למטייל 50 פלוס

נמיביה ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם

נמיביה היא ארץ מדהימה, מתקדמת ומרתקת, המשלבת בין המערב המפותח ואפריקה השחורה המסורתית. בטיול תיסעו בין שמורות טבע יפהפיות, חיות בר מלכותיות, שרידים ארכיאולוגיים וכפרים שבטיים, לצד עיירות נופש אירופאיות. הנה כל מה שצריך לדעת על נמיביה
ד"ר יוג'ין גולדפרכט
|
תמונה ראשית עבור: נמיביה ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם
© מיקי קרמזין

סקירה כללית

נמיביה (Namibia) היא מדינה גדולה מאוד, הנמצאת בדרום-מערב אפריקה לחוף האוקיינוס האטלנטי וגובלת בדרום-אפריקה, בוצוואנה, זמביה ואנגולה. הארץ מקסימה, הנוף מדברי, האתרים יפהפיים ושוממים, ותשתית התיירות טובה.

המשטר כאן יציב, קיימת מסורת גרמנית בולטת, והמטייל יכול להרגיש טוב בכל מקום. בערים ובאתרים השונים אין הרגשת צפיפות כי האוכלוסייה מונה 1.8 מיליון תושבים, רובם שחורים, בני מספר שבטים: אובמבו, הררו, אקאונה, הימבה ובושמנים, והם מרוכזים בעיקר בצפון המדינה. שטח נמיביה שווה בגודלו לכמעט מחצית משטחה של מערב אירופה ו-60% ממנו הוא מדברי. תעשיית התיירות מנוהלת ברובה על-ידי אזרחים לבנים.

נמיביה היא ארץ שטוחה שבמרכזה מתרוממת רמה לגובה 2,000 מטר עם גבעות נמוכות, וירידה מתונה לחוף האוקיינוס. מהרמה המרכזית מזדקרים מספר הרים וגם קניון אחד ארוך ומפורסם, אך רוב הטיול בנמיביה נערך במישור. לנמיביה חוף ים ארוך ליד האוקיינוס האטלנטי, אך באזורים רבים לאורכו הוא עזוב ואינו נגיש למתרחצים בגלל זרם בנגואלה (Benguela) הקר, שמגיע מאנטרקטיקה וגורם לטמפרטורת מים של 15 מעלות כל השנה. האזורים הנגישים היחידים הינם במרכז המדינה באזור סווקופמונד (Swakopmund) – וולביס ביי (Walvis Bay) ולודריץ (Luderitz) בדרום.

חיות בר נמצאות ברוב שטחה של נמיביה, כאשר הריכוז הגדול ביותר נמצא בשמורת אטושה (Etosha) הענקית בצפון, שבה אפשר למצוא: אנטילופות מסוגים שונים, זברות, פילים, ג'ירפות, בופאלו, אריות, צ'יטות ועוד. גם במדבר אפשר לפגוש אנטילופות, זברות ולפעמים גם פילי מדבר, שהם קטנים יותר, מסוכנים אך נדירים. המודעות בנמיביה לנושא שמירת הטבע מדהימה, על-ידי המקומיים והתיירים כאחד, וזאת, כמעט ללא פקחים.

עונות ומזג אוויר

מזג האוויר נוח ברוב ימות השנה, לכן אפשר לטייל בנמיביה בכל עונות השנה. הימים חמים, עם מעל 20 מעלות, והלילות קרים – מתחת ל-10 מעלות. בגלל מיקומה של נמיביה בחלקו הדרומי של כדור הארץ, עונות השנה הפוכות מאשר בארץ. בקיץ (דצמבר-מרץ) שהיא עונת הגשמים חם מאוד, והטמפרטורה במדבר מגיעה ל-35 מעלות, ולכן לא מומלץ לטייל באמצע היום. בחורף (יוני-אוגוסט) הלילות קרים מאוד, עד אפס מעלות במדבר, לכן מומלץ להצטייד בבגדים חמים.

טמפרטורות אופייניות:

  • ווינדהוק: קיץ: 15-30; חורף: 6-23
  • ססריאם: קיץ: 10-35; חורף: 0-25
  • סווקופמונד: קיץ: 14-23; חורף: 8-23
  • אטושה: קיץ: 18-33; חורף: 8-27
  • לודריץ: קיץ: 13-22; חורף: 10-19

טיול ספארי

מומלץ לערוך טיול ספארי בחודשים יוני עד אוקטובר, שהם התקופה היבשה, כי אז אפשר לראות הרבה חיות בשמורת אטושה, בעיקר ליד בורות המים. בעונת הגשמים (דצמבר-מרץ) החיות מתפזרות בכל השמורה, ולפעמים אזורים מסוימים מוצפים לתקופות קצרות, והדרכים הופכות להיות בוציות.

שימו לב: בין החודשים אוגוסט-אוקטובר ודצמבר-ינואר מטיילים בנמיביה תיירים רבים יותר, ועלולה להיווצר בעיה בהזמנת מקומות לינה באטרקציות המרכזיות כמו אטושה וססריאם.

חמישה דברים שאסור לפספס בנמיביה

1. שמורת אטושה

בשמורת אטושה (Etosha), הגדולה והעשירה בחיות, מטיילים באופן עצמאי במכונית. בכניסה לשמורה מקבלים מפה ובעזרתה מסתובבים בין בורות המים, שבהם אפשר לראות אנטילופות מסוגים שונים, זברות, גנו, פילים, ג'ירפות, אריות, צ'יטות וקרנפים. במרכז השמורה נמצאת ימת אטושה (Etosha Pan), שהיא אגם יבש וגדול, שבו מסתובבות רוב החיות, וכביש העפר עובר בצמוד לחלקה הדרומי. אתר אינטרנט: www.etoshanationalpark.org

שימו לב: בטיול בשמורה אסור לצאת מהרכב, ומותר לנסוע רק בכבישי העפר, אך יש מקומות עצירה מסודרים, שבהם אפשר לצאת מהרכב, ויש בהם גם שירותים. את הספארי בשמורה מקובל לעשות בנסיעה איטית בין בורות המים, עצירה והמתנה לחיות.

2. שבט ההימבה

ביקור בכפר של שבט ההימבה (Himba), אדומי העור, הוא אחת החוויות המרגשות ביותר בטיול. שבט ההימבה שומר על המסורת העתיקה, ומנהל עדיין את אורח חייו כאילו היה בתקופת האבן. הם לא מתרחצים, אלא מורחים על גופם הימר וחמאה אדומה, שמשמשת כהגנה מהשמש והלכלוך. בני השבט עובדים כרועי צאן ואינם משתמשים בכלים מודרנים.

3. ססריאם והעמק המת

הדיונות הכתומות המדהימות של ססריאם (Sesriem) הן מחזה יוצא דופן, בעיקר בזריחה. לכן, מומלץ להגיע לססריאם מורדם בבוקר, ולנסוע לכיוון סוסוסוולי, כדי לטפס על אחת הדיונות ממש עם הזריחה. המקום המקובל ביותר לעשות את זה הוא בדיונה מספר 45. העמק המת (Dead Vlei) הינו עמק מיוחד עם עצי שיטה עתיקים שהתייבשו, ונראים כמו יצירת אומנות של הטבע.

4. שמורת קייפ קרוס

שמורת קייפ קרוס (Cape Cross) עם עשרות אלפי כלבי הים היא מקום מרשים ביותר. ואם תצליחו לעמוד בסירחון הנודף מכלבי הים, תוכלו אפילו להתקרב ממש קרוב אליהם עם המכונית או ברגל.

5. סווקופמונד ו-וולביס ביי

סווקופמונד (Swakopmund) היא עיר נופש עם אווירה גרמנית, השוכנת לחוף האוקיינוס האטלנטי. רוב המבנים בעיר נבנו בתחילת המאה העשרים, והאוכל והעוגות אופייניים למטבח הגרמני. העיר משמשת כמרכז לתיירות בדיונות הצהובות: טיולי טרקטורונים, גלישת חולות, צניחה חופשית. בוולביס-ביי (Walvis Bay) הסמוכה, נמצא הנמל של נמיביה, שבו לגונות עם הרבה עופות פלמינגו.

חמישה דברים נוספים שכדאי

1. טוויפלפונטיין

בטוויפלפונטיין (Twyfelfontein) תוכלו לראות תבליטים פרה-היסטוריים של הבושמנים (San rock Engravings). התבליטים הם מלפני 5,000 שנה, ומתוארות בהם בעיקר חיות מסוגים שונים.

2. ווינדהוק

בווינדהוק (Windhoek), הבירה השקטה והנעימה של נמיביה, תמצאו מרכז עיר קומפקטי, מסודר, נקי ונעים לטייל בו ולשבת בבית הקפה. מומלץ לבקר במוזיאון הלאומי, שבו מוצגים שחזורים של ציורים ותבליטים של הבושמנים בלווי הסברים.

3. קניון נהר פיש

קניון נהר פיש (Fish River Canyon), שנמצא בדרום נמיביה, הוא השני בגדולו בעולם ואחד מיצירות הטבע המופלאות ביותר שקיימות בו. מומלץ להגיע לנקודת התצפית הראשית ליד מחנה חובס (Hobas), ואם יש זמן ולא חם מדי – כדאי ללכת 3 ק"מ לנקודת התצפית של המטיילים.

4. לודריץ וקולמאנסקופ

לודריץ (Luderitz) היא עיירת נופש בסגנון גרמני של ראשית המאה הקודמת, בעלת היסטוריה של כורי יהלומים ומבנים בסגנון גותי, הצבועים בצבעי פסטל. קולמאנסקופ (Kolmanskop) היא עיירת רפאים סמוכה, שהוקמה לפני מאה שנה, בעקבות מציאת יהלומים באזור. מעניין לטייל בין הבתים הנטושים, שהחול השתלט עליהן והדיונות מכסות את רוב המבנים ומציפות אותם.

5. כפר של בושמאנים במחנה נחומה

ביקור בכפר נחומה (Nhoma) של בושמאנים, בעלי מסורת של ציידים ומלקטים.

איך מטיילים – עצמאי או מאורגן?

טיול עצמאי

הדרך הטובה והנוחה ביותר לטייל בנמיביה היא ברכב שכור. הכבישים במצב טוב מאוד והתנועה בהם דלילה. כדי להגיע לרוב המקומות אפשר לשכור רכב רגיל 2x2. אם רוצים להגיע למקומות מרוחקים ומיוחדים, חייבים לשכור רכב 4x4. רכב כזה מאפשר נסיעה בשטח, כדי להגיע למקומות מרוחקים והוא שימושי במיוחד בצפון בקאוקלנאד (Kaokland) ובחוף השלדים (Skeleton Coast). מומלץ ג'יפ עם אוהל על הגג. אולם טיול באזורים אלה חייבים לעשות בשני רכבים ולקחת מכשיר ניווט טוב.

אזהרה: בשום פנים ואופן אין לצאת לשטח בלי הצטיידות נכונה של אוכל, שתייה, דלק וחלפים, מפות שטח מפורטות מאוד, שכוללות בארות מים ומשאבות יד. בנוסף, חשובה מאוד ידיעה טובה בנהיגת שטח וניסיון במכניקה של הרכב. כל אלו, יחד עם התעדכנות על המצב העכשווי של השטח המיועד, יבטיחו טיול מדהים במקומות פראיים. רצוי ללמוד על התרבות והחוקים של האנשים והמקומות שבהם מטיילים וחשוב להיזהר מפילי המדבר המסוכנים.

טיפים על חברות השכרה וגם עצות על נהיגה בנמיביה  » 

טיול מאורגן

אפשרות אחרת, שתחסוך לכם את כל “כאב הראש” של תכנון הטיול מבחינת המסלול והלוגיסטיקה היא פשוט לצאת לטיול מאורגן בנמיביה. יתרון נוסף הוא, שזה יחסוך לכם את שעות הנהיגה הארוכות, ואת הזמן בדרכים תוכלו להעביר בדרכים נעימות יותר (שינה, ספר, סרט או סתם דיבור עם השותפים למסע). טיול מאורגן הוא פיתרון מעולה לכל מי שרוצה שפשוט ייקחו אותו למקומות המעניינים והטובים ביותר במדינה, מבלי להצטרך לדאוג לפרטים הטכניים. כל שצריך לעשות הוא להיכנס לרשת ולחפש את החברה שמתאימה לכם ביותר מבחינת המחירים, המסלול והתנאים – וזהו. אתם צריכים רק להגיע – הם ידאגו לשאר. תוכלו לחפש עוד מידע גם בטיפים באתר »

טיול עצמאי-מאורגן

טיול עצמאי-מאורגן זהו פיתרון ביניים מומלץ לכל מי שלא רוצה להתעסק בלוגיסטיקה ובתכנון עצמו, אבל כן רוצה טיול שיתאים בדיוק למידותיו מבחינת תחומי עניין, לוחות זמנים ותקציב. פשוט צריך למצוא חברה, ישראלית או מקומית, שמתמחה בטיולים מסוג זה, לספר לה איזה מן טיול אתם מחפשים, מה אתם רוצים לראות ומה טווח המחירים הרצוי, ולתת לה לטפל בשאר.

מצד אחד – עדיין תצטרכו לנהוג ולדאוג לעצמכם ברמה היומיומית, ומצד שני – יש לכם “גב”, ומישהו שיסדר לכם את כל העניינים הטכניים והלוגיסטייים של טיסות, העברות, לינה, מדריכים מקומיים, ידריך אתכם במה אתם צריכים להצטייד בכל שלב בטיול ויתן לכם מענה ופתרון במידה ותתקלו בקשיים במהלך הטיול.

מסלול טיול לדוגמה

הטיול המומלץ בנמיביה הוא של שבועיים במרכז ובצפון המדינה. בטיול שכזה אפשר לבקר ולחוות את כל האטרקציות המרכזיות. אפשר להרחיב את הטיול לשלושה שבועות או לחודש, אם רוצים לבקר גם בדרום ובצפון הרחוק. מומלץ לשכור רכב רגיל 2x2 ולהשתמש במערכת הכבישים המעולה, ומפות הכביים והסימון הטובות.

אפשר לעשות טיול עצמאי וגמיש או להיעזר בסוכן מקומי לארגון השכרת הרכב והזמנת מקומות לינה. חשוב לקחת בחשבון שהמרחקים עצומים, וברוב הימים נוסעים כשש שעות, חלקם על דרכי עפר טובות עד שמגיעים לאתר תיירותי. נמיביה היא ארץ שמצטלמת מצוין, אך בתמונות לא רואים את המרחקים הגדולים, לא מרגישים את החום באמצע היום במדבר או הריח החזק של כלבי הים.

הטיול הקלסי המומלץ בנמיביה – ברכב שכור רגיל

יום 1 – טיסה לווינדהוק.

יום 2 – סיור בווינדהוק: במרכז העיר, בכיכר הכנסייה הגרמנית, ביקור במוזיאון הלאומי.

יום 3 – נסיעה מווינדהוק לססריאם, דרך מדבר נמיב עד לשמורת הדיונות הכתומות ססריאם, צפייה בשקיעה יפה במדבר.

יום 4 – טיול בפארק ססריאם עד סוסוסוולי, עליה מוקדם בבוקר על דיונה מספר 45 לצפות בזריחה, ביקור באגם סוסוסוולי, בעמק המת עם עצי השיטה שהתייבשו וסיור בקניון ססריאם.

יום 5 – נסיעה מססריאם לסווקופמונד דרך שמורת נאוקלופט (Naukluft), ומעברי הרים עד לחוף הים בוולביס ביי והגעה לסווקופמונד הקרובה. סיור במרכז העיר או בטיילת ליד הים.

יום 6 – טיול באזור סווקופמונד, שייט לצפייה בכלבי הים בלגונה של וולביס ביי, וסיור בטיילת עם הקורמורנים. פעילות אתגרית בדיונות בסווקופמונד, טיול בעיר עם האווירה הגרמנית הקולוניאלית וביקור באקווריום.

יום 7 – נסיעה מסווקופמונד לטוויפלפונטיין דרך חוף השלדים, סיור במושבת כלבי הים בקייפ קרוס. נסיעה לדמרלנד (Damaraland, גם: ארונגו Erongo) דרך הר ברנדברג (Brandberg), שהוא הגבוה ביותר בנמיביה.

יום 8 – טיול באזור טוויפלפונטיין ונסיעה לקאמאנז'ב (Kamanjab). ביקור בעצים המאובנים ובתבליטים הפרהיסטוריים בטוויפלפונטיין, ונסיעה לעיירה קאמאנז'ב.

יום 9 – טיול באזור קאמאנז'ב, ביקור בבוקר בכפר הימבה, וסיור ערב בחוות הצ'יטות Otjitotongwe, שבה תוכלו אפילו ללטף אותם.

יום 10 – נסיעה מקאמאנז'ב לשמורת אטושה, למחנה אוקאוקוג'ו (Okaukuejo) וספארי ערב בשמורה.

יום 11-12 – סיור ספארי בשמורת אטושה, ליד ימת אטושה שהוא אגם יבש עד למחנה חאלאלי (Halali), ולינה במחנה. למחרת המשך סיור עד למחנה נאמותוני (Namutoni).

יום 13 – נסיעה משמורת אטושה לוואטרברג (Waterberg), כשבדרך תוכלו לטייל באגם אוטג'יקוטו (Otjikoto), והמשך ניתן לבקר במוזיאונים שבעיירה תסומב (Tsumeb). אפשר להישאר יום נוסף ולעשות טרק בשמורת וואטרברג.

יום 14 – נסיעה מוואטרברג לווינדהוק דרך העיירה אוקחאנג'ה (Okahandja), שבה כדאי לעשות קניות בשוק המזכרות הטוב שנמצא בה.

יום 15 – טיסה חזרה לארץ.

הטיול המקיף המומלץ בנמיביה - ברכב 4X4 עם אוהל על הגג

יום 1-2 – טיסה לווינדהוק וסיור בה.

יום 3 – נסיעה מווינדהוק לססריאם דרומה דרך רחובות (Rehoboth), המשך מזרחה בדרך יפה (C19) למאלתחוחה (Maltahohe). לינה בשמורת ססריאם.

יום 4 – טיול בפארק ססריאם עד סוסוסוולי, כולל עליה מוקדם בבוקר על דיונה, ביקור באגם סוסוסוולי, בעמק המת עם עצי השיטה שהתייבשו וסיור בקניון ססריאם.

יום 5 – נסיעה מססריאם לסווקופמונד, דרך שמורת נאוקלופט (C14) ומעברי הרים, נסיעה בדרך וולוויטשה (Welwitschia Drive) עד לחוף הים בוולביס ביי והגעה לסווקופמונד הקרובה. סיור במרכז העיר או בטיילת ליד הים.

יום 6 – טיול באזור סווקופמונד, שייט בלגונה של וולביס ביי לצפות בכלבי ים. טיול ג'יפים למפרץ סנדויץ' וסיור בטיילת עם הקורמורנים. טיול בעיר עם האווירה הגרמנית הקולוניאלית.

יום 7 – נסיעה מסווקופמונד לאויס (Uis) דרך חוף השלדים, סיור במושבת כלבי הים בקייפ קרוס. נסיעה צפונה לדמרלנד (D2303), פניה מזרחה לאויס.

יום 8 – נסיעה מאויס לטוויפלפונטיין. סיור מאורגן לראות פילי מדבר שבאזור, ביקור בציור המפורסם "הגברת הלבנה מברנדרבורג".

יום 9 – טיול באזור טוויפלפונטיין ונסיעה לסספונטיין (Sesfontein). ביקור במוזיאון פתוח של שבט הדאמארה, סיור ביער המאובנים ובתבליטים הפרהיסטוריים בטוויפלפונטיין ונסיעה צפונה לסספונטיין (C43).

יום 10 – נסיעה מסספונטיין לאופובו (Opuwo) צפונה בדרך מדהימה ביופיה, סיור עם מדריך בכפר של שבט ההימבה וכפר של שבט הררו.

יום 11 – נסיעה מאופובו למפלי אפופה (Epupa Falls), ביקור במפלים ורפטינג בנהר.

יום 12 – נסיעה ממפלי אפופה ללודג' קוננה (Kunene River Lodge), נסיעה דרומה ואחר כך מזרחה (D3701) לאורך הגבול עם אנגולה, שייט בקנו בנהר.

יום 13 – נסיעה מקוננה לשמורת אטושה, מזרחה לכיוון רואקאנה (Ruacana) על כביש D3700, המשך נסיעה דרומה (C35). כניסה לשמורה בשער המערבי גאלטון, נסיעה למחנה דולומיט.

יום 14-15 – סיור ספארי בשמורת אטושה ממחנה דולומיט בחלק המערבי של השמורה עד למחנה אוקאוקוג'ו וספארי ערב בשמורה. למחרת נסיעה מהמחנה ליד האגם היבש אל מחנה חאלאלי.

יום 16 – נסיעה משמורת אטושה לגרוטפונטיין (Grootfontein), טיול באגם אוטגיקוגו, ביקור במוזיאונים שבעיירה תסומב ובמטאוריט חובה.

יום 17 – נסיעה מגרוטפונטיין לנחומה צפונה על דרך B8 ומזרחה על C44 לכיוון צ'ומקווה וסיור בכפר של אנשי הסאן.

יום 18 – נסיעה מנחומה לגרוטפונטיין, סיור בבוקר עם הבושמאנים שהם ציידים מלקטים.

יום 19 – נסיעה מגרוטפונטיין לוואטרברג, ויציאה לסיור ערב בשמורה.

יום 20 – טיול בוקר במספר מסלולים בשמורה, ואז נסיעה לכיוון ווינדהוק, דרך העיירה אוקחאנג'ה. כדאי לעצור באוקחאנג'ה כדי לעשות קניות בשוק המזכרות המומלץ שבה.

יום 21 – טיסה חזרה לארץ.

הגעה למדינה

אפשר לטוס מהארץ עם אתיופיאן איירלינס (Ethiopian Airlines) דרך אדיס-אבבה (Addis Ababa) ויוהנסבורג (Johannesburg), כ-18 שעות. אפשר להגיע בטיסה גם דרך אירופה מפרנקפורט (Frankfurt) בגרמניה או מלונדון (London) שבאנגליה או ממדינות שכנות, כמו מקייפטאון (Cape Town) שבדרום-אפריקה.

שדה התעופה הבין-לאומי נמצא במרחק של 42 ק"מ מווינדהוק הבירה ואין תחבורה ציבורית מסודרת למעט מוניות, השכרת רכב או הזמנת הסעה מהמלון.

לחלופין, אפשר להגיע לנמיביה ברכב שכור ממדינות שכנות או לנסוע באוטובוס של חברת אינטרקייפ (Intercape) מקייפטאון (20 שעות), או ממפלי ויקטוריה (Victoria Falls) שבזימבבואה (19 שעות).

ויזה ומעבר גבול

ויזה לחודש צריך להכין מראש בארץ אצל מזכירת קונסול הכבוד, הנמצא במפעלי-המלח בעתלית או באחת מהארצות השכנות. אפשר גם ביוהנסבורג, בפרטוריה או בקייפטאון שבדרום- אפריקה, אך נדרשים לצורך זה יום או יומיים.

אם מגיעים מקייפטאון מקובל לעבור במעבר הגבול Noordoewer/Vioolsdrif, הנמצא בדרום נמיביה (פתוח 24 שעות). אם מגיעים מזימבבואה, עוברים במעבר הגבול Kazangula (שעות פתיחה: 6:00-18:00) לבוצוואנה, נוסעים 100 ק"מ עד למעבר הגבול Ngoma (שעות פתיחה: 7:00-24:00) שבצפון נמיביה.

אפשר להגיע מזמביה לצפון נמיביה דרך מעבר הגבול Wenella (שעות פתיחה: 6:00-18:00). מעבר גבול נוסף מבוצוואנה לצפון נמיביה הוא Mohembo (שעות פתיחה: 6:00-18:00), אך הוא פחות פופולארי. אם רוצים להגיע לווינדהוק הבירה מיוהנסבורג, מקובל להגיע דרך בוצוואנה ומעבר הגבול Buitepos (שעות פתיחה: 7:00-24:00) שבמזרח נמיביה.

תחבורת פנים ושירותי תיירות נוספים

השכרת רכב

כאמור, השכרת רכב היא הדרך הפופולארית והנוחה ביותר להתניידות במדינה. שימו לב שהנהיגה היא בצד שמאל, אך מתרגלים לכך מהר מאוד. בכל זאת, אבל חייבים להיות ערניים, וחשוב לזכור שבעת הנהיגה הנהג חייב להיות קרוב לאמצע הכביש ולא ליד השוליים.

מומלץ לא לנהוג בלילה, אלא אם חייבים, כי החיות אוהבות לישון על הכביש וההתנגשות בהן מסוכנת.
 בעת השכרת הרכב חשוב לברר ולבדוק כיסוי ביטוח לשמשות. כדאי לדעת: באפריקה הדרומית רובוט פירושו רמזור.

טיפ: בגלל המרחקים הגדולים בין תחנות הדלק, חשוב לקנות דלק בכל תחנה שנמצאת בדרך, למרות שיש מספיק תחנות.

אזהרה: יש להתאים את הנהיגה לתנאי השטח. חייבים לנהוג בזהירות, בגלל הפיתוי לנהוג במהירויות גבוהות בכבישים המצוינים ובדרכי העפר, שהן בדרך כלל טובות מאוד והתנועה בהם דלילה. התשתית באחדים מהכבישים והדרכים עשויה ממלח קשיח, המשפיע על התנהגות הרכב כמעט כמו אספלט, ואפשר לנהוג בהם במהירות של כ-80-90 קמ"ש. המהירות המותרת בכבישי אספלט היא 120 קמ"ש. בדרך כלל, כרבע מהכבישים שנוסעים עליהם הם דרכי עפר, וכדאי לשקול לקחת גלגל רזרבי נוסף למקרה חירום.

אוטובוסים

השימוש בתחבורה ציבורית בנמיביה אינו נפוץ. לרשות התיירים ולשימושם עומדת חברת האוטובוסים אינטרקייפ (Intercape) לנסיעות הבין-לאומיות וגם בקו בין ווינדהוק לסווקופמונד ולוולביס ביי (5 שעות נסיעה) וחברת סטארליין (Starline) בין קטמאנסוורפ ללודריץ (5 שעות).

לכל הטיפים על תחבורה בנמיביה של גולשי למטייל  » 

טיולים מאורגנים

הצטרפות לטיול מאורגן היא האופציה היחידה, מלבד רכב שכור, לחוות את האטרקציות בנמיביה. הפופולאריים ביותר הם טיולים של שלושה ימים מווינדהוק לדיונות של ססריאם או לספארי בשמורת אטושה. בטיולים אלה, הלינה היא בקמפינג והמטיילים צריכים להביא עמם אוהל, שק שינה ואוכל קונים ומכינים לבד.

אפשר להירשם לטיול של שישה ימים, הכולל את שני המקומות הללו. אפשרות אחרת, היא טיול מאורגן עם משאית ספארי היוצאת מקייפטאון שבדרום-אפריקה, ועוברת דרך אתרי התיירות המרכזים של נמיביה וממשיכה עד למפלי ויקטוריה שבזימבבואה, עם אופציה של ארבעה ימים בדלתת האוקוונגו (Okavango Delta) בבוצוואנה. חברות רבות מציעות טיול במתכונת זו, הכולל: נסיעות, כניסה לאתרים, שלוש ארוחות ביום, הדרכה, לינה בקמפינג ודלק. הטיול נמשך כשלושה שבועות, אך אינו פופולארי בקרב הישראלים.

מחפשים המלצות למדריכים ולחברות טיולים? צפו בהמלצות של גולשי למטייל » 

פעילויות מגוונות

אפשר לעשות טרקים למספר ימים, אולם יש צורך להירשם ולהזמינם מראש. ההרשמה בווינדהוק, ודרוש להציג אישור רפואי מבית חולים מקומי. הטרקים נערכים במדבר בקניון נהר פיש או בשמורת נאוקלופט ומותנה בהשתתפות של שלושה מטיילים לכל הפחות.

סוכנות נסיעות מקומית מומלצת Albatros Africa.

עלויות, יוקר, תקציב משוער

נמיביה יקרה, לכל הפחות ב-20-30% מאשר דרום-אפריקה, אבל התשתיות טובות מאוד ומקבלים תמורה מלאה לכסף. המטבע המקומי הוא דולר נמיבי (N$) ושווה בערכו לראנד הדרום אפריקאי (R). ניתן לשלם בדולר נמיבי או בראנד בכל מקום. עודף מקבלים באחד משני המטבעות. שערי המטבע בפברואר 2018 הם: 1$ = 12$N = 12R (ושקל אחד שווה 3.5 דולר נמיבי ו-3.5 ראנד). מחוץ לגבולות נמיביה הדולר הנמיבי אינו בר המרה.

כרטיסי אשראי: הדרך הנוחה ביותר היא להשתמש בכרטיס אשראי בין-לאומי, ולמשוך כסף מקומי בכספומטים הנמצאים בכל הערים והעיירות. בסופי שבוע הבנקים סגורים, אבל הכספומטים פועלים כרגיל. אפשר לשלם בכרטיס אשראי, אך הוא אינו מכובד בכל המקומות ואז יש צורך לשלם במזומן.

עלויות

לינה: המגורים בנמיביה טובים ונקיים, אך משתנים לפי המקום. בערים ישנם בתי מלון או אכסניות ובשמורות הטבע לודג'ים או אתרי קמפינג. באזורי הספר הלינה היא בדרך כלל בחוות חקלאיות. בתי המלון מגוונים באיכותם ובמחירם: אכסניות עם לינה משותפת בדורמיטורי (מ-100$N לאדם), בתי מלון בדרגות שונות (מ-400$N לזוג), ומלונות פאר לאנשי עסקים בערים המרכזיות.

בחלק מהאכסניות אפשר לעשות גם קמפינג ולהקים אוהל בחצר (מ-50$N לאדם). טיול בטבע בין השמורות אפשר לעשות בכמה רמות, לינה בלודג'ים (מ-1,000 N$ לחצי פנסיון לזוג) או בונגלו (מ-600 N$ לינה לזוג) או הקמת אוהל באתר קמפינג מסודר (מ-250 N$ לאוהל) הכולל מקלחת, שירותים, חיבור לחשמל ומים. במקומות אלה אפשר לקנות מוצרים בסופרמרקט בעיירה קרובה ולבשל באופן עצמאי.

שימו לב: יש לנקוט באמצעי זהירות אם ישנים באוהל במדבר. קיימת סכנת הכשה של עקרבים ונחשים.

בלשכות התיירות אפשר לקבל את החוברת: Southern Africa – Where To Stay Namibia שבה יש פירוט של מקומות לינה ומיקומם, מסעדות ושירותי התיירות, מחירים ומספרי טלפון. את המידע אפשר לקבל גם באתר החברה באינטרנט » 

אם רוצים לשמור על תכנון גמיש של הטיול, אפשר להזמין מקום לינה מהדרך. בדרך כלל אין בעיה של מקום פנוי, למעט בשמורת אטושה, ולפעמים באזור הדיונות של ססריאם, בעיקר בחודשים אוגוסט-אוקטובר.

המלצה: כדי למנוע עוגמת נפש ונסיעות מיותרות, מומלץ להזמין מקומות לינה מראש וזאת אם מסלול הטיול מתוכנן, כי המרחק בין אתרי הלינה גדול, כ-20-60 ק"מ, וברוב הכבישים אין קליטה לטלפונים הסלולאריים וצריך להגיע אישית ולבדוק אם יש מקום לינה פנוי.

מחפשים המלצות למקומות לינה? קראו את הטיפים בלמטייל » 

אוכל: מרכיב האוכל העיקרי הוא בשר בטעם אירופי, ומוגש במבחר מסעדות בערים הגדולות בכל רחבי המדינה. בנוסף, מלאי המזון והמוצרים בסופרמרקטים בערים ובעיירות, גדול ומגוון ובמחיר שווה לכל נפש הדומה למחירים בישראל. טיפ: למרות זאת, ברוב הלודג'ים במקומות המרוחקים, חייבים להתארח על בסיס חצי פנסיון, בגלל שאין מבחר מסעדות בסביבה. האוכל במקומות הללו נמצא בשפע ואיכותו טובה מאוד.

חגים ופסטיבלים

החגים הלאומיים בנמיביה, הם חגי הנוצרים: פסחא, כריסטמס, ראש השנה וחגי העצמאות הגיבורים ויום זכויות אדם.

אין פסטיבלים מיוחדים מפורסמים של האוכלוסייה המקומית.

קניות ושווקים

דברים ומזכרות מיוחדים שכדאי לקנות הם: עבודות אומנות, חיות מגולפות מעץ, פסלים מיוחדים, כל מיני פריטים מתוצרת השבטים הימבה או הררה או קריסטלים. השוק הטוב והזול ביותר נמצא באוקחאנג'ה (Okahandja), כ-70 ק"מ צפונית לווינדהוק, שבו אפשר למצוא מסכות מעץ, פילים, נמרים וג'ירפות במחירים זולים יחסית.

דברים יפים אפשר למצוא גם בווינדהוק בשוק פתוח גדול ובחנויות במרכז העיר, אך המחירים גבוהים יותר.

בטיחות ובריאות

בראייה כללית אין בנמיביה סכנה לביטחון האישי, והיא גם לא ידועה כארץ שורצת גנבים. יחד עם זאת, מומלץ להיזהר בעיר הבירה ווינדהוק, שבה לא מומלץ להשאיר את המכונית לחנות ברחוב, בגלל סכנת פריצה לרכב או גניבתו. במקרה חירום, אפשר להתקשר למשטרה בטלפון 10-111.

אין בנמיביה בעיות רפואיות מיוחדות, ועקרונית אין צורך בחיסונים. עם זאת, כדאי להתייעץ במרפאת מטיילים לפני הטיסה, ולוודא זאת. ברוב יבשת אפריקה יש צורך לקחת תרופות נגד מלריה, אבל בנמיביה כמעט ואין מלריה. רק בצפון המדינה, כולל בשמורת אטושה, צריך לקחת תרופות נגד מלריה בעונת הגשמים.

בכל הערים המרכזיות, קיימים בתי מרקחת ואפשר לקנות תרופות, ללא כל בעיה. השירות הרפואי טוב אך לא נגיש בכל מקום. שירותי רפואה מלאים, כולל רופאים מקצועיים נמצאים רק בערים ווינדהוק וסווקופמונד.

כמו בכל אפריקה קיימת בעיה של איידס (AIDS), אם כי פחות חמורה ממקומות אחרים. בכל מקרה, כדאי להשתמש באמצעי הזהירות המקובלים.

השמש חזקה והשמיים בהירים ברוב ימות השנה, לכן מומלץ למרוח קרם הגנה על הפנים, ידיים ורגליים, לחבוש כובע ולשתות הרבה מים. מותר לשתות מי ברז. בכל מקום אפשר לקנות מים מינרלים בבקבוקים. כדאי תמיד שיהיו הרבה מים בעיקר במדבר ובקיץ, כדי לא להתייבש.

במקרה חירום, צרו קשר עם MediRescue בטלפון 061-230-505 או 081-124-0012.

קהילה יהודית

הקהילה היהודית קטנה והיא מרוכזת בעיר הבירה ווינדהוק. הקהילה, בראשות צבי גורליק והנהגתו הרוחנית של הרב משה סילברהפט, מתחזקת בית כנסת, שפעיל בשבתות ובחגים.

פרטי התקשרות עם הקהילה היהודית

  • כתובת: ת.ד. 140 ווינדהוק
  • טלפון: 2761 221990
  • נייד צבי גורליק: 00264 081 127 0800
  • מייל: [email protected]

הבלוגים של למטייל

קריאה בבלוגים היא דרך נהדרת לקבל מידע בלתי אמצעי ממטיילים מנוסים, שכבר ראו עולם, ורוצים לחלוק מסלולים, טיפים, חוויות ומסקנות – כדי להפוך את הטיול שלכם לטוב יותר.

מכירים את הבלוגים שלנו? רבים מהם נכתבו על ידי מטיילים ותיקים כמוכם – וחלקם אפילו כתבו את המדור הזה! כדאי מאוד להציץ גם בהם, ללמוד מניסיונם ולשאוב מהם השראה, כך שתוכלו לתכנן את הטיול שלכם בצורה הטובה ביותר! הנה כל הבלוגים על נמיביה של גולשי למטייל »

אגב, כשתחזרו, תוכלו גם אתם לכתוב את סיפור הטיול שלכם, בדיוק בצורה שתבחרו, במילים שלכם, וכמובן, עם התמונות שלכם – כדי שחוויותיכם יוכלו לעזור גם למטיילים אחריכם.

צפו בנופים עוצרי הנשימה של נמיביה:

טיפים ומידע נוסף

קל להסתדר בנמיביה, אבל יקר. בעיקר בגלל שזו מדינה מפותחת, בעלת מסורת דרום-אפריקנית וגרמנית. כדי לטייל בנמיביה חייבים לשכור רכב או להצטרף לטיול מאורגן. התחבורה הציבורית אינה מגיעה לרוב האתרים התיירותיים.

השפה הרשמית היא אנגלית, והיא השפה הכתובה, אך אפשר להסתדר גם עם גרמנית.

מערכת הטלפונים הרגילה מפותחת, ופועלת באופן יעיל בכל הלודג'ים ברחבי המדינה. הקידומת הבינלאומית של נמיביה היא: 264.

הקליטה של טלפון סלולארי קיימת בכל הערים והעיירות, אך ברוב הדרכים הבין-עירוניות אין קליטה, כולל בפארק אטושה, ואי-אפשר לצפות להיות בקשר רציף. גם האינטרנט נפוץ וברוב האתרים התיירותיים ישנה אפשרות לגלוש.

שקעי החשמל בנמיביה הם שקעים אנגלים ישנים, בעלי שלושה פינים עבים, כמו בדרום-אפריקה. חובה לקנות מתאם לחשמל מקומי, שהוא שימושי לכל המכשירים ובכל מקום.

השעה בנמיביה מאחרת בשעתיים בקיץ ובשעה בחורף יחסית לישראל והיא 1+ ביחס לשעון גריניץ'.

לתחילת הכתבה

הכתבה הוכנה על ידי ד”ר גולדפרכט יוג'ין, מהאתר המקומות היפים ביותר.

יעדי הכתבה

עוד כתבות על טיולים מדהימים בעולם:

אטרקציות בנמיביה

מלונות ומקומות לינה בנמיביה

מדריכים ונותני שירות בנמיביה

נהגים בנמיביה

הזמנת חופשה לנמיביה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי