולרים, פרנקים או מרקים גרמניים.
  • במרקש יש מגוון מלונות - ממלונות לתרמילאים בחמישה דולרים ללילה ועד למלון ממוניה המפורסם שגובה כ- 500 דולרים עבור חדר ללילה. רוב המלונות הזולים מרוכזים סביב כיכר ג`מע אל פנה וב"מדינה"- העיר העתיקה.
  • מפות לטרקים, מדריכים, ג`יפים ופרדות אפשר להשיג בכפר אימליל, או דרך Adrar Aventures וסוכנויות אחרות במרקש. ספרי עזר לטרקים:Le Massif du Toubkal של Jacques Lepiney או , The Rough Guide,נמכרים במרקש או במועדון האלפיני באוקיימדן.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה