מה ללבוש לסקי? המדריך המקיף לבחירת ביגוד סקי

מתכוננים לחופשת סקי או סנובורד ראשונה ורוצים להבין מה בדיוק תצטרכו ללבוש? רכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת בנוגע לביגוד סקי וסנובורד וגם: הסברים על כפפות וגרבי סקי, מסכות סקי, כובעים, מחממי אוזניים וצוואר, והכל כדי שתהנו מגלישה חמימה, בטוחה ומהנה!
מערכת אתר שלג
|
תמונה ראשית עבור: מה ללבוש לסקי? המדריך המקיף לבחירת ביגוד סקי
© עמית להב

הסבר על הלבשת סקי

סקי הוא ספורט המשלב פעילות אקטיבית מאוד עם קטעי מנוחה באקלים קר. הכללים העקרוניים לבחירת לבוש סקי, "שיטת השכבות", לא שונים בעיקרון מכללי ביגוד חורף, למעט העובדה שלספורט זה מייצרים במיוחד קשת ביגוד גדולה שנועדה לענות על הדרישות הייחודיות שלו. ולמרות שאפשר לעשות סקי גם עם לבוש חורפי רגיל, הרי לבוש סקי יעודי מאפשר להפיק את המקסימום הנדרש מהלבוש.

נגדיר שוב את הבעיות העקרוניות של ספורט הסקי: מדובר בפעילות אקטיבית, הנעשית בטמפרטורות נמוכות בדרך כלל בסביבות °0 ומייצרת עודפי זיעה וחום שיש להיפטר מהם במהירות. כמו כן, סקי דורש גמישות וחופש תנועה בעת תזוזה במהירות גבוהה.

מכנס ומעיל נפרדים (בניגוד לסרבל) מעניקים גמישות גדולה יותר בשימוש. אפשר ללבוש כל אחד מהם בנפרד או לשלב מכנס ומעיל שונים לפי העדפה אופנתית או טכנית. ביום חם ניתן לגלוש ללא המעיל ומצד שני המעיל יכול לשמש כמעיל חם לערב. הגיוון הרב בגזרות ובדגמים מאפשר בחירה נפרדת לכל פריט להתאמה טובה יותר. לא תמיד בחליפה תואמת שני החלקים יהיו נוחים. יתכן שהמכנס יהיה צר מידי כאשר המעיל הוא בגודל הנכון או להפך.

החיסרון הבולט של חליפה היא מידת ההגנה מחדירת שלג ורוח. ליפול בסקי הוא עניין של זמן וכל גולש מתחיל ואפילו מתקדם מוצא עצמו מתפלש בשלג שלא מרצונו. מכנס ומעיל מאפשרים לשלג לחדור בקלות גדולה יותר. מבחינת המחיר חליפה נוטה להיות יקרה יותר בהשוואה לסרבל מאותה רמת איכות.

רוצים לקנות ביגוד סקי וסנובורד במחירים משתלמים? – בקרו אותנו בחנות “שלג” »

לבוש סקי מצריך תכונות נוספות: ראשית עליו להיות מאוורר מאוד ועדיין להגן מחדירת רטיבות. מאחר ושלג נוטה להיות יבש משתמשים בדרך כלל בבדי מיקרופייבר ובשכבת בידוד דקה יחסית שמטרתה לספק בידוד בעיקר בקטעי המנוחה. לבוש התפור מבדים אטימים/נושמים מקובל גם, אבל הוא מאוורר פחות ומתאים יותר למזג אוויר רטוב או למקומות קרים במיוחד. סוג אחר של בדים הם בדים אלסטיים (סטרצ'), המצויים בעיקר בלבוש לנשים בדרך כלל מדובר במכנסיים היושבים צמוד. הם אינם מבודדים מעולים אבל הם מדגישים חיטובים (וזה לא פחות חשוב).

מעילים מופיעים בגזרה ארוכה או גזרה קצרה. מעבר להעדפה האישית ואופנתית, מעילים ארוכים מגינים טוב יותר מחדירת שלג ורוח. מעילים קצרים מקנים חופש תנועה טוב יותר וכדאי לשלב עם מכנס סרבל בחפיפה עם שולי המעיל באזור המותניים. כדאי לשים לב לצווארון מוגבה המספק הגנה מלאה לצוואר ורצוי גם כובע להגנה משלג ורוח. שני אלה שימושיים במיוחד בזמן השימוש ברכבלים פתוחים.

לבוש סקי משופע בכיסים. כיסים לשימוש כללי ולשימוש ייעודי כמו למשקפיים או לסקי פס. חשוב שהכיסים יהיו מרווחים על מנת לאכסן ציוד נוסף אם לא מתכוונים לשאת תרמיל קטן. בקבוק קטן של מים, ארנק, סנדוויצ' ומקום לכפפות כאשר הן לא בשימוש. לעיתים מצויים בחוץ או בפנים לולאות לחיבור הכפפות ומשקפיים.

טסים לסקי? לרכישת ביגוד סקי וסנובורד במחירים משתלמים »

מכנסי סקי מופיעים ברמות שונות אבל ניתן לאפיין שלוש רמות עיקריות: מכנסיים פשוטים ללא קרסוליות (Gaiters) ושלייק'ס. אלה עשויים בדרך כלל מהחומרים הפשוטים ביותר ונועדו בעיקר למי שמחפש את הזול ביותר ומוכן להתפשר. ברמה מעל מצויים מכנסיים הכוללים קרסוליות ולעיתים שלייק'ס. הם עשויים מחומרים טובים יותר ולעיתים מצויידים בטלאי חיזוק. ברמה העליונה מצויים מכנסי סרבל המצוידים בכל השכלולים כמובן שבין הקבוצות הללו מצויים דגמי כלאיים רבים וניתן בהחלט למצוא מכנסי סרבל באיכות של מכנס פשוט.

הימצאות קרסוליות היא תכונה חשובה, תפקיד הקרסוליות למנוע כניסת שלג בין המכנס לנעליים. הם אלסטיות ומתלבשות על נעל הסקי. כותפות או שלייק'ס מגיעים בצורות רבות, הם מונעים את גלישת המכנסיים ומאפשרים ללבוש גם מכנסיים שאינם בדיוק במידה. אחת הבעיות במציאת לבוש סקי היא המידה. לבוש סקי צריך להיות צמוד לגוף ולאפשר חופש תנועה מקסימלי. נוסיף על כך שהכל גם צריך להראות אסתטי ואופנתי והבעיה לא קטנה. לגולשי סקי בתחילת דרכם לא כל כך ישנה מהי הבחירה. גולשים מנוסים יותר יכולים להכניס לשיקולים גם את רמת הגלישה האישית וההשפעה שיש ללבוש על נוחות הגלישה.

מלבד הלבוש עצמו יש להוסיף את האביזרים השונים כמו כפפות, כובעים, גרביים, משקפיים ומסכות וכמובן לבוש תרמי תחתון. הישראלי הממוצע שיוצא פעם בשנה לסוף שבוע או שמצוי בתחילת דרכו ומוכן להשקיע בלבוש סקי כדי להראות אופנתי ו”קול” נוטה להתעלם מהחשיבות של לבוש תרמי תחתון. חשוב להדגיש שביצועי לבוש סקי, גם של הטוב ביותר, יהיו גרועים אם מתחת יהיה לבוש כותנה.

כפפות וגרבי סקי

כפפות סקי חייבות להיות אטימות למים. זה חשוב במיוחד לגולשים מתחילים שנוטים ליפול הרבה. כאשר כפפות גורטקס (אטימות ונושמות) אינן יקרות כל כך אין שם סיבה לותר בענין.

גרבי סקי מותאמים במיוחד לנעלי סקי. מאחר ונעל סקי חייבת להיות צמודה מאוד לרגל, אסור שהגרביים יהיו עבים מידי, מכיוון שרוב משקל הגוף נשען על קידמת נעל הסקי. לגרבי סקי שכבה כפולה מול לשון הנעל ותחת כריות כף הרגל המספקת בידוד ובלימת זעזועים. בנוסף, הגרביים מספקות אוורור והרחקת לחות מהירה. קיימים גם גרביים מיוחדים לסנובורד בהם נמצאות שכבות כפולות מול לשון הנעל, תחת כריות הנעל וגם בצד האחורי.

ביגוד סקי במחירים משתלמים »

גוגלס (משקפי סקי וסנובורד)

הגוגלס מהווים חלק חיוני בפריט של כל גולש מתחיל או ותיק. הם נועדו להגן על העיניים והפנים מרוח ושלג וגם מקרינת UV מסוכנת. בהשוואה למשקפי שמש, הגוגלס מספקים הגנה טובה יותר – הם מגינות על שטח גדול יותר, וכאשר הן מותאמות נכון, הן יכולות למנוע חדירת רוח ושלג בצורה מושלמת. בנוסף, הן מעניקות זווית ומרחב ראייה גדול יותר מאשר משקפיים, ללא שטחים מתים. מאחר שמשקפי סקי צריכיפ להיות צמודים לפנים, נוצר צורך באוורור יעיל למניעת התעבות אדים החוסמים את שטח הראייה.

לעיתים, מספק היצרן מטלית לחה הספוגה בחומר מונע התעבות לטיפול וניקוי. צבע המשקף הוא בדרך כלל כתום, מאחר וצבע זה מסנן אור כחול המוחזר מהשלג. לעיתים, מצופה המשקף בשכבה מתכתית דקיקה. תכונה זו מונעת בוהק הנגרם מהחזר אור ממשטחים מבריקים. היא עוזרת גם לרכך את האור ולהקנות יותר נוחות. לטובת מרכיבי המשקפיים, ישנם דגמים המיועדים לשימוש גם מעל משקפי ראיה.

כדי למנוע התעבות אדים, נוקטים בכמה דרכים: ראשית, בשטח המגע בין המסכה לפנים ובצדדים, מצוי ספוג אוורירי המאפשר זרימת אוויר ומונע חדירת שלג. במסכות מצוי לעיתים משקף כפול, המרווח בין המשקף החיצוני הקר למשקף הפנימי החם מבודד ומונע התעבות על פנים המשקף. בחלק העליון של המשקף מצויים פתחים המאפשרים לאוויר לחדור בעת התנועה. לעיתים ניתן לווסת את כמות האוויר בעזרת תריס. האוויר הלח יוצא מהפתחים בצד. במשקף איכותי קיים ציפוי המונע התעבות.

טיפ לאפרה סקי - בשיתוף The North Face

עדשות הגוגלס מתחלקות למספר צבעים נפוצים:
צהוב – עדשות שמתאימות בעיקר לגלישה בתנאים חשוכים וערפיליים. הן לא מתאימות לגלישה בימים שמשיים במיוחד מכיוון שלא חוסמות מספיק את הסינוור מהשמש.
כתום - גוון העדשה הנפוץ ביותר הוא כתום/חום, ויכול להיות גם יותר מוזהב. עדשות בצבעים הללו מצוינות לתנאי גלישה רבים, מכיוון שהן מגדילות את הניגודיות של הצבעים ועוזרות בכך להבחין בבליטות על המסלול.
שחור/כסף – עדשות בצבעים הכהים יותר מתאימות לגלישה בתנאים מוארים ושמשיים. העדשות הכהות חוסמות בצורה מצויינת את האור הבוהק שחוזר מהשלג וכך מגינות על העיניים בימיים שמשיים.
כחול – עדשות בצבע כחול מתאימות בעיקר לגלישה בימים שמשיים ואור בהיר. כיום משלבים הרבה פעמים עדשה כחולה עם צבע נוסף, דבר שיכול לאפשר גלישה בתנאים רבים יותר.

כובעים, מחממי אוזניים וצוואר

במזג אוויר קר, עלול איבוד החום דרך אזור הצוואר והראש להגיע עד ל-50 אחוזים ויותר. אם ראשך חשוף כאשר שאר גופך מכוסה היטב, אפשר שתחוש קור בכפות הידיים והרגליים. מדובר בסדרי עדיפויות של הגוף. לכן לכובע חשיבות מרובה, בידוד הראש והצוואר מהסביבה החיצונית יעזור לגוף להתמודד עם הקור ביתר קלות. יעילות הבידוד תלויה בעובי, שטח הכיסוי וצפיפותו ועם זאת חשוב לאפשר מידת אוורור מינימלית.

מגוון הכובעים ב"למטייל" הוא גדול מאד. ניתן למצוא כובעים סרוגים, כובעי פליס וכובעים עם ביטנה מבודדת ומעטפת אטימה למים. מלבד נוחות אישית והעדפה אופנתית, חשוב להביא בחשבון את תנאי מזג האוויר וסוג הפעילות והאם ניתן להשתמש בכובע תחת כובע המעיל. כובעים סרוגים נחשבים לקלאסיים. הם אלסטיים, מאווררים ובדרך כלל זולים. הם עשויים מצמר או אקרילן. כובעי אקרילן קלים יותר, מתייבשים יותר מהר ובדרך כלל זולים יותר. מידת הבידוד תלויה במספר השכבות כאשר ניתן למצוא כובעים עשויים משכבה אחת עד שלוש שכבות.

כובעי פליס יכולים לספק בידוד טוב יותר ביחס לאחרונים, הם נוטים להיות יקרים יותר אך הם קלים יותר ותופסים פחות נפח בהשוואה לכובעים סרוגים עם ערך בידוד דומה, כמו כן הם נוחים מאד למגע. כובעים אטימים למים מתאימים לתנאים קיצוניים יותר. הבד החיצוני יכול להיות אטים/נושם או אטים/לא-נושם. הם מופיעים לרוב בגזרת “כובע כלב” המספקת הגנה טובה לאוזניים אבל הם פחות אלסטיים מכולם. כובע גרב הוא סוג נוסף המספק הגנה גם לאזור הצוואר וחלק מהפנים. כובעים כאלה עשויים מסריגים דקים או עבים או אפילו מפליס. היתרון הגדול שלהם היא היכולת להתאים את מידת ההגנה בהתאם לצרכים.

החלק הרגיש ביותר לאיבוד חום בראש הוא האוזניים ולכן קיימים מחממי אוזניים, למי שמעדיף להימנע מכובע שלם. הם יכולים להיות בצורה של טבעת אלסטית עם או בלי אפשרות פתיחה ע"י צמדן וגם בצורה של כפתורים לאוזניים כמו אוזניות מרופדות. החומרים הנפוצים הם צמר ופליס וכמובן מגוון הסוגים והצבעים גדול. מחממי צוואר דומים למחממי האוזניים מלבד שהם רחבים יותר.

לתחילת הכתבה

רוצים להצטייד בלבוש וציוד סקי, סנובורד וחורף? אל תפספסו את הלילה הלבן הקרוב. עד 70% הנחה! לכל הפרטים לחצו כאן.

* התמונות להמחשה בלבד.

** ניתן להשיג ביגוד וציוד סקי וסנובורד בחנות "שלג". במהלך העונה הסניף יהיה פתוח בימים א'-ה' בין השעות 11:00-19:00 וביום ו' בין השעות 13:00-14:30. ביגוד חורף נוסף ניתן להשיג בכל סניפי למטייל.

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

כתבות ומדריכים לחופשת סקי

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע