מנהטן - האי שלא מפסיקים לדבר עליו בניו יורק

מנהטן הינו אחד מחמשת הרובעים של העיר ניו יורק, והרובע המפורסם ביותר בעיר. זהו, למעשה, אי הגובל בשלושה נהרות: נהר איסט, נהר ההדסון ונהר הארלם. מנהטן הפך לשמה השני של העיר ניו יורק וזהו רובע שידוע כאחד ממרכזי העסקים, התרבות והבידור הגדולים בעולם. מתוך כך, ברובע נמצאת הבורסה לניירות ערך של ניו יורק, שהיא הגדולה בעולם ורבים ממרכזי חברות התקשורת האלקטרונית והכתובה נמצאים ברובע. אין אדם המבקר בניו יורק ולא מבקר במנהטן, בה נמצאים מוסדות תרבות מרכזיים, מוזיאונים, השדרה החמישית ועוד.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מנהטן - האי שלא מפסיקים לדבר עליו בניו יורק
© Hackman/Depositphotos

מנהטן – קצת היסטוריה

מקור השם מנהטן (Manhattan) אינו ברור. האזכור הראשון לאי מופיע ביומנו של קצין שחקר את האזור בשנות ה-60 ואז קרוי האזור - מנאהטה. המילה היא בעלת משמעות בשפת האינדיאנים המקומיים משבט הלנאפי ופירושה "האי מרובה הגבעות". פרשנות נוספת מגיעה משפת האינדיאנים משבט המונסי ולפיה פירוש השם הוא: "המקום בו עצים לחצים וקשתות". גם אם לא ברור לגמרי מהו מקור השם מנהטן, מה שבטוח, שלאחר שתבקרו במנהטן, הרובע הכי יוקרתי בעיר ניו יורק, לא תוכלו להפסיק לחשוב עליה. יש משהו ממכר ברובע הזה, עם הניגודים שבו ושפע האטרקציות שבו, האזורים המגוונים אחד מהשני ושפע האנשים, המהווים מיקרוקוסמוס מרתק עבור כל מי שמגיע לביקור.

וגם חשוב, מדריך להוצאת ויזה לארה"ב >>

צילום: איתמר ברקצילום: איתמר ברק

מנהטן - תחתית או עילית?

שטחו של האי מנהטן נחלק לדאונטאון, מידטאון ואפטאון מנהטן, בעוד רוחבו של האי נחלק למזרח ומערב על ידי השדרה החמישית (5th Avenue). האי נתחם במערב על ידי נהר ההדסון, במזרח על ידי נהר איסט ובצפון על ידי נהר הארלם. בשנת 1811 הוחלט להקים 12 שדרות, שיחצו את מנהטן מצפון לדרום, במקביל לחופיו של נהר ההדסון ובשטחים קבועים. 15 מהרחובות החוצים הוגדרו כרחובות רחבים (שרוחבם 30 מטרים) בהם: רחוב 34, רחוב 42, רחוב 57 ורחוב 125. רחוב ברודוויי, הוא הרחוב היחיד, שהוא יוצא דופן והוא חוצה את העיר באלכסון מהקצה הדרום מזרחי לקצה הצפון מערבי. הכיכרות העיקריות של ניו יורק הן במפגש רחוב ברודוויי עם רחובות אחרים - כיכר יוניון (Union Square) במפגש של ברודוויי ורחובות 13, 14 והשדרה החמישית, כיכר הראלד (Herald Square) במפגש ברודוויי, השדרה השישית ורחוב 34, טיימס סקוור (Times Square) במפגש ברודוויי, השדרה השביעית ורחוב 42 וכיכר קולומבוס (Columbus Circle)במפגש ברודוויי עם השדרה השמינית ורחוב 59. החלוקה לשדות מאוד מקלה על ההתמצאות בעיר - השדרה שבין השדרה השלישית והרביעית נקראת לקסינגטון אווניו (Lexington Avenue), השדרה הרביעית נקראת פארק אווניו (Park avenue), בהמשך לה מתחילה שדרת מדיסון אווניו (Madison avenue). השדרה השישית נקראת אווניו אוף דה אמריקאז (Avenue of the Americas). חלקה הצפוני של השדרה התשיעית נקרא קולומבוס אווניו (Columbus Avenue), חלקה הצפוני של השדרה ה-10 נקרא אמסטרדם אווניו (Amsterdam Avenue) וחלקה הצפוני של השדרה ה-11 נקרא ווסט אווניו (West Avenue).

 השדרה החמישית מחלקת את האי מנהטן לשני חלקים: הצד המזרחי (איסט סייד), והצד המערבי של העיר (ווסט סייד). הרחובות שממוקמים ממזרח לשדרה החמישית נקראים בתוספת המילה "מזרח" לאחר מספר הרחוב, לדוגמא - "רחוב 27 מזרח" והרחובות ממערב לשדרה החמישית נקראים בתוספת המילה "מערב" בשמם. מנהטן מחולקת לחלק צפוני, אליו משתייכים כל הרחובות מצפון לרחוב 59 - צפון העיר (אפטאון), הרחובות הדרומיים ממספר 23 שייכים לדרום העיר (דאונטאון) ואילו המספרים בין הדרום לצפון נקראים מרכז העיר (מידטאון). ניו יורק היא העיר היחידה בארה"ב, שהדאון טאון שלה לא מהווה כינוי למרכז העיר, אלא ממש לדרום העיר. מרכז העסקים של מנהטן מחולק לדרום העיר ולמרכז העיר. לפי מדגם שנערך בשנת 2009, אוכלוסיית מנהטן מורכבת מכ-60% לבנים, כ-15% שחורים, כ-12% היספנים כ-10% אסיאתים, כ-3% בני שני גזעים או יותר.

מנהטן - לעשירים בלבד?

מנהטן הוא אחד המקומות בהם חיים מעל למיליון איש בעלי ההכנסה הגבוהה ביותר בארצות הברית. שכונת אפר איס סייד (Upper East Side) נחשבת למרכז העשירים ויש בה כ-100,000 איש שהכנסתם היא למעלה מ-90,000 דולר. ההכנסה הממוצעת לאדם במחוז עומדת על כ-42,922 דולר, כש-17.6% מהמשפחות בו נמצאות מתחת לקו העוני. מחוז ניו יורק (מנהטן) מאד מפוצל מבחינה דתית: כ-36% מהאוכלוסייה הם קתולים, כ-20% מהאוכלוסייה יהודים וכתשעה אחוזים פרוטסטנטים. שאר האוכלוסייה מחלוקת בין כאלו שהם חסרי דת למגוון רחב של דתות אחרות, הגדולות שבהן הן איסלאם ובודהיזם.

 עבור התיירים, מנהטן נחשבת לאחד האזורים היוקרתיים ביותר של ניו יורק, עם חנויות יוקרתיות לאורך השדרה החמישית, בתי כלבו ורשתות גדולות. כאן באים לבזבז כסף על קניות, אירועים, מסעדות ועוד.

צילום: איתמר ברקצילום: איתמר ברק

קו הרקיע של מנהטן

קו הרקיע של מנהטן ידוע במספר הרב של גורדי השחקים, שניצבים לאורכו. זהו האזור עם ריכוז גורדי השחקים הגבוה ביותר בעולם, עם כ-50 בניינים בני מעל ל-200 מטרים. בשנות ה-20 שלושה מבנים בניו יורק נשאו בתואר "המבנה הגבוה בעולם" במהלך שנה אחת - הראשון היה המבנה בוול סטריט 40, שהושלם במאי 1930 עבור בנק מנהטן, לאחריו בניין קרייזלר (הבניין הוא הרביעי בגובהו בין בנייני העיר בין 1973 - 2001 ומאז נפילת מגדלי מרכז הסחר העולמי הוא השני בגובהו בעיר), ובחודש מאי 1931 הפך בניין האמפייר סטייט לגבוה בעיר ובעולם עם גובה של כ-380 מטרים, כשהוא נושא בתואר עד הקמת מגדלי התאומים ב-1972. מגדלי התאומים התנשאו לגובה של 415 מטרים ו-417 מטרים. לאחר הרס מגדלי התאומים באירועי ה-11 בספטמבר, קיבל אמפייר סטייט בילדינג את תואר המבנה הגבוה בעיר. הבניין הגבוה בארצות הברית עומד לשוב למנהטן עם סיום בניית מגדל החירות, שיתנשא לגובה של כ-540 מטרים.

מנהטן הירוקה

האי מנהטן הוא מהאזורים המובילים בארצות הברית, המשלבים בניה עירונית ואיכות סביבה. הדוגמא הבולטת ביותר לשילוב של צמחיה בעיר הוא הסנטרל פארק (Central Park), הפארק המתוכנן הראשון בארצות הברית, שכולל בשטחו אזורים ירוקים מגוונים בשילוב אזורי פנאי. בפארק למעלה מ-226,000 עצים מסוגים שונים, מה שהופך את הפארק למוקד משיכה לציפורים נודדות. בסך הכל כ-18% מכלל הרובע, שהם כ-10.9 קילומטרים רבועים, משמשים לפארקים. בשנים האחרונות, הבניה במנהטן משלבת באופן קבוע מוטיבים מעולם איכות הסביבה, שימוש בחומרים ממוחזרים וייצור אנרגיה מחום, בניה ידידותית לסביבה וכדומה. המודעות הזו באה לידי ביטוי בגנים המצויים על גג מרכז רוקפלר וכן בבניית מגדל החירות.

תרבות ומוזיאונים

במנהטן ממוקמים מוסדות התרבות והבידור המובילים בעולם. אזור התיאטראות של ברודוויי בכיכר טיימס, כולל את התיאטראות הנחשבים בעולם. בקרבת מקום נמצא אזור "אוף-ברודוויי", שכולל תיאטראות קטנים יותר. הרובע הוא גם ביתם של מגוון רחב של מוזיאונים מהגדולים והחשובים בעולם ממגוון רחב של נושאים. בין המוזיאונים ניתן למנות את מוזיאון המטרופוליטן לאמנות, המוזיאון לאמנות מודרנית, מוזיאון ויטני לאמנות אמריקאית ועוד. מלבד מוזיאונים לאומנות ניתן למנות את המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע, מוזיאון העיר ניו יורק וכן המוזיאון היהודי של ניו יורק ומוזיאון הקלויסטרס. מתלבטים מה עוד לעשות בניו יורק? כנסו לכתבה המצורפת.


לתחילת הכתבה

לפניך, כתבות נוספות על טיול לניו יורק או מנהטן, שעשויות לעזור לך:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ניו יורק סיטי