איפה ואיך מוציאים או מחדשים דרכון?! כל התשובות לשאלות הכי בוערות

גם אתם תכננתם חופשה משגעת בחודשי הקיץ או קפיצה ספונטנית לאירופה וגיליתם שהדרכון שלכם לא בתוקף? מעולם לא הוצאתם דרכון לקטנטנים שלכם (כי קורונה) ואין תורים במשרד הפנים? מה עושים? קבלו את המידע החשוב, שיעשה לכם סדר בבלגן ואת הפתרון החדש לבעיה, שמסתמן בימים אלו ממש
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: איפה ואיך מוציאים או מחדשים דרכון?! כל התשובות לשאלות הכי בוערות
צילום: Depositphotos_glazunofoto

הסטטוס הנכתב והנקרא ביותר של השבועות האחרונים ברשתות החברתיות, הוא "למי יש תור פנוי לדרכון?" למישהו יש כיוון אולי? מה קרה? איך זה שכולנו נמצאים בכזאת בעיה ואין תורים פנויים, והאם נצטרך לבטל את החופשה ביולי אוגוסט או בחגים?

התשובה היא לא בהכרח, אבל חשוב לדעת היטב את העובדות ודרכי הפעולה השונות אל מול מרשם האוכלוסין שמחזיק בדבר הכי יקר לנו בקיץ הקרב, ואנחנו לא מתכוונים למלון הכל כלול, אלא לפיסת הנייר שתאפשר לכם סוף סוף, לטוס...

אז מי צריך דרכון?

כל אזרחי ישראלי שמעולם לא הוציא דרכון או לחילופין שהדרכון שלו פג תוקף או לחילופין יפוג תוקפו בחצי השנה הקרובה. שימו לב כי ישנן מדינות שאין צורך בדרכון בתוקף לחצי שנה, ותוכלו לטוס אליהן גם אם תוקף הדרכון שלכם מסתיים בעוד 3 חודשים. לדוגמה: כל מדינות האיחוד האירופי דורשות דרכון בתוקף ל-3 חודשים בלבד. ארה"ב דורשת שהדרכון יהיה בתוקף רק עד סוף הטיול, לטורקיה תצטרכו דרכון בתוקף ל-6 חודשים לפחות וכך גם לקוסטה ריקה ומקסיקו.

כמה זה עולה?
 בתור רגיל בלשכה למרשם אוכלוסין, העלות למבוגר היא 275 ש"ח למבוגר ו-145 ש"ח לילד. ניתן להוזיל את העלויות אם משלמים מראש באתר האינטרנט של משרד הפנים - 255 ש"ח למבוגר ו-125 ש"ח לילד. העלות כיום להפקת דרכון זמני, 48 שעות מראש בנתב"ג, עומדת על 845 ש"ח למבוגר ו-435 ש"ח לילד.

למה כל כך קשה להשיג תור?
 מגפת הקורונה, ששיתקה את ענף התיירות היוצאת והנכנסת, נמשכה כשנתיים. בזמן הזה הספיקו ילדים רבים להיוולד ודרכונים רבים יצאו מתוקף ולא חודשו, בעיקר כי לא היה בכך טעם. כעת, עם הסרת רוב ההגבלות, רב הביקוש על ההיצע ולשכות הרשות למנהל האוכלוסין לא עומדות בעומס ומגייסות בימים אלו כוח אדם נוסף, שיוכשר ויסייע בהקלה על התורים.

לאן כדאי לטוס בקיץ עם הילדים? 6 יעדים אהובים ועוד 3 שלא חשבת לנסוע אליהם» 

מזוודת עלייה למטוס: המדריך למה שמותר לקחת בכל חברת תעופה» 

הזמינו עכשיו מלון באתר למטייל וצברו מטבעות לקניית מוצרים בחנויות» 

איך קובעים תור?

נכון ליום זה, קביעת התור אפשרית באמצעות אתר האינטרנט של רשות האוכלוסין וההגירה או האפליקציה My visit מומלץ להיכנס לאפליקציה או לאתר מספר פעמים ביום ולחפש תורים פנויים לא רק באזור מגוריכם, אלא להרחיב את החיפוש גם ללשכות באזורים אחרים בארץ. ההמלצה כיום היא לנסות להיכנס לאפליקציה מדי בוקר בשעה 7 ולנסות לקבוע לעתים לאותו יום.

תוך כמה זמן מקבלים בחזרה את הדרכון?

בשל העיכובים במפעלי הפקת הדרכונים והעומס הרב, נכון להיום עומד זמן קבלת דרכון בחזרה על כששה שבועות, אז קחו זאת בחשבון כאשר אתם מתכננים את הנסיעה שלכם. לאחרונה, הודיעה הרשות למנהל אוכלוסין כי היא החלה בתגבור שעות במפעל לייצור דרכונים- זאת במטרה לקצר משמעותית את זמני ההמתנה לקבלת הדרכון.

האם צריך לקבוע תור גם לילדים?
 כן בהחלט. יש לקבוע תור לכל אחד ואחת מבני המשפחה, גם אם מדובר באותה משפחה. הורים שאינם נשואים, צריכים להתייצב שניהם בלשכה עם תעודות זהות.

מהו דרכון זמני וכיצד מפיקים אותו?

דרכון זמני הוא דרכון שמופק על ידי רשות האוכלוסין וההגירה ותוקפו הוא לשנתיים בלבד. עד היום ניתן היה להוציא דרכון זמני בעלות של כ-800 ש"ח, רק 48 שעות לפני הטיסה, עם הצגת כרטיס ובשדה התעופה נתב"ג בלבד.

אבל לא עוד, במסגרת שורת פעולות שנעשו עד כה לטיפול במצוקת התורים להנפקת דרכונים, ייפתח בשבוע הבא מתחם ייעודי להנפקת דרכונים זמניים. מרכז הדרכונים הזמניים, יפעל במרכז הארץ (בסמוך לקניון איילון, בבני ברק) ויהווה מוקד לכל מי שלא הספיק לחדש דרכון לפני נסיעתו הצפויה.

המרכז ינפיק דרכונים זמניים לתקופה של שנתיים, בעלות זהה לעלות דרכון זמני בלשכה (435 ש״ח לבגיר ו-215 ש״ח לקטין), כמחצית מהעלות בנתב"ג. פרטי דרך קביעת התורים ושאר המידע הרלוונטי נמצא באפליקציית My visit

ואם יש לי דרכון זר?

בעבר, היו ישראלים נדרשים לצאת ולהיכנס רק באמצעות הדרכונים הישראליים שלהם. אולם כעת, במאמץ להקל על העומס, אישור ליציאה וכניסה לישראלים באמצעות דרכון זר, הוארך עד לתאריך 01.01.23.

דילים לחופשה המושלמת

כתבות נוספות עבורך

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם