ממעיל ועד תחתון - המלצות לביגוד טיול

נושא האריזה לקראת טיול עשוי להיות מעיק, אך אריזה חכמה של פרטי לבוש שישמשו אתכם בכל מזג אוויר ובכל מקום, תסייע לכם, תשמור על משקל סביר ותחסוך לכם מקום במזוודה. בכתבה שלפניכם תמצאו טיפים לאריזה הטובה ביותר.
מערכת אתר למטייל וירון הורינג
|
תמונה ראשית עבור: ממעיל ועד תחתון - המלצות לביגוד טיול
© איתי אמוזה

ביגוד חכם

הדרך הנכונה לאריזה חכמה היא למצוא כמה פרטי מפתח אותם ניתן ללבוש בעת עת ובכל מקום. "ביגוד חכם" או בגדים בעלי בדים חכמים המפורטים למטה, הם תמיד בחירה מוצלחת יותר כאשר מטיילים. אלו הם בגדים שאינם מתקמטים, מנדפים זיעה בצורה טובה, מגנים מקרינת השמש ודוחים חרקים. כולם, יהיו מאוד שימושיים בטיול.

חולצות נגד יתושים. Photo by Exofficioחולצות נגד יתושים. Photo by Exofficio


הגנה מפני השמש:  כל הבדים חוסמים את קרני ה-UV במידה מסויימת, אך בגדים שמוגדרים כמגנים מפני השמש כוללים אמצעים להגנה מפני קרני UVA ו-UVB. בעוצמה של לפחות פי 3 מביגוד שאינו מוגדר ככזה. קרינת UV היא קרינת אולטרה סגול, חלק בלתי נראה של אור השמש, הגורם לשיזוף, לכוויות ולכתמי שמש. אריג בעל הגנת UPF מקנה הגנה באמצעות מניעת העברת הקרן והחזרתה, תכונות אלו מתאפשרות בזכות מבנה האריג וגימור מיוחד, המביא להחזרת הקרניים. אנו ממליצים לבחון היטב את התוית על החולצה:

  • אריג בעל מקדם upf+50 חוסם מעל ל-98% מקרני ה-UV.
  • אריג בעל מקדם upf +30 חוסם 95% מקרני ה-UV.
  • אריג בעל מקדם upf +15 חוסם 93% מקרני ה-UV.

הגנה מפני חרקים: חרקים עלולים להוות מטרד במקרה הטוב וסכנה משמעותית במקרה הגרוע. חלק מביגוד הטיולים מטופל בפרמטרין, שהוא חומר המיועד במיוחד לבדים ונועד להגן על הלובש מפני חרקים. החומר חסר ריח ועמיד במשך תקופה מאוד ארוכה, כולל בכביסות מרובות. ביגוד זה יעיל בהגנה מפני קרציות, יתושים וסוגי וחרקים נוספים. חומר זה בטוח לשימוש ומאושר על ידי ה-CDC (ארגון אמריקאי העוסק במניעת מחלות).

בגדי אל-קמט: בגדי טיולים רבים מוגדרים כ"אל-קמט". חברת Marmot וחברות נוספות מייצרות חולצות לגברים ונשים, שיוצרו מבדים חכמים. הן מתאימות במיוחד לנסיעות וטיולים. הבד עשוי סיב טבעי, המשולב עם סיב סינטטי, שאינו מצריך גיהוץ ומתייבש במהירות. המשמעות עבורנו כמטיילים, היא שניתן לקחת פחות בגדים ויש פחות צורך לשמור עליהם מפני קימוט.

צבעים נייטרליים: על הביגוד אותו אתם אורזים, להתאים ליעדים שונים בטיול, החל בערים וכלה במסלולי הליכה. בבחירת צבעים ניטרליים של חלק אחד לפחות, ניתן יהיה להתאים אותם לרוב הבגדים שתיקחו וכך לצמצם את כמות הביגוד שתארזו. למשל, מכנסיים בעלי צבע נייטרלי יתאימו כמעט לכל חולצה.

סגנון לבוש פשוט: מומלץ להימנע מביגוד צמוד וממכנסיים או חצאיות קצרים מאוד. ישנן מדינות, בהן סגנון לבוש כזה איננו מקובל וגם הכניסה לאתרים דתיים אסורה, בלבוש שמוגדר כ"לא צנוע".

כיסים: כיסי אחסון במכנסיים יכולים להקל מאוד, במיוחד עבור מי שאורז כמות מועטה של ביגוד לטיול. כיסים בחולצות מתאימים לשמירת כרטיסים, משקפיים ושאר פריטים קטנים.

ממעילים ועד תחתונים

מעילים: אם בכוונתכם להגיע לאזור לח, השארו יבשים עם ביגוד אטום למים/נושם או בגדי גשם, הנושמים ועמידים בפני מים. מעילים אטומים בפני מים, העשויים בדים כדוגמת גורטקס ופרסיפ, הם הבחירה הטובה ביותר לתנאי מזג אוויר שונים ופעילויות מגוונות. הם משלבים בין בדים נושמים לבין הגנה מפני גשם, דבר המאפשר שימוש באותו מעיל, הן במזג אוויר קיצי והן בחורף קשה. מעילים אלה יקרים יותר מסוגים אחרים של ביגוד חורף, אך הם עמידים יותר מפני רטיבות ומאפשרים יציאה של זיעה בצורה טובה יותר. בגדים העמידים בפני מים ונושמים, כדוגמת סופטשלים או מעילי רוח, הם בדרך כלל פחות גסים מקודמיהם ופחות יקרים מהם. הם ינדפו זיעה בצורה טובה אף יותר, אך מאידך הם לא אטומים מספיק למים ואינם יכולים לספק הגנה מפני גשמים ממושכים. הם יהיו שימושיים יותר בגשמים קלים ובפעילות אירובית מאוד.

מכנסי טיולים: במכנסיים מתפרקים יש רוכסן, המאפשר להפוך אותם למכנסיים קצרים. שימוש במכנסיים מסוג זה יכול לחסוך מקום בתרמיל, שכן הם מכילים מכנסיים קצרים וארוכים ביחד ולכן מתאימים לשימוש כמעט בכל מזג אוויר ולכל מטרה.

מכנסיים מתפרקיםמכנסיים מתפרקים


כובעים: כובעים להגנה מפני השמש עשויים לרוב מניילון, המאפשר לעור לנשום ולפעמים כוללים רשת לאוורור. חלק מהכובעים כוללים תוספת בד, שנועדה להגן על הצוואר, האוזניים והרקות. הכובעים מיוצרים במבנים שונים: כובעי מצחייה וכובעים רחבי שוליים, המיועדים לטרקים, או לאנשים העובדים בחוץ ושוהים זמן רב בשמש (גננים, דייגים, מודדים וכו').

 הלבשה תחתונה וגרביים: כשבוחרים גרביים, יש לקחת בחשבון שבדים סינתטיים, משולבים בצמר, שומרים על הרגליים יבשות וכך עשויים למנוע שלפוחיות, יותר מאשר גרבי כותנה. גרבי טיולים אינם סתם גרביים! כל מה שנאמר לגבי תכונות הבדים בבגדי הטיולים נכון גם במקרה הזה. הוא מתייבש במהירות, משאיר את העור יבש ומוריד את הסיכוי לשפשפות. יש גם תחתונים (דגמים לנשים וגברים) תרמיים, שהבד אוסף את הזיעה ומרחיק אותה מהגוף, בהשאירו את העור בתחושת יובש ונוחות. הבד מצטיין באלסטיות ובמגע נעים עם הגוף ומונע התפתחות בקטריות וריח. בגד תחתון איכותי אשר ישמש אתכם במשך שנים רבות ומשמש כחלק ממערך לבוש רב שכבתי, מתאים לפעילות גופנית מאומצת בכל תנאי מזג אוויר או כמכנס אימון חיצוני בפעילות קיצית - אידאלי כמתנה לחייל ולטייל!

חולצות טיולים: מומלץ לארוז חולצה ארוכת שרוולים, גם אם מתכננים להגיע אל יעד בעל אקלים חם. חולצה כזו תגן מפני עקיצות חרקים ומפני קרני השמש. אם אתם מתכוונים לרכוש חולצה לטיול, כדאי להבחין בין השימושים השונים:

  • ביגוד יום יומי: פולו, צווארון V וכו' - חלקן מבדי כותנה ובדים בעלי ביצועים גבוהים. מומלץ להשתמש בחולצות מכותנה רק בשימוש יומיומי, שכן אין להן את המאפיינים המתאימים לפעילויות מורכבות יותר.
  • ביגוד לפעילות ספורטיבית: חולצות לפעילות המתאימות לריצה ולטיולים הן חולצות שמתאימות לשימוש בעיקר באקלים חם, שכן הן מסייעות לקרר את הגוף.
  • ביגוד למזג אויר קר: חולצות פליז מהסוגים השונים. סיבי הפוליאסטר לוכדים אוויר ובכך מסייעים בחימום ובנידוף לחות. אפשר להשיג מעילי פליז בעוביים שונים, רק כדאי לקחת בחשבון שפליז במשקל כבד יותר הוא גס יותר וקשה לדחוס אותו.

טיפים לאריזה נכונה

  • ארגון נכון: דרך טובה לארגן את הביגוד היא להשתמש בשקיות אריזה. ישנם גדלים שונים עבור שקיות אלה, המאפשרות להפריד בין הלבשה תחתונה וגרביים לבין שאר הבגדים. רבות מהן עשויות מחומרים עמידים למים.
  • סדר: שימוש בפולדרים ישמור על הבגדים מסודרים במהלך הטיול, חלק מהם יכולים להכיל עד 15 פרטי לבוש.
  • הגנה מפני קמטים: דרך טובה להמנע מקמטים היא לקפל את המכנסיים/שמלות באזור הברכיים. הניחו את חלקו העליון של המכנס/שמלה במזוודה, כאשר חלקו התחתון נמצא מחוצה לה. אחרי שהכנסתם כך את כל פריטי הלבוש, קפלו את החלק התחתון שלהם באזור הברכיים והכניסו אותו למזוודה.
  • ריח טוב: הכניסו דף ריחני של מייבש כביסה או מקל קטורת מתחת לשכבות הבגדים במהלך האריזה.
קוביית אריזהקוביית אריזה


לתחילת הכתבה 

חולצת אל קמטחולצת אל קמט

 הכתבה נכתבה בשיתוף ירון הורינג, מנהל מרכז "למטייל" בחיפה.

מידע נוסף על ציוד לטיולים שיעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על מרכז אמריקה

אטרקציות במרכז אמריקה

מלונות ומקומות לינה במרכז אמריקה

מדריכים ונותני שירות במרכז אמריקה

נהגים במרכז אמריקה

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי