עפתי לתרמילאים

הפארקים והשמורות של מערב אוגנדה

מערב אוגנדה הוא איזור של טבע נהדר. בכתבה שלפניכם תמצאו מידע על השמורות והפארקים הגדולים באיזור - מרכס הרוואנזורי, דרך יער קיבלה, פארק ושמורת סמוליקי, ועד מפלי מוריצ'יסון בצפון.
נעמה מורג
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הפארקים והשמורות של מערב אוגנדה
© רתם סוננברג

רכס הרוונזורי

רכס ההרים The Ruwenzori Mountains, הנקראים גם The Mountains of the Moon, נמצא לצד ה-Great Rift Valley בין אגם אלברט לאגם אדוארד. הרכס, שאורכו 120 ק"מ ורוחבו 48 ק"מ, מתנשא עד לגובה של 5,109 מטר. זהו ההר השלישי בגובהו בכל אפריקה (אחרי הקילימנג`רו והר קניה). עם זאת, הוא נחשב לקשה ביותר לטיפוס. במרכז הרכס נמצאות 6 פסגות מושלגות, שעל גבי שלוש מהן יש קרחונים. הגבוהה מבין הפסגות היא פסגת מרגריטה שעל הר סטנלי. הטיפוס על פסגה זו מומלץ בדרך כלל למטפסים מקצועיים. עם זאת, הרכס מציע מסלולי הליכה רבים כך שתוכלו לבטח למצוא מסלול, שיתאים לרמתכם הפיזית וליכולות הטיפוס שלכם.

הזמן המתאים ביותר לטיפוס הוא מסוף דצמבר עד לתחילת פברואר. עם זאת, גם בתקופה קצרה זו סביר שתיתקלו בגשמים ובהרבה בוץ. לכן חשוב לדאוג לביגוד חם ועמיד למים ולנעלי הליכה טובות. בנוסף, במידה ותבחרו לטפס על אחד הקרחונים תצטרכו להעזר בציוד טיפוס מיוחד.

למרגלות ההר נמצא יער גשם בו ניתן לראות מינים רבים של ציפורים שחלקם אנדמיים (ייחודיים) למקום, וכן אנטילופות, קופים שונים וביניהם אף שימפנזים ולעתים אף בפאלו ופילים. הגשם הרב גרם עם הזמן להווצרותם של מספר אגמים יפהפיים, שבסביבתם צמחים אנדמיים למקום. היער הטרופי מסתיים באזורים פתוחים ובדרך כלל בוציים ומעליהם משתרעים הקרחונים.

 על מנת לטפס על ההר צריך ליצור קשר עם ה-R.M.S הנמצא בקססה, שם ירשמו אתכם ללינה בבקתות וכן ידאגו לכם למדריך ולפורטרים. מוטב לניילן את הציוד יקר הערך ובכך להגן עליו מפני הלחות. בנוסף, מומלץ לקחת איתכם כיסוי לתיק וכן זוג נוסף של נעליים לנעילה בשעות הערב, כדי לאפשר לנעלי ההליכה להתייבש. הטיפוס על ההר אורך חמישה ימים אך מרבית האנשים מתכננים את מסלול ההליכה כך שהם ישארו יום או יומיים באותו גובה ומטפסים על ההר במשך שבעה או שמונה ימים כדי להמנע ממחלת גבהים. כדי להגיע למקום קחו אוטובוס מקמפלה ל-Mbarara או ל-Fort Portal ומשם ל-Kasese, נקודת היציאה להר.

לתחילת הכתבה

יער קיבלה 

Kibale Forest National Park היא שמורה שידועה במספר מיני הפרימטים שלה (כשנים-עשר), וביניהם כ-500 שימפנזים. בשנים האחרונות נעשה נסיון להרגיל את השימפנזים לחברת בני אדם, כך שאם תקחו סיור מודרך בשמורה הסיכוי שתפגשו אחדים מהשימפנזים גבוה במיוחד. מלבד סיורי שימפנזים יש בשמורה מסלולים לאלו מביניכם שירצו לראות את 300 מיני הציפורים שחיים בה, או יתורו אחר חיות בר כגון בפאלו`ז, פילים, חזירי בר ומינים שונים של אנטילופות.

 מוטב להזמין את הסיורים מראש. במידה ותגיעו למקום ולא ימצאו מקומות עבורכם בסיורים, תאלצו לשלם בכל זאת עבור השהייה בשמורה. כדי להגיע לפארק קחו מטאטו מקמפלה ל-Fort Portal (כדאי להשאיר את המצלמה מחוץ לתיק- הדרך פשוט יפהפיה!) ומשם מטאטו נוסף לשמורה. הלינה אפשרית הן בשמורה או בפורט פורטל.

לתחילת הכתבה

הפארק הלאומי סמוליקי

Semuliki National Park נקרא גם Toro National Park. הפארק מאופיין במספר סביבות בעלות אופי שונה לחלוטין: יש בו יער טרופי עבות ומרחבים של צמחיה נמוכה. כמו כן, נחל הסמוליקי זורם בשמורה וכן יש בה מספר מעיינות חמים, שמושכים אליהם בעלי חיים רבים. בפארק יש 8 מיני פרימטים, 300 מיני פרפרים וכן בפאלו`ז, אנטילופות, פילים וגם סנאים מעופפים. עם זאת, המקום מוכר בעיקר בגלל מגוון מיני הציפורים בו. מדובר בגן עדן אמיתי לכל אוהבי הציפורים. במקום יש 400 מינים ורבים מהם אנדמיים למקום.

ניתן לערוך במקום סיורים מודרכים ברחבי השמורה או למעיינות החמים. בסיורים אלה אתם עתידים לראות מספר רב של קופים. בנוסף, ניתן לערוך סיור לצפיה בציפורים. המדריכים במקום מנוסים מאוד, מכירים את מיני הציפורים ומסוגלים לאתר אותן בקלות יחסית. בנוסף, בקרבת השמורה ישנו כפר פיגמים (Effes) שניתן לבקר בו.

 אתר הקמפינג בשמורה נמצא בשלבי בניה בתקופה שאני הייתי שם ולא היו שם לא בקתות ולא מקלחות. עם זאת, במידה ויש לכם ציוד קמפינג תוכלו לישון במקום ולהתרחץ במי הנחל. כמו כן, אנשים רבים מעדיפים להשאר ללון בפורט פורטל ולהגיע מדי יום לשמורה. כדי להגיע לפארק קחו מטאטו מקמפלה ל-Fort Portal ומשם מטאטו נוסף לשמורה. יש לשים לב כי המשרדים של השמורה נמצאים בכניסה לשמורה, ואילו אתר הקמפינג נמצא במרחק של כחמישה ק"מ משם.

לתחילת הכתבה

שמורת סמוליקי

שמורת טבע לחופי Lake Albert. כמו במרבית השמורות באוגנדה, גם בשמורה זו נפגעו בעלי חיים רבים במהלך שנות כהונתו של אידי אמין, אך בשנים האחרונות הם מראים התאוששות. כיום ניתן לראות בשמורה בפאלו`ז, פילים, אריות, לעתים אף נמרים וכן מינים שונים של קופים. כמו כן, נעשה נסיון להרגיל קבוצות שימפנזים לנוכחות בני אדם, כך שבעוד מספר שנים ניתן יהיה לערוך סיורי שימפנזים מאורגנים.

 לגבולות השמורה ניתן להגיע על ידי מטאטו, שמגיע מפורט פורטל לעיירה בשם אנטורוקו. עם זאת, במידה ואין לכם רכב תתקשו לעשות סיורים בתוך השמורה, שכן סיורים מודרכים יוצאים רק מהאכסניות שבתוך השמורה ואליהן לא ניתן להגיע ברגל. עם זאת, ניתן לשכור במקום מדריך ולעשות Eco tour, סיור בכפרים בסביבה. בסיור כזה ניתן ללמוד מעט על התרבות של השבטים בהם תבקרו וכן על הסביבה בה הם חיים.

לתחילת הכתבה

מפלי מוריצ'יסון

פארק ענקי, שבעבר היו בו מינים רבים של חיות, אך כמו במקומות רבים באוגנדה רובן ניצודו במהלך השנים. עם זאת, תוכלו למצוא שם מגוון רחב של ציפורים וכן תנינים, היפופוטמים, אנטילופות, בפאלו`ז ופילים. ברי המזל מביניכם יוכלו למצוא שם גם שימפנזים. האטרקציה העיקרית של המקום היא נקיק בסלע, שרוחבו 6 מטר בלבד ודרכו עובר כל הנילוס הלבן (בעבר הנקיק היה אפילו יותר צר אך המים שחקו את הסלע והרחיבו את הפתח). על מנת להגיע למפל יש לקחת מעבורת מ-Paraa. השייט אורך כשלוש שעות. ניתן לבחור בין שייט בשעות הבוקר המאוחרות או לקראת השקיעה, זמן בו הסיכוי לראות בעלי חיים גבוה יותר. מעל המפלים יש אזור קמפינג, כך שאם תרצו תוכלו להעביר שם את הלילה ולחזור עם המעבורת של היום הבא.

 כדי להגיע לפארק יש צורך לקחת מטאטו מקמפלה ל-Masindi ומשם מטאטו נוסף ל-Bulisa. בבוליסה תצטרכו לשכור נהג מכונית או בודה-בודה, שיקח אתכם לשמורה עצמה. אל תהססו להתמקח עם הנהגים על המחיר- אלה יטענו כי עליהם לשלם עבור כניסה לשמורה ולכן ידרשו סכום גבוה עבור הנסיעה. עם זאת, בדרך כלל הם משחדים את השומרים בכניסה ומעבירים להם רק חלק קטן מהסכום, כך שאין צורך שאתם תשלמו את הסכומים המופקעים שידרשו מכם. היציאה מהפארק קלה בהרבה: בדרך כלל תמצאו נהגים שנוסעים ישירות עד מסינדי וישמחו לקחת אתכם איתם תמורת סכום סמלי. לחצו כאן לאתר הבית של הפארק.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אוגנדה