פליזים - מעילי פליז, חולצות פליז וכל מה שמחמם היטב בחורף

החורף כבר כאן והטמפרטורות נמוכות מתמיד... למרות הקור, אין שום סיבה שתיתנו לו לחדור, כי אם תכינו מראש פליזים, מעיל פליז או חולצת מיקרו פליז – החורף הולך לעבור לכם בנעימים. מעילי פליז וחולצות מיקרו פליז הם הפתרון היעיל והמשתלם ביותר והם נעימים במיוחד, שזה יתרון בפני עצמו. פליזים יעילים לטיולי שטח, לשירות הצבאי וגם ביום יום. בסניפי למטייל יעזרו לכם לבחור את הפליז המתאים ביותר, אבל מעט לפני כן, לפניכם כתבה שתלמד אתכם על פליזים שונים והשימוש שלהם עבורכם.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמימאת: אמנון פרנקו, רשת חנויות "למטייל"

על פליזים, בכתבה זו:

פליזים – ממה מורכב הבד ולמה הוא כל כך נעים

הבדים מהם מורכבים מעילי פליז או מוצרי פליז אחרים כמו חולצות פליז וכובעי פליז, עשויים סיבי ניילון סינתטי (לרוב פוליאסטר), המופקים מבקבוקי פלסטיק ממוחזרים. הבד המרכיב מעיל פליז מאופיין ביכולת בידוד גבוהה ביחס למשקל קל, אפקט של דחיית מים ויכולת נידוף מעולה. ככאלו, בד הפליז הוא החומר הנפוץ ביותר בעולם הטיולים, המשמש לשכבה שנייה ושלישית בשיטת השכבות. התפקיד של שכבות לבוש אלו הוא יצירת בידוד ושמירה על חום הגוף וכן נידוף טוב של אדי זיעה. יכולת הבידוד של מעיל פליז נקבעת על ידי איכות הסיב וכן על ידי צפיפות החומר. יחידות צפיפות החומר נמדדות ביחידות משקל למטר רבוע.

ככל שיש יותר חומר למטר בד, כך הפליז מבודד יותר (אולם מעט כבד יותר). מצד שני, ככל שאיכות הסיב גבוהה יותר, ניתן לשים פחות חומר למטר בד ועדיין לשמור על רמת בידוד מעולה. חברת פולרטק (Polartec) היא יצרנית בדי הפליז הגדולה בעולם וחברות רבות רוכשות ממנה את בדי הפליז. החברה הגדירה שלוש רמות צפיפות, המשמשות מדד ליכולת בידוד הפליז. פליז - 100, פליז - 200 ופליז - 300. כמובן שמעבר לצפיפות הבד, צריך לקחת בחשבון את מאפייני איכות הסיב השונים.

היכנסו לחנות האינטרנטית שלנו ותוכלו להזמין הביתה פליס חדש »

חולצות מיקרו פליז - די לסוודרים המתכווצים

חולצות מיקרו פליז הן השכבה השנייה בשיטה הנקראת שיטת השכבות. שיטת לבוש שנועדה להעניק נוחות וגמישות מרבית למטייל בתנאי קור. לפי השיטה ישנן ארבע שכבות לבוש. כל שכבה משלימה ומוסיפה לשכבה שתחתיה. ניתן להוריד "ולשחק" עם השכבות על פי מזג האוויר ועל פי אופי הפעילות שאנו עושים. ארבע השכבות:

שכבה ראשונה: ביגוד טרמי. מטרת הביגוד הטרמי היא לקחת את הזיעה מהגוף ולנדף אותו.
שכבה שנייה: בידוד. בידוד איכותי (פליס, פוך או חומרים מבודדים סינטטיים אחרים) מסוגל ליצור בידוד ולאפשר לאדי הזיעה להמשיך בדרכם החוצה.
שכבה שלישית: בידוד נוסף. בהתאם למזג האוויר, ניתן ללבוש שכבת בידוד נוספת, כבדה יותר, למשל, מעיל פליס, פוך או בידוד סינטטי אחר.
שכבה רביעית: הגנה מפני רוח וגשם. מעילי גשם ורוח שונים. מטרתם להגן עלינו מפני רוח וגשם וכמובן לאפשר לאדי הזיעה להמשיך בדרכם החוצה.

 תפקידן של חולצות פליז הוא לבודד ולאפשר את נידוף הזיעה של השכבה הראשונה (חולצה טרמית). חולצות המיקרו פליז מאופיינות בצפיפות נמוכה יחסית (לרוב 100 או מקבילה לה) ובעיצוב אלגנטי ואופנתי. הדגמים שונים אלו מאלו במפרטים טכניים מגוונים, המתאימים את המיקרו פליז לטיולי אקסטרים, מצבי קור קיצוניים אפילו שמירות בצבא וכדומה. כמו כן, יש דגמים המתאימים במיוחד לטיול עירוני, לפעילות בקור לא קיצוני ולפעילות יום יומית.

כיצד נבחר חולצת מיקרו פליז? חולצות מיקרו פליז כאמור, משמשות כשכבה שנייה ומעניקות בידוד ראשוני ויכולת נידוף. תרמילאים, אלו שנוסעים לטיול עירוני, לנסיעת עסקים או לצרוך שימוש בחיי היום יום, סביר להניח שיעדיפו את החולצות הבסיסיות יותר, נעדרות המרכיב הטכני. חולצות כאלו ניתן למצוא במגוון צבעים ובעיצוב אלגנטי. הן קלות משקל, נארזות בקלות ותופסות מעט מקום, לא צריך לגהץ אותן, הן מתייבשות מהר וחשוב מכל, מבודדות ושומרות על חום הגוף.

כאשר אנו יוצאים לטיולי שטח מרובי הליכה, רכיבת אופנים או סוסים, טיפוס, סקי וסנובורד נחפש מרכיבים טכניים נוספים, שישפרו את חווית הפעילות. רוכסן 3/4 יאפשר לבישה נוחה יותר ויכולת אוורור משתנה. מיקרו פליז המשלב בדי לייקרה גמישים, מאפשר תנועה נוחה יותר למטייל ויגרום לחולצה להיות צמודה ומבודדת. הגנה מפני קרינת UPF, גם היא חשובה למטיילים ההולכים בסביבה קרה, אך שטופת שמש. הוספת כיסים ואיכות הרוכסנים מהווים גם הם חלק ממפרט טכני המאפיין את המיקרו פליז.

מעיל פליז - חשוב לדעת לפני שקונים מעיל פליז חדש

מעיל פליז (כמו מעילים מבודדים) הם השכבה השלישית בשיטת השכבות. תפקידם ליצור בידוד ולשמור על חום הגוף. לרוב, מעילי פליז ארוגים בצפיפות של 200 או 300 (או מקבילות להן). יתרונותיו של מעיל פליז הן במספר פרמטרים: הוא קל משקל, נארז בקלות, נושם ודוחה מים. חברות שונות שיפרו את סיבי הפליז והוסיפו להם איכויות שונות. חברות רבות משתמשות היום בבדי פליז מתוצרת חברת פולרטק.

כמה הבדלים בין מעילי פליז:
Thermal Pro: בד פליז המעניק את יחס הבידוד למשקל הטוב ביותר שהחברה מציעה. ניתן לומר, שבד זה נותן בידוד כמו של פליז בעל צפיפות 300, אך במשקל של צפיפות 200.
WindBloc: בד פליז, שבנוסף ליכולת הבידוד, מעניק אטימות מלאה לרוח ומאופיין אף בעמידות גבוהה ביותר למים (לא משמש כמעיל גשם).
 חברת פולרטק משפרת את סיב הפליז גם בעזרת טיפולים שונים לסיב המעניקים לו עמידות למים, סינון קרינת UPF ועוד. חשוב להזכיר שמלבד חברת פולרטק, חברות הביגוד החורפי, כל מותגיהן השונים, מייצרות פליזים שונים באיכויות, גימורים ומפרטים טכניים שונים ומגוונים, לצד ביגוד חכם המאפשר לבד לנשום, להרחיק יתושים ולהגן מפני השמש.

איך נשמור על חולצות ומעילי פליז? בדי הפליז רגישים לאש ולכן כדאי להרחיק אותם ממדרות, סיגריות וכדומה. ניתן לכבס את הפליז אולם, יש להימנע ממרכך כביסה וכן להקפיד מאוד על הוראות הכביסה. פליזים איכותיים, שעברו טיפולי גימור שונים, עמידים יותר בכביסות רבות. מדובר במוצר קל משקל, אופנתי ונעים למגע.

אילו סוגי פליזים יש ברשת למטייל וכמה הם עולים? היכנסו לחנות האינטרנטית שלנו »

לתחילת הכתבה

לפניך מספר כתבות שימושיות נוספות:

כתבות נוספות עבורך