מפלי ויקטוריה: כל הסיבות לבקר באחד מפלאי עולם

המראה עוצר הנשימה של מיליוני מטרים מעוקבים של מים, הצונחים לתוך הנקיק מגובה רב הוא אחד המראות המרשימים והעוצמתיים ביותר עלי אדמות. גלו את כל מה שכדאי לדעת על מפלי ויקטוריה, על בריכת השטן ועל הסיר המבעבע...
רוני שוורץ ומערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: מפלי ויקטוריה: כל הסיבות לבקר באחד מפלאי עולם
©עופר צידון

"מראות כה מרהיבים רואים בוודאי המלאכים בעת מעופם", כך תיאר המיסיונר ומגלה הארצות הסקוטי הנודע, דייוויד ליווינגסטון, את תפארתם של מפלי ויקטוריה (Victoria Falls), כשגילה אותם, בשנת 1855.

ואכן, המראה הבלתי ייאמן של מיליוני מטרים מעוקבים של מים, הצונחים לתוך הנקיק מגובה של יותר ממאה מטרים, עשוי לגרום גם למשוררים שביניכם לחפש נואשות אחר סופרלטיבים שיהיו נשגבים מספיק כדי לתאר אותו, שהרי מילים כמו "מרשים", "אדיר", או "עוצר נשימה" פשוט אינן חזקות מספיק, כדי להמחיש את עוצמת המחזה שאתם עומדים לראות, בשעה שתעמדו מול המפלים או מעליהם.

המראה היפה ביותר של המפלים הוא בתקופת היובש, כאשר זרימת הנהר נחלשת. אז ניתן לראות קשתות הנוצרות כתוצאה ממעבר קרני השמש באדי המים העולים מהמפלים. בתקופה זו ישנה נגישות מלאה לנקודות התצפית השונות לאורך הטיילת, וניתן לצלם את המפלים והקשתות ללא הפרעה (כמעט).

לאורך המפלים נמשכת טיילת באורך 1.7 ק"מ. הטיילת מספקת נקודות תצפית למראות המרהיבים הנשקפים מול עיני המטיילים. בקצה המערבי של הטיילת ניצב פסל גדול של דיוויד ליווינגסטון, משקיף על הנהר והמפלים.

המקומיים בחרו לתאר את המקום בשם Mosi-oa-tunya (העשן הרועם), שכן ענני הנתזים המיתמרים מעל המפלים הגועשים, נראים למרחק עשרות קילומטרים. נפילתו של הנהר אל תוך התהום יוצרת את "מסך המים הגדול בעולם", שגובהו הוא 108 מטרים (כפול מגובהם של מפלי הניאגרה) ורוחבו מגיע ל-1.7 קילומטר! כמות המים שעוברת במפלי האיגוואסו (Iguazu) ובניאגרה (Niagara Falls), היא אמנם גדולה במעט מזו שעוברת במפלי ויקטוריה (תלוי בעונה), אך מפלי ויקטוריה נחשבים למפל הגדול בעולם בזכות שטח הפנים שלהם.

מפלי ויקטוריה, אשר מצויים בנהר הזמבזי (Zambezi) בקטע שבין מדינות זמביה (Zambia) וזימבבואה (Zimbabwe), הם תוצאה של סדק ענק ברמה הבזלתית, שלאורכה זורם הנהר האדיר, בדרכו מגבול קונגו ואנגולה, אל האוקיינוס ההודי. כדאי שתקדישו לביקור בהם כמה ימים טובים ואפילו שבוע, שכן יש המון מה לראות ולעשות בסביבתם והעיניים פשוט אינן מסוגלות לשבוע מן המראות הנפלאים, המתגלים מהזוויות השונות…

טיפ ספארי! המפלים נמצאים במרחק קצר מהגבול שבין זימבבואה ובוטסוואנה ומשמורת צ'ובה שהיא אחת הגדולות בבוטסוואנה, ולכן ניתן לשלב ביקור במפלים גם אם אתם מסיימים (או מתחילים) טיול ספארי בבוטסוואנה.

מתי לנסוע?

הביקור במפלי ויקטוריה מהווה, בדרך כלל, חלק מטיול גדול יותר לארצות שבדרומה של אפריקה ולכן אין הרבה טעם לדבר על תכנון זמני הביקור, שהרי יש עוד פרמטרים שאותם תצטרכו לקחת בחשבון, אלא אם כן אתם יוצאים לטיול ארוך של כמה חודשים באפריקה ואז אתם יכולים לכוון את ההגעה למפלים לזמן שהכי מתאים לכם.

בחודשים אפריל עד יוני נמצאים המפלים בשיא זרימתם וזהו מחזה מרשים ביותר, אך משמעות הדבר היא שהנהר גדוש במים וחלק מנקודות התצפית אינן נגישות (בייחוד אלו שמעל לקו הנפילה). קשה גם לראות ולצלם את המפלים בתקופה זו של השנה, שכן חלקם התחתון נמוג לחלוטין בתוך ענן סמיך של אדי רסיסים ומים גועשים, ההליכה בטיילת לאורך המפל דומה להליכה בגשם סוער ומצריכה שימוש במעיל גשם, ומקשה מאד על הצילום של תופעת הטבע המרשימה.מחודש אוגוסט הולך הזרם ונחלש באופן משמעותי, עד לתקופת דצמבר – ינואר, שאז שוב מתחיל לעלות מפלס המים בנהר, באופן הדרגתי.

גם בשיא השפל יש מים במפלים, למרות שהחלק המרכזי שלהם הופך לשורה של זרזיפים הנופלים מגובה רב. וגם אם אתם חושבים שזה לא מרשים במיוחד, זה יאפשר לכם לחצות את הזמבזי מעל המפלים, בדילוגים מסלע לסלע (בצד של זמביה), ולהגיע בקלות אל המקומות מהם צונחים המים לתהום ואפילו לשכשך בבריכות הנהר הטבעיות שמעל קו התהום, כמו "בריכת השטן" (Devil's Pool).

המלצה מאיתנו: נסו ללכת על תקופת ביניים, שבה יהיו מספיק מים בזמבזי כדי ליצור מראות מרשימים, אך לא הרבה מדי. נסו להימנע מתקופה גשומה, שכן זה עלול לפגוע מעט בשלל הפעילויות שמהן תוכלו ליהנות בסביבת המפלים. הרבה יותר כיף לגלות את האזור בימים יבשים ושטופי שמש.

מה יש לראות ולעשות במפלי ויקטוריה?

לראות את המפלים מקדימה, מלמעלה ואפילו מלמטה! בתור התחלה, צריך לראות את המפלים מקדימה, כלומר מהמצוק הניצב מולם, הן מהצד של זמביה והן מזה של זימבבואה. המראות מהצד של זימבבואה הם, בדרך כלל, מרשימים יותר שכן צורת הזיג-זג של הגבול גורמת לכך שחלק הארי של המפלים, כולל ה-Devil's Cataract (אחת מנקודות התצפית המרשימות) והמפל המרכזי, נצפים טוב יותר.

גם את החלק הקרוי מפלי הקשת-בענן (Rainbow Falls) רואים טוב יותר מהצד של זימבבואה ואם אתם מגיעים לטיול במפלים בימים של ירח מלא ובהיר, תוכלו לצאת לסיור מודרך שבו ניתן לראות קשתות הנוצרות ברסיסי המפל לאור ירח. חווייתי ביותר.

גם בצד של זמביה ממתינים לכם מראות מרהיבים: שביל ההליכה על המצוק שממול המפלים, ייקח אתכם דרך הגשרון הצר Knife Edge Bridge, התלוי מעל צוקי הקניון, ממש מול המפל המזרחי ומקבל שפע של נתזים צוננים כשיש מספיק מים בנהר. מהצד הזה גם תוכלו ללכת ברגל לרוחב הנהר, מעל המפלים, אל Livingstone Island ואל Devil's Pool (בריכת השטן), הנמצאת ממש בנקודה ממנה צונחים המים - לתהום.

ולקינוח, כדאי לכם גם לנסות ולראות את המפלים מ-Boiling Pot (הסיר המבעבע). הכוונה היא לנקודה הנמצאת למרגלות המפלים ובה נפגשים כל הזרמים ויוצרים מערבולת גועשת, לפני שהם נדחסים, בשצף קצף, לתוך ערוץ הקניון הצר, שבתוכו ממשיך נהר הזמבזי לזרום בדרכו מזרחה, אל האוקיינוס ההודי. הסיורים המודרכים ל-Boiling Pot כוללים גם קטע רפטינג ומיועדים לאנשים המצויים בכושר סביר, מכיוון שהעלייה מהקניון בחזרה היא תלולה למדי. ואם אתם לא מטיבי לכת, אז יש מצב שתתקעו באמצע הדרך עם רגליים רצוצות מכאבים ובלי אוויר בריאות.

ואפשר גם לראות את המפלים ממש מגבוה. זה אולי לא התענוג הכי זול בעולם, אבל טיסה עם "מיקרולייט" (אווירון זעיר הדומה לאולטרה-לייט) או בהליקופטר, היא חוויה שבאמת קשה לתאר במילים ואפשרויות הצילום הן פשוט יוצאות מן הכלל. טיסות מעל המפלים נקראות "טיסות מלאכים" והן ממריאות מספר פעמים בשעה.

כל האזור שמסביב למפלים רוחש בפעילויות שונות ומשונות, מטיולים נוחים ונעימים ועד פעילויות אקסטרים מקפיצות-אדרנלין.

בתור התחלה, כדאי לכם מאוד להצטרף לשייט מול השקיעה על הזמבזי, בחלק שמעל המפלים. השייט מבוצע בספינות קטנות ואינטימיות, המפלסות את דרכן בעצלתיים בין להקות היפופוטמים וצמחיית נהר. תוכלו ליהנות גם מארוחת ערב טובה ושלל משקאות במהלך השייט מול המראות של השמש האפריקאית, השוקעת מעבר לנהר וצובעת את המים בגוונים עזים של כתום ואדום. לא לחינם השתפך דיוויד ליווינגסטון במילים מליציות, כשתיאר בספרו את הנוף המרהיב שנגלה לעיניו מהסירה בעת שחתר במורד הנהר לכיוון המפלים.

לחובבי הבאנג'י שביניכם ממתינה אחת מהקפיצות הטובות והידועות בעולם – הקפיצה מגשר הרכבת ההיסטורי, המתוח לרוחבו של הזמבזי השוצף, בגובה של 111 מטרים מעל הנהר.

אם עדיין חסרים לכם ריגושים, תוכלו גם לחצות את הקניון המצוקי בריחוף עם אומגה (Flying Fox), הנמתחת לרוחב הערוץ בגובה של יותר ממאה מטרים, ואם ממש בא לכם לבחון עד כמה הלב שלכם עמיד בפני טראומות, לכו על "נדנדת התהום" המטורפת (Gorge Swing) ושיהיה לכם רק לבריאות. לחוויה רגועה וסולידית יותר, הצטרפו לטיול ברכבת הקיטור ההיסטורית, שתחזיר אתכם בזמן לימי הזוהר והפאר של הקולוניאליזם הבריטי במזרח אפריקה או סיירו עם מדריך בליל ירח מלא ותצפתו על הקשתות המרהיבות, הנוצרות לאורה של הלבנה בין מיליארדי הטיפות הניתזות מן המפלים.

וישנן עוד ועוד פעילויות חווייתיות שמהן תוכלו ליהנות בסביבה: מביקור בחוות תנינים, עד שייט בסירות "קאנו" בסבך הגומא של הנהר ומטיולי אופניים ועד צניחה חופשית אל מול המראה עוצר הנשימה של המפלים.

אבל אי אפשר לסיים את הכתבה מבלי להזכיר את אחת מהחוויות בהא הידיעה של אזור מפלי ויקטוריה, והיא הרפטינג על נהר הזמבזי. הכניסה של הנהר לתוך ערוץ של קניון, מיד לאחר המפלים, יוצרת את אחד מקטעי המים הלבנים הטובים בעולם, עם "ראפידים" (אזור צר עם זרימה מוגברת) גועשים הנושאים שמות יומרניים למדי, כמו "מכונת הכביסה", "יום הדין", "המחסל" ואפילו "מיכל ההדחה של השירותים של השטן", אין ספק כי אתם יכולים לצפות לחוויית רפטינג עמוסה באקשן ובאדרנלין!

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

אטרקציות באפריקה

מלונות ומקומות לינה באפריקה

מדריכים ונותני שירות באפריקה

נהגים באפריקה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על אפריקה

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע