למטייל 50 פלוס

אתיופיה ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם

באתיופיה תזכו בחוויית טיול של מסורת ותרבויות עתיקות לצד נופים ושמורות טבע ייחודיות: תוכלו לטייל בין שבטים ומיעוטים אתניים בכפרים שנראה כאילו נלקחו מסרט ישן, לצאת לטיולים רגליים ולגלות מפלים מרהיבים או לבקר בכנסיות חצובות בסלע. בדרך תפגשו קופים, שוורים ודגים ולא תוכלו להפסיק לצלם! כאן תמצאו את כל מה שתצטרכו בשביל לתכנן טיול באתיופיה
עמיקם שוב-עמי
|
תמונה ראשית עבור: אתיופיה ל-50 פלוס: כל מה שצריך לדעת לטיול מדויק ומושלם
© עמיקם שוב-עמי

למה אתיופיה?

כדאי מאוד לבקר באתיופיה (Ethiopia) משום שהיא אוטנטית, עדיין לא מערבית, שונה ואחרת מכל מה שהכרתם עד היום ובה אתרים שהוכרו כאתרי מורשת עולמיים ע"י אונסק"ו, בהם לליבלה (Lalibela), אקסום (Axum) ,הרר (Harar), עמק האומו התחתון (Lower Omo Valley) ופארק הרי סימיין (Simien Mountains National Park). מכאן תחזרו עם חוויות בלתי נשכחות, בהן הביקורים בשווקים הכפריים, בפארקים הלאומיים, באגמים ובשמורות הטבע, בחלקן עם אווירה של מיני ספארי. סביר מאוד שתחזרו עם תמונות נפלאות, שישאירו לכם טעם של טיול בלתי נשכח.

בפן האנושי היא אחת המדינות המעניינות, מגוונות ומרתקות, שיש בכדור הארץ, עם ריכוז שבטים ומיעוטים אתניים אוטנטיים, המשמרים מסורות ותרבויות עתיקות וחיים באזורים נידחים. בפן הדתי הנוצרי וההיסטורי זו מדינה עם ריכוז מוסלמי גדול בעיר המדברית הרר (Harar), בתוכה עיר עתיקה המוקפת חומה ובה נופים אנושיים צבעוניים ויפים ברחובות העיר. בצפון, בעיקר, תוכלו לראות כנסיות חצובות בסלע, אנשי דת בעלי אמונה דתית חזקה לבושים בלבן ובאדום ומתהלכים באופן ציורי עם מקל בידם.

מסקרן לבקר באתיופיה גם משום שמכאן הגיעו לישראל אחינו,"ביתא ישראל" (כינוי לקהילת יהודי אתיופיה), מאז 1979 ובמשך 20 שנה. בהמשך הגיעו גלי עליה קטנים של פלשמורה (צאצאי "ביתא ישראל", שהתנצרו החל מאמצע המאה ה-19).

אתיופיה קרובה יחסית לישראל, קל להגיע אליה בטיסה ישירה, הנמשכת כארבע שעות. שדה התעופה באתיופיה הוא צומת תחבורה לכל אפריקה, כך שניתן לשלב ביקור באתיופיה עם ביקור ביעדים נוספים ביבשת מרתקת זו. בנוסף – טיול באתיופיה זול יחסית. עלות הטיסה, המלונות, הארוחות ושירותי התיירות נמוכים עבור התייר הישראלי.

סקירה כללית

אתיופיה (Ethiopia) היא מדינה הנמצאת בצפון מזרח אפריקה, גובלת בסומליה במזרח, באריתריאה וג'יבוטי בצפון מזרח, בצפון ודרום סודאן במערב ובקניה בדרום ואין לה מוצא לים. שטחה 1,104,300 קמ"ר (פי 53 משטח מדינת ישראל) ומספר תושביה הוערך ב-2017 בכ-94.5 מיליון איש. תמצאו שם 2 דתות עיקריות, נצרות אורתודוכסית אתיופית (63% מהאוכלוסייה) ואסלאם (34%), יתר התושבים מאמינים באמונות עממיות מסורתיות.

זו מדינה רב-לאומית, המורכבת מכ-80 קבוצות אתניות. הרוב המכריע של האתיופיים משתייכים ל-2 קבוצות אתניות גדולות:הראשונה - אורומו (Oromo) המהווה 35% מהאוכלוסייה והשניה – אמהרה (Amhara) המהווה 27% מהאוכלוסיה. הקבוצות דוברות כ-80 שפות, בהן השפה הרשמית המדוברת אמהרית.

המדינה מגוונת מבחינה טופוגרפית עם מישור המוקף מדבריות משלושת צדיו בגובה ממוצע של מעל 2,000 מטרים באזור המרכז, הרים עם פסגות של 4,000 מטרים ויותר בצפון, רצועה של שמונה אגמים באזור המשתרע מצפון מזרח לדרום מערב ועובר בו השבר סורי אפריקאי, ואחד המקומות הנמוכים בעולם, מדבר דנאקיל (Danakil Depression). באתיופיה כ-14 נהרות, שמקורם בהרים. הגדול שבהם הוא הנילוס הכחול (Blue Nile), מקור מים חשוב לכל אורכו (1,450 ק"מ), עד לעמק הנילוס במצרים, המכיל את עתודות המים הגדולות באפריקה ואזורים רבים ירוקים ועתירי צמחיה.

כלכלת אתיופיה מושתתת ברובה על חקלאות (קפה, קטניות, שמן, דגנים, תירס, תפוחי אדמה, קני סוכר, ירקות ומרעה) וגם על שירותים, מכרות (יצואנית של זהב) ותיירות. עד ראשית שנות האלפיים הייתה מהמפגרות באפריקה ובעולם. בשנים 2014-2004 עברה תהליך צמיחה מרשים של כ-11% בשנה בממוצע ובשנים 2017-2015 עם שיעור הצמיחה מהגבוהים בעולם (קרוב ל-9% בשנה). השינוי השפיע לטובה, בין היתר, על השקעות בתשתיות ובתיירות. עם זאת, ההכנסה לנפש עומדת על כ-2300 דולר לשנה, מהנמוכות בעולם.

תשתית התיירות באתיופיה השתפרה מאוד בשנים האחרונות. יש בה מלונות ברמה גבוהה, מסעדות המתאימות לחיך המערבי, תשתית הכבישים שופרה (אף שהיא עדיין מפגרת) וכך גם גדלו מספר שדות התעופה ופריסתם במדינה. גורמי תיירות מקומיים רבים מציעים שירותי תיירות ומספר התיירים המגיע לאתיופיה מדי שנה הוא בצמיחה, אם כי עדיין קטן (קרוב למיליון).

עונות ומזג אוויר

באתיופיה ארבע עונות בשנה: הקיץ (חודשים יוני – אוגוסט) גשום, הסתיו (חודשים ספטמבר -נובמבר) זמן הקציר והאסיף, החורף (דצמבר – פברואר) יבש וקר (ינואר החודש הקר בשנה) והאביב (מרץ – מאי) עם מעט גשם (מאי החודש החם בשנה). לכן התקופה הטובה ביותר לבקר באתיופיה היא בחודשים ספטמבר עד מרץ כי זו העונה היבשה, בה אין כמעט גשמים. במרבית המקומות במסלול התיירותי, הטמפרטורה הממוצעת בחודשי העונה היבשה נוחה, כ-22 מעלות .

מאחר ואתיופיה היא מדינה גדולה בשטח ומגוונת טופוגרפית, האקלים כאן שונה מאזור לאזור. באופן כללי ניתן להבחין בשלושה אזורי אקלים, המושפעים מהגובה הטופוגרפי:

אקלים טרופי: באזורים בגובה הנמוך מ-1850 מטר, עם טמפרטורה ממוצעת של 27 מעלות ביום וכמות גשמים שנתית של כ-510 מ"מ. אקלים זה אופייני לדרום אתיופיה, לרבות עמק האומו (Omo Valley), למערב וכן לאזור דיר דאווה (Dir Dawa) במזרח. החריג - מדבר דנקיל (Danakil), הנמצא בגובה מינוס 125 מטר בצפון מזרח המדינה והטמפרטורה בו כ-50 מעלות.

אקלים ממוזג: בגבהים של 1850-2440 מטר, עם טמפרטורה ממוצעת של 22 מעלות וכמות גשם שנתית של 1500-500 מ"מ. אקלים זה אופייני לאזורי התיירות בצפון – לליבלה (Lalibela), אקסום (Axum), גונדר (Gondar) וכן לאזור אדיס אבבה (Addis Abeba) והרר (Harar), שבהם עיקר כמות הגשם השנתית יורדת בחודשים יוני-אוקטובר (300-160 מ"מ גשם בחודש) עם טמפרטורת יום של 24-18 מעלות בכל חודשי השנה (הטמפרטורה הממוצעת בחודשים דצמבר -פברואר כ-18 מעלות).

אקלים קר: בגבהים של מעל 2440 מטר, עם טמפרטורה ממוצעת של 16 מעלות ביום (קריר) וכמות משקעים שנתית של כ-1250 מ"מ. אקלים זה אופייני להרי המרכז. בפארק הרי סימיין (Simien Mountains National Park), שגובהו 3,600 עד כ-4,500 מטר, קר יותר. בחודשים אוקטובר – דצמבר הטמפרטורה בהרי סימיין היא 16-11 מעלות ביום (בתוספת רוח קר עוד יותר) ומינוס 2 עד מינוס 10 מעלות בלילה. אין שינוי דרסטי בטמפרטורות בין חודשי השנה. באזור זה כמות המשקעים היא 1550 מ"מ בשנה והיא יורדת בעיקר בחודשים יוני-ספטמבר ומעט גם בחודשים פברואר – מרץ.

חמישה דברים שאסור לפספס באתיופיה

1. השבטים של דרום עמק האומו (דרום אתיופיה)

בדרום עמק האומו (South Omo Valley) נמצא ריכוז של מעל עשרים סוגים של שבטים אפריקאים, המשמרים מסורותיהם וחיים בסביבה כפרית. יש מעט מקומות בעולם בהם ניתן לראות מגוון כזה של בני שבטים אוטנטיים, החיים בסביבתם הטבעית. הביקור כאן הוא חוויה אנתרופולוגית בלתי נשכחת. מאוד מומלץ לבקר בהתאם לימי השוק השבועיים המתקיים באזור זה. את שוק יום שני של שבט ההאמר (Hamer) בעיירה טורמי (Turmi) אסור להחמיץ, אף שאין זה שוק גדול, בגלל שיכותו לבני שבט ההאמר, שבט מיוחד ובולט.

שבט האמר הוא המעניין ביותר. בני השבט מיוחדים בהופעתם ובמסורות שלהם. הנשים מורחות אוכרה (אבקת סלע אדומה מעורבת בשומן בקר) על עורן ועל שערן (בדומה לשבט ההימבה (Himba) בנמיביה). שערן מקורזל וקלוע, חלקן חשופות חזה, כולן לובשות מעין טוגה מעור חיה, המכסה את חלק גופן התחתון. על גופן צלקות, שעשו לעצמן, המעידות על מעשי האומץ שלהן. הן עדויות תכשיטים ואביזרים, המעידים על מעמדן החברתי ועל מצב האישות שלהן. הגברים מטפחים את שיער ראשם ומעצבים אותו בצורות מיוחדות, כשהוא משוח בחומר צבעוני ונוצה משולבת בו. שבט זה נחשף לתודעה המערבית לראשונה בראשית שנות השבעים של המאה ועשרים.

יש שבטים נוספים באזור, ביניהם: ארי (Ari), באנה (Bana), קארו (Karo), מורסי (Mursi), צמאי (Tsemai), דסאנץ' (Dasanech), בומי (Bumi) וארבורה (Arbore), לכל שבט מאפיינים שונים. מומלץ לבקר בכפרים ובשווקים שלהם, בעיקר ב: ארבורה (Arbore), טורמי (Turmi), אומורטה (Omorate), קנגאטן (Kangatan), קולצ'ו (Kolcho), דימקה (Dimeka) ,קי אפאר (Key Afer) ומורסי (Mursi).

הגעה וזמן ביקור: ביקור בכל המקומות הללו עשוי להימשך יותר משבוע. תשתית הדרכים באזור בינונית עד גרועה ומהירות הנסיעה באזורים מסוימים היא 40 קמ"ש ואף פחות.

2. רמת קונסו ואזור ארבה מינץ' וקונסו היילנדס (דרום אתיופיה)

באזור העיירה קונסו (Konso) הנמצא בצפון עמק האומו, יש מספר אטרקציות תיירותיות מעניינות, שאין להחמיץ. רשימת האתרים העיקריים שכדאי לבקר בהם:

 • אתר גסרגיו (Gesergiyo) בו חצב הטבע צורות משוננות יפות בסלעי אבן חול, הדומות מאוד למראות מפארק ברייס קניון (Bryce Canyon) בארה"ב.
 • כפרי שבט הקונסו (Konso) הפזורים ברמה ההררית, עם בתיהם המיוחדים (אתר מורשת עולמית) ותרבותם המיוחדת, כמו למשל איך נראה שם בית קברות. אם אתם מגיעים למקום בימים שני וחמישי, בקרו גם בשוק של קונסו הקרוי דוקאטו מרקט (Dokatu Market).

רשימת האתרים העיקריים באזור ארבה מינץ' (Arba Minch):

 • כפרי שבט הדורזה (Dorze), באזור העיירה צ'נצ'ה (Chencha), שבתיהם בנויים כחרוט (קונוס) מעלים יבשים של עץ דמוי בננה. אל תחמיצו ביקור בשוק של צ'נצ'ה (Chencha Market), המתקיים בימים שלישי ושבת. שוק צבעוני, גדול ומגוון, במקום פתוח, מהיפים באפריקה, ואולי בעולם.
 • הפארק הלאומי נצ'יסאר (Nechisar National Park) ושייט באגם צ'אמו (Lake Chamo) תוך כדי צפייה בתנינים, היפופוטמים ובעלי כנף – אם הזמן מאפשר לכם, זו חוויה מיוחדת.

זמן ביקור: יומיים.

ההערה המופיעה בהמשך בעניין תשלום בגין צילום אינה תקפה בד"כ באזור זה.

3. העיר העתיקה של הרר 

העיר הרר (Harar) היא עיר מוסלמית מדברית, הרביעית בקדושתה ובחשיבותה לאסלאם, ונמצאת במזרח אתיופיה, מרחק כ-515 ק"מ מהבירה אדיס אבבה (Addis Ababa). בתוכה עיר עתיקה, מוקפת חומה, כאילו לקוחה מסרטים של פעם, כדוגמת "אלף לילה ולילה". התפאורה במקום – רחובות מרוצפי אבן או ללא ריצוף כלל, ארכיטקטורה ייחודית למקום, שווקים ססגוניים, מסגדים, חומה לבנה ובה שערים מעוגלים, עצי דקל ומדבר. "השחקנים" הם תושבי המקום: נשים עטופות לבוש צבעוני, עוטות צעיפים תואמים ססגוניים וגברים וגם נשים לועסים צמח גאת (Khat) בכל פינה ובכל מקום. המקום פשוט חגיגה לצלמים. העיר מוכרת כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו.

הגעה וזמן ביקור: מומלץ להגיע לכאן בטיסה של שעה מאדיס אבבה (ברכב מדובר על נסיעה של תשע שעות ויותר) ולשהות כאן ובסביבה הקרובה יום נטו, לפחות.

4. הכנסיות של לליבלה

לליבלה (Lalibela), הנקראת גם "ירושלים החדשה", היא עיירה קטנה (כ-15 אלף תושבים) בצפון הרי מרכז אתיופיה, בה יש ריכוז של כנסיות חצובות בסלע וולקני בעומק של עשרות מטרים, 11 מהן הוכרו כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו.

העיר נחשבת קדושה לנצרות האתיופית ורבים עולים אליה לרגל. הכנסיות שבה נחצבו בסלע בצורה מופלאה במאה ה-13 לאחר הספירה, חלק מהן חצובות בכל ארבע צדדיהן ולמרות הקרבה שלהן אחת לשנייה והארגון שלהן בשני מקבצים, הן לא דומות זו לזו. בכנסיות מתקיימים תפילות וטקסים ואנשי דת בלבן ובאדום נראים בכל פינה ומוסיפים חן למראה הכללי הייחודי שכאן.

הגעה וזמן ביקור: בטיסה, שהיה של יום נטו.

5. הפארק הלאומי הרי סימיין (צפון אתיופיה)

רכס הרי סימיין (Simien Mountains), המוכר כאתר מורשת עולמית, נמצא כמאה ק"מ צפונית לעיר גונדר (Gondar), בצפון אתיופיה, רובו בגובה של מעל ל-3,600 מטר עם צוקים רבים המתרוממים לגבהים לצד פסגות המגיעות לגובה של מעל ל-4,000 מטר, יש בו שטחים מישוריים והוא נחצה ע"י עמקים וגאיות. האזור ירוק, מכוסה עשב ועצים פזורים. השילוב של כל אלה יוצר נופים מרהיבים שהטבע עיצב.

באזור יש מספר כפרים ולהקות של קופי ג'לדה (Gelada baboon) יפים ומיוחדים, שניתן להסתובב לידם רגלית בטווח של מטרים בודדים. סביר להניח שילדי הכפר היפים, הלבושים כובע מסורתי, כבר ימצאו אתכם ויציעו למכור לכם דברי מלאכת יד.

למרות שמזג האוויר ברכס קר מאודויש כאן גם רוחות, המבקרים מגיעים לכאן בגלל הנוף, האווירה המיוחדת באזור והמפגש עם הקופים ועם הילדים. גם הדרך מגונדר לכאן מעניינת.

זמן ביקור: יום נטו.

חמישה דברים נוספים שכדאי

1. הליכה אל מפלי הנילוס הכחול (צפון אתיופיה)

מפלי הנילוס הכחול (Blue Nile Falls) נמצאים כ-25 ק"מ דרום - מזרחית מהעיר בהאר דאר (Bahar Dar) ומגיעים אליהם בהליכה של כ-20 דקות על שביל הליכה. מראה המפלים מרהיב, הם נחשבים מהיפים באפריקה ומזכירים את מפלי הניאגרה בארה"ב / קנדה.

כדאי להגיע לכאן בשבת, אז מתקיים שוק שבועי יפהפה וגדול יחסית בכפר טיסיסאת (Tissisat), הנמצא ביציאה מהשביל אל המפלים, מעבר לכביש הראשי.

2. הרפתקה במדבר דנקיל (צפון מזרח אתיופיה)

מדבר דנקיל (Danakil Depression) הנמצא בגבול אתיופיה עם סומליה וג'יבוטי, בעל נופים מהנדירים ומהיפים בעולם. יש בו פעילות וולקנית היוצרת צורות מיוחדות וצבעוניות מאין כמותן בקרקע. צלמים נמשכים למקום כמו דבורה לפרח. המקום אינו מיושב, אך חיים בו נוודים, הכורים את המלח ומובילים אותו בשיירות גמלים.

הביקור כאן אפשרי בחודשים נובמבר - מרץ, טיול של 5-4 ימים המתאים להרפתקנים שביניכם, בגלל הבידוד, מחסור בתשתית תיירות, אקלים קיצוני של 50-35 מעלות ובטחון אישי המחייב בדיקה ושיקול דעת.

3. צפייה באירוע מסורתי שבטי (דרום אתיופיה)

המנהגים והטקסים של בני השבטים הם חוויה בלתי נשכחת ומומלץ לצפות בהם, בתיאום מראש (בעיקר אצל שבט ההמר). דוגמאות לטקסים: טקס התבגרות של בני שבט ההמר (Hamer) הכולל בין היתר קפיצה מעל שורת שוורים, טקס ריקוד וחיזור של בני ההמר, טורניר קרב מקלות, דונגה (Donga), של בני שבט סורמה (Sorma) באזור פארק מאגו (Mago National Park), האחרון – קשה לתיאום.

4. סיור בשווקים בדרום אתיופיה

ביקור בשווקים הוא חגיגה לצלמים ומאפשר הצצה לאורח חיים, לתרבות ולהתרחשות אנושית חברתית מרהיבה, מגוונת וצבעונית, במיוחד בשוק הדגים בעיר אווסה (Awassa/Hawassa) ובחוף אגם אוואסה. בכל בוקר סירות דייגים פורקות את מטענן ומסביבן חוגגים בעלי כנף מסוגים שונים, הניזונים מחלקי דגים המושלכים למים. הדייגים מוכרים את הדגה במקום והמראה הכללי מרהיב.

שווקים מעניינים נוספים הם השוק השבועי של בני שבט הדורזה (Dorze) בצ'נצ'ה (Chencha) המתקיים בשלישי ובשבת, השוק השבועי של בני שבט האמר (Hamer) בטורמי (Turmi) ביום שני ובדימקה (Dimeka) בשבת ובמתכונת מצומצמת יותר בשלישי, שוק שבועי של בני שבט ארבורה בכפר ארבורה (Arbore) ושל בני שבט צמאי (Tsemai) בכפר הסמוך וויטה (Weita) – שניהם נערכים בשבת ושוק שבועי של בני שבטי ארי (Ari) בקי אפאר (Key Afar) ושל בני שבט האמר (Hamer) בבנא (Bana) – שניהם מתקיימים בחמישי.

5. טיול בגונדר (צפון אתיופיה)

העיר גונדאר (Gondar) מעניינת בגלל שילוב של מקומות בהם יש עדות לנוכחות יהודית שהייתה כאן לצד אתרים היסטוריים, עיר עתיקה ושוק מקומי מעניין.

איך מטיילים – עצמאי או מאורגן?

טיול עצמאי

אפשרי בהרר (Harar) ובצפון אתיופיה, בתנאי שתשכרו רכב ושרותי הדרכה מקומיים, לכל מקום שתגיעו אליו. אפשרות טיול זו תמשך כנראה יותר ימים ואינה מומלצת לבני חמישים ומעלה.

בדרום אתיופיה לא מומלץ לטייל עצמאית. אין שם שילוט ואם יש הוא עלול להיות לא ברור. הדרכים לנסיעה ברכב, בעיקר בדרום, הן במצב גרוע ובהן עשרות קילומטרים רבות ללא אספלט. הולכי רגל ובעלי חיים, משתמשים באותם דרכים. בנוסף יש סיכון לביטחון האישי של מטייל עצמאי בודד, ללא ליווי, באזור שבטי עמק האומו (Omo).

טיול מאורגן

חברות ישראליות לא מעטות מציעות טיולים לאתיופיה, עם מדריך ישראלי ומדריך מקומי. זו אופציה טובה. ההסברים של המדריך הישראלי הם תרומה חשובה לטיול, בעיקר אם הוא מנוסה וידען. החיסרון – המסלול מוכתב, אין גמישות ואין הלימה אופטימלית לרצונות אישיים.

טיול עצמאי-מאורגן

זו אופציה מצוינת. ניתן ליצור קשר עם חברת טיולים ישראלית או עם סוכנות תיירות באתיופיה (יש רבות כאלה) והם יתאימו לך מסלול ואת שאר שירותי הקרקע לפי הדרוש לך (רכב, לינה, הדרכה ואפילו ארוחות). זו דרך מצוינת לטייל ולחוות חוויות אישיות, במדינה מרתקת ומגוונת כמו אתיופיה, בהתאם לקצב שלך, לתחומי העניין שלך ולהעדפות שלך. בלי להיות קשור לקבוצת מטיילים אחרת, בלי לטייל עם אנשים שלא בהכרח משדרים על אותו גל כמוך, בלי להתאים את עצמך ללו”ז שנקבע מראש, בלי שום אפשרות לגמישות.

טיול עצמאי-מאורגן מאפשר לך להגיע למקומות שמעניינים אותך, בלי צורך להתעסק בענייני לוגיסטיקה וארגון, החל מתכנון הטיול, טיסות, העברות, לינה, הסעות, בחירת מדריכים מקומיים, כניסה לאטרקציות, תיאומים ואפילו מקומות מומלצים לאכול. אפשרות זו יכולה להיות זולה יותר מטיול מאורגן. בהקשר זה יצוין, כי חברות התיירות בישראל מתקשרות עם סוכנויות וחברות באתיופיה המספקות להן את שירותי הקרקע. קשר ישיר עם הסוכנות באתיופיה, עשוי לחסוך את עלות תיווך הסוכנות בישראל.

מסלול טיול לדוגמא

זהו מסלול של כשבועיים וחצי בצפון ובדרום אתיופיה. מי שמעוניין להעמיק, מומלץ להוסיף שבוע.

יום 1: הרר

טיסה מישראל לאדיס אבבה (Addis Ababa) ונחיתה לפנות בוקר. משם ממשיכים עם טיסת פנים, בשעות הבוקר, לדיר דאווא (Dir Dawa) שנמצאת במזרח. לאחר הנחיתה לוקחים רכב ונוסעים אל העיר המדברית המוסלמית הרר (Harar), הנמצאת במרחק נסיעה של 50 ק"מ. בדרך להראר עוצרים לביקור בשוק צבעוני של עלי גאת בעיר אוודאי (Awodai).

בשעות אחה"צ מבקרים בסמטאות העיר העתיקה הציורית והצבעונית של הרר, המוקפת חומה, במוזיאון רימבאונד (Rimbaud Museum), בבית ילדותו של הקיסר היילה סלאסי, בבתים מקומיים ובשוק המקומי. בשעות הערב ניתן לצפות מקרוב בפעילות האכלה של צבוע המתקיים בפאתי העיר. לינה בהראר.

יום 2: הרר – אדיס אבבה

בבוקר שיטוט של כשעתיים ברחובות העיר העתיקה ובשוק. בסיום, נסיעה אל דיר דאווא (Dir Dawa) וטיסה בצהריים אל אדיס אבבה (Addis Ababa).

אחה"צ סיור באדיס אבבה (Addis Ababa) בשוק המקומי, בכנסיית טריניטי, במוזיאון האתנולוגי (Ethnological Museum) ובנקודת תצפית על העיר. לינה באדיס אבבה.

יום 3: בהר דר, מפלי הנילוס, אגם טאנה

טיסת בוקר מוקדמת מאדיס אבבה אל בהר דר (Bahar Dar). משם נסיעה של כ-25 ק"מ אל מפלי הנילוס הכחול (Blue Nile Falls), מהיפים באפריקה. בשבת מתקיים שוק שבועי מקסים וגדול יחסית בכפר טיסיסאת (Tissisat), ממש ליד הכביש ביציאה מהמפלים.

אחה"צ חזרה לעיר בהר דר, השוכנת על גדת אגם טאנה (Lake Tana) וביקור בשוק המקומי הפתוח. משם ממשיכים לשייט באגם טאנה השלו, ביקור בכנסייה "עתיקה" בחצי האי זגי (Zeghie) בה יש ציורי קיר מעניינים והמשך שייט בשעת ערביים עם התמקדות בבעלי הכנף שבמים. לינה בבהר דר.

יום 4: גונדר 

בבוקר נסיעה של 185 ק"מ, האורכת 3 שעות ללא עצירה, מבהר דר אל גונדר (Gondar). עצירה בכפרים שבדרך תאריך את הנסיעה בשעה.
 אחה"צ: ביקור במתחם הקיסרי פסיל גבי (Fasil Ghebbi), ששימש כקריה השלטונית מ-1636 ועד סוף המאה ה-19 והיום יש בו שרידי טירות ומבצרים. הטירה הקיסרית מנטוואב (Mentewab's Castle) מרשימה במיוחד, עם חצר וגן גדול, שם נערכות לעיתים חגיגות וחתונות. בהמשך ביקור בכנסיה דברה ברהן סלסי (Debre Berhane Selassie Church), שנבנתה במאה ה-17 ובה ציורי קיר יפים המתארים סיפורי תנ"ך ופנים של מאות מלאכים המצויירים על התקרה, וביקור במתחם של בריכת רחצה פאסילאדיס (Fasildese's Bathing Pool), ששימשה לרחצה ולצורכי דת של משפחת המלוכה. לינה בגונדר.

יום 5: שמורת סימיין 

בבוקר נסיעה של כ-125 ק”מ מגונדר אל שמורת הטבע של הרי סימיין (Simien National Park). בדרך עצירה בעיר דבארק (Debark) והגעה בצהריים אל מקום הלינה בשמורה.
 אחה"צ, לאחר התארגנות קצרה, יציאה עם הרכב לסיור בשמורה. בשלב מסוים, ירידה מהרכב והליכה במסלול רגלי במשך מספר שעות, הכולל נופים הרריים מיוערים יפים, מפגש עם מקומיים ועם ילדי הכפר הסמוך. חוזרים לרכב וממשיכים למקום בו נמצאת להקה גדולה של קופי ג'לדה (Baboon Gelada), בעלי שיער ארוך וצבעם חום אדמדם. לינה בשמורת הרי סימיין.

יום 6: המשך סיור בשמורת סימיין ונסיעה חזרה לגונדר

בבוקר צעידה נוספת בשמורה למשך כשעה או יותר. משם נסיעה חזרה לגונדר (כשלוש שעות) והגעה בשעות אחה"צ. ממשיכים עם סיור בגונדר, בשוק המקומי וברחובות הציוריים הסמוכים לו. לינה בגונדר.

יום 7: לליבלה

טיסת בוקר מגונדר לעיר לליבלה (Lalibela) החשובה לנצרות האתיופית. בדרך משדה התעופה לעיר עצירה במספר מקומות להתרשמות מהנוף היפה והגעה לעיר בצהריים. מומלץ להגיע לכאן בחג המסקל או טימקט .
 בשעות אחה"צ ביקור במספר כנסיות גדולות ומרשימות החצובות בסלע, עשרות מטרים בתוך האדמה, תצפית על הכנסיות מפני הקרקע וביקור בתוכן. אי אפשר להתעלם מהמראה היפה והמרשים של אנשי דת בלבוש לבן או אדום, קוראים בספר ומתפללים, בפינות שונות של הכנסייה. לינה בלליבלה.

יום 8: לליבלה, אדיס, אגם שאלה, אווסה 

טיול בוקר בעיר לליבלה ובפאתיה. משם טיסת פנים בצהריים לאדיס אבבה, הגעה בסביבות השעה 14:00 והמשך נסיעה משדה התעופה של אדיס אבבה דרומה ברכב (כשעתיים וחצי) אל הפארק הלאומי אביאטה - שאלה (Abidjatta-Shalla National Park).

עם ההגעה, ביקור באגם שאלה (Shala), שם תחזו במראה מרהיב של מושבה של כ-10,000 עופות פלמינגו. צלמים ידרשו לעדשת טלה 600 מ"מ לפחות. במידה ולא מספיקים לבקר באגם, ניתן לבקר בו ביום האחרון של הטיול. לינה בעיר אווסה (Awassa) ליד אגם אווסה (Hawassa).

יום 9: אווסה, פארק סנקלה, ארבה מינץ' 

ביקור בשעת בוקר מוקדמת בשוק הדגים של אווסה (Awassa) על גדת האגם (ראה לעיל, חמישה מקומות נוספים, שאסור להחמיץ). אחרי ארוחת בוקר, ניתן לשוט בקצרה באגם ולצפות בבעלי כנף מסוגים שונים ובהיפופוטמים.

ביקור בשני ובחמישי אפשר לשלב עם סיור בשוק השבועי של העיר אווסה, אליו מגיעים מכל כפרי הסביבה או בכל הימים ביקור בפארק סנקלה Senkelle Swayne's) Hartebeest Sanctuary), הסמוך לאווסה, בו בעלי כנף רבים וצבעוניים, אנטילופות מסוגים שונים, שועלים ועוד. בסיום נסיעה דרומה של כ-280 ק”מ לעיירה ארבה מינץ' (Arba Minch), לינה בארבה מינץ'.

יום 10: צ'נצ'ה, שבט דורזה, קונסו, טורמי 

את הבוקר יש להקדיש לביקור בעיירה צ'נצ'ה (Chencha) ובכפר בני שבט דורזה (Dorze) נוסף, הקרוב לארבה מינץ', בו בתי כפר בצורת חרוט (קונוס) הבנויים מצמחים. בשבת ובשלישי יש יום שוק ססגוני, גדול ומומלץ בצ'נצ'ה. משם נסיעה של כ-85 ק”מ לעיירה קונסו (Konso) והגעה בצהריים.

אחה"צ ביקור באזור כפרי הקונסו, אתר מורשת עולמית. בתי הכפר הציוריים בנויים במבנים עגולים במורדות ההרים וגגותיהם עגולים, עשויים מקש ומצומח שיבש. משם ביקור בכפר ובבית קברות של הקונסו, בו עמודי טוטם (Totem) מגולפים עץ ומקושטים מדמים אדם שנפטר. בהמשך תצפית על מכתש ג'סריגו (Gesergiyo) בעל קירות חול גדולים המחורצים בצורות שונות. משם נסיעה לטורמי (Turmi) והגעה מאוחרת. לינה – טורמי.

יום 11: טורמי, אומורטה, קורצ'ו 

הבוקר תסעו מטורמי לביקור בני שבט דאסנץ' (Dasenech) בכפר ליד אומורטה (Omorate) ותקדישו את שעות הצהריים ואחה”צ לנסיעה ולביקור בכפר קורצ'ו (Korcho) של בני שבט קארו. בני הקארו צובעים ומקשטים את פניהם ואת גופם. לאחר הביקור נסיעה חזרה לטורמי.

בערב ביקור בשטח בבקתות מגורים של בני ההמר ותיאום טקס ריקוד וחיזור על ידם. לינה בטורמי.

הערה: מבחינת תזמון הימים בשבוע לפי ימי שוק, מומלץ לתת עדיפות לשוק בדימקה בשבת על פני השוק בצ'נצ'ה,לנסוע לאומורטה ביום ראשון וביום שני לראות את השוק בטורמי.

יום 12: דימקה 

בבוקר נסיעה של שעה מטורמי לדימקה (Dimeka), העיר הגדולה של שבט ההמר הססגוני והמעניין. ביקור בשוק שבועי בעיר, המתקיים בשבת, בשלישי יש שוק קטן יותר. מומלץ לא להחמיץ.

אחה"צ – צפייה בטקס התבגרות של בני האמר (בתיאום מראש) הנמשך מספר שעות וכולל בין היתר קפיצה על שוורים. לא להחמיץ. לינה – טורמי.

יום 13: טורמי, ג'ינקה 

הבוקר ביקור בשוק שבועי של שבט המר בטורמי, אין להחמיץ. השוק קטן יחסית, אך מרתק ומתקיים בימי שני.

לפני הצהריים נסיעה של כ-145 ק”מ מטורמי לג'ינקה (Jinka) בדרך לא סלולה בחלקה. ניתן לבצע עצירות למפגש עם בני שבטים ולהתרשמות מהנוף. יש להביא בחשבון נסיעה של 8-7 שעות כולל עצירות בדרך. לינה - ג'ינקה.

יום 14: פארק מאגו 

הבוקר נסיעה אל פארק מאגו (Mago National Park) וביקור בכפר אחד או שניים של בני שבט המורסי (Mursi).

אחה"צ המשך ביקור אצל בני המורסי ונסיעה חזרה לג'ינקה. לינה - ג'ינקה.

יום 15: ג'ינקה, וויטה, קונסו, ארבה מינץ'

בשעת בוקר מוקדמת נסיעה של 275 ק”מ מג'ינקה לארבה מינץ', בדרך שחלקה לא סלולה, ואורכת 6-5 שעות ללא עצירות. בדרך ניתן לבצע מספר עצירות, לפגוש בני שבטים שונים וליהנות מנופים יפים.

משם ממשיכים לכפר וויטה (Weita) בו חיים בני שבט צמאי (Tsamai), שם מתקיים בשבת שוק שבועי. משם לעיירה קונסו (Konso) בה ביקרנו ביום 10 ומשם נסיעה לארבה מינץ'. אם מגיעים לארבה מינץ' כשעתיים לפני חשיכה, מומלץ לבצע שייט באגם צ'אמו (Chamo) הסמוך. אם לא מספיקים, תתחילו בשייט בבוקר למחרת. לינה - ארבה מינץ'.

הערה: המסלול המוצג כאן מציע יומיים נסיעה מג'ינקה לאדיס אבבה, עם עצירות וביקורים בדרך. זו דרך לחוות ולראות יותר מאזור דרום אתיופיה המרתקת. כחלופה אפשר ביום זה לטוס בטיסת פנים של אתיופן איירליינס מג'ינקה לאדיס אבבה בסביבות השעה 14:00, טיסה של 70 דקות. יש טיסות כל יום, למעט שני ושבת.

יום 16: ארבה מינץ', אדיס אבבה

את הבוקר אפשר להתחיל בשעה מוקדמת עם שייט באגם צ'אמו, אם לא הספקתם לשוט יום קודם. באגם תנינים רבים, במים ובחוף, היפופוטמים ובעלי כנף. מראה החיים באגם מרתק. במקום מתקיים גם שוק של תנינים.

המשך היום יהיה נסיעה של כ-440 ק”מ (כ-7 שעות ללא עצירה) מארבה מינץ' לאדיס אבבה, בכביש סלול ברמה לא גבוהה. אם לא עצרתם באגם שאלה Shala ביום 8, ניתן לבקר בו היום ולצפות במושבת הפלמינגו הגדולה. הגעה בשעת ערב לאדיס אבבה ומשם טיסה הביתה.

אפשרויות להארכה 

מטיילים שיכולים להרשות לעצמם טיול ארוך יותר, מומלץ להוסיף למסלול את האתרים הבאים:

אקסום (Axum) – ניתן להוסיף יום ולילה לביקור בעיר הקדושה לנצרות האתיופית בחלק הראשון של הטיול. יש בה כנסיות מעניינות, אובליסקים ואומרים גם שלוחות הברית שניתנו למשה וארון הקודש הובאו לכאן מירושלים. עפ"י האגדה זו הייתה העיר של מלכת שבא. מגיעים לאקסום בטיסה מאדיס אבבה, לליבלה או גונדר, ביום ההגעה מבקרים בעיר, לנים בה ולמחרת בבוקר טסים ליעד הבא.

הביקור באקסום מופיע בכל מסלולי הטיולים שמוציאות חברות ישראליות. במסלול המוצע לעיל העדפנו לבקר בהראר Harar הצבעונית, המיוחדת והשונה על פני ביקור באקסום, בעלת האופי הדתי נוצרי-אתיופי.

דרום אתיופיה – ניתן להוסיף ימי טיול באזור זה, להקדיש יותר זמן לכל אחד מהאזורים בהם מבקרים, לתזמן את הביקור בשווקים שלעיל בימות השבוע הרלבנטיים. במקרה כזה מומלץ לבקר בכל שבת בשוק אחר, פעם בשוק של צ'נצ'ה ופעם בשוק בדימקה. ארבורה (Arbore) – כפר מעניין נוסף בדרום, בין קונסו לטורמי, ובו בני שבט ארבורה. הכפר שוכן לא הרחק מכפר וויטה (Weita) בו ביקרנו. בשני כפרים אלה יש שוק בשבת.

אתיופיה למתקדמים ולהרפתקנים

 • ארבעה – חמישה ימים של חוויה נדירה במדבר דנקיל Danakil (פירוט בפרק חמישה דברים נוספים שכדאי).
 • אזור שבט הסורמה (Surma) (נקרא גם Suri), אזור נידח וחוויתי במיוחד, עם אורח חיים ותרבות הדומים לשבט המורסי. בני השבט נמצאים עמוק בתוך שטח פארק מאגו (Mago National Park). שבט זה ידוע בפעילות ספורט ובפולחן של טורניר קרב מקלות דונגה (Donga), בו גבר צעיר נלחם כדי להשיג לו אישה. קחו בחשבון שטיול באזור זה לוקח 4-6 ימים לפחות, בגלל הריחוק הגיאוגרפי ותשתית התיירות הגרועה באזור, רק מעט תיירים מגיעים לכאן.

אפשרויות לקיצור

להתמקד בצפון או בדרום ולטייל 9-8 ימים באזור הנבחר.

הגעה למדינה

לאתיופיה אפשר להגיע מהארץ רק בטיסה. תוכלו לבחור בין טיסה ישירה עם חברת התעופה של אתיופיה, אתיופיאן איירליינס, המפעילה שתי טיסות יומיות מתל אביב לאדיס אבבה (זמן טיסה כארבע שעות ו-40 דקות), לרוב – הטיסות הזולות ביותר או עם חברת אל-על. ניתן לטוס גם דרך יעדים באירופה.

תחבורת פנים ושרותי תיירות נוספים

טיסות פנים: הדרך הנוחה לקצר טווחי נסיעה ולחסוך בזמן. שדות התעופה באתיופיה משרתים, בין היתר, את התיירים ונמצאים במסלול הטיולים. הבירה אדיס אבבה היא צומת תחבורה ראשי במדינה, ניתן לטוס אליה וממנה צפונה ומזרחה ל: דיר דאווא (Dir Dawa) (לביקור בהרר), בהר דר (Bahar Dar) (לביקור באגם טאנה ובמפלי הנילוס הכחול), גונדר (Gondar), אקסום (Axum), לליבלה (Lalibela), מקלה (Mekelle) (לביקור במדבר דנקיל). אפשר גם לטוס מאדיס אבבה לדרום אתיופיה ובחזרה, אל ארבה מינץ' (Arba Minch) ואל ג'ינקה (Jinka).

טרמינל שדה התעופה באדיס אבבה לטיסות פנים שונה מהטרמינל לטיסות בינלאומיות, אם כי לא רחוק ממנו.

אוטובוסים ומיניבוסים: לרשות התיירים עומדים מיניבוסים או ג'יפים, ברמה טובה עד טובה מאוד. נסיעה באוטובוסים של תחבורה ציבורית, לא מומלצת. יש לקחת בחשבון מהירות נסיעה ממוצעת של כלי רכב בדרך סלולה של כ-50 עד 60 קמ"ש ובדרך לא סלולה של כ-30 עד 40 קמ"ש.

מוניות: בערים ניתן לנוע ממקום למקום באמצעות מוניות.

השכרת רכב: ניתן לשכור רכב באדיס אבבה במחיר מאוד יקר. בכל מקרה, לא מומלץ לנהוג עצמאית ברכב.

רכבת: בשלב זה אין רכבות באתיופיה.

סוכנויות תיירות מומלצות באתיופיה בעלות ניסיון ומוניטין טובים, הממוקמות באדיס אבבה:

(Grant Express Travel & Tours Services P.L.Co (GETTS

Yama Ethiopia Tours PLC

Imagine Ethiopia Tours & Travel

Galaxy Express Services

 • כתובת: Churchil Avenue, Rus Hotel building, Addis Ababa, Ethiopia
 • טלפון: 251-115-510-355 / 251-115-517-678 / 251-115-517-646 / 251-115-517-964
 • פקס: 251-115-511-236
 • מייל: [email protected]
 • אתר אינטרנט: www.galaxyexpresstourethiopia.com

Village Ethiopia

Buska Tours Ethiopia

 • טלפון: 251-115-150133
 • נייד: 251-911-423588
 • פקס: 251-115-150124
 • אתר אינטרנט: www.buskatours.com

עלויות, יוקר, תקציב משוער

עלות טיול מאורגן

טיול מאורגן של חברות תיירות ישראליות, כולל טיסה בינלאומית ישירה וטיסות פנים, לינות במלונות ארבעה כוכבים או הטובים שיש, מדריך ישראלי ומקומי, הסעות, דמי כניסה לאתרים וכלכלה מלאה, עולה בטווח של 4,200-4,600 דולר אמריקאי לאדם, ל-13 עד 14 ימי טיול, בצפון ובדרום. מסלול הטיול הוא סטנדרטי ואינו כולל את כל היעדים שצוינו במסלול שתואר ברשימה זו.

עלות טיול עצמאי-מאורגן

טיול עצמאי-מאורגן של חברות וסוכנויות תיירות באתיופיה לכ-15 ימי טיול נטו, המתחילים ומסתיימים באדיס אבבה, עולה בטווח של 2,200-3,600 דולר לאדם (בקבוצה של 6-2 מטיילים), כולל טיסות פנים, לינות במלונות ארבעה כוכבים או הטובים שיש, מדריך מקומי, נהג ורכב מתאימים, דמי כניסה לאתרים וכלכלה מלאה. לכך יש להוסיף את עלות טיסה בינלאומית ישירה לאדיס, שמחירה נע בין 500 ל-900 דולר לאדם.

עלות טיול עצמאי 

לא מומלץ לקיים טיול עצמאי באתיופיה, כפי שצוין קודם. בכל מקרה, עלות טיול כזה יכולה להיות יקרה יותר מטיול עצמאי-מאורגן.

עלויות כלליות

עלויות טיול באתיופיה הן זולות מאוד, חוץ מעיר הבירה אדיס אבבה, בה מלון ארבעה כוכבים יעלה כ-160 דולר לחדר ללילה וארוחה במסעדה תעלה 20-15 דולר לאדם.

עלויות רפואיות 

בית חולים, בית מרקחת, ביקור רופא ודומיהן – הן בסכומים נמוכים. עלות אשפוז ליום אחד בבית חולים בארבה מינץ', בשנת 2004, כולל תרופות, הייתה 50 דולר. סביר שבאדיס אבבה יעלה יותר ואפשר שהמחירים עלו מאז ועם זאת, העלויות עדיין נמוכות.

עלויות צילום 

יש להביא בחשבון, שצילום אנשי שבטים בדרום אתיופיה עולה כסף. עבור המקומיים זה עניין של הישרדות ומחיה. תצלם ולא תשלם, אתה מסתכן בעוינות, שאין לדעת, לאן תוביל. בדרך-כלל מקובל לשלם חמישה ביר לאדם, עבור מספר צילומים קטן. ככל שמספר הצילומים עולה, גם התשלום עולה. אם הצילום כולל מספר אנשים, יש לשלם לכל אחד מהם חמישה ביר. במקומות אחרים לא נהוג לשלם עבור צילום, אולם אם אדם מביע התנגדות, אין לצלמו.

חגים ופסטיבלים

חג המולד – מתקיים באתיופיה ב-7 בינואר.

חג טימקאט (Timkat) – קרוי גם אתיופיין הפיפאני (Ethiopian Epiphany), חג דתי נוצרי המציין את טבילת ישו בנהר הירדן ומתקיים ב-19 בינואר. במקומות נוצריים באתיופיה מתקיים טקס חג מרכזי. כדאי לצפות בו בגונדר או באקסום, או בלליבלה.

יום העצמאות של אתיופיה - נקרא גם Patriots' Victory Day וחל ב-5 במאי.

ראש השנה האתיופי – נקרא גם Enkutatash וחל ב-11 בספטמבר.

חג המסקל (Meskel) - חג דתי נוצרי, הנחגג בכל אתיופיה הנוצרית ב-27 בספטמבר. מומלץ לצפות בטקסי החג בלליבלה או באדיס אבבה.

החגים המוסלמיים (רמדאן, עיד אל פיטר, חג הקורבן) וחג הפסחא הנוצרי, חלים במועדים משתנים.

קניות ושווקים

חובבי אמנות, אספנים וחובבי אנתרופולוגיה יכולים למצוא עבודות מלאכת יד, גילוף בעצמות בעץ ובאבן ,ציורים, בדים ותכשיטים בחנויות מתמחות באדיס אבבה. חנויות אלה נמצאות בעיקר ברחוב צ'רצ'יל (Churchil) וברחוב ניגריה (Nigeria) הניצב לו. ניתן גם לרכוש פריטים דומים בחנויות במלונות טובים, שם המחירים יקרים יותר.

להלן מספר חנויות אמנות באדיס אבבה:

Weyra Crafts & Art Centre

 • כתובת: Asmara Rd, Addis Ababa, Ethiopia
 • טלפון: 251-91-162-2682

Salem's Ethiopia

 • כתובת: Bole Medhane Alem Area, Addis Ababa
 • טלפון: 251-91-152-9682
 • אתר אינטרנט: www.salemsethiopia.com

Designers & Artisans Bazaar

 • מיקום: Tropical Gardens, turn left while heading southeast on Bole Road right before Ethio-China Road
 • טלפון: 251-911-743-940

Sammy Export

 • מיקום: Location: Negist Ethiopia on the way to ICS and Golf Club
 • טלפון: 251-911-208-405 / 251-113-728-080 / 251-115-539-775
 • אתר אינטרנט: www.sammyethiopia.com

פריטי לבוש וקישוט גוף אתניים, כלי נגינה, אבנים מיוחדות וכדומה ניתן לרכוש בדרום מבני השבטים וגם בצפון. כמובן שניתן להתמקח בחנויות ובדרכים. מעבר לכך, אתיופיה אינה יעד של קניות.

אחת החוויות החזקות מטיול באתיופיה היא ביקור בשווקים, כפי שהוזכר לעיל.

בטיחות ובריאות

בטיחות: אתיופיה היא מדינה בה התייר מרגיש בטוח, כל עוד הוא מכבד את המקומות בהן הוא מבקר ולא מפר את כללי ההתנהגות במקום.

עוינות: שבטי האומו התגלו למערב בראשית שנות השבעים של המאה העשרים. חלק מבני שבטים אלה ביטאו בעבר עוינות כלפי תיירים וזרים, שהגיעו לכאן ותקפו אותם בירי. עברו שנים והם הכירו בתועלת שהם מפיקים מביקור תיירים. בטוח לבקר כאן (למעט אזור שבט המורסי). עם זאת חשוב לדעת, כי תמורת צילום של בן שבט יש לשלם ורצוי לסכם את המחיר מראש. עבורם זה עניין של הישרדות.

אלימות: חלק מבני שבט המורסי אלים ועלול להזיק, חלקם אף נושא נשק. בעת ביקור אצלם מומלץ לא להיות לבד ולנקוט אמצעי זהירות. חובה לטייל עם מדריכים מקומיים, רצוי מבני השבטים המתגוררים במקום. הם ידריכו אתכם מה מותר ומה אסור ויעזרו לכם לתקשר עם המקומיים. זכרו לשלם עבור תמונות של אנשי שבטים וסכמו מראש על המחיר (בתיווך המדריך), כך תימנעו מחיכוך מיותר. בדרום יש גם מקומות בטוחים פחות, ביניהם אזור שבטי המורסי והסורמה, בהם יש לנקוט משנה זהירות.

בריאות: יש באתיופיה בתי חולים בכל הערים. שרותי הבריאות הטובים ביותר הם באדיס אבבה. הרופאים באתיופיה הם ברמה טובה, אך יש להם מגבלות של ציוד רפואי. להלן רשימת הערים הנמצאות במסלול התיירות ויש בהן בתי חולים: אדיס אבבה (Addis Ababa), גונדר (Gondar) ,בהר דר (Bahir dar), אווסה (Awassa/Hawassa). בערים קטנות בתי החולים הם כמו מרפאה מורחבת והם נמצאים בדרך-כלל במבנים ברמה ירודה, טובים לעזרה ראשונה. בדרום תמצאו אותם בארבה מינץ' ובג'ינקה, בצפון – בלליבלה ובאקסום, במזרח – הראר.

יש סיכון למטייל הנזקק לטיפול רפואי, בעיקר בערים הקטנות ובמקומות נידחים. ניתן לצמצם את הסיכון באמצעות שמירה על כללי ההתנהגות שלהלן:

כללי בטיחות בריאותיים

 • לשתות מים מבקבוקי מים אטומים בלבד, גם במלונות.
 • להקפיד על היגיינה.
 • להקפיד על שתייה מרובה.
 • להקפיד על האוכל ועל המקום בו אוכלים.
 • לאכול במקומות המשרתים תיירים ולא לאכול ברחוב.
 • בעת נסיעה לדרום, מומלץ להצטייד מראש במזון יבש, אותו ניתן יהיה לצרוך בהמשך. התייר הישראלי בדרך-כלל לא מסתדר עם האוכל המסורתי האתיופי, לכן חשוב להכין מראש תחליפים.
 • הביאו אתכם מהבית תרופות לטיפול בבעיות שלשולים, התייבשות, אלרגיה וחום, בנוסף לתרופות רגילות שאתם צורכים, או רגילים לצרוך.

חיסונים: מומלץ לפנות למרפאות מטיילים בארץ, חודשיים או שלושה לפני הטיול, ולהתייעץ. לעיתים נדרש לקבל חיסונים בהפרשי זמן אחד מהשני.

קהילה יהודית

באדיס אבבה פועל בית חב"ד קטן, המארח לארוחת שבת ולתפילות (טלפון 251-93680-9938 +). באדיס אבבה ובגונדר יש קהילות של אתיופים מסורבי עליה ארצה, המקיימים אורח חיים יהודי. לפרטים נוספים במטה המאבק למען העלאת יהודי אתיופיה לחצו כאן »

מעבר לכך, אין קהילות יהודיות באתיופיה.

הבלוגים של למטייל

קריאה בבלוגים היא דרך נהדרת לקבל מידע בלתי אמצעי ממטיילים מנוסים, שכבר ראו עולם, ורוצים לחלוק מסלולים, טיפים, חוויות ומסקנות – כדי להפוך את הטיול שלכם לטוב יותר.

מכירים את הבלוגים שלנו? רבים מהם נכתבו על ידי מטיילים ותיקים כמוכם – וחלקם אפילו כתבו את המדור הזה! כדאי מאוד להציץ גם בהם, ללמוד מניסיונם ולשאוב מהם השראה, כך שתוכלו לתכנן את הטיול שלכם בצורה הטובה ביותר! הנה כל מה שגולשי למטייל מספרים על אתיופיה »

אגב, כשתחזרו, תוכלו גם אתם לכתוב את סיפור הטיול שלכם, בדיוק בצורה שתבחרו, במילים שלכם, וכמובן, עם התמונות שלכם – כדי שחוויותיכם יוכלו לעזור גם למטיילים אחריכם.

הטבות לפנסיונרים ולגיל השלישי

ככל הידוע לנו, אין הטבות לפנסיונרים ולבני הגיל השלישי בטיול באתיופיה.

טיפים להתנהלות במדינה

 • אתיופיה היא מדינה לא מפותחת במונחים מערביים. למרות שעברה שינוי גדול לטובה, מראשית המאה 21, היא עדיין מדינה מפגרת וכך גם התשתיות שלה לכן קבלו את הקיים וגלו אורך רוח וסבלנות.
 • אזורי טיול נוחים: המדינה מרתקת וגן עדן לתייר הסקרן. זו אפריקה האמיתית והאוטנטית. אין מה לחשוש מביקור בה, למרות שלעיתים סידורי הלינה והאוכל הם לא ברמה גבוהה. בדרך כלל הלינה באדיס אבבה ובצפון במלונות טובים ומאוד נוח. בדרום האפשרויות מוגבלות יותר.
 • לבוש במקומות תפילה: ביקור בכנסיות ובמסגדים מחייב לבוש צנוע, כתפיים מכוסות ולעיתים הסרת נעליים.

רוצים לקרוא עוד על הטיול של עמיקם לאתיופיה? היכנסו לבלוג שלו »

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

אטרקציות באתיופיה

מלונות ומקומות לינה באתיופיה

מדריכים ונותני שירות באתיופיה

נהגים באתיופיה

הזמנת חופשה לאתיופיה

עוד כתבות על טיולים מדהימים בעולם:

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע