מקדשי אבו סימבל ”המקדשים המדהימים באבו סימבל“

אתר אבו סימבל כולל שני מקדשים חצובים בסלע מתקופת השושלת ה-19 במצרים העתיקה. שני המקדשים נבנו במאה ה-13 לפנה"ס על ידי רעמסס השני. המקדש הגדול המוקדש לארבעה אלים - אמון רע, רע חור אחתי, פתח ורעמסס השני עצמו, שחשב שהוא אל. המקדש הקטן יותר מוקדש לאשתו החשובה של רעמסס - נפרטרי - ולאלה חתחור. המקדשים הוקמו כאות ניצחון המצרים על החיתים בקרב קדש בשנת 1289 לפנה"ס, וכדי להרשים את שכנותיה הדרומיות של מצרים ולגרום להן לחשוב פעמיים האם זה רעיון טוב לתקוף אותה.

המקדשים היו בסכנת הצפה לאחר הקמת הסכר הגבוה באסואן, ומבצע ההצלה של מקדשי אבו סימבל החל ב-1964, בעלות של כ-40 מיליון דולר. בין 1964 ו-1968, האתר כולו נחתך לבלוקים גדולים, פורק ונבנה מחדש באתר הנמצא 65 מטר גבוה יותר ו-200 מטר רחוק יותר מהנילוס. עבודה מטורפת.

שער הכניסה למקדש הגדול נמצא בין ארבעה פסלים עצומים של רעמסס השני, היושב על כס המלוכה. על הקירות ציורי ענק של קרב קדש, המתארים את הניצחון על החיתים, ובהזדמנות זו מראים את רעמסס השני מכה בנובים.

בקודש הקודשים של המקדש, המקום בו נטמן המלך, יש ארבעה פסלים של האלים, שהיו מוארים פעמיים בשנה ע"י קרני השמש החודרות מפתח המקדש - ביום הולדתו של המלך וביום פטירתו. היום התאריכים קצת שונים עקב הזזת המקדש, אבל גם היום השמש חודרת לכאן פעמיים בשנה. עוד קסם של הפרעונים הקדומים.

המקדש הקטן הוקדש למלכה נפרטרי, אשתו החשובה של רעמסס השני, אך גם בכניסה אליו עומדים ארבעה פסלי ענק של רעמסס השני. כאן, בין כל שני רעמססים עומד פסל של נפרטרי, בגודל זהה לגודל פסלי המלך.

בחורף מומלץ להגיע לכאן בשעת הצהריים, כאשר קבוצות התיירים הגדולות עוזבות את המקום.

לכל המידע על אסואן מצרים
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות

הזמנת חופשה לאסואן

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם