מפגשים שלא שוכחים: בעלי החיים המופלאים באוגנדה

טיול באוגנדה הוא הזדמנות של פעם בחיים לראות את הלבן בעיניים לבעלי חיים מדהימים כמו גורילת הרים והקרנף הלבן. היכן ואיך תוכלו לחוות את כל זה? הנה התשובות
עדי שילדן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מפגשים שלא שוכחים: בעלי החיים המופלאים באוגנדה
© SURzet/Depositphoto

אוגנדה מהווה בית ומוקד משיכה למגוון אדיר של חיות-בר. כל אחת מהן יכולה למצוא את תנאי השטח שמתאימים בדיוק לה, בין ההיצע הרחב של סוואנות, אגמים ונהרות, יערות גשם טרופים והרים, שפזורים על פני עשרה פארקים לאומיים מפוקחים. בפארקים אלו תוכלו לבקר בזמן הטיול באוגנדה ולפגוש פנים מול פנים את בעלי החיים המופלאים.

איפה באוגנדה פוגשים את בעלי החיים?

את עולם הטבע והחי של אוגנדה אפשר לחוות בכל מיני דרכים. ראשית, תוכלו לנסוע בג'יפ פתוח במרחבי הסוואנות של הפארקים הלאומיים מפלי מורצ'יסון (Murchison Falls National Park) והמלכה אליזבת' (Queen Elizabeth National Park). שם תוכלו לצפות בעדרי פילים, ג'ירפות, אריות, נמרים, תאואים, בבונים, תנינים, היפופוטמים ומאות מיני עופות מרשימים.

דרך חוויתית אחרת היא לשוט בנהרות ואגמים ולראות איך החיות באות לרחוץ, לשחק ולהרוות את צימאונן במים. דוגמה אחת כזו היא במהלך השיט הנהדר במעלה הנילוס הלבן, עד למפלי מורצ'יסון, ובתעלת קזינגה (Kazinga Channel). אם אתם חבר'ה אתגריים יותר, תוכלו ללכת ברגל בטרק של פעם בחיים, הישר אל תוך ביתם המיוער של השימפנזים בפארק הלאומי שמורת יער קיבלה (Kibale National Park). טרקים דומים אפשר לעשות ביערות הטרופיים העבותים של גורילות ההרים בפארק הלאומי שמורת בווינדי (Bwindi National Park) והפארק הלאומי שמורת מגאהינגה (Mgahinga Gorilla National Park).

לעומת זאת, אם אתם רוצים לראות את הקרנף הייחודי לאוגנדה, הלא הוא הקרנף הלבן, תצטרכו להגיע לביקור מיוחד בשמורת הקרנפים זיווה (Ziwa Rhino Sanctuary), שהוקמה במטרה לשקם את אוכלוסיית הקרנפים הלבנים. קהילה זו נפגעה קשות בעקבות צייד בלתי חוקי. כיום חיים בשמורה 15 קרנפים ואפשר לטייל במרחביה ברגל.

אגב, השם "קרנף לבן", מקורו בשגיאה שהשתרשה עם השנים - השם הנכון הוא "קרנף רחב שפה", לעומת הקרנף ה"שחור" שהוא צר שפה. הסיבה היא טעות הגייה באנגלית - במקור זה היה Wide אבל הפך ל-White, והסוג השני פשוט קיבל Black כניגוד...

לצד חוויית הספארי הקלאסי ומראה חיות-הבר האופייניות גם למדינות נוספות באפריקה, ההצעה הכי מעניינת ומרגשת שיש לאוגנדה להציע היא המפגש עם גורילות ההרים, זוהי חוויה חד-פעמית שבשום אופן לא תרצו לפספס! עוד מעט נגיע לזה...

לראות את האריה תופס קצת בריזה

מי לא רוצה לתפוס קצת בריזה בסוואנה הלוהטת? האריות באזור אישאשה (Ishasha), שבפארק הלאומי שמורת המלכה אליזבת', מצאו דרך מקורית לעשות זאת. בשביל להימלט מהחום הכבד ומחרקים מציקים, הם מטפסים במהלך היום על עצים ונחים על הענפים שבמרומי הגזע. במחזה המיוחד הזה תוכלו לצפות מקרוב במהלך טיול ספארי רכוב בפארק.

גן עדן להיפופוטמים

במהלך שיט בתעלת קזינגה שבפארק הלאומי שמורת המלכה אליזבת', יתגלה בפניכם גן עדן עלי אדמות להיפופוטמים: בתעלה חי ריכוז ההיפופוטמים הגדול ביותר באוגנדה. הם נהנים כאן לא רק מהמים הנעימים שמצננים את גופם, אלא גם משפע של עשב לגדות התעלה ותנאי הישרדות טובים, מול טורפים פוטנציאליים. זרימת המים בתעלה כל-כך עדינה, כך שהם מסוגלים להסתיר את גופם העצום במים ולהשאיר בחוץ רק את העיניים, הנחיריים והאוזניים.

האזור הוא גם מקום מחייה של תנינים, פילים, תאואים, אנטילופות וצבועים. שלל מיני עופות גם מוצאים כאן בית, דוגמת העיטם הקולני, אנפות שונות, חסידות מרבו וחסידן ורוד, ואפילו חסידת האוכפים הנדירה וציפורי-שיר ססגוניות – את אלו תוכלו לראות מקרוב בביקור בשמורה.

עגור הכתר וחסידת המנעלן

בעל הכנף שהכי מזוהה עם אוגנדה הוא עגור כתר לבן-לחיים, שמתנוסס בגאון על דגל המדינה ומופיע גם בסמל הלאומי לצד קוב אוגנדי שחור-רגל, מעין סוג של אנטילופה. הוא לא סתם קיבל את שמו, ואכן יש לראשו תפרחת צהבהבה-חומה, שמשווה לו מראה מלכותי. אך מלבד עגור הכתר, אפשר למצוא באוגנדה המון מיני עופות, חלקם ייחודיים ומשונים, כדוגמת חסידת מנעלן (Shoebill Stork). חסידה זו, אשר חיה רק באפריקה, אוהבת להתמקם באזורי ביצות לחים. היא נחשבת לציידת מצטיינת וניזונה בעיקר מדגים. מלבד מבנה המקור המיוחד לה, והאופן שבו היא ממצמצת עין אחר עין כשעפעפיה הלבנים נסגרים מקדימה לאחור, הדבר הכי מרשים בעוף הפרה-היסטורי הזה הוא הגודל – חסידת מנעלן בוגרת מגיעה לגובה של מטר וחצי! דמיינו את עצמכם עומדים לידה…

שיא הטיול: פגישה עם גורילות ההרים

לצד כל העושר של עולם החי הטמון באוגנדה, שיא הטיול שלכם יהיה ללא ספק המפגש הקרוב עם גורילות ההרים. הן חיות בקבוצות ובראש כל קבוצה עומד זכר דומיננטי, בעל גב כסוף פרווה. הגורילות מאד חברותיות ומעבירות את מרבית היום באכילה, מנוחה ואינטראקציה חברתית. אין להן מקום אחד ביער שנחשב לבית והן נודדות ממקום למקום בחיפוש אחר מזון. בזמן שהמבוגרים מחפשים מזון, הצעירים משתובבים יחד שעות על גבי שעות, במשחקים שמבססים את יחסי הכוחות ביניהם ויוצרים היררכיה חברתית בחבורה. תקופת הילדות של גורילת הרים יכולה להמשך בין שמונה לשתיים-עשרה שנים, כאשר בסופה מתפתחים הזכרים עם הגב הכסוף, שאולי יום אחד בעתיד יעמדו בראש קבוצה משלהם. ומי יודע, אולי גם תראו אותו בזמן הטיול!

זכר בוגר שוקל בממוצע כ-200 ק”ג ומגיע לגובה של כמטר וחצי. לעומתו, נקבה בוגרת מגיעה למשקל של כ-100 ק"ג ולגובה של 1.3 מטר. התזונה שלהם בעיקר צמחונית והם אינם שותים מים, אלא מרווים את צימאונם מהטל שעל הצמחים שהם אוכלים. פרוותם ארוכה, יחסית למינים אחרים, והיא מאפשרת להם לחיות ביערות גבוהים של כ-3,000 מטר ובטמפרטורות קרירות. עובדה מעניינת היא שאפשר לזהות כל גורילה לפי האופי הייחודי לה אבל גם לפי טביעת אף אישית, כמו טביעת האצבע עבור בני האדם.

גורילות ההרים היו כמעט על סף הכחדה בעקבות צייד בלתי חוקי, התפשטות מחלות אנושיות, כריתת יערות גשם וצמצום שטחי המחייה, על חשבון שטחי חקלאות ומגורים. בעקבות כמה דמויות מפתח שהקדישו את חייהן במהלך המאה ה-20 לחקר הגורילות והגנה עליהן, כמו קרל אייקלי (Carl Akeley), ג'ורג' שלאר (George Schaller) ודיאן פוסי (Dian Fossey), גברה המודעות הציבורית העולמית לנושא. בהמשך הוקמו פארקים לאומיים בשטחי המחייה של הגורילות, בהם באפשרותכם לטייל, כך שתופעת הצייד הבלתי חוקי מוגרה כמעט לחלוטין.

וכך, אוכלוסיית גורילות ההרים של מזרח אפריקה המשתקמת, שבתחילת שנות השמונים מנתה רק כ-300 פרטים, מונה כיום כ-880 פרטים שחיים בשני שטחים נפרדים: הפארק הלאומי שמורת בווינדי והפארק הלאומי שמורת מגאהינגה, שנמצא בצמוד לפארק הלאומי הרי הוולקנוס (Volcans National Park) והפארק הלאומי הרי הוירונגה (Virunga Mountains National Park) ברואנדה וקונגו השכנות, בהתאמה. דבר אחד מובטח לכם, אם תחוו מפגש עם גורילות ההרים בטיול באוגנדה, זו תהיה אחת החוויות שלא תשכחו כל החיים.

צפו בווידאו (דקה וחצי) ותראו איך תוכלו לפגוש את הגורילות ממש מקרוב באוגנדה!

נדלקתם על אוגנדה? אנחנו בהחלט יכולים להבין. הנה עוד כתבות שיעניינו אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אוגנדה