חדשות תיירות ותעופה

תיקון לחוק: האם עקב המלחמה לא נהיה זכאים לקבל פיצוי על טיסה שבוטלה?

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה אתמול לדיון במצבן של חברות התעופה הישראליות בזמן המלחמה, במהלכו ביקשו החברות להשהות את החוק שמטיל עליהן חובת פיצוי של הנוסע, במקרה של ביטול טיסה או איחור בטיסה. מה המשמעות עבור ציבור הנוסעים? פרטים נוספים מיד
רועי רוכברג
|
תמונה ראשית עבור: תיקון לחוק: האם עקב המלחמה לא נהיה זכאים לקבל פיצוי על טיסה שבוטלה?
צילום: depositphotos/ rparys

חוק שירותי תעופה שמוכר גם כ"חוק טיבי", קובע שבמקרה של ביטול טיסה או איחור בטיסה של מעל ל-8 שעות, זכאי הנוסע לקבל פיצוי מחברת התעופה שנע בין 1290-3100 ₪ ותלוי באורך המרחק האווירי בין יעד ההמראה ליעד הנחיתה.

מאז תחילת המלחמה, נאלצו חברות התעופה הישראליות לפצות את הנוסעים בסכום של כ-155 מיליון דולר, ועקב כך הן קוראות כעת להשהיית החוק, שגם בנוסח המקורי שלו לא מחייב אותן לפצות את הנוסעים, במידה והטיסה לא יצאה במועדה עקב נסיבות שלא בשליטת חברת התעופה (שביתה, מזג אוויר וכו').

במהלך הדיון ציין סמנכ"ל המסחר של אל על, שלומי זפרני, כי אל על פיצתה את נוסעיה בסכום של כ-120 מיליון דולר מאז ה-7 באוקטובר וש-"יש צורך לטפל בחוק שירותי תעופה ולהסיר את חובת הפיצוי לעת הזו", והוסיף כי "אם אל על לא הייתה מתקיימת נתב"ג כמעט והיה נסגר, אנחנו מטיסים כמעט 80% מהעוברים בנתב"ג".

מנכ”ל ישראייר, אורי סירקיס, ציין שמכיוון שנוסח החוק הנוכחי לא נותן פתרון למקרי קיצון או משברים נדרש לתקנו. כמו כן הוא ציין שישראייר נאלצה לפצות נוסעים שטיסתם בוטלה בסכום של כ-20 מיליון דולר מאז תחילת המלחמה.

סמנכ”ל הכספים של ארקיע, אלון סולר, ציין שארקיע השיבה לנוסעיה סכום של כ-15-20 מיליון דולר בזמן שנאלצה להוציא כ-200 עובדים לחל"ת, ולכן מבקשת מהמדינה שתשתתף בעלויות העסקת העובדים החיוניים.

נציגת משרד האוצר, ספיר איפרגן, ציינה שחברות התעופה לא קיבלו פיצויים עד כה, מכיוון שהמחזור שלהן עובר את ה-400 מיליון ₪, אך עם זאת האוצר מעוניין להגיע לפתרון שיעזור לחברות התעופה להתמודד עם המשבר התזרימי וייעשה ניתוח מקיף כדי להבין מה נדרש מבחינת סיוע. נציגת האוצר הוסיפה גם שלפי עמדת האוצר, יש להתנגד לכל צעד שיעוות את התחרות בענף.

כתבות נוספות ששווה לקרוא:

עדכוני חדשות האחרונים

דילים לחופשה המושלמת

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

יוצאים לטיול הגדול: בר ושני עפים על העולם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי