שלג לגולשי סקי וסנובורד

``רק לבן`` גולש בפליין- צרפת

הגולש "רק לבן" יוצא לחופשת סקי בקלאב מד של פליין בצרפת, יחד עם רעייתו. הרושם הראשוני שעשה האתר היה מאכזב, אך בהמשך התגלה, שהאתר נהדר לרמות מתחיל עד בינוני פלוס, ופחות טוב למתקדמים ממש. למרות הכל - היה כיף.
רק לבן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ``רק לבן`` גולש בפליין- צרפת
Thinkstock Imagebank ©

אתר הסקי

היינו בפליין בקלאב מד 6 ימים ו-6 לילות, בין השאר כי היינו צריכים לחזור למסיבה בשבת, כך שההגעה היתה מורכבת משהו: טיסה לג`נבה דרך פרנקפורט, והגעה מאוחר בלילה (22:30) לג`נבה ועוד 10 דקות להמתין לסקי ושעה נסיעה במונית הביאו אותנו לבנין שנראה כמו בניין השטזי.

הרושם הראשוני היה ממש מכוער. עבור רק לבנה, שזוהי הפעם הראשונה שלה עושה סקי באירופה, הדבר הביא מייד להשוואה בלתי נמנעת ללייק טאהו ואכזבה קלה. אכזבתינו גדלה עוד יותר כאשר נכנסנו לחדר (הכי רחוק שיש) וגודלו הזכיר חדר חקירות של השטזי. אבל הנוף... איזה יופי. בהמשך גילינו שהמיטות נפרדות. בעוד רק לבנה נמה את שנתה אני פורק את הסקי מעטיפותיו, מוריד אותו לחדר הסקי, אוסף את הסקי פס, מכין בגדים למחר, רושם אותנו לקבוצות וצונח למיטה. ארוחת הבוקר- אכזבה נוספת. ואשתי עוד שואלת על "האוכל הטוב" של קלאב מד...

לתחילת הכתבה

מסלולי הסקי

בשעה 8:45 אנו יוצאים אל השלג. צעדה קלה של חציית כביש, 15 מדרגות לרדת ועוד 5 מטר והרי הלבן לרגלינו. גלישה של 70 מטר במדרון בתלילות אפסית והגענו למעליות המרכזיות וכן לנקודת האיסוף של בית הספר לסקי. מאחר וקלאב גולג בפליין הוא של קלשוניים, ההדרכה היא רק חצי יום, למרות שמי שרוצה יכול יום שלם שכן הסידור הוא שבימים זוגיים הקבוצה שלך גולשת בבוקר ובימים אי-זוגיים אחר הצהריים. למדריכים אין בעיה אם תרצה להחליף, להוסיף, להחסיר או לשנות.

 השלג נראה טעים, לבן, רך ומשובח. לפי האינטרנט יש 130 ס"מ טריים למטה ומעל 200 ס"מ למעלה. פתחנו מפה ופתחנו את היום הראשון בעליה על הרכבל הראשי שמוביל לפסגה (כולו 2480 מטר). זוהי קרונית מעצבנת (עומדים בפנים) וארוכה למדי, אבל הדרך מרהיבה. בהתחלה יש עצים, אחר כך משטחים לבנים ולקראת סוף העליה משטחי שלג בתול. למעלה קר, רוח ונוף מהגלויות של המון-בלאן, וכך הוא נראה:

לפי המפה ישנם כמה מסלולים כחולים (רק לבנה ברמה 1-2) לחימום משמאל, אבל לא היה כתוב שהם בעליה והחימום הוא תרתי משמע על ידי דיווש וסקי נורדי. יש קבוצה שלמה של מסלולים נחמדים כחולים, רחבים, עם נוף של העמק והגולג: Bellzebuth, Cristal, Zeolite, Serpertine שכולם מתכנסים לאותו איזור. בחלק מהמסלולים יש גבעות (ממש כמה מטרים) בתוך המסלול, אפשר לעבור באופיסט כבוש מאוד בינהם וקפיצות נחמדות בכניסה והיציאה מהמסלול. עוד קצת הלוך ושוב, ורק לבנה נתקלה לראשונה באימת השבוע: מעליות כפתור, ועוד כאלו שמשנות את זוית וכיוון עלייתן באמצע הדרך. נו, טוב שלפחות באלו אפשר לעבור למסלול בכל שלב, גם אם נופלים באמצע הדרך.

 אחר הצהריים שובצנו לקבוצות: אשתי לקבוצת 2ב ואני 3א, ויצאנו עם קבוצותינו לגלוש. בהמשך החלפנו קבוצות, אשתי מצאה קבוצה עם ישראלים נוספים, מדריכה לבבית (ארגנטינאית) ואני די סבלתי בקבוצת צרפתיים בלבד, אבל הלימוד (אני לא יודע לגלוש מחוץ למסלולים) היה לי חשוב. הזמן הפנוי אחרי הצהריים נוצל היטב, לקריאה, מנוחה, אהבה, אמבטיה ומקלחת.

במשך השבוע השלג היה מעולה ועמוק (כאשר ניסיתי לדחוף את המקל לתוך השלג בדיפ-סנו הוא הגיע עד הכתף שלי). מזג אויר בדרך כלל מצוין, חוץ מיום שלג וערפילי אחד. המסלולים מטופלים היטב כל לילה ורובם קלים למדי, אפילו מסלול שהמדריך קרא לו "קצת תלול וקצת קופצני" כי הוא שחור, היה סביר מאוד ולא קשה מדי. האתר משופע במעליות טי וכפתור, כך שזה נראה כעונש לקרשלג. אפילו המעלית לפארק הפריסטייל היא כפתור.

 בעלייה לכיוון הכפרים האחרים, Morillon, Le Carroz, שהם גם מקסימים (בתי עץ ולא בטונאדות) תמצאו בתי אוכל ושתיה חמודים לאורך הדרך. מסלולים מומלצים בדרך לשם: הכל. אלו אתרים יותר קטנים ואין בעיה לגלוש בכל המסלולים שם. בעיירה סמואנס יש את המסלול השחור הכי קשה בגרנד מסיף, והוא באמת תלול. ישנו מסלול בשם קסקייד שאורכו 14 ק"מ, מהפסגה עד סיקסט למטה (1700 צטר למטה), שנחשב מאוד יפה וארוך, אבל החזרה ממנו לוקחת המון זמן (אוטובוס שיוצא כל 45 דקות ועוד 6 מעליות).

לתחילת הכתבה

אפרה סקי

ת`אמת? אין לי מושג. לא יצאנו מהקלאב, ו"א-ג-דו" כבר לא בשבילנו, אבל קצת זמן לבד ובלי ילדים היה נחוץ לנו. יש בפליין טיולי אופנועי שלג בערב שנראו נחמד מאוד, וכאלו שנסעו דיווחו שהיה יפה וקר מאוד. היתה תחרות פיסול בובות שלג וכמובן החלקה על הקרח.

סיכום: האתר נהדר לרמות מתחיל עד בינוני פלוס, ופחות טוב למתקדמים ממש. לא מתאים לקרשלג. המסלולים היפים, וכמובן העיירות היפות, הם מורילון ולה קרוז. עדיף אפילו לישון בהם ובוודאי שלגלוש אליהם על ידי סקי-פס מתאים (גרנד מסיף). קרוב מאוד לג`נבה (60-65 דקות). נמליץ גם על מדריכה עולמית: סוזי, ממש טובה. היו בקלאב הרבה ילדים (ישראלים גם כן) שנהנו, למרות שלדעתי המיני קלאב לא היה במיטבו. הצוות בקלאב יצא מגדרו והיה אפקטיבי.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גרנד מאסיף