אוטווה - האתרים המרכזיים של בירת קנדה

העיר אוטווה (אוטאווה), בירת קנדה, שוכנת לגדות נהר אוטווה והיא אחת הערים המתפתחות ביותר בכל המדינה. ההיצע בה לתיירים הוא נרחב וכולל בעיקר מוזיאונים מעניינים לכל המשפחה, בנייני ממשל יפים ועוד. כדאי לקרוא לקראת טיול לקנדה.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אוטווה - האתרים המרכזיים של בירת קנדה

אתרים מיוחדים וחשובים

גבעת ובניין הפרלמנט (Parliament Hill): מקום מושב הפרלמנט של הקונפדרציה הקנדית הוא האתר המתוייר ביותר באוטווה (Ottawa) ושוכן על גבעה באזור הדאונטאון, ממנה נשקפים נופים מרהיבים של נהר אוטווה. בניין הפרלמנט המרהיב עוצב בסגנון ניאו-גותי ויקטוריאני. בקירותיו, עשויי אבן החול, חצובות דמויות של מאות מפלצות ודמויות גרוטסקיות. המבנה הוקם בשנת 1860, בשנת 1918 הוא חרב, כמעט לחלוטין, בשריפת ענק, שכילתה את כל אגפיו, למעט הספריה. ניתן לצאת לסיור מודרך, שאורכו עד שעה, במתחם הפרלמנט. במהלך הסיור, עוברים בגלריות השונות, באולמות הסנאט ובית הנבחרים (במידה ולא מתקיימים דיונים) וגם מטפסים לראש מגדל השלום - מגדל אשר הוקדש לזכר הרוגי מלחמת העולם הראשונה ובראשו 53 פעמונים, המצלצלים בכל רבע שעה. כאשר תגיעו לראש המגדל, תתגלה לעיניכם תצפית פנורמית מרהיבה, על כל העיר. החל מסוף יוני ועד סוף אוגוסט, בכל שנה, נערך טקס חילופי משמר צבעוני, על המדשאה הקדמית של הפרלמנט, בכל יום ב-10:00 בבוקר. מומלץ להקדים מעט, על מנת לתפוס מקום טוב לצפיה בטקס. בכל ערב, מתחילת חודש יולי ועד אמצע ספטמבר, מתקיים מופע אור-קולי מרהיב, בן חצי שעה, המוקרן על בניין הפרלמנט. המופעים המתחלפים (המוקרנים פעמיים בכל ערב), מוקדשים בדרך כלל לתרבותה ומורשתה של קנדה. ישנם מקומות ישיבה ספורים, כדאי להצטייד בשמיכה כדי לשבת על המדשאה. לשימושכם, מידע נוסף על אוטווה ועל ערים בקנדה.

 • כתובת: Parliament Hill 
 • מחיר: כל הסיורים והמופעים הם ללא תשלום. אולם, ניתן לקבל כרטיסים לסיורים השונים של אותו היום בלבד, על בסיס כל הקודם זוכה. ניתן להזמין סיור מראש, לקבוצה בת 10 חברים ויותר. 
 • אתר אינטרנט: www2.parl.gc.ca
גבעת הפרלמנט. צילום: Ottawa Tourismגבעת הפרלמנט. צילום: Ottawa Tourism


 בית המשפט העליון (Supreme Court of Canada):
לא הרחק מבניין הפרלמנט, שוכן המבנה המעניין של בית המשפט העליון, המעוצב בסגנון ארט-דקו. את החלק העיקרי והיפה ביותר של המבנה תפגשו כבר עם הכניסה והוא אולם המבואה המרשים ביותר. בבניית האולם נעשה שימוש בשלושה סוגי שיש והוא עוצב בהרבה פאר והדר. הכניסה היא ללא תשלום, כך שלאחר ביקור בבניין הפרלמנט, אפשר להציץ פנימה. ניתן גם לצאת לסיורי חינם בתקופת הקיץ.

 • כתובת: 301 Wellington Street, ממערב לבית הפרלמנט
 • מחיר: ללא תשלום
 • אתר אינטרנט: www.scc-csc.gc.ca

מלון פיירמונט שאטו לורייה (Fairmont Chateau Laurier): בית מלון מפואר זה, שוכן גם הוא בסמיכות לבית הפרלמנט והוא אחד מהאתרים החשובים בתולדותיה של אוטווה. מאז היווסדו של המלון ב-1912, הוא אירח מנהיגים חשובים מן העולם ואף שימש כבית הרדיו הלאומי של קנדה. כיום, עיקר העניין במלון הוא המבנה המפואר עצמו, אשר צריחי הנחושת שלו נראים מרחוק ואולם המבואה שלו נוצץ מנברשות קריסטל ושיש איטלקי יוקרתי.

כיכר הקונפדרציה ואנדרטת המלחמה (Confederation Square & War Memorial): צורתה של הכיכר המרכזית בעיר היא של משולש, ממנה יוצאים רחובותיה הראשיים בעיר וסמוך לה נמצאים מרכזי בילוי, מוזיאונים ומוסדות חשובים. במרכזה של הכיכר עומדת האנדרטה לזכר חללי צבא קנדה, אשר הוקמה בתחילה לזכר ההרוגים במלחמת העולם הראשונה. בהמשך הדרך הוקדשה האנדרטה לחיילי הצבא ההרוגים בכל המלחמות והמבצעים.

 • כתובת: מפגש הרחובות Elgin ו-Wellington

שוק ביוורד (Byward Market): השוק הזה והאזור שמסביבו הם אחד המקומות ההומים והפופולריים ביותר בקרב תושבים ותיירים כאחד, ה-מקום לראות ולהיראות. השוק המקורה, בן שתי הקומות, נוסד עוד בשנת 1826 וכמו אז, הוא משמש במהלך היום כשוק איכרים צבעוני ומפתה, עם דוכני מזון, פרחים, פירות וירקות תבלינים עוד. סביבתו של השוק התפתחה מאוד בשנים האחרונות וברחובות הסובבים את השוק המקורי ישנם גם חנויות ובוטיקים יוקרתיים. גם בשעות הלילה והערב כדאי להגיע לכאן, שכן מסביב פזורים עשרות בתי קפה ומסעדות, שהפכו את האזור למקום בילוי מועדף.

בזיליקת נוטרה-דאם (Basilica of Notre Dame): הכנסיה העתיקה ביותר של אוטווה החל להיבנות בשנת 1839, אולם בנייתה הושלמה ב-1885. ייחודה של הכנסיה הוא ההיכל, המעוצב להפליא בסגנון ניאו-גותי, שתיקרתו היפה צבועה בכחול והוא מכיל למעלה מ-200 פסלים שונים.

המטבעה הקנדית המלכותית (Royal Canadian Mint): המטבעה הקנדית הוקמה ב-1908 כמובן על מנת לשמש לייצור המטבעות הקנדיים, אולם ברבות השנים זכה המוסד לאמון וכבוד רב, עד כי המטבעה אף זכתה להזמנות ייצור מצד ממשלות שונות בעולם. המבקרים במטבעה יכולים לצאת לסיור מודרך, במהלכו צופים בתהליך ההטבעה מגלריות תצפית, מעל קו הייצור. מטבעה זו מחזיקה בשיא גינס משנת 2007 עבור המטבע הגדול בעולם, השוקל 100 ק"ג והרכבו הוא 99.99% זהב טהור. ערכו של המטבע הוא מיליון דולר והמבקרים יכולים לצפות בו מקרוב כמו כן להחזיק בידיהם מטיל זהב. ניתן להגיע ולהצטרף לסיור, אך מומלץ להזמין מקום מראש.

 • כתובת: 320 Sussex Drive
 • שעות פעילות: קיץ - ב'-ו' 09:00-18:00, ש'-א' 09:00-16:30. חורף - ב'-א' 09:00-16:00.
 • מחיר: 2.80-5 דולר, כניסה חינם לבני 4 ומטה. יש מחירים למשפחות.
 • אתר אינטרנט: www.mint.ca

לתחילת הכתבה

מוזיאונים וגלריות

הגלריה הלאומית של קנדה (National Gallery of Canada): הדבר הראשון בו תבחינו, כשתתקרבו אל הגלריה הלאומית הוא המבנה הייחודי שלה - לצד האגף העתיק, שהוקם עוד בשנת 1880, עומד כיום מבנה אולטרא מודרני, אשר תוכנן בידי האדריכל משה ספדי (ישראלי לשעבר, אזרח קנדה). המבנה החדש, עשוי זכוכית והוא מדמה את צורות המגדלים של בית הפרלמנט ומלון פיירמונט שאטו לורייה, הסמוכים אליו, ומשתלב יחד עימם בקו הרקיע. ברחבה שמחוץ לגלריה ניצב פסל ענק של עכביש ממין נקבה, הנושאת עימה את ביציה. בגלריה עצמה מוצגות תערוכות, המתחלפות מדי 3-6 חודשים והן חלון ראווה לעולם האמנות הקנדי, על כל גווניו. לצד כל אלו, מוצגות במוזיאון גם עבודות של אמנים בינלאומיים מובילים. בתוך מתחם הגלריה, שוכן גם מוזיאון הצילום הקנדי.

 • כתובת: 380 Sussex Drive
 • שעות פעילות: אוקטובר עד אפריל - ג'-א' 10:00-17:00, יום ה' עד 20:00. מאי עד ספטמבר - כל יום 10:00-17:00, ה' עד 20:00
 • מחיר: 4-9 דולר. כניסה חינם לבני 11 ומטה, יש מחיר למשפחות. כניסה חינם בימי ה' לאחר השעה 17:00.
 • אתר אינטרנט: www.gallery.ca
הגלריה הלאומית ועכביש הענק. צילום: Ottawa Tourismהגלריה הלאומית ועכביש הענק. צילום: Ottawa Tourism


 גלריית אוטווה לאמנות (Ottawa Art Gallery):
גלריה זו, השוכנת במרכז האמנויות של עיריית אוטווה, מציגה תערוכות מתחלפות של אמנים קנדיים בני זמננו ועבודות בפיסול, ציור, צילום, מולטי-מדיה ומיצגים שונים אחרים.

 • כתובת: 2 Daly Ave, Arts Court
 • שעות פתיחה: ג'-ד', ו' 10:00-17:00, ה' 10:00-20:00, ש'-א' 12:00-17:00.
 • מחיר: תרומות מתקבלות ברצון
 • אתר אינטרנט: www.ottawaartgallery.ca

מוזיאון הציוויליזציה (Canadian Museum of Civilization): מוזיאון זה, מן החשובים על מפת קנדה, הוא מוזיאון אנתרופולוגי, המציג את ההיסטוריה והתרבות של העם בקנדה ועמים אחרים. כמעט 4 מיליון פריטים מוצגים בתערוכות השונות במוזיאון והם כוללים פריטי אמנות, קרמיקה, טקסטיל ועוד, בהם יכול המבקר לחזות דרך מיצגים מעניינים ואינטראקטיביים. במתחם המוזיאון מצויים גם מוזיאון ילדים, מוזיאון הדואר וקולנוע IMAX.

 • כתובת: 100 Laurier St, Gatineau
 • שעות פתיחה: המוזיאון נפתח בדרך כלל ב-09:00 או 09:30 ונסגר בין השעות 18:00-20:00, בדרך כלל. יש להתעדכן באתר האינטרנט.
 • מחיר: 8-12 דולר. 30 דולר למשפחות. כניסה חינם לבני 3 ומטה. ניתן לרכוש כרטיס משולב עם מוזיאון המלחמה.
 • אתר אינטרנט: www.civilization.ca

מוזיאון המלחמה (War Museum): מוזיאון רחב ידיים ורחב יריעה השוכן במבנה ארכיטקוני מרשים. המוזיאון המציג את יכולותיו של צבא קנדה לאורך השנים, במלחמות והקונפליקטים השונים, כמו גם במשימות שמירת שלום, במקומות שונים בעולם. התצוגות השונות במוזיאון כוללות נשקים, רכבים משוריינים, טנקים, מדים וכל מה שקשור בעולם הצבא. לצד כל אלו, כ-300 עבודות אמנות של טובי האמנים בקנדה מוצגות במוזיאון.

 • כתובת: 1 Vimy Place
 • שעות פתיחה: המוזיאון נפתח בדרך כלל ב-09:00 או 09:30 ונסגר בין השעות 18:00-20:00, בדרך כלל. יש להתעדכן באתר האינטרנט.
 • מחיר: 8-12 דולר. 30 דולר למשפחות. כניסה חינם לבני 3 ומטה. ניתן לרכוש כרטיס משולב עם מוזיאון הציוויליזציה.
 • אתר אינטרנט: www.warmuseum.ca

מוזיאון התעופה (Aviation Museum): אתר מומלץ ביותר לחובבי התעופה ולא רק - למעלה מ-100 מטוסים מוצגים במוזיאון מקיף זה, לצד מוצגים נוספים הקשורים בעולם התעופה: מנועים, פרופלורים ועוד. באמצעות המטוסים הללו וההעתקים, מסופר סיפורו של עולם התעופה הקנדי. במהלך חודשי הקיץ, מתקיימות אף טיסות סיור בשמי עיר הבירה, היוצאות ממתחם נמל התעופה, בו שוכן מוזיאון זה.

 • כתובת: 11 Aviation Pkwy
 • שעות פתיחה: קיץ ימים ב'-א' 09:00-17:00, חורף ימים ד'-א' 10:00-17:00
 • מחיר: 5-9 דולר, יש מחירים למשפחות. כניסה חינם לבני 4 ומטה.
 • אתר אינטרנט: www.aviation.technomuses.ca

מוזיאון הטבע (Museum of Nature): מוזיאון זה, המשמש גם כמוזיאון ההיסטוריה של הטבע בקנדה, החל להיבנות עוד בשנת 1910, במבנה דמוי ארמון. בהמשך, נוספו לו אגפים חדשים וכעת הוא מתהדר בבניין חדש ומפואר, אשר נפתח בחודש מאי 2010, לרגל יובל המאה להיווסדו. בין האגפים החדשים והמעניינים ניתן למצוא גלריית יונקים, ציפורים, תצוגת שלדי דינוזאורים ועוד תערוכות ומיצגים, גם אינטראקטיביים ונחמדים לילדים.

 • כתובת: 240 McLeod Street, מדרום לגבעת הפרלמנט
 • שעות פתיחה: כל יום 09:00-18:00, בימים ה'-ו' נסגר ב-20:00
 • מחיר: 6-10 דולר, 25 דולר למשפחות. חינם ימי ה' 17:00-20:00
 • אתר אינטרנט: www.nature.ca

מוזיאון המדע והטכנולוגיה (Science & Technology Museum): מוזיאון אינטראקטיבי, שהילדים יאהבו, בו שלל מוצגים מעולמות המדע והטכנולוגיה השונים: מטבח מטורף, רכבות קיטור, מכוניות עתיקות, מגדלור, מצפה כוכבים, אגפים מיוחדים וגדולים לעולמות החלל והתקשורת ועוד.

 • כתובת: 1867 Saint-Laurent Blvd, מזרח העיר
 • שעות פתיחה: בכל יום 09:00-17:00 (בחורף סגור בימי ב').
 • מחיר: 4-9 דולר, 20 דולר למשפחות. כניסה חינם לבני 3 ומטה
 • אתר אינטרנט: www.sciencetech.technomuses.ca

לתחילת הכתבה

הריאות הירוקות של העיר

תעלת רידו והלוֹקים (Rideau Canal and Locks): תעלה זו, הנמתחת בליבה של העיר אוטווה נכרתה בשנות ה-20 של המאה ה-19 וזכתה בשנת 2007 להכרה כאתר שימור מורשת עולמי של אונסק"ו. כמאתיים ק"מ אורכה של התעלה ובימות הקיץ זהו אתר מועדף על תושבי העיר לפעילויות בחיק הטבע: רכיבה על אופניים, פיקניקים, טיולים וצעדות על גדות התעלה וכו'.התעלה זורמת דרומה ולאורכה מצויים 24 שערים (Locks) המווסתים את מעבר המים בין הגבהים השונים בתעלה. אולם, עיקר תהילתה של התעלה בא לה בימות החורף, אז קופאים מימיה והיא הופכת לזירת ההחלקה על הקרח הארוכה ביותר בעולם - אורכו של קטע ההחלקה הפתוח לקהל הוא כ-7 וחצי ק"מ. ניתן לרדת לתעלה באזור בית הפרלמנט, לשכור נעלי החלקה ולהמשיך לאורכה.

פארק גאטיניוּ (Gatineau Park): הריאה הירוקה של אוטווה שוכנת מול גבעת הפרלמנט, מעבר לנהר אוטווה. 360 קמ"ר, גודלו של הפארק, בו ישנם מסלולים הליכה וריצה, אגמים, יערות ותצפיות. בעונות החמות ניתן לצאת כאן לטיולי הליכה נחמדים, לעשות פיקניקים ואף לשחות. בחודשי החורף הופך הפארק לאתר מועדף על גולשי סקי וספורט הקרוס קאנטרי ונעלי שלג.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה