ביגוד תרמי - הכל על חולצה תרמית, גופיה תרמית, גרביים תרמיים ועוד

עוד אין לך ביגוד תרמי? צא לרכוש לך סט מייד! רשת למטייל מציעה מגוון רחב של ביגוד תרמי לפעילויות שונות, שישמרו עליך חמים ונעים. חולצה תרמית, גופיה תרמית, מכנס תרמי, גרביים תרמיים, כולם נועדו לעשות דבר אחד: לשמור על חום הגוף שלך ולמנוע ממך להתקרר, להזיע ולהיות לבוש בבגדים רטובים. את הביגוד התרמי לובשים כשכבה הראשונה על הגוף, ומעליה שכבות נוספות שנועדו לחימום וכן מאפשרים הורדה בקלות. איך להתפשט כשחם לך ולהישאר יבש?
איתמר ב
|
שמור לעצמי

מאת: אמנון פרנקו, רשת למטייל

בכתבה זו: 

 

ביגוד תרמי - ללבוש מינימום ולהרגיש מקסימום חום

ביגוד תרמי הוא הפתרון הטוב ביותר, המאפשר ללבוש כמה שפחות שכבות לבוש ולפעול במרבית תנאי מזג האוויר. בטיול, בסקי, ברכיבת אופניים ובפעילויות נוספות שמתרחשות בתנאי קור נוצרת לנו בעיה. מצד אחד, הסביבה קרה ומצד שני הגוף מתחמם ומפריש זיעה. נידוף הזיעה מגופנו מצנן אותו, אולם אם נלבש בגד שיספוג את הזיעה ויישאר רטוב בעצמו הוא יקרר את גופנו לאורך זמן ובמיוחד כאשר נוריד את עוצמת הפעילות (מנוחה בטיול או על הרכבל בחופשת סקי). נוסף על כך, חולצה רטובה תמנע מהמעיל שלנו ליצור בידוד איכותי וכך אנו עלולים, ישמור האלוהים, להתקרר. הביגוד התרמי נועד לפתור את הבעיה ולאפשר לנו לפעול בנוחות בתנאי קור באופן חופשי לגמרי (ממש התנועה לשחרור האיש והאישה). קיים מגוון רחב של ביגוד תרמי: חולצה תרמית, מכנסיים תרמיים, גופיה תרמית, גרביים תרמיים ואפילו כובעים תרמיים.

כיצד פועל ביגוד תרמי? ביגוד תרמי הוא השכבה הראשונה על פי "שיטת השכבות". לפי השיטה, ישנן ארבע שכבות לבוש. כל שכבה משלימה ומוסיפה לשכבה שתחתיה - מהגופיה ועד המעיל. ממש להרגיש כמו בצל, אבל לא להריח כמוהו. ביגוד תרמי נלבש ישירות על הגוף והוא נועד גם לבודד וגם לנדף זיעה. ביגוד תרמי עשוי בדים סינטטיים, שארוגים מסיבים חלולים. הסיב החלול כולא את האוויר ויוצר שכבת בידוד בין הגוף ובין הסביבה. נוסף על כך, הסיב החלול גורם להתפשטות מהירה של נוזלים ועל פני שטח פנים רחב יותר. באופן כזה, מתאדה הנוזל מהר והבד נשאר יבש. כך, אנו יכולים לסיים יום פעילות אינטנסיבי והבגדים שלנו יישארו יבשים. כי בגדים רטובים וקור זה לא שילוב משהו...

מעל הביגוד התרמי ניתן ללבוש שכבת בידוד נוספת ומעליה מעיל (וכאן אתם יכולים כבר להתפרע לגמרי, גם עם מעיל סקי וגם עם צווארון פרוותי בצבעים צעקניים). חשוב לדעת, כי שיטת השכבות, שבבסיסה הביגוד התרמי, מאפשרת לנו משחק עם השכבות, לא טאקי וכאלו, אלא אפשרות להוריד וללבוש מחדש לפי הצורך. אפשר ללבוש, למשל, חולצה תרמית ומעליה ישירות מעיל סקי, מעיל גשם או סופטשל. כשמדובר בחולצה תרמית, ניתן ללבוש אותה בלבד (וואו! בלי כלום מתחת). למשל, כשרצים בפארק בערב קר או בזמן רכיבה על אופניים בערב קריר. דגמים מסויימים של ביגוד תרמי ארוגים מבדים אלסטיים, שנשארים צמודים לגוף ומאפשרים תנועה נוחה וחלקה. הביגוד הינו ללא תפרים או עם תפרים שטוחים נוסף על עיצוב נכון ובכך יעניקו נוחות מרובה בזמן טיול, סקי וסנובורד או רכיבה על אופניים. ניתן לומר, כי הביגוד התרמי הינו ביגוד המותאם לפעילות בתנאי קור. תפקידו ליצור בידוד ולנדף זיעה, כך שגם כאשר אנו מזיעים ופעילים, נשאר יבשים ומבודדים היטב מן הסביבה הקרה.

יכולתו של הביגוד התרמי (חולצה תרמית, גופיה תרמית) לנדף זיעה ולמעשה, להתייבש מהר, הופך אותו לפריט חסכוני ונוח בזמן טיולים, חופשות סקי ואפילו בצבא. ניתן ללבוש ביגוד תרמי איכותי מספר פעמים מבלי שיאבד את סגולותיו המעולות. גם אם נחליט לכבס בעדינות את הביגוד בערב, סביר להניח שלמחרת בבוקר, יהיה יבש ומוכן לפעולה. אין צורך לקחת גרביים תרמיים לכל יום טיול או גלישה.

חולצה תרמית, גופיה תרמית – זו לא תחרות החולצה הרטובה

הזכרנו כבר כי חולצה תרמית או גופיה תרמית היא השכבה הראשונה בשיטת השכבות ועם שכבה זו תוכלו ממש לחוש את הרוח מבדרת את שיערכם, אך לא מקררת את גופכם. את החולצה התרמית לובשים ישירות על הגוף ותפקידה הינו כפול: בידוד ונידוף זיעה.

אילו סוגי חולצה או גופיה תרמית קיימים: דגמים שונים של חולצות תרמיות ארוגות מבדים אלסטיים שנשארים צמודים לגוף וחולצות ללא תפרים כלל או עם תפרים שטוחים.

כיצד נבחר חולצה תרמית או גופיה תרמית: ראשית, עלינו להכיר את גופנו. האם אנו נוטים לסבול מקור, או שאולי חם לנו גם בחורף. כמו כן, עלינו לדעת לאיזה סוג פעילות אנו עומדים לצאת. קיימים סוגים שונים של חולצות תרמיות. באופן כללי אנו מחלקים אותם לשלושה סוגים:

  • Light Weight - מיועד לפעילות אקטיבית או למזג אוויר שאינו קר בצורה קיצונית. חולצות תרמיות מסוג זה עשויות סיב מנדף ברמה גבוהה ביותר, אולם פחות מבודדת מפני קור. חולצות מסוג זה מתאימות אם אנו לא סובלים מקור או יוצאים לפעילות באזור שאינו קר במיוחד. כמו כן, רכיבה על אופניים, סנובורד וטיולים ארוכים הם כולם סוגי פעילות מאומצת ואנו עלולים להזיע וליצור חום רב, אפילו עם הסביבה קרה. לפעילויות כאלו, ניקח חולצות Light Weight.
  • Mid Weight - דגם רב תכליתי המתאים למגוון פעילות רחב. חולצות תרמיות אלו מבודדות ושומרות על חום הגוף ומצטיינות פחות בנידוף זיעה. מתאימה לטיולי שטח קצרים, סקי וגם לטיולים עירוניים במדינות קרות. מתאימה לאלו מבינכם שהקור מפריע להם.
  • Heavy Weight/Expedition - שכבה עבה המיועדת לקור קיצוני. לרוב, משולבת עם מבנה פליז מבפנים וחלק בחוץ. גם חולצות מדגמים אלו הן בעלות יכולת נידוף זעה הגבוהה ברבה מחולצות כותנה, אולם הן פחות מצטיינות בנידוף ויותר בבידוד ושמירה על חום גופנו. לאחר שבחרנו את הדגם המתאים, על פי אופי הפעילות שלנו ועל סמך היכרותנו עם גופנו, נתאים את עיצוב החולצה לצרכינו.

לפעילות ספורטיבית: עבור טיולי שטח, אופניים, סקי וסנובורד, נעדיף חולצות גמישות ללא תפרים או בעלות תפרים שטוחים, שלא יפריעו לתנועה ויצרו חיכוך. על החולצה התרמית לשבת צמוד על הגוף, אולם לא במידה הגורמת לאי נוחות. ככל שהחולצה צמודה יותר, כך היא תבצע את עבודתה טוב יותר. אולם, חשוב לזכור שנוחות היא התכונה החשובה ביותר.

כיצד נשמור על החולצה או הגופיה התרמית שרכשנו? חולצות תרמיות הן מוצר איכותי העשוי מאריגי בד סינטטיים. כדי לשמור עליהם, נקפיד לכבסן בחום נמוך (עד 40 מעלות) וללא מרככי כביסה. מרכך הכביסה שובר את הסיבים וכך מקשה על פיזור הנוזלים על שטח פנים רחב ואידויים.

גרביים תרמיים - תן לאצבעות הרגליים להרגיש טוב עם עצמן

עולם הגרביים הוא עולם רחב ובו דגמים וסוגים שונים של גרביים תרמיים. ישנם גרביים תרמיים דקים, הנלבשים ישירות על הרגל, מתחת לגרב נוספת ומטרתם, כמו החולצה והמכנסיים, לנדף את הזיעה וליצור שכבת בידוד לכף הרגל. מרבית המטיילים, הרוכבים וגולשי הסקי לא משתמשים בגרביים מסוג זה. במקום זאת, ישנו מגוון רחב של גרבי טיולים, סקי, ספורט ויום יום המשלבים סיבים ותכונות של הביגוד התרמי. ממש ללכת עם ולהרגיש עם הרבה יותר.

גרבי הליכה למזג אוויר קר משלבים צמר איכותי יחד עם סיבים סינטטיים. הצמר מעניק מגע נעים, נוחות ובידוד מעולה. הסיב הסינטטי מנדף היטב את הזיעה ומשלים את הבידוד. באופן כזה ניתן לייצר גרב שאינה עבה במיוחד ויכולה להיכנס בקלות לנעל הטיולים (מבלי לשנות את מידת הנעל שאנו נועלים). בגרבי טיולים ישנה חשיבות רבה לתפירה נכונה של הגרב. גרביים איכותיים יעניקו תמיכה וריפוד באזור העקב וכן באזור האצבעות. סיבים סינטטיים (כמו לייקרה) מעניקים גמישות הנחוצה מאוד לגרב טיולים ובייחוד לכפות רגליו של המטייל הממוצע. משחק בין מרכיבי האריג השונים יהפכו את הגרב, כמו את שאר הביגוד התרמי, למתאים לתנאים שונים. גרביים למזג אוויר ממוזג, קר ואפילו קור קיצוני.

 גרבי סקי משלבים אף טכנולוגיות של הביגוד התרמי. לכל גולש יתאים גרב תרמי שונה על פי אופי הגלישה שלו. ראשית, ישנם גרביים שונים לגולשי סקי ולגולשי סנובורד. הגרביים נבדלים בריפוד במקומות שונים בהתאם לנעל הסקי או הסנובורד. בדרך כלל, נתפס הסנובורד כספורט פעיל יותר. גם כאן נמצא מנעד של גרביים תרמים על פי רמת הנידוף למול הבידוד.

לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על המלצות לטיול? לפניך מספר מאמרים נוספים שיכולים לעזור לך:

כתבות נוספות עבורך