מזוודת עליה למטוס: המדריך למה שמותר לקחת בחברות התעופה

מחירי טיסות הלואו קוסט נחשבים לאטרקטיביים במיוחד, אבל כל תוספת של מזוודה עלולה לייקר את ההוצאה. איזו מזוודה מותר להעלות למטוס וכמה תיקים מותר? ארזנו לכם את כל המידע שתצטרכו, ביחד עם המלצות על מזוודות שוות, במדריך שאסור לטוס בלעדיו
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: מזוודת עליה למטוס: המדריך למה שמותר לקחת בחברות התעופה
צילום: Depositphotos/J.Chizhe

עולם התעופה השתנה מאוד בשנים האחרונות. יעדים חדשים נפתחו לקהל ויותר ויותר חברות לואו קוסט חדשות, החלו לטוס לישראל. אבל קיימים כמה הבדלים מהותיים בין חברות התעופה הרגילות, לבין חברות הלואו קוסט, במיוחד בכל מה שנוגע למזוודות ומטען.

אחרי שבחרתם עם מי לעלות לטיסה – עכשיו רק נותר לבחור עם מה! 
הנחות שוות לזמן מוגבל על מגוון מזוודות טרולי מותאמות לעלייה למטוס.
 עכשיו בחנויות למטייל ובאתר 

אם עד עתה הורגלנו שכרטיס טיסה בחברת תעופה רגילה מאפשר לנו לשלוח מזוודה עד משקל מסוים, באו חברות הלואו קוסט, ושינו את כללי המשחק. עבור כל מזוודה שתרצו לשלוח בטיסה מסוג זה, תצטרכו לשלם בנפרד. כיום גם חלק מהחברות אפילו גובות מחיר על העלאת מזוודה למטוס – החל מגודל מסוים וכיום רוב מחירי כרטיסי הטיסות, גם לואו קוסט וגם טיסות רגילות, אינן כוללות יותר מזוודה או מטען.

מעודכן נכון ל-30/4/2023 

איזו מזוודה כדאי לבחור למטוס?

קיימים שני סוגים עיקריים למזוודות: מזוודות בד ומזוודות קשיחות. לשני הסוגים יתרונות וחסרונות: מזוודות בד קלות יותר ובעלות נפח משתנה שיכול לגדול לפי הצורך. אולם, הן יכולות להשתפשף ולהיקרע. מזוודות קשיחות הן יותר עמידות בפני טלטולים, אך נפח האחסון שלהן קטן יחסית, ואינו משתנה.

כיום, יותר ויותר יצרניות, מייצרות מזוודות Carry-on שתואמות את נהלי חברות הלואו קוסט, עם דגש על עיצוב קל ונוח, שלא גוזל יותר מדי מקום בתא שמעל למושב. הגורם החשוב ביותר לבחירת מזוודה בעידן הנוכחי – שתהיה קלה ככל האפשר.

מחפשים מזוודה לעלות איתה למטוס בלי בעיות? מגוון מזוודות טרולי במחירים שווים לקנייה אונליין באתר למטייל>> 

מה מותר בחברות הלואו קוסט?

כמו בין חברות התעופה הרגילות, גם בין חברות הלואו קוסט ישנם הבדלים במדיניות המטען – חלקן מאפשרות ככה, חלק מאפשרות אחרת. תוכלו אפילו לשלב ולהעלות מזוודה למטוס בהלוך, ולשלוח אותה בתשלום בטיסה חזרה (עם כל השופינג).

מה שבטוח, לפני שמזמינים כרטיס טיסה באחד מהמבצעים המפתים של חברות הלואו קוסט, כדאי לבדוק היטב מהם תנאי נשיאת המזוודות בטיסה זו או במילים אחרות – כמה זה יעלה לכם? קחו בחשבון שהמחירים המפורסמים, לרוב אינם כוללים עלויות נוספות כמו מזוודות, וישנם אפילו הבדלים בין התעריף של הוספת מזוודה בתשלום במהלך ההזמנה, לבין תשלום על מזוודה בשדה התעופה (לרוב בשדה זה יהיה יותר יקר). חשוב גם להכיר את המינוחים השונים: Cabin bags הם תיקים או מזוודות קטנות שמותר להעלות למטוס ואילו Hold Luggage הם המזוודות שאתם מוסרים, בתשלום או בחינם, במהלך הצ'ק אין.

Wizzair

במחיר כרטיס בסיסי – תיק גב קטן / תיק לפטופ - עד 10 ק"ג בלבד, גודל 20X30X40.

תוספת מחיר לכרטיס מסוג Priority: תיק גב אחד ומזוודת טרולי אחת בגובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 23 ס"מ, משקל עד 10 ק"ג. תוספת בתשלום - 10/20/26/32 ק"ג. התעריף נקבע לרוב לפי העונה - שישלחו לבטן המטוס.

Ryanair

תיק קטן גובה 40 ס"מ, רוחב 20 ועומק 25 ס”מ ויכול להיכנס מתחת למושבכם. במידה וברצונכם להעלות טרולי או תיק נוסף גדול יותר, עליכם לרכוש Priority ואז תוכלו להעלות תיק קטן שיאחוסן מתחת למושב ומזוודת טרולי במידות: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 20 ס"מ, משקל עד 10 ק"ג.

 קבלו את רשימת שאר חברות הלואו קוסט וגלו מה מותר להעלות בכל אחת מהן:

Easyjet – תיק גב בלבד ללא תשלום. מזוודת טרולי: גובה 56 ס"מ, רוחב 45 ס"מ, עומק 25 ס"מ (המידות כוללות גם את הידיות והגלגלים) – בתשלום נוסף.

Aegean Airline - חברת התעופה היוונית - תיק או מזוודת טרולי: גובה 56 ס"מ, רוחב 45 ס"מ, עומק 25 ס"מ, משקל עד 8 ק"ג.

Vueling (חברת לואו קוסט ספרדית) - תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 20 ס"מ + תיק קטן גובה 35 ס"מ, רוחב 20 ס"מ, עומק 20 ס"מ. משקל מקסימלי – עד 10 ק"ג. בנוסף ניתן להעלות שקית עם פריטי דיוטי פרי ולאחסן מתחת למושב.

Pegasus - מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 20 ס"מ, משקל עד 8 ק"ג, תיק יד: גובה: 35 ס”מ, רוחב: 20 ס”מ, עומק: 20 ס”מ

Airbaltic - תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 23 ס"מ + תיק יד אישי: גובה 30 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 10 ס"מ. משקל כולל – עד 8 ק"ג

Smartwings - תיק או מזוודת טרולי: גובה 56 ס"מ, רוחב 45 ס"מ, עומק 25 ס"מ. משקל עד 8 ק"ג.

Transavia - תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 25 ס"מ. משקל עד 10 ק"ג.

*כל המידע לקוח מאתרי האינטרנט של חברות התעופה ועשוי להשתנות מפעם לפעם, על כן לפני מועד הטיסה, מומלץ לבדוק באתר האינטרנט של חברת התעופה

מה נותנות חברות התעופה הרגילות?

בחברות התעופה הרגילות שאינן מוגדרות כחברות לואו קוסט, מחירו של כרטיס הטיסה, כולל לרוב גם שליחת מזוודה לבטן המטוס (Free Baggage Allowance) ללא עלות נוספת, והעלאת מזוודה למטוס או תיק (Cabin Baggage) לטיסה עצמה. הפירוט מתייחס לנוסע יחיד, הטס במחלקת תיירים.

אל על

כיום מציעה אל על מציעה שלושה סוגי כרטיסים במחלקת התיירים, עבור טיסות לאירופה. ​

Lite – למטוס: תיק גב קטן או מזוודת טרולי: גובה 56 ס”מ, רוחב: 45 ס”מ, עומק 25 ס”מ, עד 8 ק”ג ותיק נוסף בגובה 30 ס”מ, רוחב 38 ס”מ ועומק 18 ס”מ. שאר המזוודות הנשלחות לתא המטען הן בתשלום נוסף ולא נכללות במחיר הכרטיס

Classic – למטוס: תיק גב קטן או מזוודת טרולי: גובה 56 ס”מ, רוחב: 45 ס”מ, עומק 25 ס”מ, עד 8 ק”ג ותיק נוסף בגובה 30 ס”מ, רוחב 38 ס”מ ועומק 18 ס”מ, לתא המטען: מזוודה אחת, עד 23 ק”ג. הכל נכלל במחיר הכרטיס.

Flex – שני תיקי גב קטנים: גובה 56 ס”מ, רוחב: 45 ס”מ, עומק 25 ס”מ, עד 12 ק”ג (שניהם) ותיק נוסף בגובה 30 ס”מ, רוחב 38 ס”מ ועומק 18 ס”מ. לתא המטען: מזוודה אחת, עד 23 ק”ג. הכל נכלל במחיר הכרטיס.

בשאר טיסות אל על:

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שגודלה לא יעלה על 158 ס"מ (גובה+רוחב+עומק) ומשקלה עד 23 ק"ג. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 56 ס"מ, רוחב 45 ס"מ, עומק 25 ס"מ, משקל עד 8 ק"ג. בכל מקרה, אסור כי גודל כבודת היד לטיסה יעלה על סך של 115 ס"מ.

בול מה שצריך לטיול! מחפשים תיק גב קטן או תרמיל יום? היכנסו עכשיו» 

טורקיש איירליינס 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת שגודלה לא יעלה על 158 ס"מ (גובה+רוחב+עומק) ומשקלן עד 23 ק"ג לכל מזוודה. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 23 ס"מ, משקל עד 8 ק"ג.

לופטהנזה, אוסטריאן איירליינס וסוויס 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 23 ס"מ עד 8 ק”ג. בנוסף ניתן להעלות תיק לפטופ ותיק יד קטן.

אייר פראנס

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג וגודלה לא יעלה על 158 ס"מ. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 35 ס"מ, עומק 25 ס"מ, משקל עד 12 ק"ג.

יונייטד איירליינס 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג וגודלה לא יעלה על 158 ס"מ.

למטוס: מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 35 ס"מ, עומק 22 ס"מ. תיק גב: גובה: 43 ס"מ, רוחב 25 ס"מ, עומק 22 ס"מ

דלתא 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 56 ס"מ, רוחב 35 ס"מ, עומק 25 ס"מ, משקל עד 10 ק"ג.

אל איטליה 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג וגודלה לא יעלה על 158 ס"מ.

למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 35 ס"מ, עומק 25 ס"מ, משקל עד 8 ק"ג.

אמירטס
 חברת התעופה של איחוד האמירויות, מאפשרת להעלות למטוס, תיק שלא יעלה על 7 ק"ג, על פי המידות הבאות: 55 על 38 על 20 ס"מ. נוסעים עם תינוקות יכולים להעלות גם סלקל או עגלה מתקפלת, ללא תשלום נוסף. 

פליי דובאי
 תיק שלא יעלה על 7 ק"ג, על פי המידות הבאות: 55 על 38 על 20 ס"מ. נוסעים עם תינוקות יכולים להעלות גם סלקל או עגלה מתקפלת, ללא תשלום נוסף.

וירג'ין אטלנטיק
 תיק עליה למטוס בגודל 23 על 36 על 56 ס"מ. זאת בנוסף למזוודה עד 23 ק"ג, שמגיעה לכל נוסע, בכל כרטיס או מחלקה. 

איבריה 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג וגודלה לא יעלה על 158 ס"מ. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 56 ס"מ, רוחב 45 ס"מ, עומק 25 ס"מ, ללא הגבלת משקל.

אייר אירופה 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג וגודלה לא יעלה על 158 ס"מ. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 35 ס"מ, עומק 25 ס"מ, משקל עד 10 ק"ג.

LOT 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 23 ק"ג. למטוס: תיק או מזוודת טרולי: גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 23 ס"מ, שקל עד 8 ק"ג.

ארקיע 

לתא המטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת, שמשקלה עד 20 ק"ג. למטוס: תיק או מזוודת טרולי – גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 20 ס"מ. משקל עד 7 ק"ג. עתיד להשתנות בספטמבר 2022, אז תחל החברה לגבות תשלום על העלאת טרולי למטוס. 

ישראייר 

מטען: ניתן לשלוח מזוודה אחת בתשלום, שמשקלה עד 23 ק"ג. למטוס: תיק או מזוודת טרולי ללא עלות נוספת – גובה 55 ס"מ, רוחב 40 ס"מ, עומק 25 ס"מ, משקל עד 8 ק"ג. 

*כל המידע לקוח מאתרי האינטרנט של חברות התעופה, ומעודכן נכון לחודש אפריל 2023. הנתונים עשויים להשתנות מפעם לפעם, על כן לפני מועד הטיסה, מומלץ לבדוק באתר האינטרנט של חברת התעופה. ט.ל.ח. 

כמה טיפים לסיום

  • לפני שיוצאים מהבית, כדאי מאוד לשקול את המזוודה, על מנת שלא תמצאו את עצמכם עם עודף משקל, שימנע מכם להעלות את המזוודה למטוס, או ידרוש מכם לשלם אקסטרה, על כל חריגה מהמשקל המותר.
  • עם נחיתתכם בשדה התעופה וקבלת המזוודה בטרמינל, עליכם לבדוק אם המזוודה חזרה אליכם בשלמותה ותקינה. אם מצאתם שנגרם לה נזק כלשהו, במקרה זה חברת התעופה אחראית לטיפול בנזק. על מנת להעביר את הנושא לטיפול חברת התעופה, עליכם לפנות מיד לנציג חברת התעופה בה טסת. ברוב המקרים נציג זה ממתין בעמדת אבידות ומציאות בשדה התעופה ומתפקידו למלא דו"ח נזק ולספק הנחיות להמשך הטיפול במזוודה.
  • מומלץ לבחור במזוודה בעלת ידיות עזר בצידיה, בכדי להקל על העמסה והורדה בשדה התעופה ובמלון או את העלאת המזוודה למטוס, ואיחסונה בתא שמעל למושב.
  • עוד דגם שיכול להיות מאוד נוח, היא מזוודה שניתן לשאת כמו צ'ימידן, ובשליפה של ידית נסתרת, הופכת לתיק טרולי – דאפל מזוודות חצי חצי.
  • יש לשים לב כי מנעול המזוודה יהיה איכותי. בדרך כלל מנעולי הקומבינציה הם האיכותיים והבטוחים ביותר. על מנת שלא תשכחו את הקוד, רישמו אותו גם בנייד. בכל הטיסות ובמיוחד בארצות הברית, חובה מנעול עם תקן.

שימו לב: המידע בכתבה מעודכן לחודש אפריל 2023. חברות התעופה מעדכנות את תנאיהן לעתים תכופות ולכן חשוב להתעדכן בתנאי הכבודה המותרים בחברת התעופה, לפני הטיסה. ט.ל.ח. 

ורגע לפני שאתם אורזים, צפו בסרטון הזה ותדעו מאילו טעויות כדאי להימנע:

כתבות נוספות על מזוודות ואריזה שיעניינו אותך:

תגיות הכתבה

  • #כסף

כתבות נוספות עבורך

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי