שמורות בבאחה קליפורניה

באחה קליפורניה הינו חבל ארץ גדול מאוד בו מספר שמורות טבע. בשל המרחקים הגדולים בין נקודות היישוב, מומלץ לנוע באזור ברכב. רכבים ניתן להשכיר בעיר La Paz, בירת המחוז הדרומי, הידועה בחופי הים שלה, או בעיר Tiajuana, עיר הגבול עם ארה"ב
איל הנדל ואיילת רגב
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורות בבאחה קליפורניה
Thinkstock Imagebank ©

קולורדו וגוודלופה

הדלתא של נהר קולורדו Colorado

דלתא המוקפת על ידי מדבר Sonora ורכסי ההרים של Baja California. האזור נחלק בין תחום המים המתוקים של נהר ה-Colorado ובין ההשפעה הימית של מפרץ California. בהתאם, פני הקרקע משתנים, החל מאזורים בעלי כסות שיחים נמוכים וצפופים, דיונות ימיות, חול מדברי יבש ועד השטחים הרטובים האחרונים של נהר ה-Colorado.
 אוכלוסיית החי מצטיינת במשפחות עופות קבועים ונודדים כמו פליקאנים, קורמורנים, נשרים ושחפים. מעבר לכך בולטת נוכחותם של 22 מיני דגים מקומיים ויחודיים, ויונקים ימיים רבים.

שמורה לאומית Constitucion de 1857, מחוז Baja California

שטח של 50 קמ"ר ברכס יער האורן Sierra de Juarez בגובה 4,600 רגל. הסממן הבולט בשטח הוא האוויר הצלול והאטרקציה הראשית בשמורה הוא אגם Hanson, אשר מהווה בית גידול למיני דגה רבים, ביניהם שפמנונים ודגי האוקונוס, ותחנת ביניים לעופות נודדים רבים. בשמורה גם צבאים, נשרים, יער אלונים ,סלע הגרניט המאפיין, מציע פעילות אתגרית למטפסים. טיולים רגליים מהווים אף הם אתגר, בשל הסבך הצפוף מחד, ובשל טקטוקי נחשי הפעמונים מאידך. שמורה פופולרית זו מציעה סוגים שונים של תנאי לינה, החל ממלונות וכלה בהקמת מאהלים על ידי המטיילים עצמם.
 השמורה נמצאת כ- 37 קילומטרים מ- Ojos Negros.

שמורת טבע Isla de Guadalupe

האי גוודלופה, נתגלה בשנת 1943 המהלך ביקורו השני של כריסטופר קולומבוס. זהו אי געשי טרופי בו שיחי פוקסייה, היבסקוסים, רוזיביי ובוגונוויאליה. האי מחולק לשניים ע"י נהר סאלדו (Salado river). צידו האחר נקרא: Basse Terre וחציו השני- Grande Terre. באסה טרה הינו אזור וולקני הררי משום היותו חלק מהאזור הגעשי שלSoufriere . גרייט טרה מאופיין בתנאים אקלים מיוחדים, בחופים זהובים יפיפיים, במפרצים וצוקים פראיים ועל כן מושך מבקרים רבים. כל דבר באי הינו דבר קסום- החל מהנפט בלגונות, דרך קולות הגלים המתנפצים לצוקים של Porte to d´Enfer, משורשי המנגרובה דרך השרכים המתגלים מסלעי ההרים, ממטעי הבננות ועד לגנים הקראולים.

המקומות המעניינים באי הם כמובן:
א. הפארק הלאומי גוודלופה המשתרע לאורך 300 קילומטרים ובו מעינות, אגמים, מפלי מים (המאמץ להגיע אליהם שווה כל רגע של פסיעה במשעולים ובשבילים), ומעיין המים החמים Bouillante
ב. שמורת טבע תת מימית ב- Pigeon Island שב- Malendure
ג. אשדי קורבט Cascades of Corbet שעוצבו ע"י שלושה מפלים. הראשון נופל מגובה שיא של 20 מטרים. השני, המפורסם מכולם, נופל מגובה של 110 מטרים. לרגלי המפלים נוצרה לגונת מים חמים המצביעה על הקירבה לאזור וולקני.
ד. מאחזים של שבטים קדומים. ה- Vieux-Habitants הן צורות ההתיישבות הכי ישנות באי.
 ה. הפארק הארכיאולוגי של הסלעים שמופו ע"י אינדאנים ממוצא ארוואק וע"י אינדיאנים קריבים.

לתחילת הכתבה

עצי אורן ואיים

שמורה לאומית Sierra San Pedro Martir

האזור המיוער של עצי האורן והאלונים בצפון מערב באחה קליפורניה הוכרז בשנת 1947 כפארק לאומי וב- 1951 הפארק הוכנס לרשימת האתרים המוגנים של מקסיקו. כיום, מדובר בשמורה רמת ממדים, שנמצאת ברצועה סביב החלק הצר של Baja California. השמורה מתאפיינת ברמות מדבריות בעלות פסגות גרניט, קניונים ויערות עצי מחט. פסגת Picacho el Diablo, הנקודה הגבוה ברחבי Baja California מתרוממת בשטח הפארק, ומהווה אתגר עבור מטפסים מקצוענים.

בשמורה מינים רבים של יונקים (איילים, פרדים, זאב ערבות, חתולי בר, שועל אפור, ארנבים, סנאים, אריות הרים ועוד); מגוון גדול של זוחלים; דו חיים ודגה. כמו כן ישנם מספר סוגי ציפורים לרבות ציפורים נודדות (למשל: עורבים, נקרים, שני סוגי שליו, מספר מינים של נץ ויונת פרא). חובבי הטבע במיטבו יהנו מאווירה מיוחדת, מאפשרויות טיפוס לפסגות ההרים.

מידע שימושי: הגעה: השמורה נמצאת כ- 240 ק"מ מדרום מערב לעירה אנסנדה Ensenada (שבצפון מערב באחה קליפורניה).
מזג אוויר: בקיץ נעים לטייל בשמורה אבל בחורף קר ונושבות רוחות חזקות. הטמפ` הממוצעות הן 10-12 מעלות צלזיוס. מנובמבר עד אפריל יורדים באזור שלגים שלפעמים חוסמים את דרכי הגישה לשמורה.
לינה: בשמורה ישנן קאבניות. הנתאים די בסיסיים.
קמפינג מומלץ בחלק Vallecitos של השמורה. יש לעקוב אחר השביל המוביל למצפה הכוכבים. יש להצטייד בכל ציוד הקמפינג מבעוד מועד.
 טלפון לברור תנאי מעבר בשמורה: 61740888 או 61744580

שמורת טבע El Vizcaino

 השמורה מתפרשת על פני 25,000 קמ"ר לאורך חופה של Baja California. נוסדה בנובמבר 1988, ומהווה את שמורת הטבע הגדולה בממדיה בכל רחבי מקסיקו. מוגבלת ממזרח על ידי מפרץ California וממערב על ידי האוקיינוס הפסיפי, ומתאפיינת ביחידות נוף רב גוניות, כגון מדבר Vizcaino, מפרץ San Sebastian Vizcao, Bahia Tortugas (מפרץ הצבים), Bahia Ballenas (מפרץ הליוויתנים) ובנוסף, איים קטנים רבים נוספים. השמורה יוצאת דופן בכמות ומגוון מיני הקקטוסים והזוחלים האנדמיים, ובמיני בעלי חיים ייחודיים כמו פילי ים וזן נכחד של צבאים. בתחום הימי של השמורה ניתן לאתר לעיתים להקות לוויתנים, במיוחד את הליוויתן האפור, אשר מגיח כל שנה בלגונות Ojo de Liebre ובלגונת San Ignacio.

שמורת איי המפרץ

 כוללת 53 איים מוגנים במפרץ California. הצומח אופייני לזה הגדל בסביבות מדבריות, עם מגוון גדול וייחודי של מיני קקטוסים. מרבית האיים מהווים בית גידול של עופות יבשתיים וימיים. כמו כן, ניתן לצפות בלהקות זאבי ים. אל האיים ניתן להגיע דרך הנמלים השונים ב- Baja California ו-Sonora.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה