בירת ניו יורק - מה היא טומנת בחובה?

בירת ניו יורק מהווה נקודת יציאה לטיולים מעניינים, יש בה שפע של אתרים היסטוריים ומוזיאונים - אבל לא מדובר בעיר ניו יורק, אלא בעיר אלבני, שבה מרוכזים מוסדות השלטון של מדינת ניו יורק. בכתבה זו תוכלו להתוודע לבירת ניו יורק הרשמית - אלבני.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בירת ניו יורק - מה היא טומנת בחובה?

קצת היסטוריה


 מדינת ניו יורק היא המדינה השלישית בגודלה, מבחינת מספר התושבים בארה"ב וגם מבחינת תוצרתה הכלכלית. העיר המפורסמת בה היא כמובן העיר ניו יורק, אשר מהווה את מרכז המדינה בתחומים רבים. זהו המקום הפעיל ביותר וגם מקור פיננסי חשוב למדינה. אך בירת ניו יורק הרשמית היא העיר אלבני (Albany).

צילום: איתמר ברקצילום: איתמר ברק


 ניו יורק נכנסה לברית של ארצות הברית ב-26 ביולי 1788 כמדינה ה-11 של ארצות הברית. מדינת ניו יורק היא שהנהיגה את הפוליטיקה ואת התרבות והכלכלה בארצות הברית ולכן עד היום דבק בה הכינוי The Empire State והכוונה למדינת האימפריה. ניו יורק היא מדינה עם היסטוריה עתיקה ולמרות שתחילתה באינדיאנים שכבשו את חופיה, שם המדינה ניתן לה על שם הדוכס של יורק 1660, בעוד הרבה ערים במדינה זו מקורם בזמן שהאזור היה בשליטה הולנדית.

כיוון שכלכלת העיר ניו יורק מהווה מרכיב עיקרי בכלכלת המדינה כולה, בוול סטריט נמצאת הבורסה של ניו יורק, המובילה את כל הכלכלה העולמית. היא מהווה מרכז בנקאות, פיננסים ותקשורת עולמית בכלל ומרכז העסקים של ארצות הברית בפרט, היינו מצפים שניו יורק העיר תהיה בירת ניו יורק המדינה.

 אלבני שוכנת 233 ק"מ צפונית לעיר ניו יורק, מדרום למפגש הנהרות מוהוק והדסון. בעבר נכבשה בירת ניו יורק על ידי האנגלים והם שהעניקו לעיר את שמה, על שם הדוכס מאלבני. באלבני נמצאות אוניברסיטת אלבני ואוניברסיטת מדינת ניו יורק. כמו כן, נמצאות בעיר מספר מכללות. באלבני יש גם שדה תעופה בינלאומי.

אטרקציות בבירת ניו יורק


 המקום הראשון שתוכלו לבקר בו בעת ביקור באלבני, הוא בניין הקפיטול של מדינת ניו יורק, שנבנה בשנת 1867 והפך להיות מושבם של מוסדות הממשל של המדינה החל משנות ה-80 של המאה ה-19. במבנה מקיימים מדי יום סיורים מודרכים. מבנים היסטוריים נוספים בעיר הם הסיטי הול והקתדרלה.

לא תוכלו להתעלם מפרוייקט הארכיטקטוני של הרוקפלר אמפייר סטייט פלאזה (Rockefeller Empire State Plaza), שהוקם על ידי אחד מהמושלים של העיר, נלסון רוקפלר. מדובר בשתי שורות של גורדי שחקים, העומדים זקופים וגבוהים מעל בריכה ענקית, שבה הם משתקפים. בסוף שורת הבניינים ניצב המגדל הגבוה מכולם, מגדל קורנינג, שהוא המבנה השני הגבוה ביותר במדינת ניו יורק, אחרי האמפייר סטייט בילדינג במנהטן. במגדל ממוקם מוזיאון ה-Plaza art collection בו מרוכזות יצירות אמנות רבות וחשובות. המוזיאון של מדינת ניו יורק, נמצא אף הוא בבניין ומציג תערוכה קבועה בשם Windows of New York, המספרת על תולדות המדינה, ההתיישבות הקדומה של האינדיאנים, גלי ההגירה ממזרח אירופה ומהעולם, סיפורם של יהודי ניו יורק ועוד. אחד מהחלקים החשובים והמרשימים בתערוכה מוקדש לאסון מגדלי התאומים ולסיפורם של הכבאים ואנשי הביטחון, שהקריבו את חייהם בניסיון להציל את הלכודים. אתר המתחם: ogs.ny.gov/default.asp.

 בקומה התחתונה של מגדל קורנינג, ממוקם מרכז המבקרים של אלבני, שם ניתן להצטייד במפות ובלוח האירועים בעיר. בקומת המרתף, שמחברת את הבניינים יחד, יש גלריות, בתי קפה וחנויות.מבנה נוסף, שמומלץ לבקר בו, הוא בניין ה-EGG, שנראה כביצה חתוכה לשתיים ובו נמצא אולם מרשים לקונצרטים ולהופעות ריקוד ובלט, גם אם אין לכם כרטיס לאחד המופעים במקום, מומלץ להתרשם ממנו. אתר העיר: www.albany.org.

אתרים בקרבת בירת ניו יורק


מערות הנטיפים האו (Howe Caverns) ממוקמות כ-45 ק"מ ממערב לעיר אלבני. את המערות גילה במקרה חוואי מקומי, שהבחין כי הפרות שלו נעצרות לנוח תמיד באותו מקום ואז גילה כי מדובר במערה עצומה בגודלה. סיור המערות מתחיל בירידה לעומקה של המערה והמשך הסיור בין החלקים השונים של המערות. במהלך הסיור חולפים על פני סלעים, שעוצבו על ידי המים בצורות מרשימות, לקראת סוף המסלול שטים בנהר תת קרקעי. משך הסיור כשעה וחצי והכניסה בתשלום. באחד האולמות התת קרקעיים הנקרא מזבח הנישואין (Bridal Altar) נערכות מדי שנה חתונות רבות. אתר אינטרנט: howecaverns.com/history.

 נסיעה של שעתיים לכיוון העיר אית'קה (Ithace), תביא אתכם לאחד האתרים המוכרים ביותר: אגמי האצבעות (Finger Lakes) הינם כינוי לקבוצה של כ-11 אגמים ארוכים וצרים לצד יערות מרשימים, המהווים שמורת טבע עם מסלולי הליכה שונים ומגוונים. לאורך השמורה זורמים נחלים ויש מפלים רבים. איתקה מציעה את כל שירותי התיירות למטיילים באזור.


לתחילת הכתבה

לפניך כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אלבני