ביקור בשבטים בדרום אתיופיה
South Etiopia Tribes

5
(9)
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה - למטייל (1) מתוף הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (2) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (3) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (4) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (5) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (6) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (7) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (8) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (9) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (10) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (11) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (12) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (13) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (14) מתוך הטיפ של נתי גול
ביקור בשבטים בדרום אתיופיה מתוך הטיפ של נתי גול - למטייל (15) מתוך הטיפ של נתי גול
דרום אתיופיה

מה חושבים מטיילים על ביקור בשבטים בדרום אתיופיה

5
9 מדרגים
9
0
0
0
0

9 המלצות על ביקור בשבטים בדרום אתיופיה

תמונת הפרופיל של tamis
tamis

”שבטים בדרום“

קרא עוד

טיילנו 6ימים בדרום, הגענו בטיסה לארבה מינץ וחזרנו בטיסה מג''ינקה.

ממליצה כשסוגרים עם מדריך לוודא שהוא מגיע ונשאר כל הימים, הם קובעים לפעמים עם כמה ובאמצע עוזבים ומשאירים עם הנהג.

הביקור עצמו מעניין ולמרות שזה נראה מתוייר אתה רואה בנסיעות את אנשי השבטים עם אותן התלבושות והתסרוקות ומבין שלא התחפשו לכבודך בשבט.

ישנו בלודג''ים מקסימים, Dorze Lodge,

Buska Lodge, Korbeta Lodge.

בג''ינקה במלון חביב ברחוב הראשי Nasa Pension.

לצפות לזרם מיים חלש, להפסקות חשמל, כך בכל המקומות.

טקס קפיצת השוורים שבדרך כלל משולם בנפרד משולב בקטע של הצלפות בנשים, מחריד, אבל זה חלק מתרבות המקום.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”שבט האמר- המסלול ששום מדריך לא יקח אתכם,חוויות מהסרטים“

קרא עוד

מי שרוצה להרגיש מה זה מדינות עולם שלישי ולחוות חוויות שבשום טיול מאורגן הוא לא יגיע אליהם, פשוט חייב ללכת להתארח אצל שבט "האמר" שנמצאים בכפרים באזור העיר טורמי ודימקה.

זה שבט מאוד נחמד וידידותי שאוהב תיירים ואפשר להתארח ולישון אצלם בכפרים. עד שלא ישנים איתם בכפרים לא מבינים מה זה עולם שלישי. אני ישנתי אצלם בכפרים במשך כמה ימים והם לקחו אותי לנהר לאסוף מים בג'ריקנים הצהובים שלהם. עד שלא רואים בעיניים לא מאמינים שהם שותים שם מים בצבע חום עם בוץ. במים האלה הם מתקלחים ועושים כביסה ואחר כך הם שותים את זה. אין להם שום מושג לגבי חיידקים והגיינה. זה לא נתפס שעדיין חיים אנשים כאלו ובגלל שהייתי בעונה היבשה שלא יורד גשם אז הם הלכו איתי לחפש מים באדמה. הם הגיעו למקום והתחילו לחפור באדמה עד שהגיעו למים.

לראות אותם איך הם מכינים אוכל ותופרים בגדים לילדים שלהם מעורות של עיזים, זה דברים שרוב התיירים לא רואים כי המדריכים רק לוקחים לסיור בשבטים ומעמידים את התיירים לתמונות עם השבטים ועוברים לשבט הבא. אני ממליץ למי שרוצה לחוות חוויות מאוד אותנטיות ויפות שילך להתארח אצל שבט האמר.

אחרי שהתארחתי בכמה שבטים ובכמה אזורים אני חושב שהאזור הכי יפה ואותנטי זה האזור של העיר דימקה. עד העיר אלדובה יש מלא כפרים של שבט האמר שכמעט תיירים לא מגיעים לשם, כי כל המדריכים לוקחים את התיירים לכפרים שצמודים לעיר טורמי. שם זה מאוד ממוסחר והם רק רוצים שיצלמו אותם בשביל 5 ביר.

תלכו לכפרים שליד העיר דימקה, ובדימקה יש תחנת מיני וואנים ברחוב המרכזי שמשם יוצא מיני וואנים כל יום שהשבטים המקומיים משתמשים כדי להגיע לכפרים שלהם, פשוט תעלו איתם ותרדו באחד הכפרים, מצפה לכם חוויות מהסרטים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”שבט המורסי והשווקים- תביאו הרבה שטרות של 5 ביר זה מאוד נחוץ“

קרא עוד

לפני שאתם נוסעים לטייל באזור השבטים תלכו לבנק ותפרטו למלא שטרות של 5 ביר כי הם רוצים 5 ביר על כל תמונה (בעיקר בשבט המורסי) .

גם אם פרטתם למלא שטרות תסכמו עם המדריך שלוקח אתכם לשבט המורסי שהמחיר כולל תמונות כמה שתרצו, כי אחרת אתם תצאו משם בנזק של מאות ביר, כי זה יחסי שבט מאוד אגרסיבי. הם ממש יתפסו אתכם בידיים כדי שתצלמו אותם וישימו גם את הילדים שלהם בתמונה ואז על תמונה אחת הם ירצו 60 ביר כי בתמונה מופיעים גם הילדים שלהם ולא תצליחו בקושי לצלם.

חוץ משבט המורסי גם בשווקים לפעמים תראו נשים יפות או ילדים חמודים ותרצו לצלם ואז תצטרכו לשלם להם משהו כי הם מצפים לקבל תמורה עבור זה שהם מצטלמים. גם אם בסוף ישארו לכם הרבה 5 ביר תמיד תוכלו לשלם עם זה בבתי מלון או בנסיעות בהמשך הטיול.

זה ממש חובה כי באזור השבטים אין בנקים ואין איפה לפרוט ולכן לפני שאתם מגיעים לשבטים תפרטו את שטרות של 100 ביר בעיר ארבה מינץ שיש שם בנקים או אפילו כבר באדיס אבבה.

אל תשכחו להביא לאתיופיה דבק סלוטייפ כי השטרות שם במצב ירוד ולא פעם הם נקרעים ואז לא ירצו לקבל אותם כי אין להם איך להדביק את השטרות (בדרום אתיופיה אין דבר כזה דבק סלוטייפ) .

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”השיטה איך לצלם בשבטים בלי שיבקשו ממכם כסף על כל דבר“

קרא עוד

היום ברוב השבטים לא יהיו מוכנים שתצלמו אותם אם לא תשלמו להם כסף על הצילום לפחות 5 ביר לתמונה. אם תצלמו בשווקים לפעמים יצעקו עליכם ולא יתנו לכם לצלם. העיצה שאני השתמשתי היא, תמיד הבאתי מדריך מקומי או אדם מהשבט שם שהוא יצלם בשבילי וגם יצלם אותי וכך הם לא יכלו לבקש ממנו כסף על הצילום כי הוא מהשבט שלהם וגר שם ומותר לו לצלם.

כל דבר שאתם רוצים לקנות בשוק או בחנות או גם לנסוע באוטובוסים או במיני וואנים תבקשו מהמקומיים שהם יקנו לכם את כרטיס הנסיעה או שהם יקנו לכם בננות בשוק או כל דבר אחר. גם אם אתם רואים מישהו שבא לעלות לאוטובוס תשאלו אותו כמה הוא שילם וזה מה שתשלמו כי אם לא, תשלמו לפעמים פי 3 יותר כי יש להם שם נוהג לתמחר את הכל במחיר יותר יקר לתיירים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”השבטים הכי מעניינים באתיופיה-השבטים שאסור לפספס“

קרא עוד

אחרי תקופה ארוכה שטיילתי וישנתי בשווקים עצמם אני חושב שהשבטים הכי מעניינים ומרתקים וחובה לבקר בהם זה שבט "האמר". אם הגעתם לאזור השבטים תבררו האם מתקיים טקס קפיצת השוורים ובאיזה יום כי זה הדבר הכי אותנטי שנשאר באזור השבטים. אם יש, פשוט תשנו את המסלול כך שתספיקו להגיע לטקס קפיצת השוורים. אני מאוד נהנתי גם ביום למחרת, אחרי הטקס הם עושים סעודה ענקית עם בשר וכולם רוקדים ואוכלים. כל היום זה ממש מעניין מרתק.

השבט השני זה שבט המורסי. למרות שיש אנשים שאומרים שהוא מדי מתוייר, הוא עדיין מאוד יפה. לראות את הבתים שלהם שעשויים מקש ואת המנהגים שלהם והצלחות שהם שמים בשפתיים.

השבט השלישי זה שבט הדורזה. לראות איך הם מכינים את הלחם שלהם ואת הבתים שלהם שנראים בצורת פיל. יש אפשרות ללינה שם בכפר. זו חוויה ממש נחמדה.

כמובן לא לפספס את השווקים, ביום שני בטורמי ובשלישי באלדובה ובחמישי בקיי אפר.

זה השבטים הכי מעניינים שיש, אם תהיו בשלושת השבטים האלה ואחר כך תלכו לשבטים אחרים אתם תראו שהם פחות מעניינים וכמעט אין הבדל בין שאר השבטים האחרים למרות שיש חוויה נחמדה לחצות את הנהר בסירה מעץ חלול בשביל להגיע לשבט הדסנץ אבל בפועל כשתגיעו לכפר של השבט לא יהיה לכם מה לעשות שם יותר מ-5 דקות.

אני ממליץ לכם פשוט לנסוע לעיר דימקה וללכת ברחובות שם ולפגוש את נשות שבט האמר ולשתות איתם ביחד קפה בחנויות שם, ואפילו לחלק להם בננות. זו חוויה ממש ממש כיפית. לא צריך מדריך בשביל זה. תסתובבו ברחובות. מאוד קל להתמצא.

גם אל תוותרו על החוויה לנסוע במיני וואנים מהעיר דימקה לשוק באלדובה ביחד עם נשות האמר עם כל הסחורה שהם קונים ומוכרים בשוק. זו חוויה לנסוע במיני וואן עם נשות האמר כשיש בין המושבים עיזים ותרנגולות.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”טיול עצמאי בשבטים באתיופיה-אפשר לטייל גם בלי מדריך“

קרא עוד

רוב התיירים משלמים על מדריך 100 דולר ליום לטיול בשבטים למרות שאפשר לטייל עצמאי גם בלי מדריך ברוב המקומות באזור השבטים ולחסוך מאות דולרים, לכן חשוב לדעת שאפשר להתנייד מאזור לאזור באוטובוסים ובמיני וואנים ולהגיע לשווקים ולכפרים לבד גם בלי מדריך. זו חוויה הרבה יותר כיפית ועוצמתית. הדבר הכי חשוב שיעזור לכם להתנהל ולהתנייד לבד בשבטים זה שביום שיש שוק באזור מסוים יש מלא מיני וואנים שיוצאים מכל הערים לאזור השוק וכן חזרה מהשוק לכל הערים והכפרים באזור. כך שאם אתם נמצאים באזור שיש באותו יום שוק אתם יכולים להתנייד מכמה ערים בודדות לכל הערים והכפרים שבאזור.

ימי השווקים: שני - שוק בטורמי, שלישי - שוק באלדובה ושוק קטן בדימקה, חמישי -שוק בקיי אפר.

המחירים למשל: ביום שלישי יש שוק ענק באזור שנקרא "אלדובה", זה ליד העיר דימקה והמחיר לנסיעה מהעיר דימקה לשוק באלדובה זה 20 ביר. ככה המקומיים משלמים, תסעו איתם זו חוויה הרבה יותר אותנטית ונחמדה.

המיני וואנים יוצאים מתחנת האוטובוס המרכזית בדימקה. תשאלו את המקומיים איך להגיע זה לא מסובך. דימקה זו עיר ממש ממש קטנה. אתם יכולים ללכת את הכל ברגל. ברגע שתגיעו לשוק באלדובה תראו מלא מיני וואנים שיוצאים למלא אזורים שונים ולכן משם תוכלו להמשיך לגינקה או לקיי אפר. המחיר עד גינקה עולה 30 ביר ועד קיי אפר 20 ביר. גם בקיי אפר תוכלו למצוא אוטובוסים לארבע מינץ או לג'ינקה.

מאוד קל להתמצא וזה לא מסובך בכלל. כל העיר שנקראת קיי אפר זה רחוב אחד ארוך, שם משני צידי הכביש יש הוסטלים ומשפחות שגרות בצידי הכביש. האוטובוס יעצור שם וגם כדי לנסוע מקיי עפר לגינקה או לארבע מינץ פשוט תעמדו בצד הכביש ותחכו. האוטובוס יעצור לכם ברגע שתנפנפו לו עם היד. אותו הדבר זה גם בטורמי שיש שם שוק ביום שני. יש מלא מיניוואנים שמגיעים לטורמי וגם נוסעים מטורמי לכל הערים והכפרים באזור.

המסלול שאני מציע: לקחת מלון ליד התחנה המרכזית בארבע מינץ (יש שם הרבה ליד) ואז לקחת אוטובוס מהתחנה המרכזית בארבע מינץ שיוצא לגינקה (יש כזה כל יום בשעה 6 בבוקר. לבוא לפחות חצי שעה מוקדם יותר כדי לתפוס מקום טוב באוטובוס, הנסיעה עולה 130 ביר) והאוטובוס הזה עובר דרך העיר קיי אפר ותרדו שם. אם באתם לשם ביום השוק בקיי אפר שזה ביום חמישי תוכלו לטייל בשוק שם ולקחת מהשוק מיני וואנים לטורמי ולאן שתרצו אבל אם באתם ביום אחר פשוט תלכו הליכה של 12 דקות חזרה אחורה מאיפה שהאוטובוס הוריד אתכם בקיי אפר ותגיעו לצומת טי ששם כל מי שנוסע בכביש הזה מגיע לטורמי, ושם תמיד יהיה לכם מיני וואנים שעוברים שם או משאיות שנוסעות לטורמי ותעמדו בצד הדרך ותנופפו להם והם יקחו אתכם, חוויה בפני עצמה.

להגיע לטורמי ביום ראשון וללכת לישון לילה בכפר של שבט האמר באוהל (חוויה ממש כיפית) ואז בבוקר ללכת עם המשפחה שישנתם אצלה, ביחד לשוק בטורמי. מהשוק בטורמי לקחת מיני וואן לעיר דימקה (ביום השוק יש מלא מיני וואנים מהשוק לכל הערים באזור) ואז לישון לילה בדימקה. בשלישי בבוקר להסתובב קצת בדימקה, יש שם שוק קטן ביום שלישי, ושם יש כמו תחנה מרכזית של מלא מיני וואנים למלא אזורים. מאוד קל למצוא את המיקום -שם לקחת מיני וואן לשוק באלדובה, זה השוק הכי ענק והכי יפה בכל האזור ויש מלא מיני וואנים לשם. עולה 20 ביר מדימקה עד לשוק ב"אלדובה" ותטיילו בשוק (מי שממש ספונטני ולא לחוץ בזמן יכול לעצור בכפרים של שבט האמר שנמצאים על הדרך בין דימקה לשוק ב"אלדובה" - שבטים שכמעט לא מתויירים והם ממש ישמחו אם תבואו לבקר אצלם. מצפה לכם חוויה ייחודית, אני ממש נהנתי להתארח אצלם הם עשו הכל כדי שאני הכי אהנה שם) .

מהשוק באלדובה תקחו מיני וואן לגינקה ותישנו את הלילה של שלישי בערב בג'ינקה ובבוקר תיקחו מדריך מקומי בג'ינקה שיקח אתכם לשבט המורסי, זה שבט שאי אפשר להגיע אליו בלי מדריך ונשק. זה עולה 150 דולר לאחד, אם אתם כמה אנשים יעשו לכם קצת הנחה.

בגינקה יש תחנת אוטובוסים גדולה שיוצא משם אוטובוס לארבע מינץ ולשאר הערים, כך שאתם יכולים לנסוע משם או ישר לארבע מינץ ומשם לקחת טיול לשבט הדורזה שחי קרוב לארבע מינץ או מגינקה לקחת את האוטובוס והוא עובר בקיי אפר ולרדת בקיי אפר ואז יהיה לכם את השוק של קיי אפר כי הוא מתקיים ביום חמישי-הכלל הוא תתניידו לפי ימי השוק.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”טקס קפיצת השוורים בשבטים באתיופיה,חובה להישאר ליום המחרת“

קרא עוד

החוויה הכי יפה ואותנטית בכל אזור השבטים שמלא תיירים מפספסים זה הסעודה הענקית שעושים בני השבט יום למחרת קפיצת השוורים (בול גמפינג) .

רוב התיירים שבאים לטקס קפיצת השוורים באים דרך סוכנויות טיולים שלוקחים אותם רק לראות את טקס הקפיצה עצמו (שהוא מאוד יפה) ומיד לאחר הטקס לוקחים אותם משם, אבל בני משפחת הבחור שקפץ מעל השוורים חוגגים למחרת כל היום עם אכילת בשר שהם שוחטים במקום והם שותים במשך כל היום אלכוהול שהם מכינים שם. לשבת איתם ביחד במסיבה זה חוויה ממש אותנטית וכיפית. תסגרו עם המדריך שלוקח אתכם לטקס קפיצת השוורים שאתם רוצים גם כולל לינת שטח באזור -פיצת השוורים ולהישאר למסיבה של בני השבט שעושים ביום למחרת.

אחרי חודשים שטיילתי באתיופיה ובשבטים אני יכול להגיד לכם שזה אחת החוויות הכי חזקות שהיו לי. שווה לשנות את כל המסלול של הטיול בשביל להיות ביום של המסיבה אחרי קפיצת השוורים.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של נתי גול
נתי גול

”שבטים בדרום אתיופיה-לינה עם השבטים,החוויה הכי מטורפת שיש“

קרא עוד

מי שרוצה לחוות את השבטים בצורה הכי אותנטית והכי כיפית שיש, אסור לו לוותר על לינה ביחד עם השבטים המקומיים בעיקר אצל שבט האמר ושבט הדורזה. יש כמה אופציות ומקומות לחוות את החוויה הזאת.

יש ליד העיר טורמי כמה כפרים של שבט האמר ששם יש אופציה ללינה באוהל בתוך הכפרים. תבקשו מהמדריך שלוקח אתכם לכפר, שאתם רוצים גם לינה ולמי שישן בכפרים שם, היום הכי יפה זה לישון שם ביום ראשון בערב ואז לקום איתם בבוקר מוקדם וללכת איתם ביחד מהכפר שלהם לשוק בטורמי, זה מאוד יפה לראות אותם צועדים עם גזעי העצים על הגב. ביום שני תטיילו בשוק בטורמי.

יש עוד מקום לחוות את השבטים - זה יותר מתאים לאנשים ספונטנים או מטיילים עצמאים לעשות כמו שאני עשיתי. ללכת לבקר בכפרים של שבט האמר שנמצאים בין העיר דימקה לאזור השוק אלדובה, זה כפרים ממש אותנטיים שתיירים לא מגיעים לשם והם ממש ישמחו לקבל אתכם ולארח אתכם.

השוק הכי גדול באזור השבטים הוא השוק באזור שנקרא "אלדובה"- ליד העיר דימקה. השוק מתקיים כל יום שלישי ויוצאים מלא מיניוונים לשם מהתחנה המרכזית בדימקה, וכל הדרך מדימקה לשוק באלדובה אתם תעברו דרך כפרים של שבט האמר. פשוט תרדו באמצע הדרך באחד הכפרים וכולם ישמחו לקבל אתכם. לאורך כל היום עוברים מלא מיניוואנים לכיוון השוק וגם חזור לדימקה כך שמאוד קל להסתדר ולהתנייד. מחיר הנסיעה במיניוואן הוא 20 ביר. זה חוויה בפני עצמה לנסוע עם המקומיים ביחד עם כל העיזים והסחורה שהם הולכים למכור בשוק.

יש גם אופציה לישון אצל שבט הדורזה שנמצאים באזור ליד העיר ארבה מינץ. זה חוויות ממש כיפיות ואותנטיות שלא תשכחו להרבה זמן.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של peerygal
peerygal

”ביקור בשבטים בדרום אתיופיה“

קרא עוד

חזרנו מטיול מקיף באתיופיה ובכלל זה כ- 10 ימים ביקור בשבטים של הדרום. תיכננו ביקור בכ- 10 שבטים שונים ולדעתי יש לחשוב מעט יותר לפני ביצוע התיכנון.

הביקור בשבטים אינו פשוט. ראשית, הדרך להגיע למקום מושבו של כל שבט אינה פשוטה וקלה. יש לנסוע מספר שעות לכל כיוון כאשר בדרך כלל, הנסיעה הינה על דרך כורכר (Gravel Road) משובשת.

גם הביקור בכפר של השבט אינה קלה. מעבר להתרגשות הראשונה, תושבי הכפרים מציקים מאוד ומבקשים ללא הרף לצלם אותם כמובן תמורת כסף. בנוסף הם מבקשים ללא לאות לנסות למכור לכם פריטים שונים חסרי ערך או שהם מבקשים ביגוד וכסף.

בהתחלה, ניתן לשאת ולקבל את התופעה, אבל לאחר ביקור בשנים או שלושה כפרים, התופעה חוזרת על עצמה וקשה לשאת אותה.

לכן, אני מציע כי בעת תיכנון הסיור בכפרים ובשבטים של הדרום, ניתן להסתפק בביקור בשלושה או ארבעה שבטים על פי הפרוט הבא:

  • שבט הדורג'ה שנמצא ליד ארבה מינץ. כאן ניתן ללמוד על הדרכים הרבות שהשבט מנצל את צמח “הבננה המזוייפת”.
  • שבט הקונסו שנמצא ליד העיר קונסו. כאן ניתן ללמוד על המנה המיוחד של חיי הקהילה בשבט.
  • שבט המורסי שנמצא ליד העיר ג'נקה. כאן ניתן לראות את תופעת דיסקות הקרמיקה שנשות השבט נושאות בשפה התחתונה בפיהן.
  • איתור, מציאה וביקור בשבט שבו מתקיים טקס בגרות - Bulls Jumping.
  •  
הטיפ עזר לך?

כתבות על ביקור בשבטים בדרום אתיופיה

מתוך הבלוגים - פוסטים על ביקור בשבטים בדרום אתיופיה

אין עדיין פוסטים על ביקור בשבטים בדרום אתיופיה.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות

הזמנת חופשה לדרום אתיופיה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם