הדרכת סקי: שאלות נפוצות על שיעורי סקי וסנובורד

בואו נודה באמת, כולנו רוצים (ויכולים) להשתפר ברמת הגלישה שלנו - בין אם זה סקי או סנובורד ובין אם אנו גולשים מתחילים או מתקדמים. כמה עולה הדרכת סקי, מה היא כוללת ומה צריך לדעת מראש? כל התשובות לפניכם
מערכת "שלג" בשיתוף Club Med
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הדרכת סקי: שאלות נפוצות על שיעורי סקי וסנובורד
צילום: עמית להב

מה עדיף: לימוד סקי בקבוצה או שיעור סקי פרטי?

שיעורי סקי בקבוצה מאפשרים ללמוד סקי או סנובורד לצד גולשים אחרים ברמת גלישה דומה לשלכם. זו גם דרך כיפית לפגוש אנשים חדשים וללמוד את אתר הסקי, בזמן שרמת הגלישה משתפרת ואתם מקבלים הכוונה ממדריכים מקצועיים. שיעורי סקי קבוצתיים נמשכים לרוב כשבוע גלישה שלם (5-6 ימי גלישה) והם זולים באופן משמעותי משיעורי סקי פרטיים, או שעשויים להיות כלולים כחלק מחבילת סקי מאורגנת.

בהדרכת סקי קבוצתית תקבלו משוב וטיפים פרטניים, אבל אלה יהיו בתדירות משתנה ובהתאם לגודל הקבוצה. במידה ותרצו יחס אישי וליווי אינטנסיבי, בין אם בשיעור סקי בודד ובין אם במספר ימי הדרכה – כדאי לבחור בשיעורי סקי פרטיים. בנוסף, באתרי סקי מסוימים מעניקים עדיפות למדריכים פרטיים בתורים לרכבלים, גורם שיכול להוות בונוס נחמד מאוד - בעיקר כשהאתר גדוש בגולשים והתור לרכבל יבזבז זמן הדרכה יקר.

כמה עולה הדרכת סקי?

המחירים של שיעורי סקי פרטיים וקבוצתיים שונים בין אתר סקי אחד לשני וגם בין בתי הספר והמדריכים הרבים. כמה מספקיות חופשות הסקי בארץ מציעות הדרכת סקי למתחילים ולמתקדמים במחירים הבאים: כ-150-200 יורו ל-12 שעות הדרכה באתרי סקי באלפים, כ-100 יורו עבור 17 שעות הדרכה באנדורה וכ-50-100 יורו עבור 6-24 שעות הדרכה בבולגריה או בצ'כיה.

שיעורי סקי פרטיים ניתן לקבל באתרי סקי בולטים בצרפת, אוסטריה, איטליה ושוויץ. אלה יעלו (בממוצע): 125 יורו לשעה וחצי, 140 יורו לשעתיים וחצי, 170 יורו לשלוש שעות, 190 יורו לשלוש וחצי שעות, 220 יורו לארבע שעות, חצי יום (3-4 שעות) בכ-230-310 יורו, יום הדרכה מלא (9:30 בבוקר עד 5 בערב) בכ-400 יורו. על אותם שיעורי סקי באנדורה תשלמו כ-20% פחות מאשר באלפים.

שיעורי סקי פרטיים בבולגריה ובצ'כיה יעלו (בממוצע): 65 יורו לחצי יום, 95 יורו ליום שלם ו-450 יורו לשישה ימי הדרכה מלאים. המחירים עבור שיעורי סקי לילדים יהיו זולים כ-10% לעומת שיעורי סקי למבוגרים.

כיצד ניתן להוזיל את העלות של הדרכת סקי?

ברוב המקרים, מחיר של שיעור סקי או סנובורד נקבע בהתאם לכמות הגולשים בקבוצה. ניתן להזמין שיעורי סקי פרטיים גם עבור קבוצת חברים קטנה או עבור כמה בני משפחה ובכך להוזיל את עלויות שיעור הסקי. חשוב לוודא במקרה כזה, כי כל המשתתפים הם ברמת גלישה דומה ושלא מערבבים בין גולשי סקי וסנובורד באותה הקבוצה.

שיעורי סקי לקבוצות, שמוצעים בבתי הספר לגלישה באתרי הסקי, יהיו במחיר מוגדר וקבוע מראש. ספקיות החופשות מציעות גם הן שיעורי גלישה - אלה לרוב לא יהיו כלולים במחיר חבילת הבסיס, אלא יוצעו כתוספת אופציונלית. לעומתן, מחיר עבור חבילת סקי הכל כלול, יכלול גם הדרכת סקי קבוצתית לכל ימי החופשה.

הדרכות אלו יכללו בתוכן שתי הדרכות ביום בלווי המדריכים המקצוענים ביותר אשר מוסמכי ESF (בית הספר הלאומי לסקי בצרפת). ההדרכות מחולקות לגוון רחב של רמות שונות בהם תשובצו ותוכלו בכל רגע נתון לעבור בין הרמות על פי קצב ההתקדמות שלכם.

באיזה אתרי סקי מומלץ ללמוד לגלוש?

באופן עקרוני, ככל שאתר הסקי גדול וגבוה ויותר – כך יהיו בו אפשרויות גלישה רבות יותר עבור כל רמות הגולשים. עם זאת, גולשי סקי וסנובורד מתחילים אינם זקוקים למגוון מסלולים יוצא דופן ואזורי גלישה רחבים ומאתגרים. באתרי סקי מומלצים למתחילים כדאי שלפחות מחצית משטח האתר יכלול מסלולים ירוקים, כחולים וגם אזור ייעודי לגולשים מתחילים (ימוקם לרוב בחלקו התחתון של אתר הסקי). מעבר לכך, חשוב שבאתר יהיו בתי ספר איכותיים ומדריכים בעלי ניסיון.

בין אתרי הסקי המומלצים לגולשים מתחילים ראוי לציין את הבאים: בצרפת: אבוריאז, לה פלאן, טין וגרנד מאסיף. באוסטריה: סאלבאך-הינטרגלם ואלפבאך (אוסטריה). אתרים נוספים למתחילים: פאסו טונאלה (איטליה), בנסקו (בולגריה), שפינדלרוב מלין (צ'כיה) וואלמורל (Valmorel).

האם יש הדרכת סקי בעברית?

בהחלט כן. הדרכות סקי וסנובורד בעברית ניתנות בעיקר באתרי הסקי הפופולריים באירופה. אלה האפשרויות העיקריות העומדות לרשותכם: חבילת סקי שכוללת הדרכת סקי בעברית (בדר”כ בתאריכים נבחרים בלבד), קייטנות גלישה מאורגנות לילדים ולמשפחות בחגים (חנוכה, פורים ופסח). אפשרות נוספת היא לתאם מראש מול מדריך סקי ישראלי שנמצא ביעד, או אם מתאפשר לכם וכסף אינו בעיה – הטסה של מדריך סקי ישראלי יחד אתכם לחופשה.

מאיזה גיל ילדים יכולים להשתתף בשיעורי סקי וסנובורד?

במרבית אתרי הסקי ילדים יכולים להתחיל ללמוד לגלוש החל מגיל 3. עם זאת, כדאי לשקול בגיל כה צעיר הדרכה פרטית המותאמת לצרכי הילד. שיעורי סקי וסנובורד ברמות שונות מוצעים לילדים החל מגיל 4 ועד גיל 11. עבור מתבגרים ונוער בגילאי 12 עד 18 קיימות מבחר מסגרות מאורגנות ללימוד גלישה בקבוצה, או עם מבוגרים ברמתם. חלק מספקיות חופשות הסקי ומועדוני כמו קלאב מד, מציעים שיעורי גלישה עם מלווים דוברי עברית בזמן החופשות מבית הספר.

טיפ לסקי: מתי ילדים יכולים להתחיל לגלוש? - בשיתוף Club Med

ההמלצה הכי טובה היא להתחיל בגיל הכי מוקדם שאפשר. מדוע? בגיל צעיר הגוף סופג את המידע והטכניקה הנכונים, כמעט ללא פחד ובמהירות רבה. אלמנטים חשובים אלה ילוו את הילד במהלך השנים וייתנו לו בטחון רב בכל סגנון גלישה שיבחר. בחבילות סקי שכוללות הדרכה, כמו זו של Club Med באלפים, יקבלו ילדים מגיל 4 שיעורי סקי מותאמים עם הדרכה של מדריכי הסקי הטובים ביותר באירופה. בחלק מהאתרים יתלוו אליהם גם מלווים דוברי עברית, שיוודאו כי כל ההדרכות מועברות באופן שמובן לקטנטנים.

האם ניתן לעבור מקבוצה לקבוצה במהלך החופשה?

במהלך שבוע של גלישה קבוצתית אנו עשויים לאבד מעט מהביטחון העצמי ולהרגיש שאנו "רודפים" אחרי שאר הגולשים בקבוצה. במצב כזה, אפשר לנסות לעבור לקבוצה ברמה גלישה נמוכה יותר ולהשיב בחזרה את הביטחון בעצמנו וביכולתנו. כאן ראוי לציין, שבמועדוני סקי כדוגמת קלאב מד ניתן לבחור מבין שבע רמות שונות של קבוצות ו"לעלות" או "לרדת" ברמה אם תרגישו צורך בכל רגע נתון במהלך החופשה.

כמה שיעורי סקי צריך לקחת לפני שאפשר לגלוש לבד?

בדרך כלל, גולשים שעולים על השלג בפעם הראשונה יזדקקו להדרכה קבוצתית של כשבוע, או לחילופין - סדרה של כשלושה שיעורי גלישה פרטיים באורך של שעתיים עד שלוש כל אחד. כמובן, ככל שתיקחו יותר שיעורים, כך רמת הגלישה שלכם תשתפר באופן הדרגתי ותחושת הביטחון על ההר תגבר. מעבר לכך, בכל שיעור תרכשו עוד טכניקות חשובות, שיעזרו לכם להתמודד עם מרבית סוגי המסלולים, השלג, ותנאי מזג האוויר.

כיצד ניתן ללמוד גלישת אוף-פיסט?

גלישה מחוץ למסלולים (Off-piste) מצריכה היערכות שונה מאשר גלישה סטנדרטית במסלולים מסומנים. בנוסף, סקי או סנובורד באוף-פיסט מצריך מכם יכולות טכניות ומיומנויות, שנדרשות לגלישה איכותית ובטוחה בשלג עמוק. במרבית אתרי הגלישה הגדולים תוכלו להצטרף להדרכת אוף-פיסט בליווי מדריכים מקצועיים, שנמצאים באתר הסקי זמן רב ומכירים כל פינה ומדרון בו.

מרבית שיעורי האוף-פיסט מועברים במתכונת של חמישה מפגשים, שבהם המדריך יעבוד אתכם על יכולות תמרון בשלג עמוק, טכניקות לגלישה בסוגי שלג ובמדרונות שונים, התמודדות עם מפולות שלגים והיכרות עם ציוד הבטיחות הנדרש באוף-פיסט. במועדוני קלאב מד הדרכת אוף-פיסט מועברת כחלק מובנה בשיעורי קבוצות הגולשים המתקדמים.

האם מתקיימות הדרכות לגלישה בסנופארק?

כל אתר סקי שמכבד את עצמו יתחזק לפחות פארק גלישה (Snowpark) אחד בשטחו. מכיוון שמדובר בסגנון גלישה המורכב ממגוון תרגילים טכניים וקפיצות באוויר, חשוב מאוד שההתנסות הראשונה תהיה מלווה בהדרכה מקצועית. גולשי סקי וסנובורד מגיל 8, בכל הרמות, יכולים להצטרף לשיעורי מתחילים ומתקדמים בבתי הספר לגלישה.

לסיכום, האם כדאי לקחת הדרכת סקי וסנובורד?

חד משמעית - כן! לימוד סקי וסנובורד עם מדריכים מנוסים ישפר באופן משמעותי את רמת הגלישה שלכם, גם למתחילים וגם למתקדמים, ויאפשר למצות את המסלולים באתר הסקי באופן הטוב ביותר. יש לקחת בחשבון, שבאתרי הסקי המובילים (בעיקר במערב אירופה ובצפון אמריקה) הדרכת סקי פרטית תהיה יקרה באופן משמעותי מהדרכה קבוצתית, בזמן שבאתרים קטנים (בעיקר במזרח ומרכז אירופה) היא תשתלם במיוחד.

במידה ותבחרו להזמין חבילת סקי מאורגנת - נסו לברר מול ספק החופשה מהן האפשרויות לקבלת הדרכת סקי או סנובורד במחיר החבילה הכולל. בנוסף, השוו את עלות ההדרכה מול המחיר בהזמנה ישירה דרך אחד מבתי הספר שבאתר הסקי. הדרכות סקי קבוצתיות תוכלו לקבל כחלק מחופשות הסקי המאורגנות שמציעה חברת קלאב מד בצרפת, איטליה ושוויץ. קבלו הצצה לשיעורי הסקי שלהם:

מתכננים חופשת סקי? הנה עוד כמה דברים שיעניינו אתכם:

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

דילים לחופשה המושלמת

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם