ערים באקסטרים: המקומות הכי קיצוניים בעולם!

באיזו עיר מתגוררים התושבים הכי תרבותיים? מהי העיר שנטען עליה כי היא גבוהה מדי למשחקי כדורגל? ובאילו ערים כל כך קר עד שאפילו הציפורים קופאות במעופן? בואו להכיר את הערים האקסטרימיות בעולם
יעל כפיר מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ערים באקסטרים: המקומות הכי קיצוניים בעולם!
צילום: עידו ויסמן

הכי מבודדת, הכי קפואה, הכי גבוהה, הכי תרבותית, הכי ירוקה, הכי מזוהמת – אנחנו אוהבים להשתמש במילה "הכי" למרות שאף פעם זה לא יהיה לגמרי נכון, אבל בעולם יש מגוון רחב כל כך של פערים וניגודים, שחייבים לדבר על זה…

לבד על הגג: הערים הכי מבודדות

בואו נגיד את זה ככה: אם אתם רוצים להיעלם לאנשהו ולא להימצא לעולם, סעו לעיר Ittoqqortoormiit בגרינלנד, שכבר בשם שלה יש משהו מאוד לא רגיל (ולא משנה כמה ננסה לכתוב בעברית, כנראה שזה לא יהיה מדוייק), ובנוסף לכך, היא גם העיר הכי מבודדת בעולם! גרינלנד עצמה היא מדינה די מבודדת ומאוכלסת בדלילות, אבל העיר Ittoqqortoormiit, שעל חופה המזרחי, היא מבין המבודדות ביותר. בעיר מתגוררים כ-450 תושבים, שלצורך מחייתם מסתפקים בסופרמרקט יחיד, שתי חנויות נוחות, חנות דיג או שתיים וזהו!

ההגעה אליה היא הרפתקה בפני עצמה, אך למרות זאת עיקר הפרנסה מגיע מצייד, והתיירים שמגיעים לפה נהנים מחיות הבר האופייניות, רוכבים על מזחלות כלבים, שטים על קיאקים באגם ואולי מבקרים במוזיאון ההיסטורי המקומי. העיר ידועה בתצורת אבני בזלת ייחודית, ניתן לערוך טיולים לאוקיינוס הקרח, ובסמוך נמצא הפארק הלאומי גונביורן (Gunnbjørn) וההר הגבוה ביותר באזור הארקטי שמתנשא לגובה של 3,694 מטר.

עיר מבודדת נוספת היא אדמסטאון (Adamstown) באיי פיטקרן (Pitcairn Islands) בדרום האוקיינוס השקט. איי פיטקרן נחשבים לדמוקרטיה הכי קטנה וגם למדינה הכי פחות מאוכלסת בעולם. העיר אדמסטאון נמצאת תחת טריטוריה של אנגליה, אבל בפועל יש בה מנגנון ממשלתי קטן מאוד, שפועל עבור 50 התושבים המתגוררים בה. אין באי שדה תעופה ולא בתי מלון, כך שמי שמעוניין להגיע לביקור, מוזמן לצאת לשייט וללון באחד מבתי התושבים. האי קרוי על שם ג'ון אדמס, שהיה אחד מהמלחים שלקחו חלק במרד על ספינת הבאונטי הבריטית.

משהו מעניין לסיום: אדמסטאון היא עיר הבירה הרשמית הקטנה ביותר בעולם. בעיר כנסייה ובית ספר, ועל אף ריחוקו של האי, לכל תושבי האי חיבור לרשת האינטרנט, רשת טלפון ויכולת קליטת שידורי טלוויזיה.

מעל לעננים: הערים הכי גבוהות בעולם

למרות המחסור בחמצן והסיכונים הבריאותיים, ערים גבוהות מאוד הן ביתם הקבוע של למעלה מ-140 מיליון בני אדם בעולם כולו. מעל לכולן נמצאת העיר אל אלטו (El Alto), שהיא העיר השנייה בגודלה בבוליביה, אך בהחלט הכי גבוהה בעולם ומתנשאת לגובה של 4,150 מטרים מעל פני הים. אל אלטו שפירושו “הגבוה”, היתה במשך שנים שכונת העוני של העיר לה פז (La Paz), עד שבשנת 1988 קיבלה מעמד של עיר עצמאית. היא מוכרת בעיקר בשוק הפתוח, העצום בגודלו, שמתקיים בימי ראשון וחמישי ברחובות העיר.

הרכבל הארוך בעולם: בוליביה באמת מככבת בגבהים וממש מתחת לאל אלטו, נפרשת העיר לה פז בגובה 3,640 מטר מעל פני הים, שידועה גם ברוחות העזות הנושבות בה. זו עיר הבירה הגבוהה בעולם, למרות שבפועל העיר קיטו באקוודור היא הבירה הגבוהה ביותר (2,850 מטרים), כי העיר לה פז אינה הבירה הרשמית, אלא הבירה הממשלתית. מה שמאפיין את לה פז הוא שככל שאתה גר גבוה יותר, מצבך הכלכלי רע יותר. באזורים הנמוכים ההתפתחות מהירה ומודרנית יותר לעומת האזורים הגבוהים, שנותרו מאוכלסים בצריפים ישנים. עוד משהו מעניין הוא הרכבל שנבנה בין שתי הערים, והוא למעשה מערכת הרכבל העירונית הארוכה ביותר בעולם.

כשתצעדו בעיר הבנויה בעיקר מעליות וירידות, תרגישו את הקושי בנשימה והעייפות המוגברת שמשפיע לעיתים על איכות השינה ועוד. אבל מתברר כי הגוף מתרגל לחוסר בחמצן ועל כך מעידים מיליוני האנשים שחיים בגובה רב, בעיקר בשלושה אזורים הרריים: ההימלאיה באסיה, הרי האנדים בדרום אמריקה והרי אתיופיה באפריקה.

משהו משעשע לסיום: בגלל ענייני הגובה, נבחרת אקוודור היתה קבוצת כדורגל מושמצת במוקדמות המונדיאל שהתקיימו בקיטו. השחקנים האחרים התלוננו כי המשחקים בקיטו נותנים יתרון משמעותי לשחקני הנבחרת המקומית שרגילים לשחק בגובה רב שכזה, ולבסוף, לאחר תלונות שעלו מתוך סדרה של הפסדים ברזילאים וארגנטינים, הוצא איסור זמני של ידי פיפ"א על משחקים בינלאומיים, בגובה של מעל ל-2,500 מטרים.

סוף העולם: הערים שהכי קשה להגיע אליהן

פרט לקטע כביש של 65 מייל ללא מוצא שמגיע לעיירה נאוטה, אין כבישים המובילים אל העיר איקיטוס (Iquitos) או ממנה. לא סתם פירוש שמה של בירת האמזונס הפרואני הוא “עיר מוקפת מים”. ניתן להגיע אליה בטיסה ישירה מלימה שנמשכת כשעתיים, אך רוב הסחורות נשלחות אליה באמצעות הנהר. המרחק הקצר ביותר לעיר הוא במעלה נהר Yurimaguas, מסע שייקח ארבעה ימים בערך. ההגעה לאיקיטוס נעשית אך ורק כדי לבקר בנהר האמזונס המדהים, שמקיף את העיר מכל צדדיה ומאפשר לצאת להיכרות עם יערות האמזונס, בעלי החיים שבהם ושמורות הטבע הנפלאות בסביבה.

הכפר סופאי (Supai) משמש כעיר הבירה של השמורה האינדיאנית הוואוסופאי (Havasupai) והוא אחד המקומות הבודדים שבו מתגוררת עדיין אחת הקהילות הנידחות בעולם. בשנת 2010 הוא מנה 48 בני אדם בלבד והוא נגיש רק באמצעות מסוק או על ידי הליכה בשביל שמונת הקילומטרים. למרות ריחוקה, העיר עדיין מצליחה למשוך אליה כ-25,000 תיירים מדי שנה, בשל מיקומה בתוך קניון צדדי של הגרנד קניון לצד מפלי Havasu Falls. הכפר נשאר אחד המקומות הבודדים בארה"ב, שבו הדואר עדיין מועבר על גבי פרדות.

מקום נוסף הוא האי טריסטן דה קונה (Tristan da Cunha) – קבוצת איים געשיים מרוחקים בדרום האוקיינוס האטלנטי, שנחשבים לארכיפלג האיים המיושב הנידח ביותר בעולם, במרחק אלפי קילומטרים מהיבשה. טריסטן דה קונה הוא טריטוריה של אנגליה, 270 תושביו מדברים אנגלית ומקפידים על אורח חיים בריטי וכולם עוסקים בחקלאות ובדיג. הגישה אל האי לא פשוטה: אין בו שדה תעופה והדרך היחידה להגיע אליו היא בשייט של מספר ימים ועקב האוקיינוס הסוער, המסע הימי בין דרום אפריקה לטריסטן דה קונה מתקיים רק בחודש פברואר, אז הים רגוע באופן יחסי.

מי שמצליח לבקר כאן, נהנה מהחופים המרהיבים ומסלולי ההליכה, מהאיים הלא מיושבים בארכיפלג והר הגעש Queen Mary's Peak.

משהו משעשע לסיום: כל תושבי האי הם צאצאיהם של שמונה משפחות בלבד, שמתפרנסות למחייתן מעבודה חקלאית, ממפעל הלובסטרים המקומי או ממכירת בולים ומטבעות לאספנים. ואמנם אין באי מסעדות, רמזורים וכל סממני ציוויליזציה אחרים, אך יש בו אינטרנט קפה ומסלול גולף. ניתן לומר כי החיים באי היו די משעממים עד שנת 2001 – מועד הגעת הטלוויזיה!

מה זה להזיע? הערים הכי קפואות בעולם

אוימיאקון (Oymyakon) הוא כפר נידח ברפובליקת Sakha, שנמצא בסיביר, מקום די מבודד לכשעצמו. אוימיאקון היא העיר הקרה ביותר על פני כדור הארץ, עם טמפרטורות נמוכות שעומדות על ממוצע של 17 מעלות מתחת לאפס ומינוס 50 מעלות צלזיוס בחודש ינואר. יש שטוענים שהמקום כל כך קר עד שציפורים קופאות באמצע מעופן וצונחות על הקרקע, אם תירקו (סליחה על התיאור), הרוק שלכם יגיע לקרקע כמוצק קפוא וגם כוס מים שתיזרק לאוויר תקפא בדרך. אוכלוסיית העיר מונה בין 500 ל-800 אנשים, שמוכנים לסבול את התנאים הקיצוניים.

מתחרה בקטגוריה היא העיר ורחויאנסק ברוסיה, שגם בה בינואר הטמפרטורה הממוצעת היא מינוס 50.4 מעלות. בשנת 1892 התושבים רשמו שיא של מינוס 67 מעלות. כשנעשה קר מדי התושבים חובשים כובעי פרווה ענקיים ומעילי פרווה ונוטים להישאר במקומות סגורים. שתי הערים מתחרות ביניהן על התואר “הערים הקרות בעולם” וכל אחת טוענת לטמפרטורה נמוכה יתר שנמדדה. בינתיים הוחלט לקרוא למקום “קוטב הקור”.

מקום קפוא נוסף הוא העיר בראו (Barrow) באלסקה בארה”ב. כמו הקהילה הצפונית ביותר בארצות הברית, התושבים מכונים גם Ukpeagvik בשפת הילידים של האזור. בראו הוא אחד היישובים הקרים והמרוחקים בעולם. החל משנת 2010, העיר שבנויה על קרח, מנתה אוכלוסייה של כ-4,500 תושבים. עם צינת רוח, הטמפרטורה יכולה להגיע כמעט למינוס 100 מעלות צלזיוס במהלך החודשים הקרים, ולכן לא מומלץ לבוא לביקור, אלא אם כן יש לכם סובלנות גבוהה לקור המקפיא. בכל מקרה, ההגעה לכאן נעשית במטוס או באמצעות שייט באוניה.

משהו מעניין לסיום: השמש כאן שוקעת בסוף נובמבר ואינה מופיעה שוב עד סוף ינואר.

קחו אוויר: הערים הכי פחות מזוהמות בעולם

לא תמיד ניתן לאמוד את השפעות הזיהום על בני האדם באופן מיידי, אך ניתן לומר כי מעל לשלושה מיליון בני אדם מתים מדי שנה כתוצאה מסיבוכים של זיהום אוויר, בעיקר בערים, יותר אפילו משיעורי התמותה ממחלות דוגמת איידס, מלריה או שפעת. אז מיהן הערים הכי נקיות ומיהן אלו שסובלות מזיהום אוויר לפי הדו"ח של ארגון הבריאות העולמי?

הערים הכי בטוחות לנשימה הן ציריך בשוויץ, שטוקהולם בשוודיה, אוסלו בנורבגיה, קלגרי בקנדה, מלבורן באוסטרליה, וינה באוסטריה, מינכן בגרמניה ויש עוד כמה. ברשימת הכי פחות מזוהמות מצאו את ניו יורק – עם ריכוז שנתי של 14 מיקרוגרם PM2.5 למטר מעוקב, לונדון עם 16 מיקרוגרם, פריז עם 17, לוס אנג'לס עם 20, מוסקבה עם 22 ובייג'ינג עם 56. בעוד התקן שקבע ארגון הבריאות הוא 10 מיקרוגרם… דרך אגב, תל אביב מדורגת עם 20 מיקרוגרם. הכוונה היא לחלקיקים שקוטרם נמוך מ-2.5 מיקרומטר והם מסכנים את הבריאות כשנושמים אותם.

את רשימת הערים המזוהמות מובילה דלהי (153 מיקרוגרם) ולאחריה נמצאות עוד מספר ערים בהודו ובפקיסטן (6 מתוך 10 הערים המזוהמות ביותר הן בהודו), אבל קחו בחשבון שערים מזוהמות רבות בעולם לא מנטרות את האוויר ולכן לא ניתן לדעת את רמת הזיהום. למידע מורחב היכנסו לדו”ח המלא »

רוצים עוד? הנה עוד כמה עובדות מרתקות:

  • המספר הגבוה ביותר של מוזיאונים נמצא בלונדון עם 162 מהם; ברלין עם 140 וניו יורק עם 126.
  • מיהם התושבים הכי תרבותיים? 53.6% מתושבי לונדון פוקדים את המוזיאונים והגלריות לעומת 47.5% בשנחאי ו-43% בפריז.
  • היכן קיים המספר הגבוה ביותר של אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו? ארבעה בלונדון, ארבעה בפריז ושלושה בברלין.
  • האחוז הגבוה ביותר של שטחים ירוקים ציבוריים נמצא בסינגפור עם 47%; סידני עם 46% ולונדון עם 38.4%.
  • היכן יש הכי הרבה בתי קולנוע? פריז מככבת עם 302, אחרי שנחאי עם 230 ואיסטנבול מפתיעה עם 118 בתי קולנוע!
  • והיכן פועלים הכי הרבה תיאטראות? ניו יורק כמובן מובילה עם 420, פריז עם 353 וטוקיו לא מאכזבת עם 230.
  • היכן יש הכי הרבה תיירים בשנה? לונדון מובילה עם מעל ל-15 מיליון; פריז עם 13.3 ובסינגפור מבקרים כ-11 מיליון תיירים בשנה.

*מתוך מחקר שנערך ב-12 הערים הגדולות בעולם: ברלין, איסטנבול, יוהנסבורג, לונדון, מומבאי, ניו יורק, פריז, סאו פאולו, שנחאי, סינגפור, סידני וטוקיו.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על דרום אמריקה