כלא אלקטרז (Alcatraz) - מדריך לביקור בכלא המפורסם בעולם

כלא אלקטרז (Alcatraz) הינו בית כלא עתיק בסן פרנסיסקו, שנחשב בזמנו לכלא שבלתי אפשרי לברוח ממנו, עקב מיקומו באי אלקטרז, המוקף מים. ביקור בכלא אלקטרז עשוי להיות חוויה מרתקת וכדי שתוכלו לדעת הכל לפני שאתם מגיעים לסן פרנסיסקו, הנה כל המידע החיוני לביקור בכלא אלקטרז
יעל כפיר - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: כלא אלקטרז (Alcatraz) - מדריך לביקור בכלא המפורסם בעולם
© אינה מנשה

כלא אלקטרז - היסטוריה

כלא אלקטרז (Alcatraz) הינו בית סוהר, ששימש בעבר ככלא שמור לעבריינים מסוכנים ושוכן עד היום במפרץ סן פרנסיסקו על האי אלקטרז. כלא אלקטרז נחשב לכלא השמור ביותר בעולם ובשנת 1963 הוחלט לסגור אותו מפאת חוסר בתקציב ומאז הוא משמש כאתר תיירותי פופולארי. האי אלקטרז נבחר לשמש כביתו של כלא אלקטרז בשל מיקומו האסטרטגי בכניסה למפרץ סן פרנסיסקו ובכך ניתן לשלוט בתנועה הימית הנכנסת לאזור.

הכלא פעל קרוב ל-30 שנה ובמהלך שנים אלו, הוחזקו בו אסירים רבים, מבין המפורסמים שבהם: אל קפונה, רוברט פרנקלין סטראוד “איש הציפורים” ואלווין קפריס, שהיה האסיר הוותיק ביותר.

כלא אלקטרז - מראה מהים. צילום: John A. Martiniכלא אלקטרז - מראה מהים. צילום: John A. Martini

השמירה בכלא היתה קפדנית ביותר ולא נרשמו ממנו בריחות מוצלחות, אולי גם מכיוון שהיה מוקף במים. במשך השנים, שלושים ושישה אסירים ניסו להמלט מהכלא, חלק מהם נורו ונהרגו או טבעו והשאר נלכדו מחדש והוחזרו אל הכלא.

ביוני 1962 שלושה אסירים נעלמו מתאיהם והם היחידים שהצליחו להעלם מאלקטרז ולא התקבל שום מידע על מיקומם. רוב הסיכויים שהם מצאו את מותם בטביעה או מחוסר מזון, אך רשמית הם הוגדרו בכלא כ'נעדרים' עד סגירתו. לאחר הבריחה, כוחות מיוחדים וה-FBI איתרו במפרץ שליד האי והכלא רפסודה מאולתרת העשויה ממעילי גשם מנופחים ועצים.

במשך השנים, לא התקבל אף דיווח של עדי ראייה על השלישייה. על בריחה זו בוסס תסריט הסרט “הבריחה מאלקטרז”.

מתכננים טיול בסן פרנסיסקו? הצטיידו מראש בכרטיס ההנחות של העיר, ותהנו מהאטרקציות השונות שיש לעיר היפה להציע, במחיר מוזל »

כלא אלקטרז כוכב קולנוע

סיפורו של כלא אלקטרז ונסיונות הבריחה הנועזים ממנו היוו השראה לספרים, סדרות וסרטי קולנוע. המפורסמים שבהם: “רצח מדרגה ראשונה” בכיכובם של קווין בייקון וכריסטיאן סלייטר, “איש הציפורים מאלקטרז” על בסיס ספר בשם זה, בבימויו של ג'ון פרנקנהיימר ובכיכובו של ברט לנקסטר; “הפריצה לאלקטרז”בכיכובם של שון קונרי וניקולס קייג'; “הבריחה מאלקטרז” בכיכובו של קלינט איסטווד וסדרת הטלוויזיה “אלקטרז”.

חצר כלא אלקטרז. צילום: John A. Martiniחצר כלא אלקטרז. צילום: John A. Martini

ביקור בכלא אלקטרז סן פרנסיסקו

ביקור בכלא אלקטרז יכול להעשות באופן ספונטני, אך זה יכול להיות גם סיכון, כיוון שיש תאריכים בהם נדרש להזמין מקום אפילו חודש מראש! אל תתכננו את הביקור ליום ההגעה או העזיבה והכי טוב להזמין לשעה 11:00 או 12:00 בבוקר. אם אתם קמים מוקדם ומגיעים קודם, טיילו ברציף הדייגים, ממנו יוצא השייט.

יש באזור גם שפע מסעדות, כך שאחרי השייט אפשר לאכול ארוחה טובה ואז להמשיך הלאה. ההגעה נעשית באמצעות מעבורת לאי ואחר כך מטיילים באזור באופן עצמאי. מומלץ לקחת את סיור הלילה, אז אומנם לא זוכים במראות היפים של קו החוף של סן פרנסיסקו, אבל הסיור כולל הדרכה מלאה, דבר שעשוי להוסיף יותר עניין בביקור.

מעבורות מפליגות לאי אחת לחצי שעה מרציף 41, Fisherman's Wharf, משעה 8:45 בבוקר ועד 19:40. הביקור באי כולל סיור עצמאי במבנה הכלא, החצר, מבנים צבאיים עתיקים ומתקנים נוספים. מומלץ לשכור אוזניות ולסייר בכלא תוך שמיעת הסברים על אורח החיים בכלא מפי אסירים מפורסמים וסוהרים. זהו סיור מרתק ומעניין הנמשך 35 דקות, במהלכו תכנסו לתאים אפלים.

מרציף 41 במזח הדייגים, תוכלו גם לצאת לשייט מרהיב מתחת לגשר הזהב »

בנוסף, מתקיימים באי סיורים מודרכים מספר פעמים ביום על ידי שומרי המקום. בכל שעה יוצא סיור שונה המספר על בריחות מפורסמות מהכלא, החי והצומח באי ועוד. בזמן ההפלגה הקצרה אל האי ובחזרה נשקפת אל הנוסעים - סן פרנסיסקו בכל הדרה. הקדישו לביקור באי (כולל ההפלגות) לפחות שלוש שעות. עקב הפופולאריות הרבה של האי, מומלץ להזמין כרטיסים לביקור באי (כולל ההפלגה אליו) מספר ימים מראש. בחודשי הקיץ, מומלץ להזמין שבועיים מראש לפחות.

מבקרי כלא אלקטרז. צילום: John A. Martiniמבקרי כלא אלקטרז. צילום: John A. Martini

אתרים שהושפעו מכלא אלקטרז

אלקטרז לא השפיע רק על האמריקאים מתברר, אלא גם על הבריטים, שהגדילו לעשות ובנו בלב לונדון, באזור קינג'ס קרוס, מלון בשם “אלקטרז”. לצערנו המלון נסגר, אך השהייה במלון איפשרה לאורחים לחוות כלא אמיתי בתאים קטנים ודחוסים, עם מיטה בסיסית, שני מדפים קטנטנים, כיור ואסלה. אורחי המלון נדרשו לקרוא לעובדי המלון סוהרים, לאכול את ארוחותיהם בחדר אוכל וממגשי מתכת פשוטים ולהינעל בתאיהם ברבע לחצות, שעת כיבוי האורות. התאים הנעולים נפתחו למשמע סיסמא שנקבעה מראש ואם האורחים-אסירים יתנהגו בהתאם, הם גם יקבלו חזרה את המחשבים הניידים והמכשירים הסלולאריים, שהוחרמו מהם בכניסה.

 מלון אלקטרז הוא לא חוויה ייחודית ללונדון, הגרמנים לא נותרו כאן מאחור ופתחו בעיר קייזרסלאוטרן, גרמניה מלון שנקרא אלקטרז והוקם בבית כלא לשעבר. בניגוד לבית הכלא ולמלון שהוקם על שרידיו, המטיילים המתארחים כאן, יכולים לעזוב מתי שהם רוצים. אורחים הרפתקניים במיוחד יכולים לחוות את חייהם של האסירים באמצעות בחירה בחדרים המעוצבים בסגנון תאי כלא, חלונות מסורגים וארוחת בוקר, שמוגשת דרך צוהר בדלתות הכלא המקוריות. להשוואת מחירים למלון זה »

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סן פרנסיסקו