טיול בטנזניה בן 18 ימים בספטמבר 2019, ספארי (בשמורות טרנגירי-נוגורוגורו-סרנגטי), מושי, טרק בהרי האוסמברה וזנזיבר. כולל עלויות, טיפים וחוות דעת אישית.

את הספארי סגרנו מהארץ לאחר ששוחחנו עם יותר מעשרה מדריכי ספארי (לחלקם הגענו מהמלצות וחלקם הגיעו אלינו אחרי ששאלנו בקבוצות שונות בפייסבוק). לצערי לא אוכל להמליץ על מדריך ספארי מפני שמסתבר שסגרנו עם "מתווך" ובפועל היו שני מדריכים שונים שהתחלפו.

לאחר קונקשיין באתיופיה נחתנו בשדה התעופה קילימנג'רו שם חיכה לנו מתווך הספארי ואיתו נסענו לארושה.
ארושה- בשלוש שעות עד החשכה קנינו סים מקומי, המרנו דולרים לשילינג טנזני, ראינו את מגדל השעון וביקרנו בשוק המסאי (בו רכשנו כובעים ששימשו אותנו כל הטיול).
 ישנו במלון Nejo bugg palace hotel אשר היה כחלק מעלות הספארי, המלון כ10 דקות נסיעה ממרכז ארושה. מלון מושקע ואיכותי עם בריכה ונוף להר מרו, ג'קוזי בחדר ומרפסת עם נוף מקסים. ארוחת הערב והבוקר היו טעימות.

שמורת טרנגירי- ראינו עצי באובב, קופים, זברות, ג'ירפות, חזירים, צ'יטות, גנו בנדידתם, אנטילופות, פילים, נמר על עץ ובת יענה.
 עשינו תצפית על אגם מניארה. ישנו בקיזומבה קאמפ גם ממנו יש תצפית יפה על אגם מניארה, באוהל היו מיטות עם קילה מעל ואפילו מופע בידור בערב. ארוחת הערב והבוקר היו טעימות.

שמורת נוגורוגורו- ראינו פילים, גנו, זברות, בת יענה, היפופוטמים, באפלו, אריות ולביאות, צבואים וג'ירפות. ישנו בסימבה קאמפ שבתוך השמורה (קר בלילה ! לנו גם ירד גשם) את ארוחת הערב והבוקר בישל לנו השף שהתלווה אלינו.

שמורת סרנגיטי- (היינו יומיים) ראינו נמרים, נמר על עץ, גנו, סוריקטה, פילים, אריה, לביאות, ג'ירפות, היפופוטמים, קופים, צבואים, באפלו. עשינו סיור שקיעה וסיור זריחה, ראינו צייד לביאות שטרפו זברה והזדווגות קופים. ישנו בתוך השמורה באוהל.
 בדרך מהסרנגיטי למושי עצרנו לביקור בשבט המסאי.
ZdijSbGklNvzhaNAJUGi0zDKru3ttTqM2U5GONgy

Ro8DjCgmNCVHsWsc67xphPrlquxmONV83R3aYnv3

vqtHwnfo_zZw8MgV5VJ-Hu4Vx-UIF6qPm_ME0Ji8

מושי- ישנו במלון New siesta hotel -מיטה ענקית, חלל שירותים פחות נעים ואוכל טעים. נסענו למעיינות החמים של מושי. הדרך הייתה יפה, במעיינות המים לא חמים, המקום עצמו מהמם. לא היו בכלל הרבה אנשים, יש חבל שניתן לקפוץ ממנו למים, ניתן לקנות אוכל טעים במקום. פגשנו בחור שהציע לקחת אותנו למפל לא רחוק משם (כניסה דרך האוניברסיטה), המפל היה מרשים מאוד יש גם גשר תלוי. ישנו שני לילות בהוסטל We travel המעולה, הכניסה לבניין מעט מוזרה אך נותן את כל השירותים לאורחיו כולל כביסה והזמנת כרטיסים לאוטובוס (בתוספת תשלום). ארוחת הערב אכלנו במסעדת התיירים אינדיאיטליאנו בעלת אוכל הודי ואיטלקי- יקרה לאיזור.
 למחרת נסענו לאגם צ'אלה על גבול קניה, שם עשינו טיול קצר בו ראינו נחלים יבשים ונופים יפים שונים ולאחר מכן הגענו לאגם שם שטנו בקאייק ושחינו במים. המקום פשוט מדהים, צבע המים מהמם לצד צוקים מלאים צמחיה.

SSSAiIdXyZdNHkqpdpb4jAIzyqXOZu_Q2_JPUrL1

aHrJzjiblKIYq9kv4LPrTVzi4ixC9hA8FeS3JL71

נסענו באוטובוס ממושי ללושוטו, נסיעה של 5.5 שעות
לושוטו- הלכנו ברגל לתצפית אירנטה, בדרך אכלנו בחוות אירנטה מנת לחם וגבינות שהם עושים במקום. ראינו את הזיקית עם הקרן. בדרך חזרה למלון, בתוך היער התקיים דרבי לושוטו בכדורגל.
 ישנו במלון LAWNS מלון נחמד במיקום טוב.

טרק הרי האוסמברה- 3 ימים
הלכנו בדרכים היפות והארוכות יותר עד לצומת 'לוקוזי-מגמבה ומגמבה שום' ומשם נסענו באוטובוס לכפר מלינדי ישנו בpapaa moza . למחרת הלכנו ממלינדי לממבו, אכלנו ארוחת צהריים ברנגווי בדרך עברנו בהמון כפרים קטנים וקיצרנו את הדרך דרך הגידולים של המקומיים.
 ישנו בmambo cliff ,נמצא על צלע הר ויש נוף לכל העמק. למחרת נסענו לגולגולו והלכנו ברגל דרך יער הגשם עד לצומת 'לוקוזי-מגמבה ומגמבה שום'. ביער ראינו קופים, סנאים, פרפרים מהממים, צמחים מיוחדים ונחלים- הליכה מאוד נוחה (מהכיוון הזה רוב הדרך הינה ירידה). מהצומת חזרנו בדלה דלה ללשוטו. ישנו בוילה HILL VIEW נמצא מחוץ ללשוטו (בעל הוילה הסיע אותנו לשם) המקום מפואר ביחס לאיזור.

brqlZfUYVRp70NE9J3cmpOFIaomartFH-TDX8JSU

בעל הוילה מליל אמש הסיע אותנו ברכבו לדאר א-סאלם. ישנו במלון צ'לסי. ולמחרת לקחנו מעבורת לזנזיבר.

זנזיבר- עשינו סיור מודרך בסטון טאון כולל השוק. ישנו שלושה לילות בחוף ג'אמביאני הדרומי בUZURI VILLA ושני לילות נוספים בחוף מטמוואה הצפוני ב MAGIC BOUTIQUE שני המקומות עם ארוחת בוקר טעימה, בריכה וחוף ים. בזנזיבר יצאנו לשייט פרטי שכלל דייג ושנורקלינג באיזור כוכבי ים, צלילה ליד האי מנמבה, מערה של ג'קסון (ניתן לשחות בה), יער ג'זאני, מסג' אפילו היינו אצל מקומי שהזמין אותנו לביתו וכמובן המון ים ובריכה – בטן גב.

7iFWQRh_Lxl0i72BS6K99KoZe6KQVwZyPm_6mYZH

FjRAOCtozZw8ehRwuE8G2fbd70ySr77VhNsVpZmP

דעה אישית:

 • ספארי: אנחנו עשינו 4 ימי ספארי ואני ממליצה על בין 3-4 ימי ספארי בשמורות. השמורות מדהימות והסדר טרנגירי-נוגורוגורו-סרנגטי היה מוצלח מפני שכל פעם הרגשנו עליה ברמה. כל הזמן ראינו חיות ופעילות, לא היו רגעים "מתים" או משעממים. גם הטבע עצמו כל כך יפה שם. רגע השיא ללא ספק היה צייד הלביאות את הזברה, צפינו בו משלב התכנון, הביצוע וגם כאשר קראו לשאר המשפחה להגיע לארוחה (גם הצבואים הגיעו). ובקיצור הטבע בשיא תפארתו ועוצמתו
 • לגבי סיור בשבט המסאי, מרגיש מאוד ממוסחר, נראה הצגה ובסוף גם די מכריחים לקנות מזכרת מעבודה מקומית. ידענו את זה מראש ובכל זאת הלכנו בגישה שגם אם זו הצגה זו כנראה ההצגה שהכי דומה למציאות. הסיור די קצר אני ממליצה שאם כבר הולכים תשאלו הרבה שאלות (הם אוהבים לענות) תבקשו לראות את הבית ספר (החלק שהכי אהבתי). גם אם לא תלכו כנראה שלא תפסידו יותר מדי.
 • במושי התניידנו רק במונית זה היה מאוד נוח מכיוון שהם מאוד שירותיים שם, כלומר עשינו עצירות לקנות מים או נשנושים, הנהג מחכה שתסיים את הטיול ומחזיר אותך בסופו.
 • טרק הרי האוסמברה: חוויה מדהימה, הכל כל כך אותנטי, מיוחד, יפה ונעים. היינו הלבנים היחידים באיזור מה שתרם מאוד להרגשת האותנטיות, הפשטות וחוסר התיירותיות (עדיין הרגשנו בטוחים מאוד). הנופים יפים מאוד, הדרכים נוחות, הילדים מתרגשים לראותך. וזו אפריקה האמיתית בעיני (בספארי ובזנזיבר לא ניתן לחוות את האנשים הפשוטים באותה צורה), מעולם לא עשיתי טרק לפני כן ולכן אני יכולה להמליץ לכל אחד לעשות אותו. מכיוון שהשינה והאכילה היא בכפרים לא צריך לסחוב הרבה על הגב אז גם מהבחינה הזו זהו טרק מאוד נוח. בנוסף, יש הרבה אופנועים שעוברים ככה שאפשר לקצר את המסלול בנסיעה. היום הארוך ביותר שעשינו היה ממלינדי לממבו- 26 ק”מ כאשר 6 ק”מ נסענו באופנוע והשאר ברגל. רוב התיירים שפגשנו בלושוטו יצאו לטרק עם מדריך, אנחנו לא לקחנו מדריך וזו הייתה החלטה מצוינת, הדרכים בטוחות ונוחות מאוד, בחרנו את הדרך בעצמנו והתאמנו אותה לרמת הקושי שלנו.
 • בזנזיבר ממליצה לשתות מיץ קנה סוכר בשוק בסטון טאון.
 • ממליצה על צלילה עם קפטן קיבואנה, צלילה פרטית במחיר הוגן עם מדריך מקצועיKibwana Divers
 • מסלול הטיול- ממליצה מאוד על מסלול הטיול שעשינו משלב ספארי, טיולי יום, טרק, בטן -גב, טבע משלל סוגים, אנשים ותרבות. לא כלל נסיעות ארוכות מדי.

NWP4tfwXiW_Hed4unnnp1I9SnICecavPuJBdzf5e

טיפים:
מומלץ מאוד להביא לספארי משקפת טובה ומצלמה עם זום טוב.
תביאו מתאם לשקע TYPE G (שלושה חורים מאורכים) (בזנזיבר יש שקע כמו בארץ אך בשאר טנזניה לרוב היה צריך מתאם).
מומלץ לקחת איתכם מפצל לשקעים יש מלונות עם שקע אחד בלבד בחדר או בספארי שיש הרבה אנשים ומעט שקעים- עזר לנו מאוד.
תצטיידו בפנסי ראש- ברוב המקומות אין תאורת רחוב ולכן משעות הערב חשוך (נחוץ גם בשביל להגיע מהאוהל אל החדר אוכל במלון או אל השירותים בספארי לדוגמא)
תשלום לשמורת טבע תקף ל24 שעות, זכרו זאת בעיקר שאתם נכנסים לשמורה באופן עצמאי שכן כך תוכלו לתכנן טוב יותר את היום ואולי אף לישון בתוכה.
ביגוד: למעט זנזיבר כמעט בכל ערב לבשנו ביגוד חם יותר (מכנס ארוך ופליז)
טרק הרי האוסמברה: השתמשנו המון באפליקציית MAPS.ME השבילים מסומנים וברורים. בהחלט אין צורך במדריך. בחרנו את הדרכים בעצמנו, הסתדרנו והרגשנו בטוחים.
 חברה מומלצת מעבורת מדאר א סאלם לזנזיבר היא אזם

עלויות:

 • טיסה הלוך עם קונקשין באתיופיה 937$ לזוג
 • טיסה ישירה מזנזיבר לישראל 798$ לזוג
 • ספארי: 150$ ליום לאדם (כולל הסעה מהשדה לארושה, לילה לפני הספארי במלון, דמי כניסה ויציאה מכל השמורות, לינה, 3 ארוחות ביום (לפעמים מוכנות ע"י הקאמפ, לפעמים ע"י טבח ובצהריים קופסת אוכל מוכנה), מים מינרלים ללא הגבלה, ג'יפ 4*4, נהג שהוא המדריך, עצירה בשבט המסאי (לא כולל תשלום לשבט) והסעה בסיום למושי.
 • ביקור בשבט המסאי 50$ לרכב (היינו עם עוד זוג ולכן עלה לנו 25$ לזוג)
 • מעיינות חמים במושי כניסה 10,000 שילינג לאדם
 • מונית ממושי למעיינות, למפל וחזרה למושי (כולל המתנה של הנהג) 80,000 שילינג
 • מונית ממושי לאגם צ'אלה וחזרה (כולל המתנה של הנהג) 60,000 שילינג
 • כניסה לשמורת אגם צ'אלה כולל טיול קצר לפני עבור שני אנשים +מיסים +השכרת קאייק +מיסים לרכב 50$
 • אוטובוס ממושי ללושוטו 16,000 שילינג לאדם
 • תצפית אירנטה 2000 שילינג לאדם
 • מעבורת מדאר א-שאלם לזנזיבר בחברת אזם 40$ לאדם
 • מסג' 20$ לאדם לשעה
 • צלילה 190$ לזוג- סך הכל 3 צלילות (אחד מאיתנו צלל פעמים) כולל איסוף הלוך חזור מהמלון, פירות ושתיה חופשי בסירה וארוחת צהריים.
 • שייט פרטי 25$ לזוג כולל דייג ושנורקלינג במשך שלוש וחצי שעות

סך הכל כולל הכל הוצאות: 20,000 שקלים לזוג לשלושה שבועות